فائزه: شما هنوز از آقای هاشمی می‌ترسید!


12 شهریور 1400 - 13:35
6131e557e515e_2021-09-03_13-35
فائزه هاشمی رفسنجانی و فواد صادقی در مورد ادعای طرح شده از سوی مجتبی ذوالنوری مبنی بر پیگیری آیت الله هاشمی برای محاکمه‌ی افراد دخیل در غائله‌ی ۱۵ خرداد ۸۵ توضیحاتی دادند و مسایلی مشابه آن را تحلیل کردند.

فائزه هاشمی رفسنجانی و فواد صادقی -از مشاوران آیت الله هاشمی- در مورد ادعای طرح شده از سوی مجتبی ذوالنوری -نماینده‌ی اصولگرای مجلس- مبنی بر پیگیری آیت الله هاشمی برای محاکمه‌ی افراد دخیل در غائله‌ی ۱۵ خرداد ۸۵ توضیحاتی دادند و مسایلی مشابه آن را تحلیل کردند.

فائزه هاشمی با تاکید بر اینکه این مورد خاص را درست بخاطر ندارد به دیگر مواردی پرداخته است که به گفته‌ی او آیت الله هاشمی در آن مقاطع هم از شکایت و پیگیری مجازات اهانت‌کنندگان سرباز زده است.

فواد صادقی نیز با توضیح اینکه افراد دخیل در ماجرای ۱۵ خرداد ۸۵ از دفتر مرحوم مصباح یزدی بوده‌اند، توضیح میدهد که این پرونده چگونه تشکیل و با چه روندی به رأفت اسلامی ختم شده است.

پس از گذشت ۱۵ سال از غائله‌ی ۱۵ خرداد سال ۱۳۸۵ قم، مجتبی ذوالنوری در جلسه بررسی رای اعتماد سید اسماعیل خطیب، وزیر پیشنهادی اطلاعات، ادعاهایی درباره آنچه بعد از این اتفاق گذشته است مطرح کرد که پاسخ دفتر مرحوم آیت الله هاشمی و انتقاد برخی افراد را بدنبال داشت. ذوالنوری گفت: «زمانی که جلسه سخنرانی آقای هاشمی در ۱۵ خرداد ۸۵ به هم خورد، قوه قضائیه و شخص آقای هاشمی فشارهای سنگینی وارد کردند و وزارت اطلاعات فشار وارد کرد و بارها در جلسات از آقای خطیب شنیدیم که می‌گفت من به دنبال این هستم که هم فشارها جواب داده شود و هم به بچه‌ها آسیبی وارد نشود. سؤال این است که چرا احکامی که علیه نیروهای دستگاه امنیتی صادر شده بود هیچ‌کدام اجرائی نشد؟ چرا شلاق و حکمی که داده شده بود اجرائی نشد؟ علت این بود که هر موضوعی اقدام خود را می‌طلبد و دستگاه امنیتی نمی‌تواند جار بزند که من فلان کار را می‌کنم».

پس از نطق ذوالنوری در مجلس، مسعود شفیعی کیا -ار افراد بازداشت‌شده‌ی غائله‌ی ۱۵ خرداد ۸۵ و از نزدیکان جریان احمدی نژاد- در توییتر خود صحت این ادعا را زیر سوال برده و نوشت:

«جناب ⁧‫#ذوالنوری‬⁩ گاهی راست گفتن هم خوب است!
مجتبی ذوالنوری در موافقت با وزارت جناب خطیب گفت: ‏«وقتی سخنرانی ⁧‫#هاشمی‬⁩ درسال ۸۵ در قم بهم خورد، او کاری کرد که برخی از افراد که آن‌جا دستگیر شده بودند، احکام‌شان اجرا نشد و این کار خطیب بود.»
‏بنده به عنوان یکی از زندانیان سؤال از جناب ‏⁧‫#اکبر_رفسنجانی‬⁩ در ۱۵خرداد سال۸۵ به ایشان می‌گویم: ‏۱_ آن ماجرا در شبستان امام بود، نه در مسجد اعظم.

‏۲_ هاشمی رفسنجانی که همان روزها مصاحبه کرد و گفت که من از زندان و زندانی خاطره خوشی ندارم، ولی هم زمان با سخن وی این گزارش نهاد امنیتی زیر نظر جناب خطیب مایل به رفسنجانی بود که مسئله‌ی ساده‌ی سؤال طلبگی ما را امنیتی کرد و با آبروی ما بازی.

‏۳_ ما از جناب خطیب نه تنها فعالیتی برای رفع ظلم از خود ندیدیم، بلکه گزارشات زیرمجموعه‌ی ایشان با امضای وی منجر به صدور احکام سنگین ۱سال زندان و دوسال تبعید و پنجاه ضربه شلاق و دو سال محرومیت از فعالیت حوزوی و فرهنگی شد، و در کیفرخواستی که دوست ایشان جناب عبداللهی (نماینده دادستان وقت و دادستان فعلی دادگاه ویژه تهران) بنابر گزارشات اداره جناب خطیب قرائت کرد، تقاضای اشد مجازات و خلع لباس هم بود که قاضی حکم نکرد.
‏۴_ حکم ما نخست به دلیل توسلات ما به زیارت عاشورا و دعای علقمه و به سبب پی‌گیری مرحوم شاهرودی موقت معلق شد. ‏ولی در اردیبهشت سال ۹۲ بعد از دیدارم با آقای مشایی که رسانه‌ای شد، اجرای احکام دادگاه ویژه قم مرا خواست و پس از شماتت بنده برای ارتباطم با آقای ⁧‫#احمدی_نژاد‬⁩ و آقای ⁧‫#مشایی‬⁩ از آمادگی برای اجرای آن گفت و سپس با اعلام آمادگی‌ام برای زندان قرار وثیقه سند را به کفالت تبدیل کرد. ‏و سرانجام این آقای مجتهدزاده دادستان معزول دادگاه ویژه قم که ملایم‌تر از سایر دادستان‌ها بود.حکم بنده را معلق اعلام کرد. ‏یعنی زمانی که جناب خطیب اصلا قم نبود و در حفاظت اط قوه قضاییه ⁧‫#آملیلاریجانی‬⁩ به امورات ایشان می‌پرداخت، پس به جناب خطیب ربطی نداشت.جناب ذوالنوری دوستانی که به امثال شما دست یاری برای ما دراز کردند، اگر گنده‌ای نشنیده باشند اعتنایی هم نشدند، حال چگونه مدعی هستی که دغدغه آزادی ما را داشتی؟!

‏۶_ جناب ذوالنوری یادمان نرفته که در آستانه انتخابات سال۸۴ بسیج طلاب و تیپ امام‌صادق علیه‌السلام را با دعوت
‏جناب رفسنجانی و فراخوان طلاب رزمنده میتینگ انتخاباتی ایشان کردی و اتفاقا جناب خطیب هم با شما در این مقوله هم نظر بوده است، پس ژست تقابل با رفسنجانی نگیر و…

‏والعاقبة للمتّقین»

دفتر آیت الله هاشمی نیز در یکم اردیبهشت‌ماه در واکنش به سخنان ذوالنوری در اطلاعیه‌ای نوشت: «ادعای یکی از نمایندگان مجلس مبنی‌ بر اعمال فشار توسط آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی مبنی‌بر اجرای حکم عوامل توهین و برهم‌زدن مراسم سخنرانی وی در ۱۵ خرداد سال ۱۳۸۵ بی‌اساس است و آیت‌الله رفسنجانی هیچ‌گونه دخالتی در فرایند قضائی رسیدگی به اقدامات غیرقانونی تعدادی از نیروهای افراطی در مراسم ۱۵ خرداد نداشته‌اند. اظهارنظر درباره اینکه چه عواملی اقدام مذکور را سازماندهی و از اجرای حکم قطعی قضائی ممانعت به‌ عمل آورده‌اند، در صلاحیت مقامات قضائی است. جای تأسف دارد که با گذشت پنج سال از رحلت آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی، سیل تخریب و تهمت به ایشان همچنان تداوم دارد».

در ۱۵ خرداد ۸۵ چه گذشت؟

در میانه‌های سخنرانی هاشمی بود که یکی از حاضران با بیان اینکه می‌خواهد سؤالی بپرسد، نظم عمومی سالن را به هم زد و در ادامه اعتراضاتی به وجود آمد که با واکنش جمعی از حاضران روبه‌رو شد. درحالی‌که هاشمی تلاش می‌کرد با آرام‌کردن مردم به سخنان خود ادامه دهد، ناگهان شخصی که به لباس روحانیت ملبس بود، با فریادش نظم مراسم را بر‌هم زد که این امر با واکنش شدیدی روبه‌رو شد و درگیری‌های پراکنده فیزیکی میان برخی از حاضران به وجود آورد. در این میان، عده‌ای با سردادن شعار «مرگ بر منافق» و «خامنه‌ای زنده باد، هاشمی پاینده باد» و «هاشمی هاشمی حمایتت می‌کنیم» مخالفت خود را با این نوع حرکات ابراز کردند. هاشمی هم سخنان خود را نیمه‌کاره گذاشت و به سرعت حرم حضرت معصومه را ترک کرد و این در حالی بود که درگیری‌های پراکنده و سردادن شعار تا مدتی پس از خروج هاشمی از حرم ادامه داشت. با آغاز درگیری‌ها پخش این مراسم از شبکه استانی قطع شد و برخی از شهروندان قم خود را به حرم مطهر رساندند تا موضوع را جویا شوند که این باعث ازدحام جمعیت شد.

