گفتگوی تلویزیونی روحانی با مردم؛ در حال به روزرسانی

حوادث موسسات اعتباری با حکم یک قاضی در مشهد شروع شد/ دولت بعدی اگر مقید به مصوبه مجلس باشد نمی‌تواند مذاکره کند/ ویدئو


11 مرداد 1400 - 22:01
61082bff67f70_2021-08-02_22-01
رئیس جمهور گفت: آقای اولاند، رییس جمهور وقت فرانسه به من گفت در سال ۲۰۱۳ ما تصمیم قطعی گرفته بودیم برای جنگ با ایران و وقتی شما آمدید و وعده مذاکره دادید ما و ۱+۵ منصرف شدیم.

پخش آخرین گفت و گوی تلویزیونی رییس‌جمهوری دقایقی قبل از شبکه اول سیما آغاز شد. این آخرین گفت و گوی تلویریونی حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی در مقام رئیس جمهوری است.

در این برنامه مرتضی حیدری از مجریان صدا و سیما با حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی درباره عملکرد دولت‌های یازدهم و دوازدهم در حوزه‌های مختلف سیاسی، اقتصادی و فرهنگی گفت و گو می‌کند.

 

وی ادامه داد: علت اینکه در سال ۹۲ کاندید شدم برای برداشتن گره ایجاد شده بود و این گره یا با دیپلماسی حل می شد و یا با جنگ به سرانجام می رسید. در ذهن من این بود یا وارد جنگ با دنیا می شویم و یا صلح و راه صلح، دیپلماسی بود.

رییس جمهوری دولت یازدهم عنوان کرد: قبول ندارم به رفع تحریم ها نرسیدیم. در ۹۰ روز اول، ما به توافق موقت رسیدیم و قرار بود هر چندماه نفت کاهش یابد متوقف شد و کاهش فروش برداشته شد. همچنین اصل فناوری هسته ای از سوی دنیا پذیرفته شد. همچنین مقرر شد اموال ما به مرور آزاد شود که رقمی بالغ بر ۷۰۰ هزار دلار بود.

بعد از این توافق انتظارات مردم به گونه ای بود که آینده را مناسب می دیدند و تمام نظرسنجی های بانک مرکزی نشان از این مهم دارد.

روحانی ادامه داد: فروردین ۹۴ توافق لوزان و در تیر ۹۴، توافق هسته و در اواخر ۹۴، توافق اجرا شد. توافق این بود تحریم های هسته ای برداشته شود و ما نیز یکسری محدودیت را در بخش هسته ای را بپذیریم و اصل هسته ای را نیز داشته باشیم. دنیا به ۷۰ تا ۸۰ درصد توافقات عمل کرد اما قولی که دادم که به جای جنگ با دیپلماسی گره را باز می کنم انجام دادم و سرمایه ها به ایران واریز شد و بانک های دنیا قبول کردند که نسبت به ایران اعتبارات لازم را بدهند. بانکی ۱۰ میلیارد و بانکی ۳۰ میلیارد اعتبارات به ما دادند. در دولت یازدهم ۹۲ قول دادیم و تا پایان ۹۲ ، گشایش ها بیشتر می شد.

وی توضیح داد: در دولت دوازدهم یک کسی در آمریکا سر کار آمد و ما حقیقتا با آمریکا حرف می زدیم و امروز نیز ما با ۴+۱ حرف می زدیم اما طرف اصلی ما آمریکا است. کسی روی کار آمد که برجام را بدترین توافق می دانست و شرایطی را در سال ۹۶ دیدیم که برگرفته از روی کار آمدن وی بود.

رییس دولت دوازهم تاکید کرد: آمریکا از توافق خارج شد و شرایط جدیدی ایجاد شد. در این شرایط ما به ۴+۱ فرصت توافق جدید داریم. مذاکره فقط بحث دولت ها نیست شاید دولت ها به توافق عمل کنند اما در تحریم، شرکت ها و بانک ها تاثیر دارند و اینها با مذاکره در ایران سرمایه گذاری نمی کنند و اعتماد بیشتری را نیاز دارند. شرکت ها و بانک ها همیشه عقب تر از توافق هستند. آمریکا می خواست این توافقات وسیع تر شود و به توافق امنیتی و دفاعی برسد که ما ایستادگی کردیم و فقط با دنیا درباره مسائل هسته ای حرف زدیم. بنابراین بانک ها فقط به مسئله هسته ای نگاه نمی کنند به مسائل سیاسی و امنیتی نگاه می کنند و همه اینها در کنار هم نشان می دهد توقعات ما با مذاکرات نمی خواند.

روحانی گفت: مانع اصلی ما برای گفت وگو با ۴+۱ این است که باید تمام تحریم ها شامل مسائل موشکی، حقوق بشر و... برداشته شود که این تحریم ها نیازمند به مذاکرات دیگری است. امروز توافق ما دور از دسترس نیست. شما می گویید آینده چیست اما اینگونه نیست و می توان توافق کرد. از نظر من چشم انداز توافق وجود دارد . معیار ما فرمایشات رهبر انقلاب است و ما تنها به دلیل مصوبه مجلس نتوانستیم به سرانجام برسیم. اگر معیار را فرمایشات را رهبر انقلاب قرار دهیم توافق حاصل می شود اما با مصوبه مجلس توافق دور است.

