گزارش فارین پالیسی از مدیران دولت سیزدهم / مردانِ دولت رئیسی از «هاروارد ایران» می‌آیند


22 مهر 1400 - 20:48
6168666964490_2021-10-14_20-48
از اواخر دهه 2000 فضای دانشگاه امام صادق تنگ‌تر شده و دیدگاه‌های غیر متعارف در دانشگاه با محدودیت بیش‌تری مواجه است. عده‌ای از اساتید مجرب بازنشسته و جای خود را به اساتیدی که بسیاری شان فارغ‌التحصیلان همان دانشگاه بودند.

در شرایطی که ابراهیم رئیسی از کابینه و تیم اجرایی خود رونمایی کرده است، حضور چشمگیر فارغ التحصیلان دانشگاه امام صادق در مناصب مختلف توجه بسیاری را به خود چلب کرده است. به همین بهانه نشریه فارین پالیسی با انتشار یادداشتی با عنوان «هاروارد تهران دولت جدید ایران را تصرف کرد» ضمن گریز به تاریخچه و حضور فارغ‌التحصیلان این دانشگاه در دولت‌های مختلف، به بررسی وضعیت دولت جدید در ایران در نسبت با «امام‌صادقی‌ها» پرداخته است.

 

پا در جای پای هاروارد تهران

پردیس دانشگاه امام صادق (ع) که در منطقه‌ای شیک در شمال [غربی] تهران واقع شده، یکی از نمونه‌های چشمگیر معماری مدرن پایتخت است. این پردیس که در ابتدا برای استقرار شعبه‌ای از مرکز مطالعات مدیریت دانشگاه هاروارد در ایران طراحی شده بود، و به عنوان محلی برای آموزش پیشرفته اقتصاد در ایران و تربیت مدیران بر اساس آخرین متدهای علمی و اقتصادی در نظر گرفته شده بود.

30

اگر چه انقلاب اسلامی در سال 1979 مسیر این برنامه‌ها را تغییر داد، اما این دانشگاه هم‌چنان به عنوان محلی برای پرورش و آموزش نخبگان سیاسی در ایران عمل می‌کند.

ایجاد شبکه‌های عمیق در قدرت

دانشگاه امام صادق (ع) که درسال 1982 تأسیس شد و به عنوان اولین دانشگاهی در ایران تلقی می‌شود که پس از انقلاب فرهنگی –که منجر به تعطیلی تمام دانشگاه‌ها شد تا دانشگاه‌ها را از باقی‌مانده عناصر رژیم پیشین پاکسازی کند- افتتاح شد. در این زمان دانشگاه به آموزش سیاستمداران و حقوقدانان بر اساس موازین اسلامی و با تمرکز بر رشته‌های الهیات، علوم‌سیاسی و حقوق اختصاص یافت. بعدها رشته‌های ارتباطات،مدیریت و اقتصاد هم اضافه شد.تأمین مالی فعالیت‌های دانشگاه ازطریق مجاری مختلفی ازجمله کارخانه‌هایی که با کمک خیرین ثروتمند تأسیس شده[هم‌چون کارخانه جامعه] و نیز کمک‌های بنیادهای مذهبی هم‌چون آستان قدس رضوی انجام می‌شود.

1

شبکه‌های فوق‌العاده عمیقی که در این دانشگاه ایجاد شده، از دیرباز به مثابه کلیدی برای درک مراتب بالای سیاست در ایران بوده است. بسیاری از فارغ‌التحصیلان این دانشگاه در ایران با ایدئولوژی‌های مختلفی صاحب مناصبی در نظام شده‌اند. اما با وجود نفوذ دائمی آن‌ها در قدرت و آگاهی عموم از این مسئله، حضور و نفوذ آن‌ها هرگز به اندازه کنونی که ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور محافظه‌کار ایران بر سر کار است، نبوده است.

سنجش سخت‌گیرانه

اخذ پذیرش از دانشگاه امام صادق(ع) کار آسانی نیست. داوطلبان طی آزمون ورودی عمومی [سراسری] و هم‌چنین در آزمون اختصاصی سختگیرانه‌ای که طی آن بر اساس گرایش‌ها و اعتقادات سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و مذهبی مصاحبه می‌شوند، مورد سنجش قرار می‌گیرند. داوطلبین هم‌چنین مورد بررسی قرار می‌گیرند تا وفاداری‌شان به ایدئولوژی نظام اسلامی اثبات شود.

در این میان باور و التزام به امورمذهبی، تنها معیار تعیین‌کننده نیست. دانشگاه به دنبال با استعدادترین و باهوش‌ترین جوانان است -البته تا زمانی که آن‌ها مایل به خدمت به کشور بر اساس قانون اساسی کنونی باشند.

بازتاب گرایش‌های مختلف سیاسی

در میان دانشجویان و فارغ‌التحصیلان، همواره تعداد قابل توجهی از اصلاح‌طلبان نیز وجود داشته است. برای مثال، عبدالله رمضان‌زاده ، سخنگوی دولت اصلاح‌طلب محمد خاتمی و مصطفی کواکبیان، نماینده اصلاح‌طلب سابق از جمله دانش‌آموختگان این دانشگاه هستند. این تنوع پیش از این در این دانشگاه -که در آن تعداد زیادی از اصلاح‌طلبان و حتی چهره‌های مخالف موقعیت‌های برجسته‌ای داشتند- بازتاب بیش‌تری داشت. با این حال سیاست دانشگاه به طور سنتی ضمن استقبال از دیدگاه‌های مختلف سیاسی، در جهت برای آماده‌سازی مدیران آینده برای نظام اسلامی بوده است.

thumbs_b_c_f0c8bbcbcc3d7de13a8c74f772729d83

محسن، فارغ‌التحصیل دانشگاه امام صادق (ع) -که به دلیل این‌که در حال حاضر در دولت ایران خدمت می کند مایل به فاش نشدن نامش نیست- تأکید می‌کند که دانشجویان هنوز دیدگاه های نسبتا متفاوتی دارند. به گفته او: «زمانی که از بیرون نگاه می‌کنید، تنها فارغ‌التحصیلان محافظه‌کار و انقلابی امام صادق (ع) را مشاهده می‌کنید که گرایشات خاصی دارند و البته که در اکثریت هستند. اما فارغ‌التحصیلان زیادی نیز هستند که نسبت به شرایط کنونی انتقاد دارند و اساسا محافظه‌کار به حساب نمی‌آیند».

با این وجود، از اواخر دهه 2000 فضای دانشگاه به وضوح برای تنگ‌تر شده و دیدگاه‌های غیر متعارف در دانشگاه با محدودیت بیش‌تری مواجه است. عده‌ای از اساتید مجرب بازنشسته و جای خود را به اساتید ناشناخته‌تری دادند که بسیاری شان فارغ‌التحصیلان برجسته همان دانشگاه بودند.

دانشگاه برتر کشور

حسین، فارغ‌التحصیل دانشکده حقوق دانشگاه امام صادق -که به شرط ناشناس ماندن صحبت کرده- از این تغییرات ابراز تاسف می‌کند. او گفت: «این دانشگاه درخشان‌ترین سال‌های خود را در سال‌های بعد از 1995 تجربه کرد،چرا که در ان سال‌ها از شایسته‌ترین اساتید دانشگاه‌های برجسته سراسر کشور برای تدریس دعوت می‌کرد. اساتید دارای مدارج علمی بالایی بودند و دانشجویان هم از نظر مذهبی و ایدئولوژیک تحت فشار کم‌تری قرار داشتند. حتی‌می‌توان ادعا کرد که در آن زمان امام صادق برترین دانشگاه ایران بود».

اما با گذشت زمان، دانشگاه دروس حوزوی را نیز در برنامه درسی دانشگاهی گنجاند. امروزه تقریباً نام تمام رشته‌های این  دانشگاه با عنوان «معارف اسلامی» آغاز شروع می‌شوند -به عنوان مثال، معارف اسلامی و حقوق یا معارف اسلامی  و اقتصاد. برای گرفتن مدرک کارشناسی، دانشجویان باید علاوه بر مطالعه سایر زبان‌های خارجی -مانند انگلیسی و یا فرانسه- باید دوره های زبان عربی و آشنایی با اسلام را نیز بگذرانند.

هویت جمعی شبکه‌ای

با وجود این تغییرات، در طی این سال‌ها هویت جمعی ثابت مانده که توسط دانشگاه و شبکه‌های عمیقی که دانشجویان را با فارغ‌التحصیلان دانشگاه در سراسر نهاد سیاسی پیوند می‌دهد، تحکیم می‌شود. رفاقت و آشنایی‌هایی که افراد در دانشگاه به دست می‌آورند، برای آینده شغلی‌شان مهم‌تر از باورهای ایدئولوژیک‌شان است.

به گقته محسن: «هرجا فرصت شغلی وجود داشته باشد، فارغ‌التحصیلان امام صادق از یکدیگر حمایت می‌کنند و دوستان دانشگاهی شان را دعوت می‌کنند تا مشاغل را تصاحب کنند -هر چند که ممکن است تا حدی دچار اختلاف‌نظر و دیدگاه هم باشند».

محبوب امام‌صادقی‌ها

یکی از مسیرهای مورد علاقه فارغ‌التحصیلان امام صادق (ع) برای ورود به جایگاه‌ها و مناصب، حضور در برنامه‌های صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران است. امام صادقی‌ها –عنوانی که اغلب برای آن‌ها استفاده می‌شود- عموما پیش از این که راه خود را برای حضور در دستگاه‌های اجرایی‌تر سیاستگذاری فرهنگی پیدا کنند، ابتدا بخش‌های خبر موثر را در میان خود دست به دست می کنند (در میان آن‌ها اخیرا پیمان جبلی با حکم رهبری به عنوان رئیس سازمان صدا و سیما منصوب شده است).

Img20201222220741558

البته حضور آن‌ها در این مناصب بی حرف و حدیث هم نبوده است. برخی از بحث‌برانگیزترین تصمیمات در سال‌های اخیر را می‌توان منتسب به فارغ‌التحصیلان امام صادق (ع) کرد. از جمله اخراج مجری محبوب یکی از برنامه‌های ورزشی پس از کنایه‌های او به تندروها، انتصاب برخی امام‌صادقی‌ها به مقامات قضایی و هم‌چنین حضور جنجالی یکی از آن‌ها  در برنامه ناخوشایندی که کپی برنامه استعداد آمریکا (America’s Got Talent) بود و مورد استقبال عمومی هم قرار داشت.

ثمره کمپین همه‌جانبه

با پیروزی محمود احمدی‌نژاد در انتخابات ریاست جمهوری در سال 2005، امام‌صادقی‌ها وارد دستگاه دولتی ایران شدند که حسین بیش‌تر آن را به «کمپین همه‌جانبه و سازماندهی شده دانشجویان امام صادق در سراسر کشور» نسبت می‌دهد. بدین ترتیب، دولت جدید آغوش خود را برای فارغ‌التحصیلان این دانشگاه باز کرد و آن‌ها را صاحب پست‌های کلیدی در سطوح مختلف کرد؛ از جمله سعید جلیلی که به مقام دبیر شورای عالی امنیت ملی و مذاکره کننده اصلی هسته‌ای دولت احمدی‌نژاد منصوب شد.

