روحانی در انتقاد صریح از ردصلاحیت ها:

درباره تصمیم شورای نگهبان به ناچار به مقام معظم رهبری نامه نوشته ام/ چرا آن ۹۸ درصدی که به نظام جمهوری اسلامی رای دادند، مدام آب می رود؟


5 خرداد 1400 - 10:57
60adea51c358c_2021-05-26_10-57
رئیس‌جمهور گفت: درباره تصمیم شورای نگهبان به ناچار به مقام معظم رهبری نامه نوشته ام و آنچه در ذهنم بود به ایشان منتقل کردم.

حجت‌الاسلام حسن روحانی صبح امروز در جلسه هیات دولت گفت: انتخابات مراحل مختلفی دارد که مرحله‌ احراز صلاحیت به عهده دولت نیست و یک نهاد دیگری برای آن تصمیم می‌گیرد. حالا این‌که مقدمات تصمیم‌شان از کجا می‌آید و چگونه تصمیم‌ سازی می‌شود مورد بحث ما نیست، اما به هرحال این موضوع در اختیار دولت نیست و نهاد مستقلی برای آن تصمیم می‌گیرد.

رئیس جمهور ادامه داد: ما از تصمیمی که از سوی شورای نگهبان گرفته شده عصر روز دوشنبه مطلع شدیم و شب صریح‌تر برای ما روشن و واضح شد و معلوم شد که چه کسانی مدنظر هستند. برای خیلی از سیاسیون و ما اینگونه بود که دلمان می‌خواست شرایط به گونه‌ای می‌شد که فرصت بیشتری می‌دادند و افراد دیگری هم اضافه می‌شدند؛ چرا که مبانی انتخابات و اصل آن رقابت است و اگر این جان را از انتخابات بگیریم چیزی در کالبد انتخابات نمی‌ماند.

روحانی با تاکید بر این‌که دولت در این زمینه کار زیادی نمی‌توانست انجام دهد، تصریح کرد: من نسبت به اصل ۱۱۳ قانون اساسی حتما متذکر هستم و اشکال دارم. منتهی ما هر وقت اصل ۱۱۳ را به شورای نگهبان می‌نویسیم آنها تفسیر خودشان را دارند و می‌گویند نمی‌توانید در این زمینه تذکر بدهید.

وی اضافه کرد: به هر حال من دیروز به ناچار درباره‌ این موضوع به مقام معظم رهبری نامه نوشتم و آنچه را که در ذهنم بود به ایشان انتقال دادم، حالا ایشان هرچه مصلحت می‌دانند و بنا به مصالح کشور مردم تصمیم خواهند گرفت؛ البته آقا در این موارد کمتر وارد می‌شوند اما به هرحال مواردی هم بوده که ورود پیدا کرده‌اند. در هر حال این موضوع مربوط به همه مردم است و ما هم درخواست و تقاضایمان را از ایشان انجام داده‌ایم که اگر صلاح می‌دانند اقدام کنند.

روحانی در ادامه عنوان کرد: این مساله برای ما بسیار مهم است چرا که ما نمی‌توانیم صندوق آرا را رها کنیم. اگر صندوق را رها کنید می‌خواهید چه چیزی را به جای آن بگذارید و این خیلی خطرناک است که صندوق دیگر کارایی نداشته باشد. اگر نظام تاکنون حفظ شده به خاطر همین صندوق رای و حضور و فداکاری مردم بوده است. این صندوق یک رمز بسیار بزرگی بوده و مردم وقتی شکایت و اشکالی دارند و تغییری می‌خواهند ایجاد کنند پای همین صندوق می‌روند. به هر حال بحث صندوق رای بسیار مهم است و من از همه مردم خواهش می‌کنم در سراسر کشور این مساله مهم را مدنظر قرار دهند.