جعفری، معاون وقت امنیتی دادستان عمومی و انقلاب قم، در آن زمان درباره آنچه در مراسم گذشت، گفته بود: «بی‌شک برهم‌زدن یک مراسم رسمی و توهین به شخصیت‌های سیاسی برخلاف قانون است و جرم محسوب می‌شود. پس از آنکه گزارش حوادث امروز از طریق نیروی انتظامی به ضابطین قضائی ارجاع شد، پرونده بررسی و با متخلفان برخورد خواهد شد. مطمئنا این مسئله اگر اخلال در نظم عمومی باشد، نیازمند برخورد قاطع است و اگر توهینی به مقامات کشوری روی داده باشد، با دقت و تأمل بررسی و با عاملان آن برخورد می‌شود».

در آن زمان گفته می‌شد که عوامل برهم‌زننده سخنرانی هاشمی نزدیک به یکی از مؤسسات آموزشی یکی از شخصیت‌های مطرح بوده است که البته از سوی آن مؤسسه این موضوع تکذیب شد.

روزنامه‌ی شرق/ دوم شهریور ۱۴۰۰

متن کامل گفت‌وگو با فائزه هاشمی و فواد صادقی در مورد ۱۵ خرداد ۸۵ و ادعاهای مجتبی ذوالنوری را در ادامه می‌خوانید:

فائزه هاشمی: آقای ذوالنور! از خدا نمی‌ترسید؟

فائزه هاشمی رفسنجانی با تاکید براینکه «مورد خاصی که آقای ذوالنور به آن اشاره کرده است را خاطرم نیست که دقیقا جریان چه بود» می‌گوید: از طرف خانواده در این مورد در بیانیه کاملا توضیح داده شده است؛ ولی من موارد دیگری را خاطرم هست که بابا هیچ‌وقت به دنبال انتقام گرفتن و شکایت کردن، حتی در بدترین شرایط، نبود. علیرغم اینکه همیشه قدرتی داشت.

یک مثالی که خاطرم است موقع ترور ایشان بود در اوایل انقلاب، گروه فرقان این اقدام را برعهده می‌گیرد و دستگیر می‌شوند. یادم است همان موقع -اگر اشتباه نکنم و تا آنجا که در ذهنم است اعلام رسمی هم کرد- همان موقع گفت که من قصد شکایت ندارم؛ یعنی حتی در آن موضوع ترور هم بدنبال برخورد و انتقام و… نبود. البته در آن برهه هم مسئولین کار خود را کردند اما بابا نسبت به آنها اعلام بخشش کرد.

مورد دیگری که الان خاطرم است و می‌توانم به آن اشاره کنم قضیه‌ی آقای تاجیک بود. در شاه‌عبدالعظیم که به من حمله کرد فحش‌های رکیکی هم نثار بابا کرد. اهانت‌های بسیاری کرد. آنموقع هم ایشان اقدامی نکرد که نسبت به آقای تاجیک برخوردی صورت بگیرد یا دنبال شود. خود دادستانی بعنوان مدعی‌العموم شاکی آقای تاجیک شد و بعدها حکم می‌دهند مدتی زندان و شلاق بخاطر اهانت‌هایی که به من داشت، و زندان و شلاق برای اهانت‌هایی که به بابا داشت؛ که چند روز به زندان رفت و بعد هم عفو خورد و بیرون آمد.

یعنی بازهم نه من و نه بابا هیچکدام دنبال نکردیم که این چرا در زندان نیست و چرا با او برخورد نشده است و… حتی برای خود شکایت هم بابا هیچ پیگیری نداشت؛ اصلا این روحیه را نداشت که اینگونه مسائل را دنبال کند. نه اهل کینه بودو نه اهل انتقام بود و نه روحیه‌ی این را داشت که بخواهد با کسانی که با او برخورد کردن یا اهانت کردند یا خطری برایش ایجاد کردند، بخواهد موضوعشان را دنبال کند تا به مجازات برسند.

هاشمی درباره‌ی موضوع مورد ادعای ذوالنور نیز توضیح داد: مورد اخیری را هم که خانواده بیانیه دادند کاملا درست است. در ادامه‌ی بیانیه‌ی حرف درستی زده شده؛ اولا که دروغگویی آنقدر راحت شده است، کسانیکه بیشترین ادعای مسلمانی و انقلابی بودن را دارند، بیشترین دروغ‌ها وتهمت‌ها و تخریب‌های ناجوانمردانه را روا می‌دارند. خودشان را بسیار مسلمان می‌دانند و دیگران را نامسلمان و ناانقلابی. ضمن اینکه بابا ۵ سال است که فوت شده است! ادامه‌ی این حرف‌ها و دروغ‌ها و شایعات و اینکه بعنوان نماینده یک نفر بیاید این حرف‌ها را بزند، بنظر من خیلی مضحک و خنده‌دار است؛ یعنی هنوز که هنوز است شما از آقای هاشمی می‌ترسید و می‌خواهید خرابش کنید؟! هدفی که از بیان این دروغ‌ها دارید چیست؟!

چون اینگونه که آقای ذوالنور ادعا کرد، اطلاعاتی دارد و از پشت‌پرده‌ها خبر داشته است که دیگران نمی‌دانستند و ایشان می‌دانسته است. شما که اینقدر از پشت پرده‌ها مطلع بودید، برای چه این دروغ‌ها را می‌گویید؟! حال این دنیا هیچ، اگر اعتقادی به آن دنیا دارید از خدا نمی‌ترسید که بعدا باید چگونه پاسخ این مسائل را بدهید.

فائزه هاشمی درباره‌ی توییت شفیعی‌کیا مبنی بر حمایت ذوالنور از هاشمی در گذشته نیز گفت: بالاخره آدم‌ها نان به نرخ روز خور هستند دیگر؛ من یادم نیست و اطلاعاتی در این زمینه ندارم که حمایتی کرده‌اند یا نه. اصلا آقای ذوالنور را بعد از همین سر و صداهایی که در این سال‌ها کرده‌اند شناختم و پیش از آن شناختی نداشتم.

او همچنین در واکنش به اینکه «اگر آقای هاشمی چنین رویکردی نداشته‌اند پس برخوردها در زمان ایشان با روزنامه‌نگاران و سیاسیون چه بوده است؟!» گفت: در دوران ریاست جمهوری آقای هاشمی هیچ روزنامه‌ای بسته نمی‌شود. همان دوران روزنامه‌ی کیهان از طرف جناح راست و روزنامه‌ی سلام از طرف جناح چپ، بیشترین حملات را به بابا داشتند و تا آخرین لحظه‌ای هم که بابا رئیس جمهور بود آن دو روزنامه کار خود را می‌کردند. نه در آن دوران بابا از روزنامه‌ای شکایت کرده است، نه دنبال کرده است و نه اصلا در آن دوران روزنامه‌ای بسته شده است.

در دوران آقای خاتمی بسته شدن روزنامه‌ها آغاز شد، سلام در همان دوران بسته می‌شود، که بعد از آن هم حادثه‌ی ۱۸ تیر رخ می‌دهد؛ البته من نمی‌گویم که مقصر آقای خاتمی بوده است، قطعا مقصر آقای خاتمی نبوده است و اصلا دست ایشان هم نبوده؛ برای خراب کردن آقای خاتمی این کار را می‌کردند.

بنابراین این حرف ادعاست و واقعیت ندارد؛ همانطور که می‌توانیم بگوییم آقای خاتمی نقشی در بسته شدن روزنامه‌ها در دوران خود نداشته است، چطور نمی‌توانیم بگوییم که اگر هم اتفاقی افتاده است آقای هاشمی نقشی نداشته است؟! بالاخره وزارت اطلاعات را همه می‌دانستند کجا و چگونه اداره می‌شود، اینگونه نبود که ایشان فعال مایشاء در این جایگاه باشد. اگر هم برخوردی بوده است -که ما در دوران ریاست جمهوری ایشان کمتر این برخوردها را داشتیم- اما باز هم چیزی نبوده است که دست ایشان باشد، وزارت اطلاعات همیشه از جای دیگری هدایت می‌شده است.

