روحانی: قهر با صندوق مشکلی را حل نمی‌کند/ نگذاریم جمهوریت آسیب ببیند/ اگر تحریم نبود لااقل ۶۰ میلیارد دلار اعتبار از کشورهای دیگر می‌گرفتیم


26 خرداد 1400 - 11:31
60c9a1d5acb34_2021-06-16_11-31
رییس جمهور با تاکید بر اینکه قهر با صندوق مشکلی را حل نمی‌کند، گفت: جمهوریت از دستاوردهای انقلاب است و همه باید آن را پاس بداریم.

حجت الاسلام حسن روحانی امروز چهارشنبه در جلسه هیات دولت با تاکید بر اهمیت مشارکت در انتخابات پیش رو گفت: این ایام مهمترین مسئله ای که پیش رو داریم، روز جمعه ۲۸ خرداد که روز انتخابات است و همیشه انتخابات برای ما مهم بوده و سرنوشت‌ساز بوده است.

رییس جمهوری گفت: در این انتخابات همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند ممکن است در جریان بررسی احراز صلاحیت‌ها ظلمی صورت گرفته باشد، در جریان تبلیغات انتخاباتی که در این مدت ما شاهد آن بودیم، حتماً ظلم‌های فراوانی رخ داده است همه ما باید خودمان را موظف بدانیم به رفع ظلم‌ها و جبران آن‌ها و این کار شدنی است.

 وی اظهار کرد: به نظر من مردم بزرگ ایران در طول این ۸ سال بار مسئولیت سنگینی بر دوش داشتند و در مراحل مختلف این مسئولیت را به خوبی انجام دادند. لازم و واجب هست که فداکاری و موفقیت مردم را به خوبی برای مردم تشریح کنیم.

رییس دولت تدبیر و امید افزود: اولین موضوع در آغاز این ۸ سال بود و آن اینکه باید ترسیم کنیم که اگر با رهبری رهبر معظم انقلاب و ارشادات ایشان و حضور و حمایت مردم و تدبیر دولت نبود و برجام تحقق پیدا نمی‌کرد همان وضع و همان سیر ادامه پیدا می‌کرد، شما در نظر بگیرید که در سال ۹۳ و ۹۴ ما چه وضعی داشتیم.

 برجام سند کار بزرگ ملت ایران است

 وی افزود: در این صورت صادرات نفت به کلی قطع می‌شد چون هر ۶ ماه بخشی از صادرات نفت قطع می‌شد، روابط بانکی ما با دنیا قطع بود و مردم با شرایط بسیار سختی مواجه می‌شدند. حتماً مسئولین امر این را باید در یک سند ترسیم کنند که اگر برجام نبود در سال‌های بعد چه می شد. این سند کار بزرگ ملت ما هست.

روحانی ادامه داد: سند دومی که باید ترسیم شود این است که اگر برجام در سال ۹۷ توسط فردی که دارای بیماری روانی بود و متاسفانه در آمریکا مسئولیت کاخ سفید را به دست گرفته بود، اگر این بیمار روانی نمی‌آمد و آدم سالمی رییس‌جمهور می‌شد و روند سال ۹۴ و ۹۵ اگر ادامه پیدا می‌کرد، ترسیم این وضعیت از لحاظ اقتصادی کار سختی نیست.

رییس جمهوری ادامه داد: شرایطی که اواخر سال ۹۴ سال ۹۵ ۹۶و این شرایط را در نظر بگیریم و با همان شرایط ترسیم کنیم که وضعیت رشد اقتصادی و تورم چه می‌شد نقدینگی به کجا می رفت و اشتغال چه می‌شد این خیلی ساده است و این سند دومی است که باید در اختیار مردم قرار بگیرد.

 وی گفت: در ایام تبلیغات انتخابات کسی از جنایت آمریکا هم نزد یک نفر اسمی از ترامپ نبود مثل اینکه ما وسط جنگ تحمیلی بودیم و می‌خواستیم انتخاباتی برگزار کنیم کسی می‌خواست علیه امنیت ایران صحبت کند، اسم جنگ و صدام را نمی برد.

رییس دولت‌های یازدهم و دوازدهم ادامه داد: در شرایطی که جنایتکاری آمده،‌ اقدام تروریستی انجام داده و جنگ اقتصادی توام با تروریسم اقتصادی علیه مردم ایران انجام داده است. یعنی حتی در دارو و مواد غذایی هر دو با هم بوده است.

روحانی افزود: روز گذشته یک مقامی در سوییس اعلام می‌کرد که با آقای بایدن ملاقات کرده و گفته اگر سوییس می‌خواهد در زمینه دارو و غذا اقدامی کند ما مخالف نیستیم و این خیلی عجیب است. بعد از سه سال و نیم رییس جمهور جدید که باید در اولین لحظه دستور می‌داد همه تحریم‌های تروریستی فورا قطع شود، بعد از چند ماه می‌گوید از نظر ما بلامانع است اینطور که در خبرها آمده است.

رییس جمهوری بیان کرد: سند دیگری که باید توسط همین دولت نوشته و منتشر شود و همه ببینند، این است که از سال ۹۷ تا امروز چه خسارت‌هایی در اثر اقدام تروریستی آمریکا و جنگ اقتصادی به مردم ایران تحمیل شده است. همه دستگاه‌ها می‌توانند این را بنویسند، وزارت نفت، صنعت، راه و شهرسازی و همه وزارتخانه‌های مربوطه می‌توانند بنویسند که در این مدت خسارات مستقیم و خسارت غیرمستقیم ما چقدر بوده است. مثلا سه سال ما نتوانستیم نفت و میعانات خودمان را در بازار بفروشیم و چقدر به ما خسارت وارد شده است.

 وی ادامه داد: اینکه ما حدودا چقدر می‌توانستیم نفت صادر کنیم قیمت نفت هم حدودا مشخص بوده در سال ۹۷، ۹۸، ۹۹ و ۱۴۰۰ قیمت نفت مشخص است و می‌توان اینها را محاسبه کرد. در بخش‌های دیگر را هم می‌توان ضررهای غیرمستقیم را هم می‌توان محاسبه کرد. 

اگر تحریم نبود لااقل ۶۰ میلیارد دلار اعتبار از کشورهای دیگر می‌گرفتیم

روحانی خاطرنشان کرد: اگر تحریم و جنایت ترامپ نبود، ما لااقل ۵۰- ۶۰ میلیارد دلار اعتبار از کشورهای دیگر می‌گرفتیم و در اینجا سرمایه‌گذاری می‌شد و همه اینها قطع شد. کسی باید اینها را توضیح بدهد تا می‌خواهند توضیح بدهند می‌گویند ما به بیرون کاری نداریم.

رییس دولت تدبیر و امید یادآورشد: ۲۸ مرداد را چه کسی برای ما درست کرد، بیرون بود یا داخل، بیرون بود که ۲۸ مرداد را برای ما درست کرد، در جنگ جهانی دوم چه کسی کشور ما را اشغال کرد، از بیرون آمدند و اشغال کردند. در جنگ تحمیلی ۸ ساله مگر از بیرون نیامدند، جنایتکاران عفلقی از بیرون وارد کشور ما شدند، می‌گویند بیرون را نگاه نکنید. کسی که جنگ را به ما تحمیل می‌کند، این را که باید نگاه کنیم. جنایتکار را که باید نشان دهیم.

وی ادامه داد: باید بگوییم صدام و ترامپ چه کردند. اگر سکوت کنیم و بگوییم در جنگ ۸ ساله ما کاری به بیرون نداریم. حالا صدام حمله کرده و ما کاری به بیرون نداریم. بحث ما داخل است، در داخل بحث کنیم که آیا نیروها خوب تجهیز شده‌اند یا نشده‌اند، خوب جنگیده‌اند یا نجنگیدند ما کاری به آنها نداریم.