13910123120048362_PhotoL

در دوران احمدی‌نژاد، فارغ‌التحصیلان امام صادق بیش از هر زمان دیگری موفق به اشغال مناصب دولتی شدند –هر چند حسین اصرار دارد که دولت احمدی نژاد کمک کرد «فارغ‌التحصیلان امام صادق نه تنها به خاطر تحصیل در آن دانشگاه، بلکه به دلیل شایستگی‌ها و مدارج علمی‌شان» برکشیده شوند.

افول موقت

با این حال به محض این‌که در سال 2013 حسن روحانی به قدرت رسید، دولت او  به طور فعالانه در پی جذب فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های خارجی و تکنوکرات‌های غیرایدئولوژیک بود. اما این بدان معنا نبود که او فارغ‌التحصیلان امام صادق نادیده گرفته شدند.به عنوان مثال، حسام‌الدین آشنا، استاد ارتباطات امام صادق به عنوان دستیار شخصی روحانی معرفی شد -اگرچه در نهایت به دلیل افشاگری‌های محمدجواد ظریف طی یک مصاحبه لو رفته که در آن از مقامات نظامی به دلیل دخالت در سیاست انتقاد کرده بود، مجبور به کناره‌گیری شد.

1444230308004_abdolvahed mirzazadeh-14-th4

کابینه انقلابی؛ بازتسخیر امام‌صادقی‌ها

رئیسی، که پیروزی‌اش در انتخابات 2021 ریاست‌جمهوری تا حد زیادی مدیون فضای کم‌تر رقابتی انتخابات بود، بارها گفته که وزیران و مقامات خود را از میان افرادی که به نظر می رسد به اندازه کافی «انقلابی» هستند، انتخاب خواهد کرد. در عمل، کابینه نشان می‌دهد که او تا حد زیادی کار را به دانشگاه امام صادق سپرده است.

دو وزیر جوان در دولت رئیسی -احسان خاندوزی، وزیر دارایی و امور اقتصادی و حجت‌الله عبدالملکی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی- فارغ‌التحصیلان جوان امام صادق هستند. هر دو قبل از تصفیه ایدئولوژیک دانشگاه در دهه 2000 فارغ‌التحصیل شدند، اگرچه عبدالمالکی دارای دیدگاه‌های جزمی خاص خود است. رئیسی همچنین میثم لطیفی، یکی از اعضای هیئت علمی امام صادق را به عنوان رئیس سازمان امور اداری و استخدامی منصوب کرده است. انتظار می‌رود لطیفی فارغ‌التحصیلان بیش‌تری از امام صادق را استخدام کند تا زیر نظر او خدمت کنند.

IMG-20210820-WA0020

از میان بسیاری از معتمدین رئیسی، غلامحسین اسماعیلی، فارغ التحصیل امام صادق به عنوان رئیس دفتر او منصوب شده است. اسماعیلی پیش از این سخنگوی قوه قضائیه در دوران ریاست رئیسی بر این قوه بود. علاوه بر این، محمد حسینی، فارغ‌التحصیل امام صادق که قبلاً وزیر فرهنگ احمدی‌نژاد بود، اکنون معاون رئیس‌جمهور در امور مجلس است. علی باقری کنی دیگر فارغ التحصیل امام صادق است، که از اعضای سابق تیم مذاکره کننده هسته‌ای جلیلی در دولت احمدی نژاد بوده و به عنوان معاون ارشد وزیر امور خارجه دولت رئیسی –و بدین ترتیب مذاکره‌کننده ارشد هسته‌ای دولت- منصوب شده است. باقری، که دارای دکترای اقتصاد از امام صادق است، نظرات تندروانه بسیار نزدیکی به دیدگاه‌های سعید جلیلی در مورد توافق هسته‌ای بیان کرده است.

حد نفوذ در عملکرد دولت

اگرچه نمی‌توان نفوذ فارغ‌التحصیلان امام صادق در دولت رئیسی را انکار کرد، اما هرگونه موفقیت یا شکست در مذاکرات هسته‌ای و یا سایر وعده‌های انتخاباتی رئیسی به عوامل دیگری هم بستگی دارد، زیرا نهادهای قدرتمند موازی نقش مهمی در فرایندهای تصمیم‌گیری ایفا می کنند.

به گفته حسین، «فارغ‌التحصیلان امام صادق دارای امتیاز تعامل سازنده با سپاه پاسداران و دفتر رهبر انقلاب هستند. با این حال، برخی از فارغ‌التحصیلان جوان امام صادق که اکنون به دولت پیوسته‌اند ، به رغم شایستگی‌های علمی، به هیچ وجه محافظه‌کار نیستند. بلکه آن‌ها انقلابیون رادیکالی هستند که به هیچ وجه از اعتقادات خود عقب‌نشینی نمی‌کنند، و این ممکن است در مواردی دولت رئیسی را با چالش روبرو سازد».

تجربه موفق

در این میان، گزارش افزایش تعداد فارغ التحصیلان امام صادق در دولت حساسیت‌هایی را هم برانگیخته و برخی از امتیاز و ترجیح ناعادلانه‌ای که به امام‌صادقی ها روا داشته شد انتقاد کردند و برخی دیگر با تمسخر از انتخاب نکردن امام صادق (ع) به عنوان دانشگاه خود ابراز تاسف کردند، زیرا بعداً حضور آن‌ها را در دولت تضمین می‌کرد.

photo_2021-10-10_16-49-40

با این حال، محافظه‌کاران ایران حق دارند از دانشگاه امام صادق (ع) به عنوان یک تجربه موفق در کشور یاد کنند. اگر هدف دانشگاه پرورش کادرهایی از صاحبان مناصب و مدیران اداری بود که امور دولتی را اداره می‌کردند، بدون شک این تجربه‌ای موفقیت‌آمیز بوده است.

از اواخر دهه 2000 فضای دانشگاه امام صادق تنگ‌تر شده و دیدگاه‌های غیر متعارف در دانشگاه با محدودیت بیش‌تری مواجه است. عده‌ای از اساتید مجرب بازنشسته و جای خود را به اساتیدی که بسیاری شان فارغ‌التحصیلان همان دانشگاه بودند.

پایگاه خبری خبر فوری (khabarfoori.com)

6168666964490_2021-10-14_20-48
22 مهر 1400 - 20:48

در شرایطی که ابراهیم رئیسی از کابینه و تیم اجرایی خود رونمایی کرده است، حضور چشمگیر فارغ التحصیلان دانشگاه امام صادق در مناصب مختلف توجه بسیاری را به خود چلب کرده است. به همین بهانه نشریه فارین پالیسی با انتشار یادداشتی با عنوان «هاروارد تهران دولت جدید ایران را تصرف کرد» ضمن گریز به تاریخچه و حضور فارغ‌التحصیلان این دانشگاه در دولت‌های مختلف، به بررسی وضعیت دولت جدید در ایران در نسبت با «امام‌صادقی‌ها» پرداخته است.

 

پا در جای پای هاروارد تهران

پردیس دانشگاه امام صادق (ع) که در منطقه‌ای شیک در شمال [غربی] تهران واقع شده، یکی از نمونه‌های چشمگیر معماری مدرن پایتخت است. این پردیس که در ابتدا برای استقرار شعبه‌ای از مرکز مطالعات مدیریت دانشگاه هاروارد در ایران طراحی شده بود، و به عنوان محلی برای آموزش پیشرفته اقتصاد در ایران و تربیت مدیران بر اساس آخرین متدهای علمی و اقتصادی در نظر گرفته شده بود.

30

اگر چه انقلاب اسلامی در سال 1979 مسیر این برنامه‌ها را تغییر داد، اما این دانشگاه هم‌چنان به عنوان محلی برای پرورش و آموزش نخبگان سیاسی در ایران عمل می‌کند.

ایجاد شبکه‌های عمیق در قدرت

دانشگاه امام صادق (ع) که درسال 1982 تأسیس شد و به عنوان اولین دانشگاهی در ایران تلقی می‌شود که پس از انقلاب فرهنگی –که منجر به تعطیلی تمام دانشگاه‌ها شد تا دانشگاه‌ها را از باقی‌مانده عناصر رژیم پیشین پاکسازی کند- افتتاح شد. در این زمان دانشگاه به آموزش سیاستمداران و حقوقدانان بر اساس موازین اسلامی و با تمرکز بر رشته‌های الهیات، علوم‌سیاسی و حقوق اختصاص یافت. بعدها رشته‌های ارتباطات،مدیریت و اقتصاد هم اضافه شد.تأمین مالی فعالیت‌های دانشگاه ازطریق مجاری مختلفی ازجمله کارخانه‌هایی که با کمک خیرین ثروتمند تأسیس شده[هم‌چون کارخانه جامعه] و نیز کمک‌های بنیادهای مذهبی هم‌چون آستان قدس رضوی انجام می‌شود.

1

شبکه‌های فوق‌العاده عمیقی که در این دانشگاه ایجاد شده، از دیرباز به مثابه کلیدی برای درک مراتب بالای سیاست در ایران بوده است. بسیاری از فارغ‌التحصیلان این دانشگاه در ایران با ایدئولوژی‌های مختلفی صاحب مناصبی در نظام شده‌اند. اما با وجود نفوذ دائمی آن‌ها در قدرت و آگاهی عموم از این مسئله، حضور و نفوذ آن‌ها هرگز به اندازه کنونی که ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور محافظه‌کار ایران بر سر کار است، نبوده است.

سنجش سخت‌گیرانه

اخذ پذیرش از دانشگاه امام صادق(ع) کار آسانی نیست. داوطلبان طی آزمون ورودی عمومی [سراسری] و هم‌چنین در آزمون اختصاصی سختگیرانه‌ای که طی آن بر اساس گرایش‌ها و اعتقادات سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و مذهبی مصاحبه می‌شوند، مورد سنجش قرار می‌گیرند. داوطلبین هم‌چنین مورد بررسی قرار می‌گیرند تا وفاداری‌شان به ایدئولوژی نظام اسلامی اثبات شود.

در این میان باور و التزام به امورمذهبی، تنها معیار تعیین‌کننده نیست. دانشگاه به دنبال با استعدادترین و باهوش‌ترین جوانان است -البته تا زمانی که آن‌ها مایل به خدمت به کشور بر اساس قانون اساسی کنونی باشند.