فائزه هاشمی در پاسخ به اینکه «آیا وزیر اطلاعات وقت -آقای فلاحیان- مورد تایید ایشان نبوده است؟» گفت: نمی‌گویم مورد تایید آقای هاشمی نبوده است اما بیشتر مورد تایید جای دیگری بوده تا آقای هاشمی. آنموقع تعداد وزرا کم بود که از جای دیگری انتخاب می‌شدند، مثل الان نبود که اکثرشان اینگونه باشند؛ یعنی یکی-دو تا وزیر بودند که روسای جمهور معمولا در انتخابشان نقشی نداشتند و سعی می‌کردند بدهند به افراد بالاتر که در اختیار آنها باشند و با سیاست‌های آنها حرکت کنند.

فواد صادقی: نیروهای دفتر آقای مصباح بودند

فوادصادقی -ازمشاوران مرحوم هاشمی نیز درمورد ادعای ذوالنور مبنی بر پیگیری هاشمی برای بازداشت و محاکمه‌ی عوامل ۱۵ خرداد ۸۵، گفت: کسانیکه با سیستم رسمی جمهوری اسلامی آشنا هستند می‌دانند که وزارت اطلاعات عمدتا زیرمجموعه و تحت نظر رهبری عمل می‌کند؛ آنموقع هم آقای محسنی اژه‌‌ای وزیر اطلاعات بودند؛ فکر می‌کنم همان سال انتخابات خبرگان قرار بود برگزار شود. جریان احمدی نژاد، جریان پایداری و طیف تندرو به دنبال این بودند که بقول خودشان کار نیمه‌تمام سال ۸۴ را تمام کنند و مانع ورود آقای هاشمی به مجلس خبرگان شوند و نهایتا این برنامه‌ی قم را طراحی کردند. رهبری خیلی ناراحت شدند و بلافاصله دستور برخورد دادند که وزارت اطلاعات و قوه قضاییه برخورد کنند. وزارت اطلاعات هم عوامل را شناسایی کرد که نیروهای دفتر آقای مصباح در قم بودند و دستگیر شدند. همین آقای شفیعی‌کیا جزو نیروهای آقای مصباح بود.

قوه قضاییه هم رسیدگی قانونی‌اش را انجام داد و حکم را صادر کرد اما زمان اجرای آن فکر می‌کنم دیگر به بعد از انتخابات افتاد. آقای هاشمی بنابر تجربه‌ای که سال ۸۴ داشتند، قصد شرکت در انتخابات خبرگان را نداشتند و به رهبری هم اعلام کردند که من در انتخابات خبرگان شرکت نمی‌کنم؛ رهبری به ایشان گفتند که «برای شما واجب است شرکت کنید». آقای هاشمی گفتند که «این حکم است؟» و رهبری هم گفتند «بله! واجب است». آقای هاشمی پذیرفتند و گفتند یکسری فضاها و تخلفاتی که در سال ۸۴ وجود داشت نباید تکرار شود. تقریبا هم یک فضای نسبتا متعادلی در آن انتخابات خبرگان وجود داشت. آقای هاشمی در استان تهران نفر اول شدند و در کشور هم به لحاظ تعداد آرا نفر اول شدند.

بعد از انتخابات که قرار بود احکام زندانیان اجرا شود، فکر می‌کنم هم طیف آقایان مصباح و… از رهبری خواهش کردند که رافت اسلامی لحاظ شود و آقای احمدی نژاد و طیف‌های دیگر هم فشار آوردند که در نهایت آن حکم‌ها بنوعی اجرا نشد. آقای هاشمی در این زمینه نه در ابتدا شکایتی کردند و نه در هنگام اجرای حکم فشاری آوردند. چون ایشان موضوع را سازمان‌دهی شده می‌دانستند و آن افرادی که در صحنه حضور داشتند را بعنوان یکسری پیاده نظام و مامور و افرادی که می‌خواهند به تکلیفی که برایشان تعیین شده عمل کنند می‌دانستند. اما اعلام کردند که شکایتی ندارند؛ خودشان تصمیم گرفتند که دستگیر کنند و خودشان هم تصمیم گرفتند آزاد کنند.

او درمورد رشته توییت شفیعی‌کیا –از چهره‌های شاخص غائله‌ی ۱۵ خرداد سال ۸۵- مبنی بر حمایت ذوالنوری از هاشمی در برهه‌ای و همچنین اینکه خطیب -برخلاف صحبت‌های ذوالنوری- نه تنها تلاشی برای رفع احکام سنگین نداشته بلکه گزارشات زیرمجموعه‌ی او با امضای شخص خطیب منجر به صدور احکام سنگین شده است، گفت: اولا آقای ذوالنور سال ۷۵-۷۶ و در همان دوره‌ها حامی آقای هاشمی بود و از سال ۸۰ به بعد فکر می‌کنم دیگر وارد فضای امروزشان شدند.

ثانیا این صحبت‌های آقای شفیعی‌کیا و امثالهم دو علت دارد، یکی اینکه نمی‌دانندب رخورد سخت و حکم سنگین چیست؛ آقایان در یک مراسم رسمی تشنج و خشونت ایجاد کردند و ضرب و شتم کردند، توهین کردند و یک برخورد دسته سومی با آنها شده است. اگر می‌دیدند با منتقدین آقای احمدی نژاد مثلا بخاطر یک یادداشت یا سخنرانی انتقادی و علمی چه برخوردی می‌شد، دیگر به احکام و برخوردهای با خودشان سنگین و سخت نمی‌گفتند. برخورد نرم می‌گفتند.

نکته‌ی دوم اینکه اصلا ساختار وزارت اطلاعات ساختاری نیست که مثلا آقای خطیب خودسر عمل کند یا آقای محسنی اژه‌ای خودش خودسرانه دستور دهد. هرکسی که بیاید موضوع را شخصی کند نشان می‌دهد که یا نمی‌داند و یا خودش را به تجاهل می‌زند. براساس نظر نظام تصمیم براین بوده است که آن برخورد انجام شود و بعدش هم تصمیم بر این شده که رافت اسلامی در مورد اینها صورت گیرد و همان آدم‌ها هردو عمل را انجام داده‌اند. آقای محسنی اژه‌ای و آقای خطیب هم برخورد اول را انجام داده‌اند و هم رافت دوم را. نمی‌توانیم بگوییم که این تصمیمات شخصی بوده است.

او در پاسخ به اینکه آیا پیگیری از سمت آقای هاشمی از دفتر آقای مصباح نشد، گفت: چون آقای هاشمی علت‌ها را می‌دانست اصلا جای گله‌گذاری نبود. آقایان می‌خواستند به هدفی برسند و در راستای آن هدف این کارها را انجام می‌دادند.

فائزه هاشمی رفسنجانی و فواد صادقی در مورد ادعای طرح شده از سوی مجتبی ذوالنوری مبنی بر پیگیری آیت الله هاشمی برای محاکمه‌ی افراد دخیل در غائله‌ی ۱۵ خرداد ۸۵ توضیحاتی دادند و مسایلی مشابه آن را تحلیل کردند.

پایگاه خبری خبر فوری (khabarfoori.com)

6131e557e515e_2021-09-03_13-35
12 شهریور 1400 - 13:35

فائزه هاشمی رفسنجانی و فواد صادقی -از مشاوران آیت الله هاشمی- در مورد ادعای طرح شده از سوی مجتبی ذوالنوری -نماینده‌ی اصولگرای مجلس- مبنی بر پیگیری آیت الله هاشمی برای محاکمه‌ی افراد دخیل در غائله‌ی ۱۵ خرداد ۸۵ توضیحاتی دادند و مسایلی مشابه آن را تحلیل کردند.

فائزه هاشمی با تاکید بر اینکه این مورد خاص را درست بخاطر ندارد به دیگر مواردی پرداخته است که به گفته‌ی او آیت الله هاشمی در آن مقاطع هم از شکایت و پیگیری مجازات اهانت‌کنندگان سرباز زده است.

فواد صادقی نیز با توضیح اینکه افراد دخیل در ماجرای ۱۵ خرداد ۸۵ از دفتر مرحوم مصباح یزدی بوده‌اند، توضیح میدهد که این پرونده چگونه تشکیل و با چه روندی به رأفت اسلامی ختم شده است.

پس از گذشت ۱۵ سال از غائله‌ی ۱۵ خرداد سال ۱۳۸۵ قم، مجتبی ذوالنوری در جلسه بررسی رای اعتماد سید اسماعیل خطیب، وزیر پیشنهادی اطلاعات، ادعاهایی درباره آنچه بعد از این اتفاق گذشته است مطرح کرد که پاسخ دفتر مرحوم آیت الله هاشمی و انتقاد برخی افراد را بدنبال داشت. ذوالنوری گفت: «زمانی که جلسه سخنرانی آقای هاشمی در ۱۵ خرداد ۸۵ به هم خورد، قوه قضائیه و شخص آقای هاشمی فشارهای سنگینی وارد کردند و وزارت اطلاعات فشار وارد کرد و بارها در جلسات از آقای خطیب شنیدیم که می‌گفت من به دنبال این هستم که هم فشارها جواب داده شود و هم به بچه‌ها آسیبی وارد نشود. سؤال این است که چرا احکامی که علیه نیروهای دستگاه امنیتی صادر شده بود هیچ‌کدام اجرائی نشد؟ چرا شلاق و حکمی که داده شده بود اجرائی نشد؟ علت این بود که هر موضوعی اقدام خود را می‌طلبد و دستگاه امنیتی نمی‌تواند جار بزند که من فلان کار را می‌کنم».