وی یادآور شد: اگر به ۹۲ برگردیم همین مسیر را می رفتیم. شما یا باید میدان را هسته ای قرار دهید یا باید میدان را باز کنید و این مجوز نظام را می خواهد. اگر میدان فقط هسته ای شد پس به تحریم های این بخش می رسیم. در توافق برجام به عمل آمده یکسری اختیارات رییس جمهوری آمریکا دارد که عمل می کنند و برخی نیز در اختیار کنگره است که ۶ ماه تعلیق می شود. اگر ما این را قبول نمی کردیم توافق با آمریکا به کنگره می رفت و تصویب نمی شد بنابراین اینکه بگوییم آینده روشن است یا نیست بستگی به توقعات دارد. اگر بخواهیم هیچ تحریمی نباشد میدان وسیع تری برای گفت وگو می خواهد. امروز با چارچوب مورد نگاه رهبر انقلاب می توان به توافق رسید. در ۲۳ تیر وزارت خارجه گزارشی به مجلس فرستاد که در آن آمده ۵+۱ چه می کند و ما چه می کنیم. اگر این چارچوب باشد براساس آن می توان دیدگاه آینده را ترسیم کرد.

** ما به وعده مهار تورم عمل کردیم

رییس دولت یازدهم و دوازدهم عنوان کرد: ما با چه تورمی دولت را شروع کردیم؟ ۳۴ درصد و تورم نقطه به نقطه ۴۰ درصد بود. اگر یادتان باشد در همان مصاحبه اول ۱۰۰ روز را توضیح دادم و گفتم تا پایان سال قادریم این تورم را کاهش دهیم و به تورم تک رقمی برسیم. دوستان اقتصادی به من اعتراض کردند که به تورم تک رقمی در چهار سال نمی توانیم برسیم. در سال ۹۳، تورم ۱۵ و در ماه های آخر ۹۴، تورم تک رقمی شد و ۹۵ و ۹۶ تورم تک رقمی بود و در سال ۹۷ در بهار تورم تک رقمی بود. بعد از ۲۶ سال تورم ایران برای دو سال تک رقمی بود. رشد اقتصادی ما در چهار سال اول ۴.۵ بطور متوسط بود و در دولت یازدهم رشد ما دو رقمی و در دنیا اول بود. آمارها نشان می دهد به قول ها عمل کردیم. با خروج ترامپ از برجام، نفت یک میلیون بشکه نفروختیم و نفت کامل تحریم شد و ما مقدار کمی از نفتمان را فروختیم.

ر خوزستان به دلیل کم آبی تنش ایجاد شد که به مسئله تبدیل شد. دولت از لحاظ امنیت منطقه ای و داخلی کارهای بزرگی کرد اما بسیاری از مسائل هست که به دولت مربوط نمی شود و دولت می تواند یکی از عوامل باشد

**اگر در مرحله بالینی واکسن می‌خریدیم و اتفاقی می‌افتاد، بلوا به‌پا می‌شد!

حسن روحانی رییس جمهوری همچنین گفت: درباره واکسیناسیون حرف‌های متناقضی زده شد. گفتند حرف‌ها و وعده‌ها هیچ کدام موفق نشده‌ است. خود شما از وضع کرونا راضی هستید؟

به نظر من درباره کرونا، مجموعه نظام جمهوری اسلامی ایران تصمیمات مهمی را اتخاذ کرد. ما موج‌های بزرگی را پشت سر گذاشتیم. وقتی از فروردین گرفتار کرونای انگلیسی شدیم و اخیرا که گرفتار کرونا هندی شدیم دو مساله داشتیم.

  کرونا در ایران مثل تمامی دنیا درمان ندارد اما واکسن پیدا کرده است. در مساله واکسن ایرادی که ممکن است به ما وارد شود این است که واکسن دیرتر به کشور وارد شد. ما می توانستیم دو کار انجام دهیم: اول، واکسن بسازیم که کمی تاخیر داشتیم، و این عقب بودن طبیعی بود.

در  واردات واکسن خارجی دو مساله پیش امد، اول اینکه برخی واکسن‌ها مورد تایید سازمان بهداشت جهانی نبود، البته هیچ یک از واکسن ها تمامی مراحل را طی نکرده است.

حاضر بودند واکسن‌هایی را که تولید شده و در  مرحله بالینی است، به ما دهند اما معنایش  این بود که مردم ما مورد آزمایش قرار بگیرند؛  حال اگر واکسن ناموفق بود شما ببینید چه بلوایی می‌شد!

خیلی از کشورها وارد آزمایش شدند. در این مرحله مقامات ما گفتند که وارد نمی شویم.
ما از هند، کواکس و چین  واکسن خریداری کردیم اما یا نتوانستند بدهند یا به تاخیر افتاد.
ما می توانیم ۴۰۰ تا ۵۰۰ هزار نفر را در روز واکسینه کنیم. ما واکسیناسیون را از ۲۰ بهمن ۱۳۹۹ شروع کردیم.

ما اکنون واکسیناسیون را ادامه می‌دهیم اما اینکه موجی از ابتلا می آید، این موج دوره ای دارد که باید طی کند و متاسفانه تلفات هم می گیرد. الان در بخش های جنوبی این موج‌ها در حال ارام شدن است.

می توانم در پاسخ به این سوال خلاصه بگویم که در مساله کرونا اقدامات خوبی انجام گرفته است و در بعضی موارد با تاخیر مواجه بودیم  اما همراهی مردم را هم نیاز داریم.

روحانی در پاسخ به پرسش مجری برنامه مبنی‌بر درست بودن شایعاتی مانند این‌که روحانی روزی دو ساعت سر کار بوده و شبیه مردم زندگی نمی‌کند، گفت: من در شبانه‌روز حداقل ۱۳ تا ۱۴ ساعت کار می‌کردم. در دوران کرونا هفته‌ای دو جلسه ستاد کرونا داشتم. در این یک‌سال و نیم من از تهران خارج نشدم. سفرهای قبلی من کاری بوده است. این اتهامات بی‌اساس است. ساعات کار ما مشخص است.