رئیس جمهور همچنین اظهار کرد: البته نقد و انتقاد از هر شخص و نهادی آزاد است؛ البته منظورم تخریب و تضعیف نیست ولی درباره‌ انتقاد و نقد خود مقام معظم رهبری هم چندین نوبت فرموده‌اند اگر کسی می‌خواهد از خود من هم انتقاد کند می‌تواند این کار را انجام دهد. ما می‌توانیم انتقاد کنیم و از هر نهادی درخواست شفافیت کنیم و بگوییم اگر سوالی در ذهن مردم است برای مردم توضیح دهید. اگر سوالی در ذهن مردم شکل گرفته ما باید به آن سوال که با زبان و قلم بیان می‌کنند بتوانیم پاسخ دهیم، چون هدف مهم ما این است که این نظام، وحدت، انسجام، قدرت و امنیت ملی حفظ کنیم و این اصل را نباید ما فراموش کنیم.

وی با بیان اینکه انتخابات مساله‌ بسیار مهمی در کشور است، خاطرنشان کرد: مساله فقط این نیست که ملت برای انتخاب رئیس قوه مجریه پای صندوق می‌آید. در میان همه انتخاباتی که هر کدام آنها سرجایش با اهمیت هستند در مساله‌ی انتخابات ریاست جمهوری بحث این است که یک فرد می‌خواهد رئیس جمهور شود نه رئیس یک جناح و حزب سیاسی، یعنی قرار است عامه مردم و جامعه و ملت ما را نمایندگی کند. پس انتخابات نماد آزادی و آگاهی مردم است و مردم باید با آزادی و آگاهی کامل پای صندوق رای بیایند و ملاک هم تشخیص ملت است.

رئیس جمهور ادامه داد: همه زمینه‌ها و مقدمات باید برای انتخابات ایجاد شود تا مردم به صحنه بیایند و با تشخیص آنها انتخابات به ثمر بنشیند؛ چرا که نتیجه انتخابات وحدت و امنیت ملی است. حالا در بحث‌های سیاسی و روزنامه‌ها و صدا و سیما و فضای مجازی ممکن است ما بحث کنیم که این آقا یا آن آقا اگر بیایند فلان مشکل را حل می‌کنند اینها مهم است، اما بالاتر از اینها انتخابات شکوهمند مهم‌تر است.

وی اضافه کرد: انتخابات شکوهمند در کشور ضامن مشروعیت نظام است و این اساس کار است، اما ما این را فراموش کرده‌ایم. در حالی که ادامه مشروعیت نظام با حضور مردم پای صندوق رای است و همه تصرفات و تصمیم‌هایی که انجام می‌شود اگر پشتوانه مردم را نداشته باشد مشروعیت ندارد و نه تنها مشروعیت قانونی ندارد، بلکه مشروعیت دینی آن هم زیر سوال می‌رود.

رئیس قوه مجریه به این موضوع اشاره کرد که رئیس جمهور نماینده مردم و نظام است و گفت: این نماینده می‌خواهد با دنیا حرف بزند و به عنوان نماینده مردم می‌خواهد حرف بزند استوارنامه‌ها را او دریافت می‌کند و قراردادهای بین‌المللی را او می‌بندد و از همه مهم‌تر مسئول اجرای قانون اساسی است. اگر خدایی ناکرده در یک انتخابات حضور مردم کمرنگ باشد و برای مردم مسائلی روشن نباشد، انسجام، مصلحت ملی، امنیت کشور و حیثیت نظام در جهان چگونه خواهد بود. ابعاد این مساله بسیار وسیع و مهم است و باید به آن فکر شود.

روحانی در ادامه یادآور شد: امام خمینی (ره) همیشه توصیه می‌کردند میزان رای ملت است و مردم ولی نعمت ما هستند. اصلا بدون مردم ما کی هستیم مردم ۲۲ بهمن ماه را به وجود آوردند و رژیم فاسد گذشته را سرنگون کردند، مردم بودند که ۹۸.۲ درصد به نظام جمهوری اسلامی رای دادند این ۹۸ درصد کجا رفت و چرا هی آب می‌رود؟ آیا هرچه زمان می‌گذرد باید این کم بشود؟ هر کسی که می‌آید می‌گوییم در اسلامیت، ایمان و تعهدت شک می‌کنیم.