پس از نطق ذوالنوری در مجلس، مسعود شفیعی کیا -ار افراد بازداشت‌شده‌ی غائله‌ی ۱۵ خرداد ۸۵ و از نزدیکان جریان احمدی نژاد- در توییتر خود صحت این ادعا را زیر سوال برده و نوشت:

«جناب ⁧‫#ذوالنوری‬⁩ گاهی راست گفتن هم خوب است!
مجتبی ذوالنوری در موافقت با وزارت جناب خطیب گفت: ‏«وقتی سخنرانی ⁧‫#هاشمی‬⁩ درسال ۸۵ در قم بهم خورد، او کاری کرد که برخی از افراد که آن‌جا دستگیر شده بودند، احکام‌شان اجرا نشد و این کار خطیب بود.»
‏بنده به عنوان یکی از زندانیان سؤال از جناب ‏⁧‫#اکبر_رفسنجانی‬⁩ در ۱۵خرداد سال۸۵ به ایشان می‌گویم: ‏۱_ آن ماجرا در شبستان امام بود، نه در مسجد اعظم.

‏۲_ هاشمی رفسنجانی که همان روزها مصاحبه کرد و گفت که من از زندان و زندانی خاطره خوشی ندارم، ولی هم زمان با سخن وی این گزارش نهاد امنیتی زیر نظر جناب خطیب مایل به رفسنجانی بود که مسئله‌ی ساده‌ی سؤال طلبگی ما را امنیتی کرد و با آبروی ما بازی.

‏۳_ ما از جناب خطیب نه تنها فعالیتی برای رفع ظلم از خود ندیدیم، بلکه گزارشات زیرمجموعه‌ی ایشان با امضای وی منجر به صدور احکام سنگین ۱سال زندان و دوسال تبعید و پنجاه ضربه شلاق و دو سال محرومیت از فعالیت حوزوی و فرهنگی شد، و در کیفرخواستی که دوست ایشان جناب عبداللهی (نماینده دادستان وقت و دادستان فعلی دادگاه ویژه تهران) بنابر گزارشات اداره جناب خطیب قرائت کرد، تقاضای اشد مجازات و خلع لباس هم بود که قاضی حکم نکرد.
‏۴_ حکم ما نخست به دلیل توسلات ما به زیارت عاشورا و دعای علقمه و به سبب پی‌گیری مرحوم شاهرودی موقت معلق شد. ‏ولی در اردیبهشت سال ۹۲ بعد از دیدارم با آقای مشایی که رسانه‌ای شد، اجرای احکام دادگاه ویژه قم مرا خواست و پس از شماتت بنده برای ارتباطم با آقای ⁧‫#احمدی_نژاد‬⁩ و آقای ⁧‫#مشایی‬⁩ از آمادگی برای اجرای آن گفت و سپس با اعلام آمادگی‌ام برای زندان قرار وثیقه سند را به کفالت تبدیل کرد. ‏و سرانجام این آقای مجتهدزاده دادستان معزول دادگاه ویژه قم که ملایم‌تر از سایر دادستان‌ها بود.حکم بنده را معلق اعلام کرد. ‏یعنی زمانی که جناب خطیب اصلا قم نبود و در حفاظت اط قوه قضاییه ⁧‫#آملیلاریجانی‬⁩ به امورات ایشان می‌پرداخت، پس به جناب خطیب ربطی نداشت.جناب ذوالنوری دوستانی که به امثال شما دست یاری برای ما دراز کردند، اگر گنده‌ای نشنیده باشند اعتنایی هم نشدند، حال چگونه مدعی هستی که دغدغه آزادی ما را داشتی؟!

‏۶_ جناب ذوالنوری یادمان نرفته که در آستانه انتخابات سال۸۴ بسیج طلاب و تیپ امام‌صادق علیه‌السلام را با دعوت
‏جناب رفسنجانی و فراخوان طلاب رزمنده میتینگ انتخاباتی ایشان کردی و اتفاقا جناب خطیب هم با شما در این مقوله هم نظر بوده است، پس ژست تقابل با رفسنجانی نگیر و…

‏والعاقبة للمتّقین»

دفتر آیت الله هاشمی نیز در یکم اردیبهشت‌ماه در واکنش به سخنان ذوالنوری در اطلاعیه‌ای نوشت: «ادعای یکی از نمایندگان مجلس مبنی‌ بر اعمال فشار توسط آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی مبنی‌بر اجرای حکم عوامل توهین و برهم‌زدن مراسم سخنرانی وی در ۱۵ خرداد سال ۱۳۸۵ بی‌اساس است و آیت‌الله رفسنجانی هیچ‌گونه دخالتی در فرایند قضائی رسیدگی به اقدامات غیرقانونی تعدادی از نیروهای افراطی در مراسم ۱۵ خرداد نداشته‌اند. اظهارنظر درباره اینکه چه عواملی اقدام مذکور را سازماندهی و از اجرای حکم قطعی قضائی ممانعت به‌ عمل آورده‌اند، در صلاحیت مقامات قضائی است. جای تأسف دارد که با گذشت پنج سال از رحلت آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی، سیل تخریب و تهمت به ایشان همچنان تداوم دارد».

در ۱۵ خرداد ۸۵ چه گذشت؟

در میانه‌های سخنرانی هاشمی بود که یکی از حاضران با بیان اینکه می‌خواهد سؤالی بپرسد، نظم عمومی سالن را به هم زد و در ادامه اعتراضاتی به وجود آمد که با واکنش جمعی از حاضران روبه‌رو شد. درحالی‌که هاشمی تلاش می‌کرد با آرام‌کردن مردم به سخنان خود ادامه دهد، ناگهان شخصی که به لباس روحانیت ملبس بود، با فریادش نظم مراسم را بر‌هم زد که این امر با واکنش شدیدی روبه‌رو شد و درگیری‌های پراکنده فیزیکی میان برخی از حاضران به وجود آورد. در این میان، عده‌ای با سردادن شعار «مرگ بر منافق» و «خامنه‌ای زنده باد، هاشمی پاینده باد» و «هاشمی هاشمی حمایتت می‌کنیم» مخالفت خود را با این نوع حرکات ابراز کردند. هاشمی هم سخنان خود را نیمه‌کاره گذاشت و به سرعت حرم حضرت معصومه را ترک کرد و این در حالی بود که درگیری‌های پراکنده و سردادن شعار تا مدتی پس از خروج هاشمی از حرم ادامه داشت. با آغاز درگیری‌ها پخش این مراسم از شبکه استانی قطع شد و برخی از شهروندان قم خود را به حرم مطهر رساندند تا موضوع را جویا شوند که این باعث ازدحام جمعیت شد.

جعفری، معاون وقت امنیتی دادستان عمومی و انقلاب قم، در آن زمان درباره آنچه در مراسم گذشت، گفته بود: «بی‌شک برهم‌زدن یک مراسم رسمی و توهین به شخصیت‌های سیاسی برخلاف قانون است و جرم محسوب می‌شود. پس از آنکه گزارش حوادث امروز از طریق نیروی انتظامی به ضابطین قضائی ارجاع شد، پرونده بررسی و با متخلفان برخورد خواهد شد. مطمئنا این مسئله اگر اخلال در نظم عمومی باشد، نیازمند برخورد قاطع است و اگر توهینی به مقامات کشوری روی داده باشد، با دقت و تأمل بررسی و با عاملان آن برخورد می‌شود».

در آن زمان گفته می‌شد که عوامل برهم‌زننده سخنرانی هاشمی نزدیک به یکی از مؤسسات آموزشی یکی از شخصیت‌های مطرح بوده است که البته از سوی آن مؤسسه این موضوع تکذیب شد.

روزنامه‌ی شرق/ دوم شهریور ۱۴۰۰

متن کامل گفت‌وگو با فائزه هاشمی و فواد صادقی در مورد ۱۵ خرداد ۸۵ و ادعاهای مجتبی ذوالنوری را در ادامه می‌خوانید:

فائزه هاشمی: آقای ذوالنور! از خدا نمی‌ترسید؟

فائزه هاشمی رفسنجانی با تاکید براینکه «مورد خاصی که آقای ذوالنور به آن اشاره کرده است را خاطرم نیست که دقیقا جریان چه بود» می‌گوید: از طرف خانواده در این مورد در بیانیه کاملا توضیح داده شده است؛ ولی من موارد دیگری را خاطرم هست که بابا هیچ‌وقت به دنبال انتقام گرفتن و شکایت کردن، حتی در بدترین شرایط، نبود. علیرغم اینکه همیشه قدرتی داشت.

یک مثالی که خاطرم است موقع ترور ایشان بود در اوایل انقلاب، گروه فرقان این اقدام را برعهده می‌گیرد و دستگیر می‌شوند. یادم است همان موقع -اگر اشتباه نکنم و تا آنجا که در ذهنم است اعلام رسمی هم کرد- همان موقع گفت که من قصد شکایت ندارم؛ یعنی حتی در آن موضوع ترور هم بدنبال برخورد و انتقام و… نبود. البته در آن برهه هم مسئولین کار خود را کردند اما بابا نسبت به آنها اعلام بخشش کرد.

مورد دیگری که الان خاطرم است و می‌توانم به آن اشاره کنم قضیه‌ی آقای تاجیک بود. در شاه‌عبدالعظیم که به من حمله کرد فحش‌های رکیکی هم نثار بابا کرد. اهانت‌های بسیاری کرد. آنموقع هم ایشان اقدامی نکرد که نسبت به آقای تاجیک برخوردی صورت بگیرد یا دنبال شود. خود دادستانی بعنوان مدعی‌العموم شاکی آقای تاجیک شد و بعدها حکم می‌دهند مدتی زندان و شلاق بخاطر اهانت‌هایی که به من داشت، و زندان و شلاق برای اهانت‌هایی که به بابا داشت؛ که چند روز به زندان رفت و بعد هم عفو خورد و بیرون آمد.

یعنی بازهم نه من و نه بابا هیچکدام دنبال نکردیم که این چرا در زندان نیست و چرا با او برخورد نشده است و… حتی برای خود شکایت هم بابا هیچ پیگیری نداشت؛ اصلا این روحیه را نداشت که اینگونه مسائل را دنبال کند. نه اهل کینه بودو نه اهل انتقام بود و نه روحیه‌ی این را داشت که بخواهد با کسانی که با او برخورد کردن یا اهانت کردند یا خطری برایش ایجاد کردند، بخواهد موضوعشان را دنبال کند تا به مجازات برسند.

هاشمی درباره‌ی موضوع مورد ادعای ذوالنور نیز توضیح داد: مورد اخیری را هم که خانواده بیانیه دادند کاملا درست است. در ادامه‌ی بیانیه‌ی حرف درستی زده شده؛ اولا که دروغگویی آنقدر راحت شده است، کسانیکه بیشترین ادعای مسلمانی و انقلابی بودن را دارند، بیشترین دروغ‌ها وتهمت‌ها و تخریب‌های ناجوانمردانه را روا می‌دارند. خودشان را بسیار مسلمان می‌دانند و دیگران را نامسلمان و ناانقلابی. ضمن اینکه بابا ۵ سال است که فوت شده است! ادامه‌ی این حرف‌ها و دروغ‌ها و شایعات و اینکه بعنوان نماینده یک نفر بیاید این حرف‌ها را بزند، بنظر من خیلی مضحک و خنده‌دار است؛ یعنی هنوز که هنوز است شما از آقای هاشمی می‌ترسید و می‌خواهید خرابش کنید؟! هدفی که از بیان این دروغ‌ها دارید چیست؟!

چون اینگونه که آقای ذوالنور ادعا کرد، اطلاعاتی دارد و از پشت‌پرده‌ها خبر داشته است که دیگران نمی‌دانستند و ایشان می‌دانسته است. شما که اینقدر از پشت پرده‌ها مطلع بودید، برای چه این دروغ‌ها را می‌گویید؟! حال این دنیا هیچ، اگر اعتقادی به آن دنیا دارید از خدا نمی‌ترسید که بعدا باید چگونه پاسخ این مسائل را بدهید.

فائزه هاشمی درباره‌ی توییت شفیعی‌کیا مبنی بر حمایت ذوالنور از هاشمی در گذشته نیز گفت: بالاخره آدم‌ها نان به نرخ روز خور هستند دیگر؛ من یادم نیست و اطلاعاتی در این زمینه ندارم که حمایتی کرده‌اند یا نه. اصلا آقای ذوالنور را بعد از همین سر و صداهایی که در این سال‌ها کرده‌اند شناختم و پیش از آن شناختی نداشتم.

او همچنین در واکنش به اینکه «اگر آقای هاشمی چنین رویکردی نداشته‌اند پس برخوردها در زمان ایشان با روزنامه‌نگاران و سیاسیون چه بوده است؟!» گفت: در دوران ریاست جمهوری آقای هاشمی هیچ روزنامه‌ای بسته نمی‌شود. همان دوران روزنامه‌ی کیهان از طرف جناح راست و روزنامه‌ی سلام از طرف جناح چپ، بیشترین حملات را به بابا داشتند و تا آخرین لحظه‌ای هم که بابا رئیس جمهور بود آن دو روزنامه کار خود را می‌کردند. نه در آن دوران بابا از روزنامه‌ای شکایت کرده است، نه دنبال کرده است و نه اصلا در آن دوران روزنامه‌ای بسته شده است.

در دوران آقای خاتمی بسته شدن روزنامه‌ها آغاز شد، سلام در همان دوران بسته می‌شود، که بعد از آن هم حادثه‌ی ۱۸ تیر رخ می‌دهد؛ البته من نمی‌گویم که مقصر آقای خاتمی بوده است، قطعا مقصر آقای خاتمی نبوده است و اصلا دست ایشان هم نبوده؛ برای خراب کردن آقای خاتمی این کار را می‌کردند.

بنابراین این حرف ادعاست و واقعیت ندارد؛ همانطور که می‌توانیم بگوییم آقای خاتمی نقشی در بسته شدن روزنامه‌ها در دوران خود نداشته است، چطور نمی‌توانیم بگوییم که اگر هم اتفاقی افتاده است آقای هاشمی نقشی نداشته است؟! بالاخره وزارت اطلاعات را همه می‌دانستند کجا و چگونه اداره می‌شود، اینگونه نبود که ایشان فعال مایشاء در این جایگاه باشد. اگر هم برخوردی بوده است -که ما در دوران ریاست جمهوری ایشان کمتر این برخوردها را داشتیم- اما باز هم چیزی نبوده است که دست ایشان باشد، وزارت اطلاعات همیشه از جای دیگری هدایت می‌شده است.

فائزه هاشمی در پاسخ به اینکه «آیا وزیر اطلاعات وقت -آقای فلاحیان- مورد تایید ایشان نبوده است؟» گفت: نمی‌گویم مورد تایید آقای هاشمی نبوده است اما بیشتر مورد تایید جای دیگری بوده تا آقای هاشمی. آنموقع تعداد وزرا کم بود که از جای دیگری انتخاب می‌شدند، مثل الان نبود که اکثرشان اینگونه باشند؛ یعنی یکی-دو تا وزیر بودند که روسای جمهور معمولا در انتخابشان نقشی نداشتند و سعی می‌کردند بدهند به افراد بالاتر که در اختیار آنها باشند و با سیاست‌های آنها حرکت کنند.

فواد صادقی: نیروهای دفتر آقای مصباح بودند

فوادصادقی -ازمشاوران مرحوم هاشمی نیز درمورد ادعای ذوالنور مبنی بر پیگیری هاشمی برای بازداشت و محاکمه‌ی عوامل ۱۵ خرداد ۸۵، گفت: کسانیکه با سیستم رسمی جمهوری اسلامی آشنا هستند می‌دانند که وزارت اطلاعات عمدتا زیرمجموعه و تحت نظر رهبری عمل می‌کند؛ آنموقع هم آقای محسنی اژه‌‌ای وزیر اطلاعات بودند؛ فکر می‌کنم همان سال انتخابات خبرگان قرار بود برگزار شود. جریان احمدی نژاد، جریان پایداری و طیف تندرو به دنبال این بودند که بقول خودشان کار نیمه‌تمام سال ۸۴ را تمام کنند و مانع ورود آقای هاشمی به مجلس خبرگان شوند و نهایتا این برنامه‌ی قم را طراحی کردند. رهبری خیلی ناراحت شدند و بلافاصله دستور برخورد دادند که وزارت اطلاعات و قوه قضاییه برخورد کنند. وزارت اطلاعات هم عوامل را شناسایی کرد که نیروهای دفتر آقای مصباح در قم بودند و دستگیر شدند. همین آقای شفیعی‌کیا جزو نیروهای آقای مصباح بود.

