هشدار هواشناسی

رگبار و وزش باد شدید در مناطق شمالی تهران

اداره کل هواشناسی استان تهران با اشاره به رگبار و رعد و برق و وزش باد شدید و احتمال بارش تگرگ در نقاط مستعد طی روزهای آینده نسبت به کوهنوردی و صعود به ارتفاعات، پارک خودروها در کنار درختان فرسوده و عدم تردد و اتراق در حاشیه و بستر مسیل‌ها و رودخانه‌ها هشدار داد.

اداره کل هواشناسی استان تهران با صدور هشدار سطح زرد و با اشاره به رشد ابرهای همرفتی به ویژه در ساعات ظهر تا شب و فعالیت سامانه بارشی که از شنبه (۱۵ مردادماه) شروع می‌شود و دوشنبه (۱۷ مردادماه) پایان می‌یابد، آورده است: رگبار و رعد و برق و وزش باد شدید موقتی و در نقاط مستعد احتمال بارش تگرگ در مناطق شمالی به ویژه ارتفاعات استان تهران پیش‌بینی می‌شود.

بر این اساس احتمال جاری شدن روان آب و آبگرفتگی بعضی معابر و سیلابی شدن رودخانه‌های فصلی و مسیل‌ها، رخداد صاعقه، احتمال خسارت در اثر وزش باد شدید لحظه‌ای، رخداد مه و کاهش شعاع دید در ارتفاعات و گردنه‌های کوهستانی، اختلال موقت در «آمد و شد» به ویژه در جاده‌های کوهستانی، امکان شکستن درختان فرسوده و آسیب به صنایع و بخش‌های مختلف کشاورزی وجود دارد.

از این رو نسبت به عدم تردد و اتراق در حاشیه و بستر مسیل‌ها و رودخانه‌ها، عدم جابجایی عشایر کوچ‌رو، پرهیز از کوهنوردی و صعود به ارتفاعات، عدم پارک خودرو در کنار درختان فرسوده، عدم پرواز با هواپیماهای سبک و بالگرد، مستحکم‌سازی سازه‌های موقت مانند پوشش گلخانه‌ها و تابلوهای تبلیغاتی و آمادگی دستگاه‌های اجرایی مانند نیروهای امدادی، راهداری، شهرداری، وزارت نیرو و... توصیه می‌شود.

به گزارش ایسنا، اداره کل هواشناسی استان تهران همچنین با اشاره به ناپایداری‌های موقت و وزش باد شدید که از شنبه (۱۵ مردادماه) آغاز می‌شود و تا دوشنبه (۱۷ مردادماه) ادامه دارد، آورده است: وزش باد شدید (احتمال وزش باد خیلی شدید موقتی)، گرد و خاک، گاهی کاهش دید و کاهش کیفیت هوا در مناطق جنوبی و غربی و مرکزی استان تهران پیش‌بینی می‌شود.

از این رو احتمال شکستن درختان فرسوده و آسیب به سازه‌های موقت، احتمال سقوط اجسام، در بعضی ساعت‌ها خیزش گرد و خاک، احتمال نفوذ و گسترش گرد و غبار انتقالی غربی، احتمال تاخیر در بعضی پروازها وجود دارد. لذا نسبت به مستحکم کردن پوشش گلخانه‌ها و سازه‌های موقت مانند تابلوهای تبلیغاتی، عدم پارک خودرو در کنار درختان فرسوده و ساختمان‌های نیمه کاره، عدم تردد در کنار سازه‌های نیمه تمام، پرهیز از پرواز با گلایدر و هواپیماهای سبک، اجتناب از قرار گرفتن کودکان، سالمندان و افراد دارای بیماری تنفسی در فضای باز، مدیریت در نگهداری تاسیسات حساس به گرد و خاک و پرهیز از سفرهای غیرضروری توصیه می‌شود.

هشدار زرد رنگ به معنای این است که پدیده‌ای جوی رخ خواهد داد که ممکن است در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را ایجاد کند. این هشدار برای آگاهی مردم صادر می‌شود تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده‌ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از سوی دیگر مسئولان نیز در جریان این هشدارها قرار می‌گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.

منبع: ايسنا
شبکه‌های اجتماعی
دیدگاهتان را بنویسید

سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها