اگر گرداندن سگ و گربه در پارک مشکل ندارد، مردم گاو و بزغاله هم بگردانند

عضو هیئت رئیسه مجلس به بیان توضیحاتی درباره طرح صیانت از حقوق عامه مقابل حیوانات خطرناک پرداخت.

حسینعلی حاجی دلیگانی درباره جزئیات طرح جدید مجلس با عنوان صیانت از حقوق عامه مقابل حیوانات خطرناک اظهار کرد: در این طرح مقرر است برای نگهداری کنندگان از حیوانات خانگی مثل سگ و گربه جرم افزایی شود. واقعیتی که هم اکنون وجود دارد این است که یک سری از آزادی های مردم محدود شده و به حریم اجتماعی سایر مردم تعرض می شود. 

این طرح که در قالب «الحاق موادی به قانون مجازات اسلامی (کتاب پنجم تعزیرات)» تدوین شده است با وضع مجازات‌های قابل توجهی قصد دارد، پدیده نگهداری از حیوانات خانگی را به عنوان موضوعی ضداجتماعی تبدیل به ناهنجاری رسمی کند تا نهادهای انتظامی و قضایی بتوانند با استناد به آن با پدیده نگهداری از حیوانات خانگی مقابله کنند.

عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی معتقد است برخی از افراد در فضاهایی که جنبه عمومی دارد حیواناتی را با خودشان حمل می کنند که باعث آزار دیگران و محدود شدن آزادی های دیگران می شود، فضاهای اجتماعی مخصوصا انسان ها است نه مخصوص حیواناتی که باید در محل های مخصوص به خودشان زندگی کنند. این نوع رفتار باعث شده که نمایندگان مجلس این طرح را تهیه کنند. 

حاجی دلیگانی در ادامه درباره یک بند موجود در این طرح درباره  ممنوعیت حمل و نقل و گردانیدن اعم از پیاده و یا با وسیله نقلیه و نگهداری سگ و گربه توضیح داد که این مسائل کلیات طرح است و امضا کنندگان امکان ممیزی این طرح را نداشته اند. رویه در مجلس به این صورت است که تهیه کننده اولیه طرح را ارائه می دهد و سایرین ممکن است برخی از بندهای آن را قبول نداشته باشند و یا مطالب اضافه تری داشته باشند، اما در این مرحله نمی شود این اصلاحات را انجام داد. بعد از اعلام وصول در مجلس و رسیدن به کمیسیون، پیشنهاد حذف و اضافه بندهایی ارائه خواهد شد. 

عضو هیئت رئیسه مجلس درباره در نظر گرفته شدن  جزای نقدی ۱۰ تا ۳۰ برابری حداقل حقوق کارگری نیز یادآور شد ین مسائل کلیات است، در کمیسیون باید بررسی و چکش کاری شود و اگر افراط و تفریطی در آن باشد اصلاح خواهد شد. 

پرداختن به این سری طرح ها در کنار مسائل اساسی تر مردم منافاتی با هم ندارد و درست است که درگیر مشکلات اقتصادی هستیم ولی این طرح ها وزرای اقتصادی و کمیسیون های مربوطه در مجلس را درگیر نمی کند. نگهداری از حیوانات خانگی و زیاد شدن آنها فرهنگ جامعه را دچار مشکل می کند و مشکلات زیادی به وجود می آورد و نمی شود از آن غفلت کرد، این بخشی از سخنان عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی در گفت‌گو با ما بود.

وی معتنقد است که ممکن است برخی از مردم در مقابله به مثل با افرادی که سگ و گربه و ... را به فضاهای عمومی می آورند، حیوانات اهلی مثل بزغاله، بره و یا حتی گاو را به پارک و اماکن عمومی بیاورند. این مسائل نظم عمومی را کم کم به هم می زند. بنابراین باید مقرراتی وضع شود که دچار این مشکلات نشویم. 

حاجی دلیگانی درباره در نظر گرفته شدن ماده ای که به موجر این اجازه را می دهد که از مستاجر خود به دلیل نگهداری سگ و یا گربه شکایت کند نیز توضیح داد که این مسائل باید در قرارداد اجاره ذکر و یا قید شود. اگر موجر با این مسئله مشکل داشته باشد قطعا می تواند اقدام به شکایت کند. 

