چرا مرگ و میر کرونایی زیاد شد؟

عضو کمیته علمی کشوری کرونا گفت: در حال حاضر مرگ و میرهای کرونایی نه بخاطر رفتار ویروس بلکه بخاطر سایر بیماری‌ها و ابتلا به کووید۱۹ در افراد مستعد که در بیمارستان‌ها بستری و در این مراکز به کرونا مبتلا می شوند، مقداری افزایش یافته است.

دکتر مجید مختاری روز جمعه با بیان این مطلب افزود: تاثیر واکسن های موجود در کاهش ابتلا به فرم شدید بیماری، بستری در بخش های عادی، مراقبت های ویژه و مرگ و میر ناشی از کرونا ثابت شده بنابراین تشکیک در مورد تاثیرگذاری واکسن کرونا، ظلم به بشریت است.

وی با بیان اینکه در مطالعات مختلف با مطالعات بسیار پیچیده ریاضی نشان داده شده که اگر واکسن کرونا نبود، مرگ و میر بیماران کرونا بسیار زیاد بود، افزود: در یک مطالعه اخیرا مشخص شد که اگر جمعیت دنیا بر اساس توصیه های سازمان جهانی بهداشت در زمان غلبه واریانت دلتا، ۴۰ درصد واکسینه شده بودند، می توانست از مرگ و میر ۲۰ میلیون نفر جلوگیری کند.

دکتر مختاری ادامه داد: اُمیکرون مرگ و میر بالایی نسبت به سویه دلتا ندارد اما ابتلا به اُمیکرون بسیار بیشتر و حتی ۵ تا ۶ برابر دلتا است که این قدرت سرایت اُمیکرون و هجوم بیماران در سراسر دنیا به مراکز درمانی، فشار زیادی را به سیستم درمانی کشورها وارد می کند.

عضو کمیته علمی کشوری کرونا تاکید کرد: مطالعات اولیه در شروع پاندمی کرونا نشان داد که رعایت شیوه نامه های بهداشتی از جمله استفاده از ماسک، رعایت فاصله فیزیکی، شستشوی دست ها، تهویه مناسب در اماکن مسقف و پرهیز از ترددهای غیرضروری می تواند تاثیر بسیار زیادی در پیشگیری از ابتلا، بستری و مرگ و میر داشته باشد.

دکتر مختاری یادآور شد: متاسفانه گویا دنیا رعایت شیوه نامه های بهداشتی را فراموش کرده در حالی‌ که برگشتن به رعایت این شیوه نامه، می تواند در کنترل کرونا در هر موجی از بیماری، موثر باشد.

منبع: وبدا
شبکه‌های اجتماعی
دیدگاهتان را بنویسید

نظرات شما - 7
 • ناشناس
  0

  جالبه امروز جمعه ۱۴ مردادماه ۱۴۰۱ دقیقا دو روز مانده به شروع عزاداری های عاشورا و تاسوعا، آمار فوتی ها و مبتلایان به کرونا یک دفعه ناگهانی نصف شد!!🤔🤔

  نظرات شما -
  • یکی از مردم
   0

   زمان شروع لیگ فوتبال 3-4 برابر میشه!!!

 • ناشناس
  0

  مقصر دولته . حتما می پرسید چرا؟ خوب معلومه ، همانگونه که کاهش مبتلایان و مرگ و میر کرونائی را دولت رئیسی موفقیت دولت خودش نسبت می دهد ، بر عکسش هم صادقه.

 • ناشناس
  1

  به خاطر اینکه کمتر کسی در مکانهای عمومی و اجتماعات به ویژه در فضاهای مسقف ماسک بهداشتی بر روی صورتش است!

  نظرات شما -
  • ح.ن
   0

   یک موقع خدا از بندش میخواهد فوتی زیاد شود/ یک موقع بندش از خدا میخواهد فوتی زیاد شود/ من از خدا

 • مسعود
  0

  وقتی سه میلیون نفره جمع میکنند میدان ولیعصر یا میدان امام حسین جمع میشوند بدون ماسک قطعا کرونا زیاد میشه

 • 🐜
  0

  چراشوبایدازچراغعلی بپرسی