 روحانی اظهار کرد: اگر کشورهای دیگر آمدند و در جنگ تحمیلی ۸ ساله علیه ما اقدام کردند ما کاری به آنها نداریم. در تجاوز خارجی در جنگ تحمیلی که باید بیرون را به عنوان کسی که علیه ما جنایت کرده نگاه کنیم! ما باید برآورد خسارت کنیم و بگوییم در این سه سال چه خسارتی به ملت ما خورده است. باید بگوییم اگر این خسارت نبود چه اتفاقی می‌افتاد و این خسارت چه مقدار بوده است.

 در مقاطع بسیاری تهدید را تبدیل به فرصت کردیم

رییس جمهوری عنوان کرد: نکته دیگری که می‌خواهیم بگویم و می‌خواهم از ملت و دولت و همه کسانی که اقدام کردند سپاسگزاری کنم و آن اینکه در این سه سال و نیم ما در بسیاری از مقاطع تهدید را به نوعی تبدیل به فرصت کردیم و یا از بین بردیم.

روحانی با بیان اینکه در دولت در سه سال و نیم گذشته نتوانستیم از بودجه نفت استفاده کنیم ، گفت:دو نیم درصد بودجه کشور معادل ۱۲ هزار میلیارد تومان از نفت بوده است. ما در این شرایط بودجه بدون نفت را طراحی کردیم. کسی فکر نمی‌کرد در این کشور بودجه بدون نفت طراحی و عمل  شود.

رییس دولت دوازدهم تصریح کرد: برای جبران سهم نفت در بودجه ، سهام دولت را ۶ برابر سال قبل فروختیم که کار بزرگی بود. اوراق مالی را چند برابر استفاده کردیم و این خیلی مهم است که دولتی در جنگ اقتصادی باشد و  یک ریال از پایه پولی بانک مرکزی استفاده نکند.

وی افزود: در این ایام سخت همسان سازی حقوق بازنشستگان ، شاغلین و ترمیم حقوق ها را به انجام رساندیم این کار عظیم و بزرگ بوده است،  در این میان مساله کرونا هم اضافه شد که مشکلات خاص خودش را برای کشور داشت.

روحانی تصریح کرد: هزینه های اضافه به ما تحمیل شد  و درآمدهای از دست ما رفت، صادرات و واردات کشور دچار مشکل شد، اما در عین حال  وزیر صمت دیروز گزارش خوشحال کننده‌ای  ارائه کرد و گفت: در سه سال نیم جنگ اقتصادی هیچ واحد تولیدی به خاطر عدم واردات مواد اولیه تعطیل نشد.

رییس دولت دوازدهم اضافه کرد: در جنگ اقتصادی ممکن است کارخانه‌ها به دلیل نداشتن مواد اولیه تعطیل شوند. در این دولت یک واحد تولیدی به خاطر نداشتن مواد اولیه تعطیل نشده  و این مساله مهمی است که ما در این مقطع جای نفت، از پتروشیمی و فولاد استفاده کردیم چون برای وارد کردن کالا و دارو به درآمد ارزی نیاز داشتیم و عمدتا پتروشیمی و فولاد ارز را به صحنه آورد و توانست کشور را اداره کند.

روحانی گفت: در تبلیغات عجیب این روزها کسی نگفت در شرایط تحریم اقتصادی چگونه ملت توانستند نفس بکشد ملت رنج فراوانی برد، اما توانست مقاوم بایستد و این ایستادگی باعث شد که طرف مقابل سر به زیر با ما در وین مذاکره کنند.

 اگر تحریم و جنایت ترامپ نبود، ما لااقل ۵۰- ۶۰ میلیارد دلار اعتبار از کشورهای دیگر می‌گرفتیم و در اینجا سرمایه‌گذاری می‌شد و همه اینها قطع شد. کسی باید اینها را توضیح بدهد تا می‌خواهند توضیح بدهند می‌گویند ما به بیرون کاری نداریم

 اگر دیگران جای ما بودند امروز سایه همه قطعنامه‌های فصل ۷ بر سرکشور بود

رییس دولت دوازدهم یادآور شد:  اگر این دولت نبود و دیگران جای ما بودند شک نکنید حتما امروز فصل ۷ منشورسازمان ملل متحد و همه قطعنامه‌ها بر سر کشور بود. کسی که توانست مسیر را دقیق و باتدبیر ادامه دهد که برجام را حفظ کند و نگذارد قطعنامه‌های سازمان ملل برگردد و  قدم به قدم کاهش تعهدات را انجام دهد، توانمندی هسته‌ایش را از همیشه قوی‌تر کند این دولت بود. بنابراین تدبیر عظیم و بزرگی انجام شد که ما مشکلات و تهدیدات را تبدیل به فرصت کنیم.

وی با بیان اینکه در گذشته کشور ما وارد کننده بنزین بود، یادآور شد: امروز در مساله بنزین خودکفا هستیم و روزانه ۷۶ میلیون لیتر بنزین یورو ۴ در کشور توزیع می‌شود و از این پول ماهیانه ۶۰ میلیون نفر کمک معیشتی دریافت می‌کنند این طراحی که از سوی سه قوه و با همکاری مقام معظم رهبری صورت گرفت، باعث شد که یک تهدید را به یک فرصت بزرگ تبدیل کنیم.

رشد اقتصادی مثبت ۳.۶ کشور در سال ۹۹ افتخار ملت بزرگ ایران است

روحانی با اشاره به گزارش بانک مرکزی درباره رشد اقتصادی کشور، گفت: دیروز بانک مرکزی گزارش رشد اقتصادی سال ۹۹ را برای من فرستاد که یکی از افتخارات این دولت است. در سال ۹۹ در بسیاری از کشورهای مهم و پیشرفته رشد اقتصادی آنها منفی بوده است و این منفی بودن از منفی ۳ تا منفی ۱۵ متغییر بوده است و به صورت متوسط رشد اقتصادی جهان حدود منفی ۴ بوده است.

رییس جمهوری افزود:‌ در این شرایط جنگ اقتصادی که کشور درگیر آن بود و شیوع ویروس کرونا،‌ در سال ۹۹ نسبت به سال ۹۸ رشد اقتصادی کشور مثبت ۳.۶ بوده است که یکی از افتخارات بزرگ ملت ایران است. اگر ملت ایران،‌ مقاومت و صبور نداشت این مهم محقق نمی شد و همین مردم بودند که کشاورزی و صنعت را به حرکت درآوردند. 

وی با بیان اینکه رشد صنعت کشور در سال ۹۹ نسبت به سال ۹۸ طبق گزارش اعلام شده، مثبت ۷.۱ است، اظهار داشت:‌ گروه کشاورزی نیز در سال ۹۹ نسبت به سال ۹۸ مثبت ۴.۵ رشد کرده است. البته خدمات ما رشد نداشته و صفر است ولی منفی نیست.

 دلیل حضور آمریکا در وین رشد اقتصادی کشور است

روحانی اضافه کرد:‌ رشد اقتصادی  ۳.۶  که از افتخارات بزرگ ملت ایران  و رشد صنعتی و کشاروزی در این شرایط  سبب شد تا آمریکا را به وین بیاورد. همچنین رشد در تمام فعالیت های زیربنایی، صادرکننده بنزین در منطقه سبب حضور آمریکا در وین شده است در حالی که آمریکا دید به رغم همه تحریم‌ها برای سرنگونی و فروپاشی اقتصاد کشور،  ۳.۶ در سال کرونا و همه فشارها، کشور رشد داشته است. 

رییس جمهوری با بیان اینکه کشور در سال کرونا نیز در بخش های مختلف از رشد قابل قبولی برخوردار بوده است، گفت: پرستاران، مدافعان سلامت، تمام شرکت های دانش بنیان، صنعت کشور کار بسیار مهمی انجام دادند. اینکه ما در دوره کرونا موفق  شدیم تخت های ویژه را در شرایط جنگ  اقتصادی و دوره کرونا به دوبرابر افزایش دهیم، بسیار حائز اهمیت است.