وی در پاسخ به این پرسش که چه چیزهایی را نمی‌توانید به مردم بگویید؟ گفت: اگر فردا شب بود راحت‌تر پاسخ می‌دادم. حل مسایل کشور فقط بر عهده قوه مجریه نیست. مثلا گاهی باید با قوه قضاییه هماهنگ باشیم. یا من می‌گویم برای این‌که به مسائل اقتصادی مردم برسیم، وزارت صنعت، معدن و تجارت باید دو وزارتخانه بشود یا مجلس نمی‌پذیرد یا دیر می‌پذیرد یا شورای نگهبان رد می‌کند. من نمی‌توانم این موضوعات را هی به مردم بگویم. من می‌توانم خودم را راحت کنم و بگویم تقصیر من نیست. یک‌سری مسائل کلان‌تر است. هماهنگی کلانی را می‌خواهد که گاهی زمان‌بر است. طرح این موضوعات شکاف‌های اجتماعی ما را بیشتر می‌کند. آزادی مردم در فضای مجاز ی چه‌قدر باشد؟ پهنای باند چه قدر باشد؟ از مسائلی بود که در جلساتمان بررسی کردیم و اختلاف‌نظر داشتیم. اگر این مسایل را بگوییم به مردم؛ در بلندمدت خوب است اما در کوتاه‌مدت مشکل ایجاد می‌کند.

**بیش از ۳۰ هزار میلیارد تومان برای موسسات غیر مجاز پرداخت کردیم
روحانی در ادامه با اشاره به مشکلات پیش روی دولت و فعالیت های انجام شده عنوان کرد: دولت موسسات مالی غیرمجاز را جمع کرد و بیش از ۳۰ هزار میلیارد تومان در این بخش پرداخت کردیم. بانک های نیروهای مسلح مشکلاتی داشتند که بار زیادی به دوش دولت گذاشت.
وی ادامه داد: در خوزستان به دلیل کم آبی تنش ایجاد شد که به مسئله تبدیل شد. دولت از لحاظ امنیت منطقه ای و داخلی کارهای بزرگی کرد اما بسیاری از مسائل هست که به دولت مربوط نمی شود و دولت می تواند یکی از عوامل باشد.

روحانی در پاسخ به پرسش مجری برنامه مبنی‌بر درست بودن شایعاتی مانند این‌که روحانی روزی دو ساعت سر کار بوده و شبیه مردم زندگی نمی‌کند، گفت: من در شبانه‌روز حداقل ۱۳ تا ۱۴ ساعت کار می‌کردم. در دوران کرونا هفته‌ای دو جلسه ستاد کرونا داشتم. در این یک‌سال و نیم من از تهران خارج نشدم. سفرهای قبلی من کاری بوده است. این اتهامات بی‌اساس است. ساعات کار ما مشخص است.

روحانی گفت: آمریکایی‌ها از ما می‌خواستند توافقات گسترده‌تر شود. می‌خواستند بحث منطقه را هم به مذاکرات اضافه کنند. وقتی ما به دنیا می‌گوییم فقط در مورد هسته‌ای حرف می‌زنیم آثارش هم محدود خواهد بود. بانک‌ها به روابط سیاسی ایران با کشورهای دیگر نگاه می‌کنند. در مصوبه اخیر مجلس گفته‌اند همه تحریم‌ها باید برداشته شود. حقوق بشر، هسته‌ای، تروریسم. می‌شود همه این تحریم‌ها را برداشت اما مذاکرات دیگری می‌خواهد.

وی ادامه داد: توافق نزدیک است. کاملا چشم‌انداز توافق است. اگر معیار ما فرمایشات مقام معظم رهبری باشد قابل اجرا است. مصوبه مجلس مانع است. نه فقط در این دولت اگر دولت سیزدهم هم پایبند به این مصوبات باشد، به توافق نمی‌رسند.

وی تاکید کرد: اگر معیار را فرمایشات مقام معظم رهبری قرار دهیم به توافق خواهیم رسید و اگر مبنا مصوبه{مجلس} باشد این اتفاق نخواهد افتاد.

وی افزود: نظام اگر مجوز بیشتری می‌دهد بقیه تحریم‌ها هم قابل مذاکره خواهد بود. برداشتن همه تحریم‌ها میدان وسیع‌تری برای مذاکره با امریکا می‌خواهد.

این که در مصوبه مجلس آورده اند که تمام تحریم ها باید لغو شود مانع سر راه مذاکرات بود. اگر این مصوبه نبود مذاکرات به نتیجه می رسید

** به جای قرض از بانک مرکزی از مردم قرض گرفتیم
رییس دولت دوازدهم توضیح داد: کسری بودجه یعنی عدم تعادل مالی و مخارج ما کفاف درآمدها را نمی کند و ما و مجلس در این بخش سهیم هستیم و لایحه سالانه در مجلس مصوب می شود. خطرناک ترین تامین این کسری استفاده از پایه پولی و بانک مرکزی است. ما از بانک مرکزی قرض نکردیم و از مردم قرض گرفتیم و اوراق بدهی را به مردم دادیم و در موعد مقرر با سود به آنها پولشان را برمی گردانیم.
وی ادامه داد: فروش اموال و سهام دولت در بورس یکی دیگر از موارد تعیین کسری بودجه بود. یکی از کارهایی که می خواستم انجام بدهم این بود که دست دولت در اداره بنگاه های اقتصادی کوتاه شود و دولت سهامدار و نه مدیر و اداره کننده باشد.