قوه قضاییه هم رسیدگی قانونی‌اش را انجام داد و حکم را صادر کرد اما زمان اجرای آن فکر می‌کنم دیگر به بعد از انتخابات افتاد. آقای هاشمی بنابر تجربه‌ای که سال ۸۴ داشتند، قصد شرکت در انتخابات خبرگان را نداشتند و به رهبری هم اعلام کردند که من در انتخابات خبرگان شرکت نمی‌کنم؛ رهبری به ایشان گفتند که «برای شما واجب است شرکت کنید». آقای هاشمی گفتند که «این حکم است؟» و رهبری هم گفتند «بله! واجب است». آقای هاشمی پذیرفتند و گفتند یکسری فضاها و تخلفاتی که در سال ۸۴ وجود داشت نباید تکرار شود. تقریبا هم یک فضای نسبتا متعادلی در آن انتخابات خبرگان وجود داشت. آقای هاشمی در استان تهران نفر اول شدند و در کشور هم به لحاظ تعداد آرا نفر اول شدند.

بعد از انتخابات که قرار بود احکام زندانیان اجرا شود، فکر می‌کنم هم طیف آقایان مصباح و… از رهبری خواهش کردند که رافت اسلامی لحاظ شود و آقای احمدی نژاد و طیف‌های دیگر هم فشار آوردند که در نهایت آن حکم‌ها بنوعی اجرا نشد. آقای هاشمی در این زمینه نه در ابتدا شکایتی کردند و نه در هنگام اجرای حکم فشاری آوردند. چون ایشان موضوع را سازمان‌دهی شده می‌دانستند و آن افرادی که در صحنه حضور داشتند را بعنوان یکسری پیاده نظام و مامور و افرادی که می‌خواهند به تکلیفی که برایشان تعیین شده عمل کنند می‌دانستند. اما اعلام کردند که شکایتی ندارند؛ خودشان تصمیم گرفتند که دستگیر کنند و خودشان هم تصمیم گرفتند آزاد کنند.

او درمورد رشته توییت شفیعی‌کیا –از چهره‌های شاخص غائله‌ی ۱۵ خرداد سال ۸۵- مبنی بر حمایت ذوالنوری از هاشمی در برهه‌ای و همچنین اینکه خطیب -برخلاف صحبت‌های ذوالنوری- نه تنها تلاشی برای رفع احکام سنگین نداشته بلکه گزارشات زیرمجموعه‌ی او با امضای شخص خطیب منجر به صدور احکام سنگین شده است، گفت: اولا آقای ذوالنور سال ۷۵-۷۶ و در همان دوره‌ها حامی آقای هاشمی بود و از سال ۸۰ به بعد فکر می‌کنم دیگر وارد فضای امروزشان شدند.

ثانیا این صحبت‌های آقای شفیعی‌کیا و امثالهم دو علت دارد، یکی اینکه نمی‌دانندب رخورد سخت و حکم سنگین چیست؛ آقایان در یک مراسم رسمی تشنج و خشونت ایجاد کردند و ضرب و شتم کردند، توهین کردند و یک برخورد دسته سومی با آنها شده است. اگر می‌دیدند با منتقدین آقای احمدی نژاد مثلا بخاطر یک یادداشت یا سخنرانی انتقادی و علمی چه برخوردی می‌شد، دیگر به احکام و برخوردهای با خودشان سنگین و سخت نمی‌گفتند. برخورد نرم می‌گفتند.

نکته‌ی دوم اینکه اصلا ساختار وزارت اطلاعات ساختاری نیست که مثلا آقای خطیب خودسر عمل کند یا آقای محسنی اژه‌ای خودش خودسرانه دستور دهد. هرکسی که بیاید موضوع را شخصی کند نشان می‌دهد که یا نمی‌داند و یا خودش را به تجاهل می‌زند. براساس نظر نظام تصمیم براین بوده است که آن برخورد انجام شود و بعدش هم تصمیم بر این شده که رافت اسلامی در مورد اینها صورت گیرد و همان آدم‌ها هردو عمل را انجام داده‌اند. آقای محسنی اژه‌ای و آقای خطیب هم برخورد اول را انجام داده‌اند و هم رافت دوم را. نمی‌توانیم بگوییم که این تصمیمات شخصی بوده است.

او در پاسخ به اینکه آیا پیگیری از سمت آقای هاشمی از دفتر آقای مصباح نشد، گفت: چون آقای هاشمی علت‌ها را می‌دانست اصلا جای گله‌گذاری نبود. آقایان می‌خواستند به هدفی برسند و در راستای آن هدف این کارها را انجام می‌دادند.

منبع: انصاف نیوز

70

نظرات 77
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما پس از تایید توسط مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشند منتشر نخواهد شد.
ماس موسیر اخمخ 0 0 پاسخ 1400/6/13 -22:08

من‌یک ساندیس خورم.دهان‌ که باز میکنم بوی بدی میدم

فقرا 0 0 پاسخ 1400/6/13 -17:09

فرعون با فرعونیش مرد چه برسه به اکبر جوجه.ایشالا همتون به درک واصل شید

قلندر واقعی 0 0 پاسخ 1400/6/13 -17:04

میشه با من‌ازدواج کنی؟؟ازدواج با تو میتونه منو به سرورم اقا سید محمد خاتمی برساند

ی 0 1 پاسخ 1400/6/13 -16:12

هاشمی احتمالا مهره انگلیس بوده، چون قبل از انقلاب در حال زمین خواری بوده و از دسترنج مستضعفان اموال حرام پس انداز میکرده ، و به دیگران میداده، خاندانش بعد از انقلاب ، بزرگترین غارتگران بیت المال و رسوا شده اند، آرزوی شاه شدن را در استخر فرح به گور برد، جوانان کشور را در جنگ با کمک منافقین به مسلخ فرستاد، ایکاش قبرش در رفسنجان می‌بود و حرم را آلوده نمی‌کرد. خلوتی حرم بخاطر وجود امثال ایشان در آنجاست.

محمد 1 0 پاسخ 1400/6/13 -11:03

خدارحمتش کنه جای خالی کاملامشهوده اومعمارانقلاب اسلامی وستون اصلی نظام بوداوبراستی امیرکبیرعصرانقلاب بود خیلیهاهمه چیزشان رامدیون هاشمی هستند باتوهین به اوچیزی ازارزشش کم نمیشود اگراونبودانقلاب سالهاپیش ازبین رفته بودتدبیراودرانتخاب مقام معظم رهبری وحمایت ازآن بزرگوارپس ازرحلت حضرت امام ره ازشاهکارهاوبینش ودرایت سیاسی اوبود یادش گرامی اودرقلب دوست‌داران نظام وتاریخ تاابدزنده است

سرایت ترس 0 0 پاسخ 1400/6/13 -09:18

نگاه عمیق و فکری بلند لازم است که در جریان مردم به راه بیفتد تا دیگر در منظومه انقلاب اسلامی افراد ضعیف الفکری که به ظاهر خود را هوشمند جا می زنند بوجود نیاید ..... مرحوم هاشمی هم هوش زیادی داشت و هم ترس زیادی از دشمنان .... اینکه در اواخر عمرشان دنیای فردا را دنیای گفتمان و سازش و تسلیم می دانستند و دنیای گفتمان ها .... .یا به فکر خلع سلاح جمهوری اسلامی در دور دوم دولت روحانی بودند به بهانه الگوی به ظاهر جذاب پیشرفت های آلمان و ژاپن .... یا سرنوشت سیاسی خودشان را باآن همه سوابق به کاندیداتوری شخص ناکاربلدی همچون سید حسن خمینی گره می زدند ... همه و همه این ها ناشی از ترس بود ....... هم می ترسیدند و هم به دیگران سرایت می دادند و از این طرق برای خودشان محبوبیت و چهره عقلانی درست می کردند

زمان 0 2 پاسخ 1400/6/13 -09:18

بنیان گذار رشو ه وهدیه پارتی بازی باند بازی دوزدی زندگی طبقاتی شهروند درجه یک ودو سه و چهار ا ...تا ده ریس کل کل فتنه 88 کاخ مرمر والأن هم بچه هایش ونوه هایش کجا ساکن هستند . روحانیان کاخ نشین چرا از پسرانش در جبهه خون دماغ هم نشده اند. برای قدرت صندلی هزاران هزاران فتنه راه می اندازند

مهدی 2 3 پاسخ 1400/6/13 -08:05

اللهم العن یزید خامسا والعن هاشمیه سادسا الی یوم القیامه

غفاری 3 3 پاسخ 1400/6/13 -06:57

از مرحوم هاشمی نمی ترسیم از انحرافات و بدعت های غلط ایشان که موجب عقب افتادگی انقلاب و مردم شده می ترسیم

کاربر ناشناس 2 2 پاسخ 1400/6/13 -00:33

اکبر کوپک

مردم ایران 6 7 پاسخ 1400/6/13 -00:05

فائزه انگلیسی! دوره زنده نگه داشتن عمرو عاص های زمانه گذشته! بابات الان توگور داره زجرمیشکه ومکافات حق الناس هایی مردم ایران راپس میده !

محسن 1400/6/13 -00:35

نکنه شما هم یکی از فرشتگان موکل بهشت و دوزخی ؟

محمد 1400/6/13 -09:02

حق الناس زيادي گردنشه

پارسی 3 1 پاسخ 1400/6/12 -23:39

بحمد الله صداقت ، اخلاق و رفتار اسلامی و در مسئولین جمهوری اسلامی موج می زند.