رییس دولت تدبیر وامید با اشاره به اینکه فردا - پنجشنبه - پروژه های فراوانی در بخش بیمارستانی افتتاح خواهد شد، گفت: اگر این تحریم ها نبود در همین روزها  ۱۳ هزار تخت بیمارستانی را افتتاح می‌کردیم. البته  ۱۳ هزار تخت بیمارستانی آماده است و فقط تجهیزات آن به دلیل نبود ارز در موقع لازم کمی ما عقب هستیم. اما دولت توانسته است در ۱۳ هزار تخت را در این شرایط خاص و حساس آماده کند. ولی در این ایام به تحول سلامت که یک انقلاب در تاریخ کشور بود،‌ ظلم شد.

چرا برخی درباره مذاکرات دروغ می‌گویند

روحانی با اشاره به  مذاکرات برجام نیز گفت: برخی نیز مدعی بودند که مقام معظم رهبری فقط  به این دولت اجازه مذاکره با آمریکا را داد، درحالی که حضرت آقا در سخنان خود صریحا فرمودند که از قبل از این دولت نیز به دولت‌ها اجازه مذاکره دادند که در کشور عمان این مذاکرات انجام می شد.  چرا دروغ می‌گویید؟ چرا حرف های شما بالا و پایین است؟ شما که اجازه داشتید و ۷ سال مذاکره کردید، چه دستاوری جز قطعنامه های تحریم داشتید؟

رییس جمهوری ادامه داد: برخی می گویند « شماها که همه امکانات در دستان است»! این آقایان به نحوی صحبت می‌کنند که گویی دراین کشور هیچ مسوولیتی نداشتند. در حالی که همین آقایان که امروز در رسانه‌ها حرف می‌زنند صاحب مسند حکومتی هستند و در بخش خودشان جواب بدهند. اگر مشکلی در نظام هست آنها نیز باید پاسخگو باشند. 

وی با اشاره به مشکلاتی که FATF ایجاد کرد، گفت: بحثFATF  به مجمع رفت رفت، ببینید چه مشکلاتی برای ما درست کرد. ریسک پذیری کشور را بالا آورد و روابط بانکی ما را دچار مشکل بیشتر کرد ولی جالب است که طلبکار هم هستند.

روحانی ادامه داد: آمار دیروز بانک مرکزی نتیجه مقاومت و ایستادگی مردم بزرگوار در طول این مدت است. در فصل زمستان سال ۹۹ آمار آن اعجاب انگیز است و مهمترین رشد اقتصادی در طول چهار فصل سال گذشته مربوط به فصل زمستان است. شما چیست فصل چهارم ۹۹ سال گذشته حجاب انگیز است فصل چهارم از اول ۹۶ مهمترین رشد اقتصادی فصل چهارم پارسال است رشد اقتصادی داخلی در فصل چهارم ۷.۷ است که نشان از تلاش کارگران،‌ مهندسان و کشاورزان ما است تا امروز به این نقطه برسیم.

تبادل اطلاعات امسال به دو و نیم میلیارد می‌رسد

روحانی در بخش دیگری از سخنانش اظهار کرد : سال ۹۷ مرتب رشد منفی داشته و تشکیل سرمایه ثابت ناخالص ما در سال ۹۹ در فصل سوم ۲.۲ و در فصل چهارم ۸.۴ بوده است و در مجموع سال گذشته ۲.۵ درصد رشد مثبت داشتیم. کار عظیم و بزرگی که در مدت سختی جنگ تحمیلی این ملت ما به خوبی انجام دادند.

وی عنوان کرد: ما روز گذشته جلسه دولت الکترونیک داشتیم گزارش‌هایی که در این جلسه دولت الکترونیک داده شد و تصمیماتی که روز گذشته برای دولت الکترونیک اتخاذ شد واقعا افتخارآمیز است.در دولت یازدهم و دوازدهم فقط در سال گذشته، ۱.۲ میلیارد تبادل اطلاعات با دولت الکترونیک صورت گرفته و امسال در سال ۱۴۰۰ پیش‌بینی این است که به ۲.۵ میلیارد برسد. 

رییس دولتهای یازدهم و دوازدهم ادامه داد: تبادل اطلاعات ما در سال ۹۲ صفر بوده است این رقم در سال ۹۹، به ۱.۲ میلیارد شده است. و این نشان می‌دهد دولت الکترونیکی و انقلاب دیجیتال امروز در کشور چقدر در بحث کرونا به ما کمک کرد. ما روز گذشته دیدیم که کودکان پیش‌دبستانی ما قبل از اینکه بتوانند قلم را روی کاغذ ببرند با انگشتان و کیبورد خودشان طراحی انجام می‌دهند. 

رییس جمهوری اظهار کرد: این طراحی‌ها و سواد جدید و مهارت دیجیتالی موجب می‌شود وقتی فردا این کودکان به دبیرستان برسند کسب و کار، شغل، طراحی و مهندسی داشته باشند. بچه دبیرستانی با این روندی که جلو می‌رود از مهندس ما قویتر و دقیقتر با کامپیوتر ترسیم و محاسبه می‌کند و کار بزرگی است که در این مدت انجام گرفته است.

نگذاریم جمهوریت آسیب ببیند 

روحانی با اشاره به انتخابات پیشروی ریاست جمهوری در روز جمعه اظهار داشت: اینکه نقد، انتقاد و گلایه داشته باشیم، جای خودش. جمهوریت را باید همه پاسدار بداریم. جمهوریت از یادگارهای امام راحل (ره) و از تاکیدات رهبری است. نگذاریم جمهوریت آسیب ببیند. اگر گله از یک نهاد یا اقدام گلایه داریم، اگر از دولت گلایه داریم، اشکال ندارد که از دولت گلایه داشته باشیم ولی راهش قهر از صندوق نیست. 

وی با بیان اینکه قهر با صندوق هیچ مشکلی را برای ما حل نمی‌کند، تصریح کرد: پای صندوق رفتن در این شرایط استحکام نظام ماست و قدرت ما را بیشتر می‌کند. چه فایده‌ای دارد اگر به پای صندوق نرویم؟ آثارش چیست؟ پیش وجدان خودتان بررسی کنید. 

رییس دولت‌های یازدهم و دوازدهم با اشاره به قانون اساسی خاطرنشان کرد: اگر مشکلی وجود دارد، راه حل آن مشکل بازهم صندوق است، باز هم باید به اصل ۵۹ قانون اساسی متوسل شویم و پای صندوق برویم. برخی گلایه‌هایی که داریم برخی توسط مجلس، برخی توسط دولت و برخی توسط نهادهای دیگر حل می‌شود. معضلات بزرگی که در ذهن شما وجود دارد، آنهم براساس اصل ۵۹ از طریق صندوق حل می‌شود. 

باید همه اصول قانون اساسی را پاس بداریم 

روحانی با تاکید بر اجرای و پاسداری از تمام اصول قانون اساسی ابراز داشت: باید همه اصول قانون اساسی را پاس بداریم. این درست نیست که بخشی را قبول کنیم و بخشی را قبول نکنیم. ممکن است بگویید افراد دیگری می‌خواستیم ولی امروز نیستند. در بین کسانی که هستند کسی را انتخاب کنیم که به ما نزدیک‌تر است.

به گفته رییس‌ دولت تدبیر و امید، انتخاباتی که سرد باشد، مردم در آن حضور نداشته باشند و پای صندوق‌ ما خلوت باشد، کشور، نظام و ما نفع نمی‌بریم. نقد و انتقاد ما راه حل دارد. معضل در ذهن ما راه دارد. 

وی خطاب به وزارت کشور، استانداری‌ها، فرمانداری‌ها و بخشداری‌ها بیان کرد: این صندوق،‌ امانت مردم است. آرا حق‌الناس مردم است. نباید بگذاریم یک دانه از آرا جابه‌جا شده یا کم و زیاد شود. من به وزیر کشور صریح گفتم و چندین بار هم گفتم، وزارت کشور و همه متعهد هستند. وظیفه سختی نزد آنها است. با تمام قوا باید از آرا حفاظت کنید.