**فساد در سایه شفافیت از بین می رود
روحانی در ادامه تصریح کرد: فساد یک معضل اجتماعی بوده و هست و خواهد بود چطور می توانیم از این مشکل دربیاییم؟ اعتقاد دولت من این بوده فساد در سایه شفافیت از بین می رود و تمام راهکارهایی که می گوییم در این باره است. قاچاق از جنوب در اختیار نیروی انتظامی بود و گفتیم در خلیج فارس سپاه وارد شود باز حل نشد. دادگاه های ما پرونده ها را رسیدگی می کنند اما حل نمی شود. ریشه حل این مسئله شفافیت و اطلاع رسانی است. یکی از دلایلی که گفتیم فضای مجازی باید توسعه یابد این بود. سامانه مهم تجارت که مصوب کردیم و یکی از کارهای ما این بود که از ابتدای ثبت کالا همه چیز مشخص باشد و همه بتوانند رویت کنند. دولت الکترونیک را در دولت خود از ۱۰ درصد به ۷۰ درصد رساندیم و ریشه مبارزه با فساد شفافیت است.

** به دنبال کار علمی و فرهنگی می روم

وی گفت: از سال ۴۱ به عنوان سرباز کنار انقلاب بودم اما کار من عمدتا فرهنگی بوده است. سبقه امنیتی من بیشتر می چربد اما من دنبال کار علمی و فرهنگی هستم و دیگر سمت خاصی از فردا ندارم.

روحانی: حوادث موسسات اعتباری با حکم یک قاضی در مشهد شروع شد

روحانی گفت: پیشگیری همه مسائل گاهی امکان پذیر نیست، اما در عین حال ما هیچ تنش اجتماعی نداشتیم که زمانش به هفته رسیده باشد.البته تنش های غم آلودی بوده، ولی هشت ماه نداشتیم. یک سری مسائل هست که ریشه در جای دیگر دارد. یک سری حوادث در تابستان 96 مربوط میشد به موسسات اعتباری، ریشه اش برمیگردد به حکم یک قاضی. یک قاضی در مشهد حکمی در مورد فرشتگان حکمی را صادر کرد. نباید وارد میشد، از حکم یک قاضی آغاز شد و گرفتاری ایجاد شد و دولت ناچار شد وارد شود.

وی گفت: در مورد موسسات اعتباری افتخار ماست که موسسات غیرمجاز را جمع کردیم، البته با هزینه زیاد، 30 هزار میلیارد تومان. بانک های نیروهای مسلح هم مشکلاتی داشتند. خوزستان را مثال می زنید، تنشی ایجاد می شود در خوزستان به خاطر گرمای هوا، کم آبی. دولت از نظر امنیت منطقه ای و داخلی کارهای بزرگی کرده است.

**سخن پایانی: تمام تلاش خود را برای انجام تعهدات انجام دادیم
روحانی در سخن پایانی خود با مردم یادآور شد: از مردم خوب ایران می گویم در این ۸ سال تمام تلاش ما و دولت این بود به تعهدات و وظیفه و قانون عمل کنیم و مطمن هستم مانند خودم که متوسط ۱۳ تا ۱۴ ساعت کار کردم و در یک و سال نیم بحران کرونا من در هفته ۲ تا سه جلسه برای کرونا داشتم؛ از نظر تفریحات من در طول مدت خدمت خودم، پنج‌شنبه‌ها یا جمعه‌ها سفرهای محدودی بوده است و سفرهای من بیشتر سفرهای کاری بوده است. فقط ۶ سفر به عسلویه داشتم و کار و جلسات ما کاملا مشخص است وزرا و معاونان نیز اینگونه کار کردند. مواردی بوده که انتظار مردم را براورده نکردیم که یکعامل آن تحریم و جنگ اقتصادی و کرونا بود اما در عین حال افتخار داریم طرح های بزرگی چون احیای دریاچه ارومیه و صادرات نفت از دریای عمان و افزایش پتروشیمی و فولاد را داشتیم و هر پنجشنبه افتتاح داشتیم و ۸۸ افتتاح ملی داشتیم. از مردم بابت ضعف ها عذرخواهی می کنم و امیدوارم دولت سیزدهم به مردم خدمت کند.

رئیس جمهور گفت: آقای اولاند، رییس جمهور وقت فرانسه به من گفت در سال ۲۰۱۳ ما تصمیم قطعی گرفته بودیم برای جنگ با ایران و وقتی شما آمدید و وعده مذاکره دادید ما و ۱+۵ منصرف شدیم.

پایگاه خبری خبر فوری (khabarfoori.com)

11 مرداد 1400 - 22:01

پخش آخرین گفت و گوی تلویزیونی رییس‌جمهوری دقایقی قبل از شبکه اول سیما آغاز شد. این آخرین گفت و گوی تلویریونی حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی در مقام رئیس جمهوری است.

در این برنامه مرتضی حیدری از مجریان صدا و سیما با حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی درباره عملکرد دولت‌های یازدهم و دوازدهم در حوزه‌های مختلف سیاسی، اقتصادی و فرهنگی گفت و گو می‌کند.

 

وی ادامه داد: علت اینکه در سال ۹۲ کاندید شدم برای برداشتن گره ایجاد شده بود و این گره یا با دیپلماسی حل می شد و یا با جنگ به سرانجام می رسید. در ذهن من این بود یا وارد جنگ با دنیا می شویم و یا صلح و راه صلح، دیپلماسی بود.