رئیس جمهور با اشاره به این‌که این مردم همان‌هایی هستند که در جنگ تحمیلی آمدند و سوم خردادماه را آفریدند، اظهار کرد: نمایندگان همین مردم در ۱۴ خردادماه ۶۸ رهبر انقلاب را انتخاب کردند. خدا نکند یک روزی مردم حس کنند ما به آنها بی‌اعتنا هستیم و می‌خواهیم بدون آنها برای آنها تصمیم بگیریم. مردم خودشان باید تصمیم بگیرند. امام خمینی (ره) هم همیشه فرمودند مشارکت حداکثری و مقام معظم رهبری هم همیشه فرموده‌اند که مشارکت حداکثری مهم است.

روحانی در ادامه خاطرنشان کرد: پارسال هم که در خدمت مقام معظم رهبری بودم از ایشان سوال کردم آیا در انتخابات آینده هم همان نظر را دارید یا چون نظرات دیگری هم مطرح است شما هم نظر دیگری دارید، ایشان داستان یکی از بزرگان را نقل کردند و فرمودند نظر من همان نظر گذشته است و مشارکت حداکثری اولین موضوع مدنظر است و پس از آن به دنبال رئیس جمهور صالح و اصلحی هم هستیم که من در نطق ۲۲ بهمن‌ماه هم این موضوع را به مردم گفتم و ایشان هم همواره تصریح کرده‌اند که برای من هدف اول و مهم مشارکت حداکثری مردم است.

وی با تاکید بر این‌که مشارکت حداکثری با حرف به وجود نمی آید، تصریح کرد: حالا هی حرف بزنیم و صداوسیما با مردم مصاحبه بگیرد که مشارکت حداکثری مهم است، در حالی که مشارکت حداکثری لوازمی دارد که باید به آن متعهد باشیم. یک طرف آن دولت است که مجری انتخابات به حساب می‌آید در موضوع ثبت نام‌ها من به وزیر کشور نامه نوشتم و گفتم عین مر قانون ثبت نام کنند و اگر این دستور را نداده بودم و عمل نکرده بودیم دعواها و بلواهایی داشتیم، چرا که مثلا طرف می‌آمد ثبت نام کند می‌گفتند تو یک روز به ۴۰ سالگی‌ات مانده یا یک روز از ۷۵ سالگیت گذشته و مشکلاتی ایجاد می‌شد و او هم حق داشت بگوید که این قانون را به من نشان بدهید.

رئیس جمهور همچنین یادآور شد: به هرحال در ثبت نام‌ها وزارت کشور به قانون عمل کرد و مردم ثبت نام کردند. ما در اینجا مشارکت حداکثری را رعایت کردیم و در مراحل بعد هم همین است. مثلا ما موضوع کرونا را داریم و به خاطر کرونا ۱۰ هزار صندوق اضافه کردیم حتی وزیر کشور در ستاد کرونا مطرح کرد که به خاطر حفظ سلامت مردم زمان رای‌گیری را اضافه کنیم که پیشنهاد دو ساعت بود و در جلسه تبدیل به سه ساعت شد و از هفت صبح تا دو نیمه شب انتخابات رای گیری انجام خواهد شد.

وی اضافه کرد: از طرفی ما تمام تلاشمان را برای واکسیناسیون مردم انجام می‌دهیم تا این‌که مردم اعتماد کنند و پای صندوق رای بیایند. ما همه تلاش خود را می‌کنیم موج چهارم کرونا را خاموش کنیم و تصمیماتی در ستاد کرونا گرفته‌ایم که با موج پنجم مواجه نشویم تا مردم با خیال راحت پای صندوق بیایند. تا اینجا آنچه به عهده دولت بوده انجام داده و خواهد داد و ما به فکر این نیستیم که چه کسی می‌خواهد رئیس جمهور شود، چون آن موضوع به عهده مردم است و مردم باید حس کنند در انتخابات شرکت می‌کنند و این اتفاق با رای آنها می‌افتد.