یک کلمه در مذاکرات وین دچار کندی شده است 

روحانی اضافه کرد: امیدوارم با حضور مردم جمعه خوبی در پیشرو داشته باشیم و ۲۸ خرداد در تاریخ کشور ثبت شود. ما به رای مردم احترام می‌گذاریم. 

وی به تلاش دولت دوازدهم برای بهبود وضعیت کشور اشاره کرد و یادآور شد: شرایط کشور تا پایان این دولت بهتر شده و کنترل می‌شود. در مسئله خشکسالی تمام تلاش خود را می‌کنیم، هرچند سخت‌ترین سال در ۵۰ سال اخیر است. 

رییس‌جمهور با بیان اینکه در این شرایط سخت هر روز یک افتتاح را شاهدیم، عنوان کرد: دیروز نود و یکمین تصفیه‌خانه افتتاح شد. هر هفته یک سد و تصفیه‌خانه افتتاح می‌شود. نباید بگذاریم مردم در این تابستان دچار سختی و مشکل شوند. 

روحانی با یادآوری مذاکرات وین گفت: در موضوع تحریم هم در نقطه پایان آن هستند. من نمی‌دانم یک کلمه چطور کند شده است. باید از این کلمه عبور کنیم و باید به نقطه برسد. ان‌شاالله تا پایان این دولت، این کار انجام شود و دولتی با مهار کرونا، کمترین خشکسالی و پایان تحریم در اختیار دولت بعد قرار گیرد.

رییس جمهور با تاکید بر اینکه قهر با صندوق مشکلی را حل نمی‌کند، گفت: جمهوریت از دستاوردهای انقلاب است و همه باید آن را پاس بداریم.

پایگاه خبری خبر فوری (khabarfoori.com)

60c9a1d5acb34_2021-06-16_11-31
26 خرداد 1400 - 11:31

حجت الاسلام حسن روحانی امروز چهارشنبه در جلسه هیات دولت با تاکید بر اهمیت مشارکت در انتخابات پیش رو گفت: این ایام مهمترین مسئله ای که پیش رو داریم، روز جمعه ۲۸ خرداد که روز انتخابات است و همیشه انتخابات برای ما مهم بوده و سرنوشت‌ساز بوده است.

رییس جمهوری گفت: در این انتخابات همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند ممکن است در جریان بررسی احراز صلاحیت‌ها ظلمی صورت گرفته باشد، در جریان تبلیغات انتخاباتی که در این مدت ما شاهد آن بودیم، حتماً ظلم‌های فراوانی رخ داده است همه ما باید خودمان را موظف بدانیم به رفع ظلم‌ها و جبران آن‌ها و این کار شدنی است.

 وی اظهار کرد: به نظر من مردم بزرگ ایران در طول این ۸ سال بار مسئولیت سنگینی بر دوش داشتند و در مراحل مختلف این مسئولیت را به خوبی انجام دادند. لازم و واجب هست که فداکاری و موفقیت مردم را به خوبی برای مردم تشریح کنیم.

رییس دولت تدبیر و امید افزود: اولین موضوع در آغاز این ۸ سال بود و آن اینکه باید ترسیم کنیم که اگر با رهبری رهبر معظم انقلاب و ارشادات ایشان و حضور و حمایت مردم و تدبیر دولت نبود و برجام تحقق پیدا نمی‌کرد همان وضع و همان سیر ادامه پیدا می‌کرد، شما در نظر بگیرید که در سال ۹۳ و ۹۴ ما چه وضعی داشتیم.

 برجام سند کار بزرگ ملت ایران است

 وی افزود: در این صورت صادرات نفت به کلی قطع می‌شد چون هر ۶ ماه بخشی از صادرات نفت قطع می‌شد، روابط بانکی ما با دنیا قطع بود و مردم با شرایط بسیار سختی مواجه می‌شدند. حتماً مسئولین امر این را باید در یک سند ترسیم کنند که اگر برجام نبود در سال‌های بعد چه می شد. این سند کار بزرگ ملت ما هست.

روحانی ادامه داد: سند دومی که باید ترسیم شود این است که اگر برجام در سال ۹۷ توسط فردی که دارای بیماری روانی بود و متاسفانه در آمریکا مسئولیت کاخ سفید را به دست گرفته بود، اگر این بیمار روانی نمی‌آمد و آدم سالمی رییس‌جمهور می‌شد و روند سال ۹۴ و ۹۵ اگر ادامه پیدا می‌کرد، ترسیم این وضعیت از لحاظ اقتصادی کار سختی نیست.

رییس جمهوری ادامه داد: شرایطی که اواخر سال ۹۴ سال ۹۵ ۹۶و این شرایط را در نظر بگیریم و با همان شرایط ترسیم کنیم که وضعیت رشد اقتصادی و تورم چه می‌شد نقدینگی به کجا می رفت و اشتغال چه می‌شد این خیلی ساده است و این سند دومی است که باید در اختیار مردم قرار بگیرد.

 وی گفت: در ایام تبلیغات انتخابات کسی از جنایت آمریکا هم نزد یک نفر اسمی از ترامپ نبود مثل اینکه ما وسط جنگ تحمیلی بودیم و می‌خواستیم انتخاباتی برگزار کنیم کسی می‌خواست علیه امنیت ایران صحبت کند، اسم جنگ و صدام را نمی برد.

رییس دولت‌های یازدهم و دوازدهم ادامه داد: در شرایطی که جنایتکاری آمده،‌ اقدام تروریستی انجام داده و جنگ اقتصادی توام با تروریسم اقتصادی علیه مردم ایران انجام داده است. یعنی حتی در دارو و مواد غذایی هر دو با هم بوده است.

روحانی افزود: روز گذشته یک مقامی در سوییس اعلام می‌کرد که با آقای بایدن ملاقات کرده و گفته اگر سوییس می‌خواهد در زمینه دارو و غذا اقدامی کند ما مخالف نیستیم و این خیلی عجیب است. بعد از سه سال و نیم رییس جمهور جدید که باید در اولین لحظه دستور می‌داد همه تحریم‌های تروریستی فورا قطع شود، بعد از چند ماه می‌گوید از نظر ما بلامانع است اینطور که در خبرها آمده است.

رییس جمهوری بیان کرد: سند دیگری که باید توسط همین دولت نوشته و منتشر شود و همه ببینند، این است که از سال ۹۷ تا امروز چه خسارت‌هایی در اثر اقدام تروریستی آمریکا و جنگ اقتصادی به مردم ایران تحمیل شده است. همه دستگاه‌ها می‌توانند این را بنویسند، وزارت نفت، صنعت، راه و شهرسازی و همه وزارتخانه‌های مربوطه می‌توانند بنویسند که در این مدت خسارات مستقیم و خسارت غیرمستقیم ما چقدر بوده است. مثلا سه سال ما نتوانستیم نفت و میعانات خودمان را در بازار بفروشیم و چقدر به ما خسارت وارد شده است.

 وی ادامه داد: اینکه ما حدودا چقدر می‌توانستیم نفت صادر کنیم قیمت نفت هم حدودا مشخص بوده در سال ۹۷، ۹۸، ۹۹ و ۱۴۰۰ قیمت نفت مشخص است و می‌توان اینها را محاسبه کرد. در بخش‌های دیگر را هم می‌توان ضررهای غیرمستقیم را هم می‌توان محاسبه کرد. 

اگر تحریم نبود لااقل ۶۰ میلیارد دلار اعتبار از کشورهای دیگر می‌گرفتیم

روحانی خاطرنشان کرد: اگر تحریم و جنایت ترامپ نبود، ما لااقل ۵۰- ۶۰ میلیارد دلار اعتبار از کشورهای دیگر می‌گرفتیم و در اینجا سرمایه‌گذاری می‌شد و همه اینها قطع شد. کسی باید اینها را توضیح بدهد تا می‌خواهند توضیح بدهند می‌گویند ما به بیرون کاری نداریم.