رییس جمهوری دولت یازدهم عنوان کرد: قبول ندارم به رفع تحریم ها نرسیدیم. در ۹۰ روز اول، ما به توافق موقت رسیدیم و قرار بود هر چندماه نفت کاهش یابد متوقف شد و کاهش فروش برداشته شد. همچنین اصل فناوری هسته ای از سوی دنیا پذیرفته شد. همچنین مقرر شد اموال ما به مرور آزاد شود که رقمی بالغ بر ۷۰۰ هزار دلار بود.

بعد از این توافق انتظارات مردم به گونه ای بود که آینده را مناسب می دیدند و تمام نظرسنجی های بانک مرکزی نشان از این مهم دارد.

روحانی ادامه داد: فروردین ۹۴ توافق لوزان و در تیر ۹۴، توافق هسته و در اواخر ۹۴، توافق اجرا شد. توافق این بود تحریم های هسته ای برداشته شود و ما نیز یکسری محدودیت را در بخش هسته ای را بپذیریم و اصل هسته ای را نیز داشته باشیم. دنیا به ۷۰ تا ۸۰ درصد توافقات عمل کرد اما قولی که دادم که به جای جنگ با دیپلماسی گره را باز می کنم انجام دادم و سرمایه ها به ایران واریز شد و بانک های دنیا قبول کردند که نسبت به ایران اعتبارات لازم را بدهند. بانکی ۱۰ میلیارد و بانکی ۳۰ میلیارد اعتبارات به ما دادند. در دولت یازدهم ۹۲ قول دادیم و تا پایان ۹۲ ، گشایش ها بیشتر می شد.

وی توضیح داد: در دولت دوازدهم یک کسی در آمریکا سر کار آمد و ما حقیقتا با آمریکا حرف می زدیم و امروز نیز ما با ۴+۱ حرف می زدیم اما طرف اصلی ما آمریکا است. کسی روی کار آمد که برجام را بدترین توافق می دانست و شرایطی را در سال ۹۶ دیدیم که برگرفته از روی کار آمدن وی بود.

رییس دولت دوازهم تاکید کرد: آمریکا از توافق خارج شد و شرایط جدیدی ایجاد شد. در این شرایط ما به ۴+۱ فرصت توافق جدید داریم. مذاکره فقط بحث دولت ها نیست شاید دولت ها به توافق عمل کنند اما در تحریم، شرکت ها و بانک ها تاثیر دارند و اینها با مذاکره در ایران سرمایه گذاری نمی کنند و اعتماد بیشتری را نیاز دارند. شرکت ها و بانک ها همیشه عقب تر از توافق هستند. آمریکا می خواست این توافقات وسیع تر شود و به توافق امنیتی و دفاعی برسد که ما ایستادگی کردیم و فقط با دنیا درباره مسائل هسته ای حرف زدیم. بنابراین بانک ها فقط به مسئله هسته ای نگاه نمی کنند به مسائل سیاسی و امنیتی نگاه می کنند و همه اینها در کنار هم نشان می دهد توقعات ما با مذاکرات نمی خواند.

روحانی گفت: مانع اصلی ما برای گفت وگو با ۴+۱ این است که باید تمام تحریم ها شامل مسائل موشکی، حقوق بشر و... برداشته شود که این تحریم ها نیازمند به مذاکرات دیگری است. امروز توافق ما دور از دسترس نیست. شما می گویید آینده چیست اما اینگونه نیست و می توان توافق کرد. از نظر من چشم انداز توافق وجود دارد . معیار ما فرمایشات رهبر انقلاب است و ما تنها به دلیل مصوبه مجلس نتوانستیم به سرانجام برسیم. اگر معیار را فرمایشات را رهبر انقلاب قرار دهیم توافق حاصل می شود اما با مصوبه مجلس توافق دور است.

وی یادآور شد: اگر به ۹۲ برگردیم همین مسیر را می رفتیم. شما یا باید میدان را هسته ای قرار دهید یا باید میدان را باز کنید و این مجوز نظام را می خواهد. اگر میدان فقط هسته ای شد پس به تحریم های این بخش می رسیم. در توافق برجام به عمل آمده یکسری اختیارات رییس جمهوری آمریکا دارد که عمل می کنند و برخی نیز در اختیار کنگره است که ۶ ماه تعلیق می شود. اگر ما این را قبول نمی کردیم توافق با آمریکا به کنگره می رفت و تصویب نمی شد بنابراین اینکه بگوییم آینده روشن است یا نیست بستگی به توقعات دارد. اگر بخواهیم هیچ تحریمی نباشد میدان وسیع تری برای گفت وگو می خواهد. امروز با چارچوب مورد نگاه رهبر انقلاب می توان به توافق رسید. در ۲۳ تیر وزارت خارجه گزارشی به مجلس فرستاد که در آن آمده ۵+۱ چه می کند و ما چه می کنیم. اگر این چارچوب باشد براساس آن می توان دیدگاه آینده را ترسیم کرد.