بازتاب گرایش‌های مختلف سیاسی

در میان دانشجویان و فارغ‌التحصیلان، همواره تعداد قابل توجهی از اصلاح‌طلبان نیز وجود داشته است. برای مثال، عبدالله رمضان‌زاده ، سخنگوی دولت اصلاح‌طلب محمد خاتمی و مصطفی کواکبیان، نماینده اصلاح‌طلب سابق از جمله دانش‌آموختگان این دانشگاه هستند. این تنوع پیش از این در این دانشگاه -که در آن تعداد زیادی از اصلاح‌طلبان و حتی چهره‌های مخالف موقعیت‌های برجسته‌ای داشتند- بازتاب بیش‌تری داشت. با این حال سیاست دانشگاه به طور سنتی ضمن استقبال از دیدگاه‌های مختلف سیاسی، در جهت برای آماده‌سازی مدیران آینده برای نظام اسلامی بوده است.

thumbs_b_c_f0c8bbcbcc3d7de13a8c74f772729d83

محسن، فارغ‌التحصیل دانشگاه امام صادق (ع) -که به دلیل این‌که در حال حاضر در دولت ایران خدمت می کند مایل به فاش نشدن نامش نیست- تأکید می‌کند که دانشجویان هنوز دیدگاه های نسبتا متفاوتی دارند. به گفته او: «زمانی که از بیرون نگاه می‌کنید، تنها فارغ‌التحصیلان محافظه‌کار و انقلابی امام صادق (ع) را مشاهده می‌کنید که گرایشات خاصی دارند و البته که در اکثریت هستند. اما فارغ‌التحصیلان زیادی نیز هستند که نسبت به شرایط کنونی انتقاد دارند و اساسا محافظه‌کار به حساب نمی‌آیند».

با این وجود، از اواخر دهه 2000 فضای دانشگاه به وضوح برای تنگ‌تر شده و دیدگاه‌های غیر متعارف در دانشگاه با محدودیت بیش‌تری مواجه است. عده‌ای از اساتید مجرب بازنشسته و جای خود را به اساتید ناشناخته‌تری دادند که بسیاری شان فارغ‌التحصیلان برجسته همان دانشگاه بودند.

دانشگاه برتر کشور

حسین، فارغ‌التحصیل دانشکده حقوق دانشگاه امام صادق -که به شرط ناشناس ماندن صحبت کرده- از این تغییرات ابراز تاسف می‌کند. او گفت: «این دانشگاه درخشان‌ترین سال‌های خود را در سال‌های بعد از 1995 تجربه کرد،چرا که در ان سال‌ها از شایسته‌ترین اساتید دانشگاه‌های برجسته سراسر کشور برای تدریس دعوت می‌کرد. اساتید دارای مدارج علمی بالایی بودند و دانشجویان هم از نظر مذهبی و ایدئولوژیک تحت فشار کم‌تری قرار داشتند. حتی‌می‌توان ادعا کرد که در آن زمان امام صادق برترین دانشگاه ایران بود».

اما با گذشت زمان، دانشگاه دروس حوزوی را نیز در برنامه درسی دانشگاهی گنجاند. امروزه تقریباً نام تمام رشته‌های این  دانشگاه با عنوان «معارف اسلامی» آغاز شروع می‌شوند -به عنوان مثال، معارف اسلامی و حقوق یا معارف اسلامی  و اقتصاد. برای گرفتن مدرک کارشناسی، دانشجویان باید علاوه بر مطالعه سایر زبان‌های خارجی -مانند انگلیسی و یا فرانسه- باید دوره های زبان عربی و آشنایی با اسلام را نیز بگذرانند.

هویت جمعی شبکه‌ای

با وجود این تغییرات، در طی این سال‌ها هویت جمعی ثابت مانده که توسط دانشگاه و شبکه‌های عمیقی که دانشجویان را با فارغ‌التحصیلان دانشگاه در سراسر نهاد سیاسی پیوند می‌دهد، تحکیم می‌شود. رفاقت و آشنایی‌هایی که افراد در دانشگاه به دست می‌آورند، برای آینده شغلی‌شان مهم‌تر از باورهای ایدئولوژیک‌شان است.

به گقته محسن: «هرجا فرصت شغلی وجود داشته باشد، فارغ‌التحصیلان امام صادق از یکدیگر حمایت می‌کنند و دوستان دانشگاهی شان را دعوت می‌کنند تا مشاغل را تصاحب کنند -هر چند که ممکن است تا حدی دچار اختلاف‌نظر و دیدگاه هم باشند».

محبوب امام‌صادقی‌ها

یکی از مسیرهای مورد علاقه فارغ‌التحصیلان امام صادق (ع) برای ورود به جایگاه‌ها و مناصب، حضور در برنامه‌های صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران است. امام صادقی‌ها –عنوانی که اغلب برای آن‌ها استفاده می‌شود- عموما پیش از این که راه خود را برای حضور در دستگاه‌های اجرایی‌تر سیاستگذاری فرهنگی پیدا کنند، ابتدا بخش‌های خبر موثر را در میان خود دست به دست می کنند (در میان آن‌ها اخیرا پیمان جبلی با حکم رهبری به عنوان رئیس سازمان صدا و سیما منصوب شده است).

Img20201222220741558

البته حضور آن‌ها در این مناصب بی حرف و حدیث هم نبوده است. برخی از بحث‌برانگیزترین تصمیمات در سال‌های اخیر را می‌توان منتسب به فارغ‌التحصیلان امام صادق (ع) کرد. از جمله اخراج مجری محبوب یکی از برنامه‌های ورزشی پس از کنایه‌های او به تندروها، انتصاب برخی امام‌صادقی‌ها به مقامات قضایی و هم‌چنین حضور جنجالی یکی از آن‌ها  در برنامه ناخوشایندی که کپی برنامه استعداد آمریکا (America’s Got Talent) بود و مورد استقبال عمومی هم قرار داشت.