حالا هی حرف بزنیم و صداوسیما با مردم مصاحبه بگیرد که مشارکت حداکثری مهم است، در حالی که مشارکت حداکثری لوازمی دارد که باید به آن متعهد باشیم. یک طرف آن دولت است که مجری انتخابات به حساب می‌آید در موضوع ثبت نام‌ها من به وزیر کشور نامه نوشتم و گفتم عین مر قانون ثبت نام کنند و اگر این دستور را نداده بودم و عمل نکرده بودیم دعواها و بلواهایی داشتیم

رئیس جمهور در بخش دیگری از صحبت‌های خود با بیان این‌که آخرین مسئولیت بزرگ دولت اجرای انتخابات سال ۱۴۰۰ است، عنوان کرد: این موضوع با موضوعات دیگری همزمان است. ما در زمینه‌ی تحریم‌ها اقداماتی در پیش داریم که باید انجام دهیم الحمدلله مذاکره کنندگان ما در وین بسیار قاطع، متین و حساب شده در حال مذاکره هستند و همه ملت هم باید از افرادی که به نمایندگی از دولت و ملت در خط مقدم هستند حمایت کنند و حمایت هم خواهند کرد. آنها در حال انجام کار خود هستند و پیشرفت آنها قابل ملاحظه است. ما در مسائل اساسی و مهم با۱+۵ به توافق رسیده‌ایم، البته مواردی هم هست که داریم بحث می‌کنیم و قابل حل است.

وی ادامه داد: آن اصولی هم که مقام معظم رهبری به عنوان سیاست‌های کلی مطرح نموده‌اند همیشه مدنظر ما و مذاکره کنندگان ما در وین هست. آن اصول هم این است که آنچه تعهد طرف مقابل است باید به کمال انجام بدهند و ما هم تعهدات خود را انجام خواهیم داد منتهی به خاطر بدعهدی آمریکا در این سه سال و نیم ابتدا آنها باید به تعهدات خود عمل کنند و حتما آمریکا باید آغازکننده باشد و ما هم این موضوع را کنترل و بررسی می‌کنیم. به وزارتخانه‌ها و کسانی که در این موضوع دخیل هستند مثل وزارت نفت، راه و شهرسازی، صنعت، معدن و تجارت و بانک مرکزی دستور داده شده و بررسی‌های زیادی کرده‌اند و در این زمینه راه و مسیر خیلی پیچیده نیست و می‌توانیم از آن عبور کنیم.

روحانی با اشاره به این‌که دولت در سال‌های ۹۲ تا ۹۴ برجام را ایجاد کرد، یادآور شد: ایجاد برجام مال دولت یازدهم است و ثمر آن در اواخر ۹۴ تا اوایل سال ۱۳۹۷ بود و ما تا اردیبهشت‌ماه ۹۷ از برجام استفاده کردیم در سال ۱۳۹۷ شری در آمریکا به نام ترامپ تحت تاثیر صهیونیست‌ها، تندروها و ارتجاع منطقه آمد و احمقانه از این توافق بسیار بین‌المللی خارج شد. من با تمام سران دنیا هم که صحبت می‌کنم از جمله همین دوشنبه که با رئیس جمهور چین صحبت کردم می‌گویند برجام یک توافق بسیار مهم بین‌المللی است.

وی ادامه داد: به هرحال در دولت دوازدهم آن شر آمد و از توافق خارج شد و هدف دولت ابقاء برجام بود. برای این‌که اگر برجام به طور کامل از بین می‌رفت ما به قطعنامه‌های فصل هفتی شورای امنیت باز می‌گشتیم و حقوق‌دانان معنی این را می‌دانند ترامپ هم هدفش همین بود که از برجام خارج می شویم و با خیال راحت خود را رها کند، اما ما نگذاشتیم و اولین شکست ترامپ هم همین بود.

روحانی با تاکید بر این‌که مذاکرات الان با مذاکرات سال ۱۳۹۲ فرق می‌کند، اظهار کرد: ۱۳۹۲ سالی بود که طرف مقابل دست بالا را داشت و شش هفت قطعنامه شورای امنیت در دست‌اش بود و ما از نظر حقوقی و سیاسی دستمان خالی بود، اما الان برعکس است و ما دست بالا را داریم، چرا که آنها تخلف کرده‌اند و خلاف قطعنامه ۲۲۳۱ و خلاف یک توافق بین‌المللی عمل کرده‌اند. الان ما بر سر برجام بحث نمی‌کنیم بلکه بحث بر سر اجرای برجام و این است که آمریکا چگونه به برجام بازگردد و چگونه ما اجازه بدهیم که آنها به برجام بازگردند.