** ما به وعده مهار تورم عمل کردیم

رییس دولت یازدهم و دوازدهم عنوان کرد: ما با چه تورمی دولت را شروع کردیم؟ ۳۴ درصد و تورم نقطه به نقطه ۴۰ درصد بود. اگر یادتان باشد در همان مصاحبه اول ۱۰۰ روز را توضیح دادم و گفتم تا پایان سال قادریم این تورم را کاهش دهیم و به تورم تک رقمی برسیم. دوستان اقتصادی به من اعتراض کردند که به تورم تک رقمی در چهار سال نمی توانیم برسیم. در سال ۹۳، تورم ۱۵ و در ماه های آخر ۹۴، تورم تک رقمی شد و ۹۵ و ۹۶ تورم تک رقمی بود و در سال ۹۷ در بهار تورم تک رقمی بود. بعد از ۲۶ سال تورم ایران برای دو سال تک رقمی بود. رشد اقتصادی ما در چهار سال اول ۴.۵ بطور متوسط بود و در دولت یازدهم رشد ما دو رقمی و در دنیا اول بود. آمارها نشان می دهد به قول ها عمل کردیم. با خروج ترامپ از برجام، نفت یک میلیون بشکه نفروختیم و نفت کامل تحریم شد و ما مقدار کمی از نفتمان را فروختیم.

ر خوزستان به دلیل کم آبی تنش ایجاد شد که به مسئله تبدیل شد. دولت از لحاظ امنیت منطقه ای و داخلی کارهای بزرگی کرد اما بسیاری از مسائل هست که به دولت مربوط نمی شود و دولت می تواند یکی از عوامل باشد

**اگر در مرحله بالینی واکسن می‌خریدیم و اتفاقی می‌افتاد، بلوا به‌پا می‌شد!

حسن روحانی رییس جمهوری همچنین گفت: درباره واکسیناسیون حرف‌های متناقضی زده شد. گفتند حرف‌ها و وعده‌ها هیچ کدام موفق نشده‌ است. خود شما از وضع کرونا راضی هستید؟

به نظر من درباره کرونا، مجموعه نظام جمهوری اسلامی ایران تصمیمات مهمی را اتخاذ کرد. ما موج‌های بزرگی را پشت سر گذاشتیم. وقتی از فروردین گرفتار کرونای انگلیسی شدیم و اخیرا که گرفتار کرونا هندی شدیم دو مساله داشتیم.

  کرونا در ایران مثل تمامی دنیا درمان ندارد اما واکسن پیدا کرده است. در مساله واکسن ایرادی که ممکن است به ما وارد شود این است که واکسن دیرتر به کشور وارد شد. ما می توانستیم دو کار انجام دهیم: اول، واکسن بسازیم که کمی تاخیر داشتیم، و این عقب بودن طبیعی بود.

در  واردات واکسن خارجی دو مساله پیش امد، اول اینکه برخی واکسن‌ها مورد تایید سازمان بهداشت جهانی نبود، البته هیچ یک از واکسن ها تمامی مراحل را طی نکرده است.

حاضر بودند واکسن‌هایی را که تولید شده و در  مرحله بالینی است، به ما دهند اما معنایش  این بود که مردم ما مورد آزمایش قرار بگیرند؛  حال اگر واکسن ناموفق بود شما ببینید چه بلوایی می‌شد!

خیلی از کشورها وارد آزمایش شدند. در این مرحله مقامات ما گفتند که وارد نمی شویم.
ما از هند، کواکس و چین  واکسن خریداری کردیم اما یا نتوانستند بدهند یا به تاخیر افتاد.
ما می توانیم ۴۰۰ تا ۵۰۰ هزار نفر را در روز واکسینه کنیم. ما واکسیناسیون را از ۲۰ بهمن ۱۳۹۹ شروع کردیم.

ما اکنون واکسیناسیون را ادامه می‌دهیم اما اینکه موجی از ابتلا می آید، این موج دوره ای دارد که باید طی کند و متاسفانه تلفات هم می گیرد. الان در بخش های جنوبی این موج‌ها در حال ارام شدن است.

می توانم در پاسخ به این سوال خلاصه بگویم که در مساله کرونا اقدامات خوبی انجام گرفته است و در بعضی موارد با تاخیر مواجه بودیم  اما همراهی مردم را هم نیاز داریم.

روحانی در پاسخ به پرسش مجری برنامه مبنی‌بر درست بودن شایعاتی مانند این‌که روحانی روزی دو ساعت سر کار بوده و شبیه مردم زندگی نمی‌کند، گفت: من در شبانه‌روز حداقل ۱۳ تا ۱۴ ساعت کار می‌کردم. در دوران کرونا هفته‌ای دو جلسه ستاد کرونا داشتم. در این یک‌سال و نیم من از تهران خارج نشدم. سفرهای قبلی من کاری بوده است. این اتهامات بی‌اساس است. ساعات کار ما مشخص است.

وی در پاسخ به این پرسش که چه چیزهایی را نمی‌توانید به مردم بگویید؟ گفت: اگر فردا شب بود راحت‌تر پاسخ می‌دادم. حل مسایل کشور فقط بر عهده قوه مجریه نیست. مثلا گاهی باید با قوه قضاییه هماهنگ باشیم. یا من می‌گویم برای این‌که به مسائل اقتصادی مردم برسیم، وزارت صنعت، معدن و تجارت باید دو وزارتخانه بشود یا مجلس نمی‌پذیرد یا دیر می‌پذیرد یا شورای نگهبان رد می‌کند. من نمی‌توانم این موضوعات را هی به مردم بگویم. من می‌توانم خودم را راحت کنم و بگویم تقصیر من نیست. یک‌سری مسائل کلان‌تر است. هماهنگی کلانی را می‌خواهد که گاهی زمان‌بر است. طرح این موضوعات شکاف‌های اجتماعی ما را بیشتر می‌کند. آزادی مردم در فضای مجاز ی چه‌قدر باشد؟ پهنای باند چه قدر باشد؟ از مسائلی بود که در جلساتمان بررسی کردیم و اختلاف‌نظر داشتیم. اگر این مسایل را بگوییم به مردم؛ در بلندمدت خوب است اما در کوتاه‌مدت مشکل ایجاد می‌کند.