قلندر واقعی 6 4 پاسخ 1400/6/12 -23:05

جمله ماندگار سال ۷۶ رهبر معظم هیچکس برای من هاشمی نمیشه!!!!!

مسلم 1400/6/13 -09:03

ميزان حال افراد

م 1 1 پاسخ 1400/6/12 -22:59

اقای هاشمی و نمیشناختم ولی میگفتند اون زمانا ی تیکه زمین داشته که ایران افتاده توش !!! حالا راست یا دروغش پای خودشون خیلی جالب بود میخندیدیم کلا ی تجربه ایی شده برام هرکس زیاد دور و برش رف و حدیث میشه و میکوبنش اونقدر ها هم بد نیست اما الان امار دو تا سلطان و دزد و بگیرید تا بحال اسمشون به گوشتون خورده ؟!!!!

آریایی 7 3 پاسخ 1400/6/12 -22:49

فائزه خانم ؛ پدر شما با اون خاطره ای که تعریف کرد مردم ایران را بیچاره کرد، خاطره ای که خودش راوی اش بود و خودش هم شاهدش !!!! الآن هم در اون دنیا داره عذاب میبینه .

محسن 1400/6/13 -00:19

بزرگی گفته : بترسید از افرادی که بهشتی و یا دوزخی بودن شما رو توی این دنیا مشخص میکنند .

علي 1400/6/13 -09:04

بهشت و دوزخي بودن افراد از رفتار و سكناتشون معلومه لطفا عرفان دود نفرماييد

ملت 1 0 پاسخ 1400/6/12 -22:42

پدر شما مگر شمر بن ذالجوشن بود که مردم از ایشان بترسند. خودش با زبان خودش پدرش که مرحوم شده دیکتاتور معرفی می کند.

منم یک مسلمان 3 1 پاسخ 1400/6/12 -22:30

گیرم پدر تو بود فاضل از فضل پدر تورا چه حاصل خدا لعنت کنه هرکی رو که به اسلام ‌ومسلمان خیانت کند فرقی نداره چه اسم و فامیلی داره از خون شهدا حیا کنید آن شاالله اقا امام زمان بیاد ‌کاسه منافقین ‌کفار روزی ورو کنه امین یا رب العالمین

رضا95 1 5 پاسخ 1400/6/12 -22:16

آقای رفسنجانی خیلی طرفدار داره ولی نمی دونم چرا مردم فکرمی کنندکه محل دفن وی اختفا شده است.

باقری 2 3 پاسخ 1400/6/12 -22:10

سلام خدالعنت کند کسانی را که مرحوم هاشمی رحم نمی‌کنند بترسید از خدا با این حرفها ذره ای از ایمان مان نسبت به این بزرگوار کم نمیشود

محمد 5 10 پاسخ 1400/6/12 -21:33

این واقعیت را بدانیم،چه خوش مان بیاید وچه بدمان بیاید وبخواهیم دروغ ومخفی کاری کنیم:اگررفسنجانی وتیم مدیریتی عاقل زیردستش درآن بازه زمانی۲۰ساله ۶۸ تا۸۴ نبود،الآن اینهمه زیرساخت تاسیساتی (پالایشگاه وپتروشیمی وسدهاونیروگاه ها و جاده واتوبان و ریل وراه آهن وسازمانها و ادارات ضروری ودانشگاهها و...)نداشتیم. یک دوقلو وپسرعموی افغانستان ویرانه و در خاک وبیابان وجنگ حالابودیم. رفسنجانی،بااینکه دچار اشتباه بزرگ، توسعه دولت و کنارگذاشتن توان ملت بود اما بهرحال درترازوی عدالت، آن خدمات سنگین وپایدار را برای ایران انجام داد.

ناشناس 1400/6/13 -06:55

این حقیقت را هم بدانیم که اگر هاشمی هم نبود و کس دیگری جاش بودند همه این زیرساخت ها با پول نفت و امکانات ملی ساخته شده و باز هم ساخته خواهد شد .... بنابراین با این حرف ها نمی توان انحرافات و ضربات بزرگی که بر پیکره عدالت اجتماعی در زمان این مرحوم وارد شد لاپوشانی کرد .... شعار مانور تجمل در بین مسئولین تکنوکرات باعث توجیه اختلاس ها و انفعال در برابر تحولات پیچیده غربی منطقه باعث جولان یافتن صعودی ها که بعد از 14 سال منجر یه ظهور داعش گردید .................. این مرحوم به این سادگی ها نمی توان مورد قضاوت قرار داد و حکم به خوبی هایش داد ....

امیر 1 0 پاسخ 1400/6/12 -21:32

شیر زنده ومرده اش صدتومن(عالی)حالاشیرجنگ وصلح

6 3 پاسخ 1400/6/12 -21:30

آخوند آخونده ‌.‌چه اکبر چه حسن.‌‌ چه ابراهیم..‌ چه ممد...‌چه علی..‌چه احمد. ‌

مجید 1 14 پاسخ 1400/6/12 -21:15

تاریخ و آیندگان در خدمات آقای هاشمی رفسنجانی قضاوت خواهند کرد خداوند رحمت کند این مرد خدمتگزار و وطن پرست را

سید محسن موسوی راوی 5 2 پاسخ 1400/6/12 -21:07

فتنه گر رمال و هاله سیاه نور فقط احمدی نژاد بود که بین رهبری و هاشمی جدایی انداخت و خوشبختانه رهبری دست شو خوند و مموتی یهودی نژاد هاله سیاه نور به درک واصل خواهد شد

سادات 1 7 پاسخ 1400/6/12 -21:07

مقدس تودیگه کی هستی که مرحوم مغفور حضرت آیت اله هاشمی را نمیشناسی بزرگ مردی که بادرایت مملکت رااداره مینمود چون شناخت نداری نظرنده ودم فرو بند

منم مختار 7 17 پاسخ 1400/6/12 -20:53

بجز جناب آقای خاتمی بقیه مشتی اوباش کاسه لیس احمق آدم کش و آدم فروش بوده و هستند یادمان نرفته عکس امام را پاره کردن و به گردن طرفداران موسوی انداختند ننگ و نفرین خداوند بر شرف شما آخرت به دنیا فروشان

ریزه میزه 1400/6/13 -00:15

تومزدوری نه مختار!

مختار اخمخ 1400/6/13 -17:06

مگه زمان مختارم ساندیس بود؟

مجتبی حسینی 14 67 پاسخ 1400/6/12 -20:30

خدا آقای هاشمی بیامرزه ..بالاخره برا نظام زحمت زیادی کشیدن...من یادمه تا پارسال پدرم در قید حیات بود همیشه برا امام خمینی وجناب مرحوم هاشمی فاتحه قرائت میکردن ....با توجه ب اینکه اصلا پدرم سواد نداشتن

هاشمی بوشهری 1400/6/13 -00:14

خداازسردروغها ودزدیها وخیانت هایش نگذرد انشالله

زار ممد 15 5 پاسخ 1400/6/12 -20:17

مثلا میگفتند تو چشم های طیب نمیشده نگاه کنی..... آخه فائزه خانوم پدر شما ریش وپشمی هم نداشت که آدم بترسه انصافا من هر موقع سلطان و شبان میدیدم یاد پدرت میافتادم ، شبیه اون چوپونه،بود!شانس داشت دیگه الان همه شماها ۲ تابعیتی( کانادا)مگرنه الان شما بجای ونکوور رفتن باید میرفتی طویله کار میکردی. من مخلص همه روستائیان کشورم هستم ّبه احترامتان قیام کردم

به زارت ممد 1400/6/12 -21:11

اییی زاررررررررررررررررررررررررررت به زارت ممد های زاررررررررررررررررررررررررررت به روح زارت ممد اییی ترررررررررررررررررررر به زارت ممد

ابراهیم 0 0 پاسخ 1400/6/12 -20:11

به نام خالق بی همتا لازم است نخبگان و فرهیختگان دوست دار انقلاب اسلامی ایران اقدام به تهیه لغت نامه انقلاب بنمایند زیرا با وجود مدعیان کثیر انقلابیگری و دلسوزی تشخیص انقلابی و دلسوز واقعی بدای عوام ناممکن مینماید. 1.انقلابی2.دلسوز3.ایثارگر4.مردمی5کارآمد6 متعهد7.......

الن 6 3 پاسخ 1400/6/12 -19:21

ملت ایران زمانی به بلوغ میرسه و امادگی پذیرش لیبرالیسم و توسعه رو داره که بفهمه بین هاشمی و خاتمی ، لاریجانی و روحانی ، احمدی نژاد و رئیسی و ... هیچ تفاوتی وجود ندارد و همه این افراد زائیده یک تفکر به نام جمهوری اسلامی هستند ، تفکری که جزء تباهی برای ایران چیزی به ارمغان نیاورده و نخواهد اورد.