رییس دولت تدبیر و امید یادآورشد: ۲۸ مرداد را چه کسی برای ما درست کرد، بیرون بود یا داخل، بیرون بود که ۲۸ مرداد را برای ما درست کرد، در جنگ جهانی دوم چه کسی کشور ما را اشغال کرد، از بیرون آمدند و اشغال کردند. در جنگ تحمیلی ۸ ساله مگر از بیرون نیامدند، جنایتکاران عفلقی از بیرون وارد کشور ما شدند، می‌گویند بیرون را نگاه نکنید. کسی که جنگ را به ما تحمیل می‌کند، این را که باید نگاه کنیم. جنایتکار را که باید نشان دهیم.

وی ادامه داد: باید بگوییم صدام و ترامپ چه کردند. اگر سکوت کنیم و بگوییم در جنگ ۸ ساله ما کاری به بیرون نداریم. حالا صدام حمله کرده و ما کاری به بیرون نداریم. بحث ما داخل است، در داخل بحث کنیم که آیا نیروها خوب تجهیز شده‌اند یا نشده‌اند، خوب جنگیده‌اند یا نجنگیدند ما کاری به آنها نداریم.

 روحانی اظهار کرد: اگر کشورهای دیگر آمدند و در جنگ تحمیلی ۸ ساله علیه ما اقدام کردند ما کاری به آنها نداریم. در تجاوز خارجی در جنگ تحمیلی که باید بیرون را به عنوان کسی که علیه ما جنایت کرده نگاه کنیم! ما باید برآورد خسارت کنیم و بگوییم در این سه سال چه خسارتی به ملت ما خورده است. باید بگوییم اگر این خسارت نبود چه اتفاقی می‌افتاد و این خسارت چه مقدار بوده است.

 در مقاطع بسیاری تهدید را تبدیل به فرصت کردیم

رییس جمهوری عنوان کرد: نکته دیگری که می‌خواهیم بگویم و می‌خواهم از ملت و دولت و همه کسانی که اقدام کردند سپاسگزاری کنم و آن اینکه در این سه سال و نیم ما در بسیاری از مقاطع تهدید را به نوعی تبدیل به فرصت کردیم و یا از بین بردیم.

روحانی با بیان اینکه در دولت در سه سال و نیم گذشته نتوانستیم از بودجه نفت استفاده کنیم ، گفت:دو نیم درصد بودجه کشور معادل ۱۲ هزار میلیارد تومان از نفت بوده است. ما در این شرایط بودجه بدون نفت را طراحی کردیم. کسی فکر نمی‌کرد در این کشور بودجه بدون نفت طراحی و عمل  شود.

رییس دولت دوازدهم تصریح کرد: برای جبران سهم نفت در بودجه ، سهام دولت را ۶ برابر سال قبل فروختیم که کار بزرگی بود. اوراق مالی را چند برابر استفاده کردیم و این خیلی مهم است که دولتی در جنگ اقتصادی باشد و  یک ریال از پایه پولی بانک مرکزی استفاده نکند.

وی افزود: در این ایام سخت همسان سازی حقوق بازنشستگان ، شاغلین و ترمیم حقوق ها را به انجام رساندیم این کار عظیم و بزرگ بوده است،  در این میان مساله کرونا هم اضافه شد که مشکلات خاص خودش را برای کشور داشت.

روحانی تصریح کرد: هزینه های اضافه به ما تحمیل شد  و درآمدهای از دست ما رفت، صادرات و واردات کشور دچار مشکل شد، اما در عین حال  وزیر صمت دیروز گزارش خوشحال کننده‌ای  ارائه کرد و گفت: در سه سال نیم جنگ اقتصادی هیچ واحد تولیدی به خاطر عدم واردات مواد اولیه تعطیل نشد.

رییس دولت دوازدهم اضافه کرد: در جنگ اقتصادی ممکن است کارخانه‌ها به دلیل نداشتن مواد اولیه تعطیل شوند. در این دولت یک واحد تولیدی به خاطر نداشتن مواد اولیه تعطیل نشده  و این مساله مهمی است که ما در این مقطع جای نفت، از پتروشیمی و فولاد استفاده کردیم چون برای وارد کردن کالا و دارو به درآمد ارزی نیاز داشتیم و عمدتا پتروشیمی و فولاد ارز را به صحنه آورد و توانست کشور را اداره کند.

روحانی گفت: در تبلیغات عجیب این روزها کسی نگفت در شرایط تحریم اقتصادی چگونه ملت توانستند نفس بکشد ملت رنج فراوانی برد، اما توانست مقاوم بایستد و این ایستادگی باعث شد که طرف مقابل سر به زیر با ما در وین مذاکره کنند.

 اگر تحریم و جنایت ترامپ نبود، ما لااقل ۵۰- ۶۰ میلیارد دلار اعتبار از کشورهای دیگر می‌گرفتیم و در اینجا سرمایه‌گذاری می‌شد و همه اینها قطع شد. کسی باید اینها را توضیح بدهد تا می‌خواهند توضیح بدهند می‌گویند ما به بیرون کاری نداریم

 اگر دیگران جای ما بودند امروز سایه همه قطعنامه‌های فصل ۷ بر سرکشور بود

رییس دولت دوازدهم یادآور شد:  اگر این دولت نبود و دیگران جای ما بودند شک نکنید حتما امروز فصل ۷ منشورسازمان ملل متحد و همه قطعنامه‌ها بر سر کشور بود. کسی که توانست مسیر را دقیق و باتدبیر ادامه دهد که برجام را حفظ کند و نگذارد قطعنامه‌های سازمان ملل برگردد و  قدم به قدم کاهش تعهدات را انجام دهد، توانمندی هسته‌ایش را از همیشه قوی‌تر کند این دولت بود. بنابراین تدبیر عظیم و بزرگی انجام شد که ما مشکلات و تهدیدات را تبدیل به فرصت کنیم.

وی با بیان اینکه در گذشته کشور ما وارد کننده بنزین بود، یادآور شد: امروز در مساله بنزین خودکفا هستیم و روزانه ۷۶ میلیون لیتر بنزین یورو ۴ در کشور توزیع می‌شود و از این پول ماهیانه ۶۰ میلیون نفر کمک معیشتی دریافت می‌کنند این طراحی که از سوی سه قوه و با همکاری مقام معظم رهبری صورت گرفت، باعث شد که یک تهدید را به یک فرصت بزرگ تبدیل کنیم.

رشد اقتصادی مثبت ۳.۶ کشور در سال ۹۹ افتخار ملت بزرگ ایران است

روحانی با اشاره به گزارش بانک مرکزی درباره رشد اقتصادی کشور، گفت: دیروز بانک مرکزی گزارش رشد اقتصادی سال ۹۹ را برای من فرستاد که یکی از افتخارات این دولت است. در سال ۹۹ در بسیاری از کشورهای مهم و پیشرفته رشد اقتصادی آنها منفی بوده است و این منفی بودن از منفی ۳ تا منفی ۱۵ متغییر بوده است و به صورت متوسط رشد اقتصادی جهان حدود منفی ۴ بوده است.

رییس جمهوری افزود:‌ در این شرایط جنگ اقتصادی که کشور درگیر آن بود و شیوع ویروس کرونا،‌ در سال ۹۹ نسبت به سال ۹۸ رشد اقتصادی کشور مثبت ۳.۶ بوده است که یکی از افتخارات بزرگ ملت ایران است. اگر ملت ایران،‌ مقاومت و صبور نداشت این مهم محقق نمی شد و همین مردم بودند که کشاورزی و صنعت را به حرکت درآوردند. 

وی با بیان اینکه رشد صنعت کشور در سال ۹۹ نسبت به سال ۹۸ طبق گزارش اعلام شده، مثبت ۷.۱ است، اظهار داشت:‌ گروه کشاورزی نیز در سال ۹۹ نسبت به سال ۹۸ مثبت ۴.۵ رشد کرده است. البته خدمات ما رشد نداشته و صفر است ولی منفی نیست.