**بیش از ۳۰ هزار میلیارد تومان برای موسسات غیر مجاز پرداخت کردیم
روحانی در ادامه با اشاره به مشکلات پیش روی دولت و فعالیت های انجام شده عنوان کرد: دولت موسسات مالی غیرمجاز را جمع کرد و بیش از ۳۰ هزار میلیارد تومان در این بخش پرداخت کردیم. بانک های نیروهای مسلح مشکلاتی داشتند که بار زیادی به دوش دولت گذاشت.
وی ادامه داد: در خوزستان به دلیل کم آبی تنش ایجاد شد که به مسئله تبدیل شد. دولت از لحاظ امنیت منطقه ای و داخلی کارهای بزرگی کرد اما بسیاری از مسائل هست که به دولت مربوط نمی شود و دولت می تواند یکی از عوامل باشد.

روحانی در پاسخ به پرسش مجری برنامه مبنی‌بر درست بودن شایعاتی مانند این‌که روحانی روزی دو ساعت سر کار بوده و شبیه مردم زندگی نمی‌کند، گفت: من در شبانه‌روز حداقل ۱۳ تا ۱۴ ساعت کار می‌کردم. در دوران کرونا هفته‌ای دو جلسه ستاد کرونا داشتم. در این یک‌سال و نیم من از تهران خارج نشدم. سفرهای قبلی من کاری بوده است. این اتهامات بی‌اساس است. ساعات کار ما مشخص است.

روحانی گفت: آمریکایی‌ها از ما می‌خواستند توافقات گسترده‌تر شود. می‌خواستند بحث منطقه را هم به مذاکرات اضافه کنند. وقتی ما به دنیا می‌گوییم فقط در مورد هسته‌ای حرف می‌زنیم آثارش هم محدود خواهد بود. بانک‌ها به روابط سیاسی ایران با کشورهای دیگر نگاه می‌کنند. در مصوبه اخیر مجلس گفته‌اند همه تحریم‌ها باید برداشته شود. حقوق بشر، هسته‌ای، تروریسم. می‌شود همه این تحریم‌ها را برداشت اما مذاکرات دیگری می‌خواهد.

وی ادامه داد: توافق نزدیک است. کاملا چشم‌انداز توافق است. اگر معیار ما فرمایشات مقام معظم رهبری باشد قابل اجرا است. مصوبه مجلس مانع است. نه فقط در این دولت اگر دولت سیزدهم هم پایبند به این مصوبات باشد، به توافق نمی‌رسند.

وی تاکید کرد: اگر معیار را فرمایشات مقام معظم رهبری قرار دهیم به توافق خواهیم رسید و اگر مبنا مصوبه{مجلس} باشد این اتفاق نخواهد افتاد.

وی افزود: نظام اگر مجوز بیشتری می‌دهد بقیه تحریم‌ها هم قابل مذاکره خواهد بود. برداشتن همه تحریم‌ها میدان وسیع‌تری برای مذاکره با امریکا می‌خواهد.

این که در مصوبه مجلس آورده اند که تمام تحریم ها باید لغو شود مانع سر راه مذاکرات بود. اگر این مصوبه نبود مذاکرات به نتیجه می رسید

** به جای قرض از بانک مرکزی از مردم قرض گرفتیم
رییس دولت دوازدهم توضیح داد: کسری بودجه یعنی عدم تعادل مالی و مخارج ما کفاف درآمدها را نمی کند و ما و مجلس در این بخش سهیم هستیم و لایحه سالانه در مجلس مصوب می شود. خطرناک ترین تامین این کسری استفاده از پایه پولی و بانک مرکزی است. ما از بانک مرکزی قرض نکردیم و از مردم قرض گرفتیم و اوراق بدهی را به مردم دادیم و در موعد مقرر با سود به آنها پولشان را برمی گردانیم.
وی ادامه داد: فروش اموال و سهام دولت در بورس یکی دیگر از موارد تعیین کسری بودجه بود. یکی از کارهایی که می خواستم انجام بدهم این بود که دست دولت در اداره بنگاه های اقتصادی کوتاه شود و دولت سهامدار و نه مدیر و اداره کننده باشد.

**فساد در سایه شفافیت از بین می رود
روحانی در ادامه تصریح کرد: فساد یک معضل اجتماعی بوده و هست و خواهد بود چطور می توانیم از این مشکل دربیاییم؟ اعتقاد دولت من این بوده فساد در سایه شفافیت از بین می رود و تمام راهکارهایی که می گوییم در این باره است. قاچاق از جنوب در اختیار نیروی انتظامی بود و گفتیم در خلیج فارس سپاه وارد شود باز حل نشد. دادگاه های ما پرونده ها را رسیدگی می کنند اما حل نمی شود. ریشه حل این مسئله شفافیت و اطلاع رسانی است. یکی از دلایلی که گفتیم فضای مجازی باید توسعه یابد این بود. سامانه مهم تجارت که مصوب کردیم و یکی از کارهای ما این بود که از ابتدای ثبت کالا همه چیز مشخص باشد و همه بتوانند رویت کنند. دولت الکترونیک را در دولت خود از ۱۰ درصد به ۷۰ درصد رساندیم و ریشه مبارزه با فساد شفافیت است.

** به دنبال کار علمی و فرهنگی می روم

وی گفت: از سال ۴۱ به عنوان سرباز کنار انقلاب بودم اما کار من عمدتا فرهنگی بوده است. سبقه امنیتی من بیشتر می چربد اما من دنبال کار علمی و فرهنگی هستم و دیگر سمت خاصی از فردا ندارم.