جناب الن 1400/6/12 -20:57

لطفا مرد باش و خاتمی را جزو این گروه متحجر تمامیت خواه به حساب نیار تنها رییس‌جمهوری که دوست و دشمن برایش احترام خاص قاعل بودند کسی نبود جز سید محمد خاتمی خاتمی در دنیا جاودانه شد

پزشک سهمیه ای 1400/6/13 -17:21

احسنت الن عزیز.واقعا جان کلام را گفتی.حیف خانواده هایی که داغدار این تفکر میشوند.

ساچو 20 3 پاسخ 1400/6/12 -19:15

شما پدرتون رفت.یک جفای بزرگ در حق مردم کرد.استخدام رسمی دولت ّبرداشت وبعد یک مرض داشت میگفت همه نهادهای دولتی خودشون خرجشون باید در بیاورند(فساد).الان داره با فروغی ( رجل ۲ پهلوی قدرت در سایه) بحث میکنه

بهرام 8 7 پاسخ 1400/6/12 -19:09

والا از وقتی که این بنده خدا فوت شد دیگه هیچی سر جای خودش نموند و کشور روز به روز خراب تر شد روحش شاد

احمد اقا 13 5 پاسخ 1400/6/12 -18:54

ما از منافقین می ترسیم که مزدورند خانم

ملت 38 3 پاسخ 1400/6/12 -18:54

راستی یک سوال کی وصیت کرده بود که رفسنجانی را در داخل حرم امام کنار امام دفن کنند راستی برای ملت یک سوال است . امام گفته بود سند آن کجا است خود رفسنجانی وصیت کرده بود. سند آن کجاست

محسن 23 4 پاسخ 1400/6/12 -18:52

در مورد افرادی که ارزشی ندارند خبر پراکنی لازم نیست!

داروغه ناتینگهام 9 4 پاسخ 1400/6/12 -18:41

بدبختیهای فعلی ملت ایران مرهون زحمات هاشمی و بقیه انقلابی های سال 57 است

احمدی 3 3 پاسخ 1400/6/12 -18:32

سلام ما مسلمان و ایرانی هستیم باید به هم چه مخالف و چه موافق احترام بگذاریم و اگه بخدا واقعا اعتقاد داریم بکسی تهمت و غیبت و بی احترامی نکنیم اقای هاشمی رفسنجانی کسی بود که درزمان طاغوت هم مالدار و ملک دار بوده و کسی بوده قابل اعتماد مردم و امام و ادمی سیاسی بوده و زندان رفته خود اقای خامنه ای گفتند که پیروزی انقلاب مدیون ایشان بوده است چه از لحاظ مالی کمک کردند چه از لحاظ زندان رفتن و موارد دیگر در زمان امام و جنگ هم بعد از ایشان فرد مهم و قابلی بوده در سیاست فرد عالی بود که حتی در الان هم هیچکسی مثل ایشان نبست و اکثر صحبت ها و مصاحبه های ایشان هم موجود است چنین فردی را نباید با امثال کسی مثل ذوالنور یا دیگران که سابقه ای در این نظام ندارد مقایسه کرد ایت الله بقول مقام رهبری سابقه ۵۰ یا بیشتر دارد ولی ذوالنور چی داره جز رو و دروغگویی

مجید 16 65 پاسخ 1400/6/12 -17:53

درود بر بزرگ مرد ایران آقای هاشمی رفسنجانی اگر حرف ایشان را عمل کرده بودن مملکت ما این همه خوار و ذلیل نمی‌شد

طه 1400/6/12 -18:26

روحانی دست پرورده ایشون بود

امیرحمزه 1400/6/12 -18:40

عمل کردن.مگه با انتخاب روحانی ومذاکرات هسته ووو،نگفت دیگه خیالم راحت شد ،کافیه یه سرچ کنی

علی 1400/6/12 -18:55

بله ژاپن به حرف ایشان عمل کرده و میخواد بودجه نظامیه خودش رو زیاد کنه!! امثال شما در مورد افغانستان که ۲۰سال در اختیار اصلاح طلبان ورفسنجانی ها بوده حرفی ندارند؟!!!

ماس موسیر 1400/6/12 -21:00

مخالف هاشمی دشمن پیغمبر است تمام والسلام

فرهنگی 1400/6/13 -00:11

مخالف رفسنجانی مخالف معاویه وعمروعاص هم هست.

یار امام زمان 1400/6/13 -17:07

امام زمان اول گردن ماس موسیر را خاهد زد

بدبخت 17 4 پاسخ 1400/6/12 -17:05

انقلاب و نظام جمهوری اسلامی ایران هیچ ربطی به دین اسلام ندارد اگر اسلام محمدی این است من با دیدن این همه بدبختی مردم در این نظام بی دین هستم

رضا 1400/6/12 -18:55

کسی از شما سوال نکرد!

خاکستری 1400/6/13 -00:09

بدبخت!حقا که بدبختی،وگرنه نون حلال خوار یه ذره فهم وعقل داره

ث 7 9 پاسخ 1400/6/12 -16:39

خدا را شکر هاشمی مرد واقعا ازش می ترسیدیم چنان از ترس جنازه اش خدمت امام هم برای زیارت نمی رویم.‌

امیرحمزه 30 2 پاسخ 1400/6/12 -16:25

توجه!؟ خضریان نماینده مجلس درحاشیه بازدیداززندان اوین:مهدی هاشمی ازاسفند ماه گذشته وبدون تعیین سقف زمانی به مرخصی رفته است.

ماس موسیر 1400/6/12 -21:03

فرزند رفسنجانی به جای فرزند کسی دیگر زندانی شد جوجه فوکولی برو نبینم تو رو ریغو

ی ط 11 6 پاسخ 1400/6/12 -16:03

فائزه هاشمی خط و راهش با هاشمی رفسنجانی جداست فائزه مخالف انقلاب و دین هست. از صدر اسلام تا بحال همین بود امان از تندروها گاهی بصورت خوارج گاهی هم.......‌

فتاحی 3 5 پاسخ 1400/6/12 -15:57

از رفتار تو می ترسیم ، اصلا بزرگ و کوچیکی سرت نمیشه لااقل بزار برادرت یه خودی نشون بده نمیزاری نظر بده !!!

مش جمعه 13 141 پاسخ 1400/6/12 -15:28

درود به روح بلند هاشمی رفسنجانی.

حاج طوسی 1400/6/12 -20:28

سارقین انقلاب و ساندیس خورها منفی زدند.

امیرحمزه 38 1 پاسخ 1400/6/12 -15:25

چه شد!!؟؟،فائزه گفت:ازخدا نمی ترسی!؟. ببری مال کسی ببرن مال تورا بانگ فریادبرآری که مسلمانی نیست. مرگ فقط برای همسایه خوبه.

حق شناس 1400/6/12 -19:10

همه اصفهانی هادعا گوی اوهستندبخاطراب رودخانه زاینده رود

بچه مکتب 12 4 پاسخ 1400/6/12 -15:03

کوزه گری که عاقبت در فوت کوزه گری خود افتاد.بلند پروازی بود که اسیر مکر خود شد.با مردم بودند ابزارش راستی است.

کاربر ناشناس 65 9 پاسخ 1400/6/12 -14:56

فایزه جان متاسفم دوران شما تمام شد این انقلاب به ریل اصلی بر می گردد

کاربر ناشناس 24 5 پاسخ 1400/6/12 -14:53

کسانیکه از آخور هاشمی خوردند باید بدانند که تمام شد

سید حسین 5 5 پاسخ 1400/6/12 -14:46

دکتر آیت الله العظمی رفسنجانی ع سرباز نظام بود پس از پایان نقش ناپدید شد.

ستاره 84 6 پاسخ 1400/6/12 -14:16

فایزه،، ی مشت استخوان پوسیده که ترس نداره،،،،،، الان باباته که در درگاه خدا اون دنیا کم آورده و می ترسه،،،، و باااااید بترسه

کاربر ناشناس 97 22 پاسخ 1400/6/12 -14:00

فقط وفقط حرمت برخی از زحمات هاشمی است . اگر ترسی بود در تشیح پیکرش ملت شرکت می کردند. و دنبال روهایش را قبول داشتند .اکنون می بینید که خبری نیست پس خاموش بمانید.امت حزب الله سکان را به غربگرا ها نمی دهند.

م 1400/6/12 -14:27

میگن زیاد دنبال زیر خاکی بود راسته؟!

ناشناس 1400/6/12 -15:22

*سکان وفرمان تا ابد دردستان یک عده ناکارآمد وبی لیاقت نخواهد ماند.(تاریخ را ورق بزنیم)..‌‌

مقدس 1400/6/12 -15:26

رفسنجانی دیگه کیه ؟؟!! این یارو همون لیبرال شاه مسلک نیست که میگفتند در اسخر فرح غرق شده ؟؟

خبر فوری در شبکه های اجتماعی
khabarfoori in social networks