 دلیل حضور آمریکا در وین رشد اقتصادی کشور است

روحانی اضافه کرد:‌ رشد اقتصادی  ۳.۶  که از افتخارات بزرگ ملت ایران  و رشد صنعتی و کشاروزی در این شرایط  سبب شد تا آمریکا را به وین بیاورد. همچنین رشد در تمام فعالیت های زیربنایی، صادرکننده بنزین در منطقه سبب حضور آمریکا در وین شده است در حالی که آمریکا دید به رغم همه تحریم‌ها برای سرنگونی و فروپاشی اقتصاد کشور،  ۳.۶ در سال کرونا و همه فشارها، کشور رشد داشته است. 

رییس جمهوری با بیان اینکه کشور در سال کرونا نیز در بخش های مختلف از رشد قابل قبولی برخوردار بوده است، گفت: پرستاران، مدافعان سلامت، تمام شرکت های دانش بنیان، صنعت کشور کار بسیار مهمی انجام دادند. اینکه ما در دوره کرونا موفق  شدیم تخت های ویژه را در شرایط جنگ  اقتصادی و دوره کرونا به دوبرابر افزایش دهیم، بسیار حائز اهمیت است.

رییس دولت تدبیر وامید با اشاره به اینکه فردا - پنجشنبه - پروژه های فراوانی در بخش بیمارستانی افتتاح خواهد شد، گفت: اگر این تحریم ها نبود در همین روزها  ۱۳ هزار تخت بیمارستانی را افتتاح می‌کردیم. البته  ۱۳ هزار تخت بیمارستانی آماده است و فقط تجهیزات آن به دلیل نبود ارز در موقع لازم کمی ما عقب هستیم. اما دولت توانسته است در ۱۳ هزار تخت را در این شرایط خاص و حساس آماده کند. ولی در این ایام به تحول سلامت که یک انقلاب در تاریخ کشور بود،‌ ظلم شد.

چرا برخی درباره مذاکرات دروغ می‌گویند

روحانی با اشاره به  مذاکرات برجام نیز گفت: برخی نیز مدعی بودند که مقام معظم رهبری فقط  به این دولت اجازه مذاکره با آمریکا را داد، درحالی که حضرت آقا در سخنان خود صریحا فرمودند که از قبل از این دولت نیز به دولت‌ها اجازه مذاکره دادند که در کشور عمان این مذاکرات انجام می شد.  چرا دروغ می‌گویید؟ چرا حرف های شما بالا و پایین است؟ شما که اجازه داشتید و ۷ سال مذاکره کردید، چه دستاوری جز قطعنامه های تحریم داشتید؟

رییس جمهوری ادامه داد: برخی می گویند « شماها که همه امکانات در دستان است»! این آقایان به نحوی صحبت می‌کنند که گویی دراین کشور هیچ مسوولیتی نداشتند. در حالی که همین آقایان که امروز در رسانه‌ها حرف می‌زنند صاحب مسند حکومتی هستند و در بخش خودشان جواب بدهند. اگر مشکلی در نظام هست آنها نیز باید پاسخگو باشند. 

وی با اشاره به مشکلاتی که FATF ایجاد کرد، گفت: بحثFATF  به مجمع رفت رفت، ببینید چه مشکلاتی برای ما درست کرد. ریسک پذیری کشور را بالا آورد و روابط بانکی ما را دچار مشکل بیشتر کرد ولی جالب است که طلبکار هم هستند.

روحانی ادامه داد: آمار دیروز بانک مرکزی نتیجه مقاومت و ایستادگی مردم بزرگوار در طول این مدت است. در فصل زمستان سال ۹۹ آمار آن اعجاب انگیز است و مهمترین رشد اقتصادی در طول چهار فصل سال گذشته مربوط به فصل زمستان است. شما چیست فصل چهارم ۹۹ سال گذشته حجاب انگیز است فصل چهارم از اول ۹۶ مهمترین رشد اقتصادی فصل چهارم پارسال است رشد اقتصادی داخلی در فصل چهارم ۷.۷ است که نشان از تلاش کارگران،‌ مهندسان و کشاورزان ما است تا امروز به این نقطه برسیم.

تبادل اطلاعات امسال به دو و نیم میلیارد می‌رسد

روحانی در بخش دیگری از سخنانش اظهار کرد : سال ۹۷ مرتب رشد منفی داشته و تشکیل سرمایه ثابت ناخالص ما در سال ۹۹ در فصل سوم ۲.۲ و در فصل چهارم ۸.۴ بوده است و در مجموع سال گذشته ۲.۵ درصد رشد مثبت داشتیم. کار عظیم و بزرگی که در مدت سختی جنگ تحمیلی این ملت ما به خوبی انجام دادند.

وی عنوان کرد: ما روز گذشته جلسه دولت الکترونیک داشتیم گزارش‌هایی که در این جلسه دولت الکترونیک داده شد و تصمیماتی که روز گذشته برای دولت الکترونیک اتخاذ شد واقعا افتخارآمیز است.در دولت یازدهم و دوازدهم فقط در سال گذشته، ۱.۲ میلیارد تبادل اطلاعات با دولت الکترونیک صورت گرفته و امسال در سال ۱۴۰۰ پیش‌بینی این است که به ۲.۵ میلیارد برسد. 

رییس دولتهای یازدهم و دوازدهم ادامه داد: تبادل اطلاعات ما در سال ۹۲ صفر بوده است این رقم در سال ۹۹، به ۱.۲ میلیارد شده است. و این نشان می‌دهد دولت الکترونیکی و انقلاب دیجیتال امروز در کشور چقدر در بحث کرونا به ما کمک کرد. ما روز گذشته دیدیم که کودکان پیش‌دبستانی ما قبل از اینکه بتوانند قلم را روی کاغذ ببرند با انگشتان و کیبورد خودشان طراحی انجام می‌دهند. 

رییس جمهوری اظهار کرد: این طراحی‌ها و سواد جدید و مهارت دیجیتالی موجب می‌شود وقتی فردا این کودکان به دبیرستان برسند کسب و کار، شغل، طراحی و مهندسی داشته باشند. بچه دبیرستانی با این روندی که جلو می‌رود از مهندس ما قویتر و دقیقتر با کامپیوتر ترسیم و محاسبه می‌کند و کار بزرگی است که در این مدت انجام گرفته است.

نگذاریم جمهوریت آسیب ببیند 

روحانی با اشاره به انتخابات پیشروی ریاست جمهوری در روز جمعه اظهار داشت: اینکه نقد، انتقاد و گلایه داشته باشیم، جای خودش. جمهوریت را باید همه پاسدار بداریم. جمهوریت از یادگارهای امام راحل (ره) و از تاکیدات رهبری است. نگذاریم جمهوریت آسیب ببیند. اگر گله از یک نهاد یا اقدام گلایه داریم، اگر از دولت گلایه داریم، اشکال ندارد که از دولت گلایه داشته باشیم ولی راهش قهر از صندوق نیست. 

وی با بیان اینکه قهر با صندوق هیچ مشکلی را برای ما حل نمی‌کند، تصریح کرد: پای صندوق رفتن در این شرایط استحکام نظام ماست و قدرت ما را بیشتر می‌کند. چه فایده‌ای دارد اگر به پای صندوق نرویم؟ آثارش چیست؟ پیش وجدان خودتان بررسی کنید. 

رییس دولت‌های یازدهم و دوازدهم با اشاره به قانون اساسی خاطرنشان کرد: اگر مشکلی وجود دارد، راه حل آن مشکل بازهم صندوق است، باز هم باید به اصل ۵۹ قانون اساسی متوسل شویم و پای صندوق برویم. برخی گلایه‌هایی که داریم برخی توسط مجلس، برخی توسط دولت و برخی توسط نهادهای دیگر حل می‌شود. معضلات بزرگی که در ذهن شما وجود دارد، آنهم براساس اصل ۵۹ از طریق صندوق حل می‌شود. 

باید همه اصول قانون اساسی را پاس بداریم 

روحانی با تاکید بر اجرای و پاسداری از تمام اصول قانون اساسی ابراز داشت: باید همه اصول قانون اساسی را پاس بداریم. این درست نیست که بخشی را قبول کنیم و بخشی را قبول نکنیم. ممکن است بگویید افراد دیگری می‌خواستیم ولی امروز نیستند. در بین کسانی که هستند کسی را انتخاب کنیم که به ما نزدیک‌تر است.