روحانی: حوادث موسسات اعتباری با حکم یک قاضی در مشهد شروع شد

روحانی گفت: پیشگیری همه مسائل گاهی امکان پذیر نیست، اما در عین حال ما هیچ تنش اجتماعی نداشتیم که زمانش به هفته رسیده باشد.البته تنش های غم آلودی بوده، ولی هشت ماه نداشتیم. یک سری مسائل هست که ریشه در جای دیگر دارد. یک سری حوادث در تابستان 96 مربوط میشد به موسسات اعتباری، ریشه اش برمیگردد به حکم یک قاضی. یک قاضی در مشهد حکمی در مورد فرشتگان حکمی را صادر کرد. نباید وارد میشد، از حکم یک قاضی آغاز شد و گرفتاری ایجاد شد و دولت ناچار شد وارد شود.

وی گفت: در مورد موسسات اعتباری افتخار ماست که موسسات غیرمجاز را جمع کردیم، البته با هزینه زیاد، 30 هزار میلیارد تومان. بانک های نیروهای مسلح هم مشکلاتی داشتند. خوزستان را مثال می زنید، تنشی ایجاد می شود در خوزستان به خاطر گرمای هوا، کم آبی. دولت از نظر امنیت منطقه ای و داخلی کارهای بزرگی کرده است.

**سخن پایانی: تمام تلاش خود را برای انجام تعهدات انجام دادیم
روحانی در سخن پایانی خود با مردم یادآور شد: از مردم خوب ایران می گویم در این ۸ سال تمام تلاش ما و دولت این بود به تعهدات و وظیفه و قانون عمل کنیم و مطمن هستم مانند خودم که متوسط ۱۳ تا ۱۴ ساعت کار کردم و در یک و سال نیم بحران کرونا من در هفته ۲ تا سه جلسه برای کرونا داشتم؛ از نظر تفریحات من در طول مدت خدمت خودم، پنج‌شنبه‌ها یا جمعه‌ها سفرهای محدودی بوده است و سفرهای من بیشتر سفرهای کاری بوده است. فقط ۶ سفر به عسلویه داشتم و کار و جلسات ما کاملا مشخص است وزرا و معاونان نیز اینگونه کار کردند. مواردی بوده که انتظار مردم را براورده نکردیم که یکعامل آن تحریم و جنگ اقتصادی و کرونا بود اما در عین حال افتخار داریم طرح های بزرگی چون احیای دریاچه ارومیه و صادرات نفت از دریای عمان و افزایش پتروشیمی و فولاد را داشتیم و هر پنجشنبه افتتاح داشتیم و ۸۸ افتتاح ملی داشتیم. از مردم بابت ضعف ها عذرخواهی می کنم و امیدوارم دولت سیزدهم به مردم خدمت کند.

66

نظرات 10
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما پس از تایید توسط مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشند منتشر نخواهد شد.
علی حسینی 3 0 پاسخ 1400/5/12 -08:19

دروغ شادار.بدترین دولت تاریخ ایران و تاریخ بشریت تاکنون

کاربر ناشناس 2 0 پاسخ 1400/5/12 -05:35

جمعه خبر شدی که ریسی جمهور نیستی دولت عبرت وپررو

کاربر ناشناس 2 0 پاسخ 1400/5/12 -05:34

کدام وعده را عمل کردید فقط ملت را بیچاره کردی ۲۰ سال مملکت را به عقب انداختی

کاربر ناشناس 2 0 پاسخ 1400/5/12 -05:33

۲ساعت فقط ملت را دیشب گرفتی فقط دروغ تحویل دادی

امین .م 2 0 پاسخ 1400/5/12 -01:33

حسن فریدون (روحانی) الهی بری دیگه اسمت نیاد جز تو دادگاه صالح تا محکومیت صادر بشه، مسولین لطفا خواهشا به نمایندگی از مردم زجر کشیده ایران میگم دیگه به روحانی و دار و دسته اش هیچ مسعولیتی ندید چون دوباره ریشه دار میشن تو نظام و برنامه ریزی کشور

ایران 1 0 پاسخ 1400/5/12 -00:50

این حسن روحانی نمای جاسوس ومکار،درشب آخربعد ازسالها دزدی ودغل ومکر وچپاول ، بازهم دست ازدروغ وخودشیفتگی برنداشت وتوجیه وعذرهای بدترازگناه راتحویل مردم داد .خدابرعذاب او ونوچه هایش بیفزاید انشالله.

کاربر ناشناس 1 0 پاسخ 1400/5/12 -00:24

عالم بی عمل هشت سال مردم را دواند و بد بخت فقط بخاطر شما جنگ نکردند آقای روحانی اگر می توانستند مطمن باش اینکار می کردنند

علیرضا هاشمی 0 0 پاسخ 1400/5/12 -00:01

جناب روحانی میخای بگی ماراازجنگ باامریکاشیطان وانگلیس روباه درامان نگه داشته بودی خیلی خخخخخخخخخخخههههه

کاربر ناشناس 5 3 پاسخ 1400/5/11 -22:29

آقای روحانی تجربه شما بدرد اصلاح طلبان می خورد یعنی تجربه شما بدرد خودت می خورد انشالله آقای رئیسی نباید از شما پیروی کند

کاربر ناشناس 3 1 پاسخ 1400/5/11 -22:10

سرانجام شصت کیلوطلا چه شد

خبر فوری در شبکه های اجتماعی
khabarfoori in social networks