ثمره کمپین همه‌جانبه

با پیروزی محمود احمدی‌نژاد در انتخابات ریاست جمهوری در سال 2005، امام‌صادقی‌ها وارد دستگاه دولتی ایران شدند که حسین بیش‌تر آن را به «کمپین همه‌جانبه و سازماندهی شده دانشجویان امام صادق در سراسر کشور» نسبت می‌دهد. بدین ترتیب، دولت جدید آغوش خود را برای فارغ‌التحصیلان این دانشگاه باز کرد و آن‌ها را صاحب پست‌های کلیدی در سطوح مختلف کرد؛ از جمله سعید جلیلی که به مقام دبیر شورای عالی امنیت ملی و مذاکره کننده اصلی هسته‌ای دولت احمدی‌نژاد منصوب شد.

13910123120048362_PhotoL

در دوران احمدی‌نژاد، فارغ‌التحصیلان امام صادق بیش از هر زمان دیگری موفق به اشغال مناصب دولتی شدند –هر چند حسین اصرار دارد که دولت احمدی نژاد کمک کرد «فارغ‌التحصیلان امام صادق نه تنها به خاطر تحصیل در آن دانشگاه، بلکه به دلیل شایستگی‌ها و مدارج علمی‌شان» برکشیده شوند.

افول موقت

با این حال به محض این‌که در سال 2013 حسن روحانی به قدرت رسید، دولت او  به طور فعالانه در پی جذب فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های خارجی و تکنوکرات‌های غیرایدئولوژیک بود. اما این بدان معنا نبود که او فارغ‌التحصیلان امام صادق نادیده گرفته شدند.به عنوان مثال، حسام‌الدین آشنا، استاد ارتباطات امام صادق به عنوان دستیار شخصی روحانی معرفی شد -اگرچه در نهایت به دلیل افشاگری‌های محمدجواد ظریف طی یک مصاحبه لو رفته که در آن از مقامات نظامی به دلیل دخالت در سیاست انتقاد کرده بود، مجبور به کناره‌گیری شد.

1444230308004_abdolvahed mirzazadeh-14-th4

کابینه انقلابی؛ بازتسخیر امام‌صادقی‌ها

رئیسی، که پیروزی‌اش در انتخابات 2021 ریاست‌جمهوری تا حد زیادی مدیون فضای کم‌تر رقابتی انتخابات بود، بارها گفته که وزیران و مقامات خود را از میان افرادی که به نظر می رسد به اندازه کافی «انقلابی» هستند، انتخاب خواهد کرد. در عمل، کابینه نشان می‌دهد که او تا حد زیادی کار را به دانشگاه امام صادق سپرده است.

دو وزیر جوان در دولت رئیسی -احسان خاندوزی، وزیر دارایی و امور اقتصادی و حجت‌الله عبدالملکی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی- فارغ‌التحصیلان جوان امام صادق هستند. هر دو قبل از تصفیه ایدئولوژیک دانشگاه در دهه 2000 فارغ‌التحصیل شدند، اگرچه عبدالمالکی دارای دیدگاه‌های جزمی خاص خود است. رئیسی همچنین میثم لطیفی، یکی از اعضای هیئت علمی امام صادق را به عنوان رئیس سازمان امور اداری و استخدامی منصوب کرده است. انتظار می‌رود لطیفی فارغ‌التحصیلان بیش‌تری از امام صادق را استخدام کند تا زیر نظر او خدمت کنند.

IMG-20210820-WA0020

از میان بسیاری از معتمدین رئیسی، غلامحسین اسماعیلی، فارغ التحصیل امام صادق به عنوان رئیس دفتر او منصوب شده است. اسماعیلی پیش از این سخنگوی قوه قضائیه در دوران ریاست رئیسی بر این قوه بود. علاوه بر این، محمد حسینی، فارغ‌التحصیل امام صادق که قبلاً وزیر فرهنگ احمدی‌نژاد بود، اکنون معاون رئیس‌جمهور در امور مجلس است. علی باقری کنی دیگر فارغ التحصیل امام صادق است، که از اعضای سابق تیم مذاکره کننده هسته‌ای جلیلی در دولت احمدی نژاد بوده و به عنوان معاون ارشد وزیر امور خارجه دولت رئیسی –و بدین ترتیب مذاکره‌کننده ارشد هسته‌ای دولت- منصوب شده است. باقری، که دارای دکترای اقتصاد از امام صادق است، نظرات تندروانه بسیار نزدیکی به دیدگاه‌های سعید جلیلی در مورد توافق هسته‌ای بیان کرده است.

حد نفوذ در عملکرد دولت

اگرچه نمی‌توان نفوذ فارغ‌التحصیلان امام صادق در دولت رئیسی را انکار کرد، اما هرگونه موفقیت یا شکست در مذاکرات هسته‌ای و یا سایر وعده‌های انتخاباتی رئیسی به عوامل دیگری هم بستگی دارد، زیرا نهادهای قدرتمند موازی نقش مهمی در فرایندهای تصمیم‌گیری ایفا می کنند.

به گفته حسین، «فارغ‌التحصیلان امام صادق دارای امتیاز تعامل سازنده با سپاه پاسداران و دفتر رهبر انقلاب هستند. با این حال، برخی از فارغ‌التحصیلان جوان امام صادق که اکنون به دولت پیوسته‌اند ، به رغم شایستگی‌های علمی، به هیچ وجه محافظه‌کار نیستند. بلکه آن‌ها انقلابیون رادیکالی هستند که به هیچ وجه از اعتقادات خود عقب‌نشینی نمی‌کنند، و این ممکن است در مواردی دولت رئیسی را با چالش روبرو سازد».