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
شبکه‌های اجتماعی
دیدگاهتان را بنویسید

نظرات شما - 7
 • رستاک
  0

  در مورد مواد فروشها ارازل واوباش هم برخورد جدی بشه چون از حیوان خطرناکترن

 • ناشناس
  0

  باشه ، اما شب ببرن تو خانه بغل خودشون بخوابانند.
  هر دو شکل این موضوع غلط است . باید داشتن حیوان خانگی قانون مند شود اما ممنوع نه . فردی که حیوان خانگی دارد:
  1- تمام اقدات بهداشتی ،واکسیناسیون ، درمانی و... حیوان خود را انجام داده باشد .
  2- در زمان تردد در قسمت های مشاع ساختمان حیوان در باکس مناسب که امکان تماس با بیرون را نداشته باشد جابجا شود .
  3- صاحب حیوان از مدفوع و ادرار کردن حیوان در فضای پارک ها ، محل بازی بچه ها و... جلوگیری کرده و مدفوع حیوان توسط صاحب حیوان جمع آوری و به طریق بهداشتی دفع شود . برای متخلفین جریمه سنگین وضع شود ( مثل اروپا و آمریکا).
  4- از حیوانات متناسب با فضای خانه استفاده شود تا با ایجاد مشکل صوتی و... همسایگان آسیب نبینند .
  و...
  با رعایت یک قانون متناسب هر کاری امکان پذیر است

 • پدر
  0

  جناب آقاي حاجي دليگاني متاسف هستم كه افرادي در حد و اندازه فهم و درك شما صندلي هاي مجلس را اشغال كرده ايد انسانها از دير باز همزيستي مسالمت آميزي با حيوانات داشته اند و نوع رفتار و نگرش اجتماعي افراد در كشورهاي مختلف در خصوص رفتار با حيوانات اهلي و وحشي شكل گرفته است . و در جامعه همانگونه كه افراد به ورزش و فعاليت هاي ورزشي مثل سواركاري علاقه دارند عده اي هم با حمايت و نگهداري از حيواناتي مثل گربه و سگ هم به حيوانات كمك كرده اند و هم نوعي سرگرمي براي خود ايجاد كرده اند كه اساسا ايجاد مشكلي در جامعه نمي كند . البته مي توان كمي كنترل شده و قانونمند شود . حال شما چگونه فرق بين سگ و گربه را با گاو و بزغاله نمي فهميد مثل اين ميماند كه بگوييد چطور مسابقه اسب سواري در اسلام تاكيد شده پس بايد گاو سواري و شغال سواري هم داشته باشيم ؟؟؟ از ديد اسلام هم حيوانات هميشه در كنار انسانها همزيستي داشته اند داستان اصحاب كهف و سگ را حتما شنيده ايد . پس لطف كنيد بجاي محدود كردن علاقه هاي اجتماعي افراد معضلات و فساد و اختلاس هاي جامعه را پيگيري و رفع كنيد كه عموما در دايره مسئولين و دولتي هاي فاسد تعريف شده است . در حال حاضر اين فسادها هستند كه پا بر گلوي مردم گذاشته و نفس مردم را بريده اند نه گربه ها و سگ ها ... مجلس چون توانايي رسيدگي به امور اصلي و حياتي را ندارد خود را سرگرم حواشي كرده است . خجالت بكشيد .

 • علیرضا
  0

  ایکاش در خصوص خیلی از چیزا مثل اختلاس ، حقوق نجومی نمایندگان مجلس که فقط کارشون پرت و پلا تصویب کردنه ، تکلیف پولهایی که رفت سوریه و برنگشت ، پولهایی که خرج عراق میشه ، پولهایی که باید از اونا بگیریم و خیلی چیزای دیگه هم انقدر محکم و پیگیر باشید
  سگ از موقعی نجس شد که پاچه دزدها رو گرفت
  وگرنه نماینده ای که فقط پرت و پلا تحویل مردم میده و پشت مردم چرند میبافه از اون هم نجستره ( با اینکه مطمئنم سگ نجس نیست )

 • صادق
  0

  اشکال نداره، شمام بیا تو پارک بچرخ!!!

 • ناشناس
  0

  به اونا رای میدیم

 • هوشیار
  0

  کجا چی کردی که ردش با گیر دادن به حیوانات خانگی میخوای پاک کنی.