به گفته رییس‌ دولت تدبیر و امید، انتخاباتی که سرد باشد، مردم در آن حضور نداشته باشند و پای صندوق‌ ما خلوت باشد، کشور، نظام و ما نفع نمی‌بریم. نقد و انتقاد ما راه حل دارد. معضل در ذهن ما راه دارد. 

وی خطاب به وزارت کشور، استانداری‌ها، فرمانداری‌ها و بخشداری‌ها بیان کرد: این صندوق،‌ امانت مردم است. آرا حق‌الناس مردم است. نباید بگذاریم یک دانه از آرا جابه‌جا شده یا کم و زیاد شود. من به وزیر کشور صریح گفتم و چندین بار هم گفتم، وزارت کشور و همه متعهد هستند. وظیفه سختی نزد آنها است. با تمام قوا باید از آرا حفاظت کنید.

یک کلمه در مذاکرات وین دچار کندی شده است 

روحانی اضافه کرد: امیدوارم با حضور مردم جمعه خوبی در پیشرو داشته باشیم و ۲۸ خرداد در تاریخ کشور ثبت شود. ما به رای مردم احترام می‌گذاریم. 

وی به تلاش دولت دوازدهم برای بهبود وضعیت کشور اشاره کرد و یادآور شد: شرایط کشور تا پایان این دولت بهتر شده و کنترل می‌شود. در مسئله خشکسالی تمام تلاش خود را می‌کنیم، هرچند سخت‌ترین سال در ۵۰ سال اخیر است. 

رییس‌جمهور با بیان اینکه در این شرایط سخت هر روز یک افتتاح را شاهدیم، عنوان کرد: دیروز نود و یکمین تصفیه‌خانه افتتاح شد. هر هفته یک سد و تصفیه‌خانه افتتاح می‌شود. نباید بگذاریم مردم در این تابستان دچار سختی و مشکل شوند. 

روحانی با یادآوری مذاکرات وین گفت: در موضوع تحریم هم در نقطه پایان آن هستند. من نمی‌دانم یک کلمه چطور کند شده است. باید از این کلمه عبور کنیم و باید به نقطه برسد. ان‌شاالله تا پایان این دولت، این کار انجام شود و دولتی با مهار کرونا، کمترین خشکسالی و پایان تحریم در اختیار دولت بعد قرار گیرد.

منبع: ایرنا

66

نظرات 44
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما پس از تایید توسط مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشند منتشر نخواهد شد.
علم 0 1 پاسخ 1400/3/26 -22:11

مردم دارند از گرسنگی میمیرند ،،نابود میشوند ،،،،،،انوقت شما در فکر جمهوریت واسلامیت هستید

ناشناس 4 1 پاسخ 1400/3/26 -20:47

راستی می گویی ر.ن برای ما مشکلی را حل نمی کند ولی در عوض برای شما فقدان مشروعیت می آوردکه این حرکت دردنیای سیاست دارای بارمعنایی زیادی است.

بهمن آری 4 1 پاسخ 1400/3/26 -20:22

هی میگن جمهوریت،این یعنی چی.باجمهوریت وبی جمهوریت ،این مملکت به دست نااهلان افتاده که افتاده.

مسعود 1 0 پاسخ 1400/3/26 -19:36

جناب آقای روحانی به نظر من در این اوضاع حساس بهتره شما اظهار نظر نکنی درسته که تمام تقصیرات گردن شما نیست بد شانسی هم همراه شما اومد چون مردم از شما خاطره خوشی در ذهن ندارند حالا شما اگر بگید انتخابات همه ضد انتخاباتی میشن دوره شما تموم شد از شما هم مچکریم تمام تلاش خودتون رو کردید حد توان شما تا این حد بود لطفا بذارید مردم خودشون تصمیم بگیرن

هالو 8 1 پاسخ 1400/3/26 -18:29

بس دیگه تا کجا قصد تحقیر و افلاس مردم بی پناه و هالو را دارید ؟

حسین 3 1 پاسخ 1400/3/26 -17:42

۶۰ میلیارد که هیچ؛ ۶۰۰میلیاردم به تو و دارو دستت و وزرات؛استاندارانت و فرماندارانت هم بدن هم اینقدر بی لیاقت هستید که حالمون از اینم بدتر میشه.

ناشناس 8 1 پاسخ 1400/3/26 -17:09

برای این کشور رای معنی ندارد به حدود هزار تا دوهزار نفری هستید ثروت و قدرت در دستتان هست بقیه ملت هم که هیچ

رضا حکم ابادی 13 2 پاسخ 1400/3/26 -16:35

روز جمعه در سوگ جمهوریت لباس سیاه به تن میکنم .رای باید به تفکر خودت داد نه به تحمیلی رای بدهیم تا جمهوریت زنده بماند . جمعه لباس سیاه در سوگ جمهوریت میپوشم

خاکستری 1400/3/26 -17:18

انشالله همیشه برات ماتم باشه و لباس سیاهت هم کفن ت باشد.

به خاکستری 1400/3/26 -21:10

شما مواظب باش از خاکستری به سیاه تبدیل نشی !!!!نفرین اومد نداره......

فرناب 9 0 پاسخ 1400/3/26 -16:34

اتفاقا راست می گی مشکل شماهاروحل نمیکنه ولی مشکلات مارو حل میکنه میگن آب که از سرگذشت چه یه وجب چه دو وجب

رمضانی 1400/3/26 -17:32

روحانی رییس جمهوری خوش فکر واهل تعامل با دنیا که هدفش تامین رفاه شهروندان میهنش بود این سیاست او در دوره اول کاملا موفقیت آمیز بود وعلیرغم مخالفت دلواپسان در انتخابات دور دوم 24 میلیون رای تاییدی گرفت

ناشناس 1 1 پاسخ 1400/3/26 -16:17

۸ سال مارو گرفتی وسرکارگذاشتی کافیه، تواین مدت هرچی خواستین .....انجام دادین ،توصیه های پوچ فاقدارزش برای انتصابات یعنی ماندن بیشتردرقدرت‌وکسب مشروعیت.......

وحید 4 1 پاسخ 1400/3/26 -16:08

آقای روحانی به جای این همه حرف یک جو عمل می‌کردید جرا از کشورهای دیگر اعتبار بگیریم خودمان می‌توانیم کشور را آباد کنیم کافیست همیت و غیرت مردم را به حرکت در آورید ولی شما ارزش پول ملی را به پایین‌ترین سطح ممکن پایین آوردید ومتخصصان واقعی را کنار زدید که از بتن ملت بودند به جایش یک سری غیر متخصص را به دلیل تعهد به احزاب خودتان همه کاره کردیدبه هر کدام چند سمت دادیداگر میدانستید مسولیت یعنی چه تا به حال 10 دفعه غالب تهی کرده بودی حیف دانایان کارآمدی که در این 40 سال گمنام در این کشور فرسوده شدند....

ایرانی 1400/3/26 -18:26

اگر چه دعای خیری برای مملکتم نیست !دعا می کنم مشکلات تحریم ها به این زودی حل نشود تا ببینیم دولت انقلابی شما با تکیه بر داخل چگونه مشکلات را حل می کند !!! دولت مردمی و منتخب قبلی شما با بیشترین ذخایر ارزی روی کارآمدن ولی بعد از هشت سال بهترین پروژه شان ،مسکن مهر بود !..