تجربه موفق

در این میان، گزارش افزایش تعداد فارغ التحصیلان امام صادق در دولت حساسیت‌هایی را هم برانگیخته و برخی از امتیاز و ترجیح ناعادلانه‌ای که به امام‌صادقی ها روا داشته شد انتقاد کردند و برخی دیگر با تمسخر از انتخاب نکردن امام صادق (ع) به عنوان دانشگاه خود ابراز تاسف کردند، زیرا بعداً حضور آن‌ها را در دولت تضمین می‌کرد.

photo_2021-10-10_16-49-40

با این حال، محافظه‌کاران ایران حق دارند از دانشگاه امام صادق (ع) به عنوان یک تجربه موفق در کشور یاد کنند. اگر هدف دانشگاه پرورش کادرهایی از صاحبان مناصب و مدیران اداری بود که امور دولتی را اداره می‌کردند، بدون شک این تجربه‌ای موفقیت‌آمیز بوده است.

منبع: اقتصادنیوز

70

نظرات 35
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما پس از تایید توسط مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشند منتشر نخواهد شد.
کارگر بدبخت 1 0 پاسخ 1400/7/24 -00:05

بعد چهار سال معلوم میشود این هاروارد شما چکار کرده.

ناصری 0 0 پاسخ 1400/7/23 -20:21

بله ما اشنایی داریم که کارشناسی را تو این دانشگاه ۸ سال خوند اون هم رشته اقتصاد و معارف . وای به حال ما که این ها بشن کاریه این مملکت

قمار 0 0 پاسخ 1400/7/23 -15:45

من‌ نمیدونم چه گروهی کمر شاه ، تا کرد ؟ امّا تاریخ ابتدای نهضت را که میخوانم متوجه میشم اکثر کسانیکه دورو بر رهبر نهضت بودن ، در عرض چند ماه نیست و نابود شدند! چرا؟ فکر زحماتی ( زندان انفرادی، شکنجه، تبعید و.......) که اینان برای سقوط شاه کشیدن و عاقبت به شرّ شدند آزار دهنده است

صالحی 0 0 پاسخ 1400/7/23 -15:18

تا ما نظریه پردازی درست که نتیجه آن حکمرانی صحیح است نداشته باشیم وضع همینه مثلا نظریه عدالت سیاسی و قسط چیه و که بعد این منجر به حکمرانی درست بشه و الا در خلا حکومت میکنیم و یک چیز میگیم یک چیز دیگه میشه البته دولت باید نسبت به اون التزام داشته باشه نه خودش اولین نقص کننده اون.راستی عدالت سیاسی و قسط در حکومت اسلامی چیه .اینو از هاروارد ایران میپرسم.برای اطلاع میگم نظریه عدالت سیاسی رالز پر ارجاعترین مطلب بوده.ذات نایافته از هستی بخش کی تواند شد هستی بخش

کار بر ناشناس 0 0 پاسخ 1400/7/23 -13:38

کسی شک نداره دانشگاه خوبیه بحث در اینه عدالت در این بود از همه ظرفیت ها از مدیران استفاده می شد. همچنان که خودشون می گفتن. من بعنوان یک فرد انقلابی در این زمینه نقد دارم. کشور متعلق به همه اقشاره. مدیران دلسوز و فعال کم نداریم.

ناشناش 3 0 پاسخ 1400/7/23 -12:46

دانشگاه هاروارد رو با چی مقایسه می کنند!؟

م 0 0 پاسخ 1400/7/23 -12:42

بنده خدا چکار دارید با کارای دیگه فقط _

**** 2 6 پاسخ 1400/7/23 -12:11

خیلی هم دانشگاه خوبیه شما کلا با نهاد های انقلابی مشکل دارید

شهرام.ر 8 2 پاسخ 1400/7/23 -11:04

شهرت دانشگاه هاروارد بر اساس رتبه « علمی» این دانشگاه است نه رتبه مذهبی ،سیاسی، اجتماعی ،فرهنگی. لااقل با «صنعتی شریف» یا «پزشکی شیراز» مقایسه می‌کردید!!. راستی مجموع سواد نمایندگان مجلس و کابینه دولت جدید چند کلاسه ؟؟؟

بهرام.د 1400/7/23 -12:51

حالا شریف قبول!پزشکی شیراز یهو از کجا اومد؟!

شهرام.ر 1400/7/23 -13:48

بهرام جان سلام. اگه دانشگاه امام صادق ، هاروارد ایرانه و فیضه قم ، آکسفورد ایرانه !!! دانشکده پزشکی شیراز رو هم نباید دست کم بگیریم.

ناشناس 8 2 پاسخ 1400/7/23 -10:53

43 ساله تنها شرط وملاک برای مسولیت شده میزان سر سپردگی وپاچه وخون خواری

ناشناس 7 3 پاسخ 1400/7/23 -10:50

هاردش شده هار که پاچه بگیرند وواردش شده وارد که چگونه بدزدند .

نوری 3 2 پاسخ 1400/7/23 -10:05

دانشگاهی که رانتخوار و اختلاسگر حرفه ای مانند جلیلی تربیت می کند که دکتری خود نزد یکی اساتید بنام این تخصص یعنی علم الهدا گرفته است

ایرانی 10 4 پاسخ 1400/7/23 -09:16

به زایشگاه امام صادق خوش امدید.بعد چهار سال متکدیان این زایشگاه را ببینید و تعریف کنید!!!!

به ایرانی 1400/7/24 -01:30

نترکی از حسادت !

رررزز 7 1 پاسخ 1400/7/23 -09:09

کاش دوستان.بازدید میدانی از سفره مردم داشتند.

