آیا شهادت حاج قاسم سلیمانی باعث رستاخیز داعش در اروپا یا خاورمیانه می‌شود؟


19 بهمن 1398 - 10:33
5e3d82cc16a88_2020-02-07_19-01
درگیری‌های اخیر بین ایران و آمریکا و به خصوص شهادت سردار قاسم سلیمانی به دست نیروهای آمریکایی، این فرصت را به برخی اعضای داعش داده که مجددا فعال شده و یارگیری کنند.

به گزارش خبر فوری، غرب بار دیگر وحشت کرده است. این را به خوبی می‌توان از تیتر خبرهای چند هفته اخیر رسانه‌هایشان دریافت کرد. ترس از هجوم داعش به کشورهای اروپایی حالا بیش از پیش غربی‌ها را ترسانده. اما به راستی علت این ترس چیست و تا چه حد قابل اعتناست؟
در طول چند هفته اخیر فعالیت‌های گروه تروریستی داعش بسیار زیاد شده است. فیلم‌های انتحاری و ترورهای آنان در رسانه‌ها مجددا پخش می‌شود. چند روز پیش بود که این گروه تروریستی مسئولیت قتل چند چوپان را بر عهده گرفت. طبق تصاویر منتشر شده، همه این چوپانها دست بسته بوده و گلوله‌ها از پشت به سرشان اصابت کرده بود.

همانطور که آسوشیتد پرس نوشته درگیری‌های اخیر بین ایران و آمریکا و به خصوص شهادت سردار قاسم سلیمانی به دست نیروهای آمریکایی، این فرصت را به برخی اعضای داعش داده که مجددا فعال شده و یارگیری کنند


هر چند پخش این تصاویر رعب و وحشتی را در بین مردم ایجاد کرد، اما ترس اصلی برای اروپایی‌ها زمانی شکل گرفت که گزارش سازمان ملل از فعالیت مجدد داعش منتشر شد. طبق این گزارش که بسیاری از رسانه‌ها من جمله گاردین به پوشش آن پرداختند، داعش مجددا در سوریه و عراق فعال شده است. بر اساس تحقیق ماموران سازمان ملل این گروه از نظر بودجه و منابع مالی کمبودی ندارد. در عراق این روند را با سرمایه‌گذاری در مشاغل قانونی و جبهه‌های تجاری گوناگون ادامه می دهد و در سوریه نیز با از سر گیری عملیات اخاذی. اینگونه تلاش‌ها باعث می‌شوند منابع کافی برای تأمین هزینه‌های جاری این گروه و حتی تأمین حقوق بازنشستگی برای بیوه‌ها یا فرزندان یتیم مبارزان در اختیار داعش باشد. گزارش سازمان ملل متحد هم‌چنین یادآور می‌شود که مسئله مبارزان خارجی در این گروه همچنان حاد است و بین نیمی تا دو سوم بیش از ۴۰هزار نفر جنگجویی که از کشورهای مختلف به داعش پیوسته‌اند، هنوز زنده هستند و بیشترشان نیز هنوز در منطقه خاورمیانه به سر می‌برند.
اما چرا و چگونه این گروه تروریستی مجددا قدرت گرفته است؟ چند عامل مهم در این رابطه وجود دارد: اولی حمله ترکیه به کردستان سوریه و ضعف نیروهای این منطقه است. کمپ‌های بسیاری در مناطق کردنشین سوریه وجود دارد که اعضای مشکوک را در خود نگه می‌دارد. با آغاز حملات ترکیه، بسیاری از این افراد از این کمپ‌ها گریختند. به جز این، مرز سوریه و ترکیه به علت جنگ نا امن شده و ناامنی بهترین فرصت برای داعشی است تا خود را مجددا تقویت کند(گزارش خبر فوری در این رابطه را اینجا بخوانید).
عامل دیگر، افزایش تنش بین ایران و نیروهای مقاومت با آمریکا در عراق است. همانطور که آسوشیتد پرس نوشته درگیری‌های اخیر بین ایران و آمریکا و به خصوص شهادت سردار قاسم سلیمانی به دست نیروهای آمریکایی، این فرصت را به برخی اعضای داعش داده که مجددا فعال شده و یارگیری کنند.

بین نیمی تا دو سوم بیش از ۴۰هزار نفر جنگجویی که از کشورهای مختلف به داعش پیوسته‌اند، هنوز زنده هستند و بیشترشان نیز هنوز در منطقه خاورمیانه به سر می‌برند


عامل سوم اما انتخاب القریشی به عنوان رهبر جدید گروه تروریستی داعش است. بعد از شکست داعش و متواری شدن ابوبکر البغدادی مشخص بود که سیاست این گروه تروریستی در حال تغییر است. در همان زمان هم برخی رسانه‌های عربی مانند الشرق ال