کاربر 6 2 پاسخ 1400/3/26 -16:05

بس است 8 سال دزدی از جیب مردم 8سال گرانی 8 سال اختلاس خجالت بکش کدام رای کدام صندوق باز هم فریب از خدا بترسید اگر مسلمان هستید

ناشناس 7 3 پاسخ 1400/3/26 -15:52

حیاء خوب چیزی است بس کن آبروی روحانیت وامام را بردی مردم توی این هشت سال چند تا به روحانیان مظلوم در مترو وخیابان حمله کردند همش باعث اش شما بودی در زمان آی دکتر احمدی نژاد هیچ موقع از این اتفاقها نیافتاد

آشناااااا ایرانی اااا 1400/3/26 -16:19

نه عزیزم،صدای طبلی بود که احمدی نژاد جونت زد هشت سال ،دیگه در اومد

موسی 9 1 پاسخ 1400/3/26 -15:48

۶۰۰ میلیارد هم میگرفتی خودت ودوربریات میگرفتی

ناشناس 21 3 پاسخ 1400/3/26 -15:22

بدترین رییس جمهور و دروغ گوترین ونامردترین بودی

گمنام 34 1 پاسخ 1400/3/26 -15:11

توکه راست می گوی لعنت خدا بر دروغ گویی سال ٩٢و٩۶

محمود 8 2 پاسخ 1400/3/26 -15:07

ای کاش به جای ۶۰ میلیارد دلار قرض یک انسان با شرف قرض می کردید که ایران را از این ظلمت وبدبختی عده ای بی سواد وجاهل نجات می داد

تو.ت 17 1 پاسخ 1400/3/26 -15:03

حسن خان شما سر ۸۰ میلیون ایرانی را کلاه گذاشتی هنوز هم دست بردار نیستی. دیگه مردم از امثال شما یادگرفتن که حق گرفتنی است نه دادنی و اعتماد به دزدان خود خیانت است

علی 7 1 پاسخ 1400/3/26 -14:44

نه به بی خیال بازیها و خلف وعده های دیروزتان و نه به التماس های امروزتون .! اگر فقط یکی از وعده های انتخباتی خودتان را عملی میکردید امروز نیازی به التماس نداشتید .

سید حسین 4 10 پاسخ 1400/3/26 -14:41

ملت همیشه در صحنه و ولایت مدار ایران فقط چند روز دیگر با آمدن جناب آقای دکتر سید حجت الاسلام والمسلمین، آیت الله العظمی رئیسی همه مشکلات اقتصادی ایران حل خواهد شد و مردم در رفاه و آسایش و خوشی زندگی خواهند کرد. اندکی صبر سحر نزدیک است!

ایرانی 1400/3/26 -15:58

پدر صد رئیسی هم بیاد فقط اوضاع را بدتر خواهد کرد . تاریخ 42 ساله بهترین گواه است. خودتان را فریب ندهید...

اکبر 13 2 پاسخ 1400/3/26 -14:36

صبح شنبه میفهمیم .که جمعه انتخابات بوده ...رای بی رای .آبان 98یادمان نرفته

قاسم 21 4 پاسخ 1400/3/26 -14:19

حسن آقا نمی‌خواهی از این خالی بندی ها و دروغ پردازی ها دست برداری حنایت دیگر برای مردم رنگ نداره

پژمان 23 3 پاسخ 1400/3/26 -14:11

آقای به اصطلاح روحانی . شما تاریخ مصرفت تمام شد لطفا تا الان هرچی کمک کردی بس است لطفا البشین بابا.

سعید 15 4 پاسخ 1400/3/26 -14:02

با رای ندادن خیلی چیزا بدست میاد دولت و نظام یه کم حساب کار دستشون میاد با رای دادن شما مشروعیت بدست نیاورد که به دزدیاتون ادامه بدین الان که فهمیدید مردم نمی‌خوام رای بدن به جلو ولت افتادیم که مشروعیت خودتونو از دست بدین

امپراطور 15 2 پاسخ 1400/3/26 -13:55

این شصت میلیارد هم مثل بقیه پول های اختلاس شده میرفت. خب که آزاد نشده حداقل دلخوشیم که طلب داریم

مورچه 16 3 پاسخ 1400/3/26 -13:32

برخرمگس معرکه لعنت تصمیم گرفته بودم برم پای صندوق رای بدم اماچون حسن کلیدگفت مردم رای دهند بهتراست رای نمیدم چون هرچی گفت برعکس شدرای بی رای ب دروغ های حسن کلید

ناشناس 19 4 پاسخ 1400/3/26 -13:27

جمهو یت؟ نه عزیزم ما هیچ وقت جمهوری نداشتیم تنها چیزی که از بین میره فریب دنیا به اسم دموکراسی ایران هست

بردیا 3 42 پاسخ 1400/3/26 -13:22

حیف شد ،، شما و آقای همتی بهترینها هستید

کاربر ناشناس 9 3 پاسخ 1400/3/26 -13:17

ضامن مردمان انقلاب ومومن وصادق امامرضاست

نظر 8 3 پاسخ 1400/3/26 -12:44

شما كه ميدانستيد تحريم هستيم پس چرا كليد نشون مردم دادي؟ چرا در مناظره دوم گفتيد كه چنان رونق اقتصادي ايجاد ميكنيم كه... جواب اين سوالهارو كي بايد بده؟ اين اسمش ظلم هست يا نه؟حداقل يه جواب به مردم ميداديد كه دقيقا بدونن مشكل كجا بود كه روياها برآورده نشد كه قطعا در انتخاب اين دوره شون تاثير داره.

سید 1400/3/26 -13:57

ملتی که بابت کلید رفتند و به ایشان رای دادند هر بلای سرشان بیاید حقشان است .فکر کردید دشمن تا به منافع خود نرسد دست از زورگویی بر می دارد ؟ اگر اینطور است به عقلتان شک کنید نه به حرف و رفتار دیگران .شمایی که جنش برجام گرفتید چنان سیلی از دشمن خوردید که تا سال های سال از یاد نخواهید برد .دشمنی که حاضر است با هر ترفندی شما را به زانو در اورد منتظر رحم از او هستید ؟ آنچنن رونق اقتصادی ایجاد کرد که با یارانه هر نفر 45500 هم دیگر نمی توان یک شانه تخم مرغ خرید . گوشت و مرغ و مایحتاج و روغن جزء تحریم ها بود؟ مردم ساده لوح تا شما ها هستید این مملکت نیازی به دشمن ندارد

عادل 11 0 پاسخ 1400/3/26 -12:37

آقای روحانی .چه رای بدهیم .چه رای ندهیم .در نتیجه تعقیر می کند

کاربر ناشناس 3 16 پاسخ 1400/3/26 -12:35

ای لشکرصاحب زمان آماده باش آمادهبیادهشت سال دفاع مقدس سلام برصادق آهنگران قهرمان بایدخون شهدا راحفظ کنیم وایرانی آباد

کاربر ناشناس 1 8 پاسخ 1400/3/26 -12:26

امروز وروز جمعه گلابرویی مرقدمطهرآقاامامرضاست دلهاراببریم امامرضامیلادامامرضامبارکباد

منزجر 7 2 پاسخ 1400/3/26 -12:02

بابا خیلی وقته که ملت ایران از دیدن و صحبت با شما به علت قرنطینه محرومند لااقل لطف کن یک روز این دروغهای تکراریت رو به صورت ایستاده بگو هم تنوعه هم شما را تمام قد زیارت میکنیم ....

میلاد 19 2 پاسخ 1400/3/26 -11:53

بدبخت هنوز توی 8 سال پیش مونده

نگار 13 2 پاسخ 1400/3/26 -11:53

روحانی میگم خسته نشدی 8 سال از برجام حرف زدی یه بار توی این 8 سال به وزیر اموزش و پرورشت هم سری میزدی بعد از انتخابات افسردگی میگیری چون بلنگویی توی صدا وسیما نداری از برجام بگی .

کیوان 11 5 پاسخ 1400/3/26 -11:48

اخه روحانی یا خری یا خودتو به خریت میزنی توی متن برجام رفتی تعهد دادی که امریکا فقط تحریم هسته ای رو برداره نه کل تحریم یا بخشی از تحریم ها کم خالی ببند خود عراقچی توی برنامه جهان ارا اعتراغ کرد که هدف برداشتن تحریم نبود یعنی هدف گول زدن مردم و انتخابات بود جنابعالی از رد صلاحیت لاریجانی داری اتیش میگیری که تمام نقشه هات پنبه شد

خبر فوری در شبکه های اجتماعی
khabarfoori in social networks