روح اله 5 8 پاسخ 1400/7/23 -08:38

۱- به غیر از دو سه تا اصلاح طلب که امام صادقی بودن دیگه کسی رو پیدا نشد که نام ببرید، هر چند اصلاح طلب و اصول گرا، هر دو یه..ن ۲- خواهشن اسم هاروارد رو خراب نکنید. ۳- دانشگاهی که استاد راهنماش علم الهدی باشه( استاد جلیلی)، شما تا آخرش برو... ۴- در این دانشگاه الویت ها به ترتیب به این شکله: التزام به نظام، رهبری، انقلاب، اسلام، هوش... معنیش اینه که به چیزهایی که ما میگیم اعتقاد داشته باش و با کمک هوشت چیزهایی که اعتقاد داری عمل کن.... ۴- دانشگاهی که دانشجویانش(مدیران آینده) ۴ لیتری بنزین میبرن جلو سفارت انگلیس... چقدر زشت و نارحت کننده بود برای ما اگه در دوران بی آبی خوزستان دانشجویان انگلیسی هم ۴ لیتری آب میاوردن جلو سفارت ایران... تا آخر میشه تفکر و نگرش آنها رو به دنیای بیرون را متوجه شد.... هاروارد!

دژ مستحکم 1 3 پاسخ 1400/7/23 -07:58

من تا کنون حصاری قوی‌تر و زیبا تر از آنکه بالای دیوار ابن دانشگاه پایین تر از میدان حر نصب شده هنوز ندیده ام

رسم دیرینه 2 1 پاسخ 1400/7/23 -07:11

کلا در این کشور مرسوم است که کارکنان پدر سر کار بمانند و کارکنان کم سن تر که جای فرزندان آنها هستند بازنشست گردند

فرهنگی 2 12 پاسخ 1400/7/23 -06:41

مزدوری وکدخداپرستی وحرام خواری وحسادت وشستشوی مغری تاکچا....!؟ که ازنظراین غربزده های جیب مردم خالی کن ونوچه هایشان تحصیل دردانشگاه امام صادق ودانشگاه داخلی عیب وجرم ست! بابا،حسن آشنا مشاور حسن خان روحانی هم ازدانشگاه امام صادق بودا....!

محدثه 1400/7/23 -09:49

تا بینهایت و فراتر از آن .. صبح بخیر اخوی :)))

ناشناس 0 0 پاسخ 1400/7/23 -05:25

از چپه!!!!!!!

حسین 3 4 پاسخ 1400/7/23 -01:42

عالی بود تحلیل از آن دانشکاه

ابو حنیفه احمق 13 3 پاسخ 1400/7/23 -00:15

چیزی که ما دیدیم و فهمیدیم این بود که این دانشگاه، دانشگاه امام صادق نیست بلکه دانشگاه هارون الرشید است

حمید 1400/7/23 -13:18

درود بر فارغ التحصیلان دانشگاه امام صادق (ع)

کلاه قرمزی 9 0 پاسخ 1400/7/23 -00:10

این گزارش دوتا اشتباه داره: 1:دانشگاه به دنبال با استعدادترین و باهوش‌ترین جوانان است ؟؟؟ 2:الزام دانستن 2 و یا 3 زبان ؟؟؟؟ خود جلیلی که میگن رشته ادبیات فرانسه درس خونده تا حالا کسی فرانسه حرف زدنش ندیده.

نریمان 1400/7/23 -10:36

مگر استاد او یعنی پرفسور علم الهدا بجز چند کلمه عربی زبان دیگری هم بلد است که جلیلی بداند ولی واقعا برای شاگرد خود مایه گذاشته و جلیلی را یکی مانند خودش تربیت کرده ؟؟؟؟؟؟!

ارر 21 3 پاسخ 1400/7/22 -23:09

نابغه های شریف میرن کانادا مزخرف ها میشن مسئولان

دانشجوی دکترای دانشگاه علامه 1400/7/23 -05:36

8سال مردم عملکرد فارغ التحصیلان انگلیس وامریکاوغرب راباهمه دبدبه و غبغبه شان دردولت تدبیر وامید حسن خان راباتمام گوشت وپوست خود وچاقوی دروغ ودغل ودزدی را براستخوانهایشان تحمل کردندو...و..._ خدایا ! چراهنوزهم کدخدپرستان مغز تریدشده خودباخته ،درپی تخریب جوانان تحصیل کرده آزاده وسالم کشورهستند!؟ بخداخودباختگی ومزدوری هم حدی دارد!

سیامک 1400/7/23 -07:49

آقای دانشجوی دکتری هر جا ! تدبیر و امید یه باسواد داشت اونم دکتر ظریف بود ،چطور تو به علامه پیزوریت هنوز مدرک نگرفته مینازی اونوقت ظریف به دکتری هاروارد ننازه ؟؟؟ بزار این بیخردان ساندیسی 4 سالشون تمام بشه اونوقت میبینی بدتر از قبلیان ،اینا هنوز فرصت زیادی نداشتن گندش دراد پس لطفا نظر خودتو بنویس و زیر کامنت ملت مخالفت نکن چون هرکس یه نظری داره ،تا دکتری اومدی اما تو این طویله ها هیچ چیزی یادتون ندادن

متعجب 14 2 پاسخ 1400/7/22 -21:45

امام صادق ( ع) ازتون راضی باشه ولی دانشگاه تهران شریف علم و صنعت شهید بهشتی شیراز صنعتی اصفهان و فردوسی مشهد هم هست اگه مسولیتی مونده .

غریبه 19 5 پاسخ 1400/7/22 -21:12

والا من شنیدم دانشگاه امام صادق مدرک کیلویی میده هاروارد هم مدرک کیلویی داره ؟؟

محدثه 1400/7/23 -09:48

شما که حوصله نداری متن رو بخونی، درباره چی نظر میدی؟

کاربر ناشناس 2 1 پاسخ 1400/7/22 -21:01

ززییییییی

خبر فوری در شبکه های اجتماعی
khabarfoori in social networks