غریبه مذموم در مجالس حسینی

عزاداری با طعم قلیان ؟!

اختلاف نظر راجع به مصرف دود و دَم به سبک قهوه خانه های قجری در مجالس حسینی که حرمت دارد با هر دلیل و منطقی که برگزار می شود، جامعه، خانواده و به ویژه نسل جوان را با بلاتکلیفیِ مصرفِ دخانیات روبرو می کند که نباید از آن غافل شد.

چند سال است که بعضی هیات های مذهبی، برای عزادارانِ حسینی، کنار چایِ قند پهلو، قلیان، چاق می کنند. شیوه جدیدی که گفته می شود تعدادی از هیئات و مجالس مذهبی برای جذب عزاداران به سبک قهوه خانه و به صرف چای و قلیان، باب کرده اند.

پذیرایی با قلیان که با هر دلیل در مجالس مذهبی، عادی و مرسوم شده است، تناقض فاحشی است با ممنوعیت مصرف قلیان در اماکن عمومی.

حداقل برای البرز نشینان و به ویژه کرجی ها، خاطره ممنوعیت استفاده از قلیان در اماکن عمومی و تعطیلی قلیان سراها، خیلی دور نیست. مهر ماه سال ۱۳۹۶، دادستانِ وقتِ کرج، طی ابلاغیه ای اعلام کرده بود که در اجرای مقررات ماده ۱۳ قانون جامع کنترل و مبارزه ملی با دخانیات و ماده ۲۸ قانون نظام صنفی، اماکنی که نسبت به عرضه قلیان اقدام ‌کنند، پلمب شوند. پیرو این دستور، نیروی انتظامی استان به سرعت، تمام قلیان سراها را تعطیل و قهوه خانه و سفره خانه هایِ متخلف را پلمب کرد.

جدا از محاسن تصمیمِ دادستانی، ممنوعیتِ استفاده از قلیان در اماکن عمومی، خسارات مالی به صنف قلیان سرا، قهوه خانه و سفره خانه ها، وارد کرد و بسیاری از کار، بیکار شدند.

اما به واسطه همین ابلاغ، سودِ بازارِ فروشِ تنباکو و قلیان؛ چند برابر شد و طرفدارانِ دود و دم به سمت خرید قلیان هایِ خانگی، تشویق و ترغیب شدند.

این ممنوعیت با انتقاداتی که داشت، بعد از مدتی از طرف دادستانِ وقتِ کرج به فراموشی سپرده شد و به طبع آن، نظارتِ نیروی انتظامی استان نیز متوقف شد.‌ قلیان سراها به کسب و کارشان ادامه دادند و قهوه خانه ها و سفره خانه ها، دوباره آتش بر سرِ قلیان ها روشن کردند، اما هرچه بود، مزه تلخِ تنباکو بود که با کشیدن قلیان در خانه های مسکونی به کامِ خانواده هایی که تفریح دیگری نداشتند، شیرین شد.

محبوبیت قلیان در ایران با طعم تنباکوی اصیل ایرانی، پیشینه تاریخی دارد اما در چند سال اخیر با افزایش تقاضا، تنباکو، مزه دار شد و تنوع آن از سیب و هلو و نعنا تا شلیل و نارگیل و پرتقالِ خونی، طرفدارانِ بیشتری جذب خود کرد.

gwi4H1tqVC59

همه اینها را اگر فراموش کنیم، اما فراموشیِ ممنوعیتِ کشیدنِ قلیان در اماکن عمومی، زمانی برای ما، جای علامت سوال (؟) و تعجب (!) باز کرد که پای قلیان به هیئات و مجالس مذهبی، باز شد؛ حال به بهانه گرم شدنِ کام و سینه؛ یا گرم شدنِ مجلس؛ الله اعلم.

بهرحال اختلاف نظر راجع به مصرف دود و دَمِ قلیان به سبک قهوه خانه های قجری، آن هم در مجالسِ حسینی که حرمت دارد با هر دلیل و منطقی که برگزار می شود، جامعه، خانواده و به ویژه نسل جوان را با بلاتکلیفیِ مصرفِ دخانیات روبرو کرده است که نباید از آن غافل شد.

منبع: ایلنا
شبکه‌های اجتماعی
دیدگاهتان را بنویسید

نظرات شما - 14
 • شیعه
  1

  سنت قلیان کشیدن در مراسم عزا
  بیشتر برای لر. ها هستش

 • ایرونی
  2

  گذشت ان عزاداری خالصانه .....

 • ناشناس
  2

  عجیب نیست اینجا"ایران"هیچی سرجای خودش نیست.فرداشیره میکشن,پس فرداچیزای دیگه.....

 • ی
  7

  دریغ از اندکی شعور ، مراسم عزاداریه جشن نیست که.
  چقدر این مردم احمقند

  نظرات شما -
  • 3

   اگر عاقل بودند که اصلن عزاداری نمی کردند پدرجان...کتاب می خواندند

 • عابر پیاده
  2

  اگر تریاک هم باشد مجلس توپی میشه.

 • ناشناس
  1

  غذا گران شده قليان می‌تواند جبرانش کند

 • ناشناس
  1

  عزاداری محرم یک رسم عامیانه آیینی هست که حتا اندک منطق دینی هم پشت سرش نیست چه رسد دلیل عقلانی...به زبان ساده تر خرافات است که هم تشویق حکومتی دارد و هم اقبال مردمی...مخصوصن که با پذیرایی های بعضن مفصل هم همراه است...نه همه اما بسیاری برای وقت گذرانی و ....به این مجالس می روند

 • ناشناس
  0

  مراسم عزاداری به سوی تمسخر و مسخرگی پیش رفته است.
  برای ایرانیانی که هر روز در حوادث کشته می شوند چه کسی عزاداری می کند!!!!!

 • دوره قجری
  0

  قلیان قجری ...لباس قجری ...و‌...بنازم به این همه پیشرفت !!

 • افسانه
  0

  باید به چیزی سرگرم باشن قلیان و غذا و ......دریغ از یه ذره تفکر که هدف از قیام امام حسین چه بود
  هدف از قیام مبارزه با ظلم و ستم و برقراری عدالت و دفاع از ستم دیدگان بود.برید به حال خودتان گریه کنید و سینه بزنید نه بزرگ مردی مثل امام حسین که تا پای جان خود و خانواده اش برای دفاع از مظلومان و برقراری عدالت جنگید

 • گرگانی
  0

  وقتی یه مداح برای یکساعت ۱۰م می گیره باید قلیون هم باشه

 • متفاوت
  0

  جرس همیشه فریاد میزندکه مهملها راببندید،رسیده وقت رفتن.امابه کجا باید رفت راکس نمیفهمد.

 • علی
  0

  تمام بچه هیاتی ها تقریبا اهل قلیون هستن یا بعد حسینیه میرن قهوه خونه یا قبل مراسم بالاخره قهوه خونه رو باید برن اگر ازاد کنن کسی چیزی نگه هم با قلیون شخصی میان حسینیه دیگه تا قهوه خانه هم نمیرن