رئیس دولت دوازدهم همچنین تاکید کرد: ما الان داریم با افتخار مذاکره می‌کنیم. در سال ۱۳۹۲ با قطعنامه‌های شورای امنیت چند ضربه اساسی به ما زده بودند، اما الان ما به عنوان پیروز در حال مذاکره هستیم. ملت ما با صبر و مقاومت خود همه توطئه‌ها را خنثی کرد به هرحال ما در دولت دوازدهم برجام را ابقاء کردیم و الان در حال احیاء برجام هستیم. پس ایجاد، ابقاء و احیای برجام در دولت یازدهم و دوازدهم صورت گرفته است. ان‌شاءالله بعد از این هم به راحتی می‌توانیم قدم‌های بعدی را در این زمینه طی کنیم.

روحانی با بیان این که افتخار می‌کنم در دولت دوازدهم به عهدی که با مردم کرده بودم وفا کردم اظهار کرد: امروز همه چیز آماده است و ما با قدرت در حال مذاکره هستیم. اولویت دیگر ما کروناست و من دلم می‌خواهد وقتی دولت سیزدهم کار خود را آغاز می‌کند در مورد موضوع تحریم و کرونا همه چیز مشخص شده باشد. کرونا در خرداد و تیرماه عوض می‌شود و ما آرامشی خواهیم داشت.

وی ادامه داد: موضوع دیگر طرح‌هایی است که باید انجام بدهیم و برخی طرح‌ها را تکمیل کنیم. من در سفرهای استانی ۴۷ هزار میلیارد تومان برای طرح‌های استانی و ملی عهد  کردم و ما امروز از این عدد ۶۹ هزار میلیارد تومان پرداخت کرده‌ایم، یعنی ما به عهدمان وفا کرده‌ایم و اضافه بر آن هم داده‌ایم، پس ما تعهد مالی‌ خود را انجام داده‌ایم و تعهد اجرایی را هم پیش می‌بریم.

رئیس دولت دوازدهم در بخش دیگری از صحبت‌های خود خطاب به وزرا، استانداران و همه کارگزاران دولت اظهار کرد: نباید مسائلی که امروز می‌گذرد ما را در انجام وظایف‌مان سست کند، بلکه همه ما تا لحظه آخر از این ۷۰ روزی که باقی مانده باید کار و تلاش کنیم. در انتخابات هم به آنچه که قانون گفته عمل خواهد شد و وزارت کشور با تمام قوت به مردم تضمین می‌دهد امانت مردم را مراعات کند و نگذارد حتی یک رای بالا و پایین شود.

روحانی همچنین به مشکلاتی که این روزها برای مردم به وجود می‌آید اشاره کرد و گفت: در این روزها مردم به خاطر برق دچار مشکل شده‌اند. من وقتی دیدم وزیر نیرو به خاطر این موضوع از مردم عذرخواهی کرد خوشحال شدم، چرا که ما هرجا قصوری داریم باید از مردم عذرخواهی کنیم و دلایل آن را به مردم بگوییم. امسال خشکسالی ریشه مساله است و از طرفی در حالی که هر سال دو تا سه درصد به مصرف برق اضافه می‌شد امسال ۲۰ درصد نسبت به پارسال اضافه شده است. در عین حال ما همه توان خود را به کار گرفته‌ایم تا بتوانیم این موضوع را حل کنیم و اگر کمبودی هم بود وزارت باید از قبل به مردم اعلام کند تا مردم دچار سردرگمی و مشکل نشوند.

رئیس جمهور ادامه داد: از طرفی نیروگاه اتمی ما هم به مدار آمده و در آینده به حداکثر ظرفیت می‌رسد. ما می‌توانیم الان ظرفیت نیروگاه‌های برق آبی را بالا ببریم اما اثرش این است که باید آب کشور را رها کنیم که در تابستان به مشکل می‌خوریم وگرنه می‌توانیم ۲۰۰۰ مگاوات ظرفیت را بالا ببریم ولی به خاطر خشکسالی و وضعیت سدها در تابستان به مشکل خواهیم خورد.

وی همچنین به موضوع استخراج رمزارزها اشاره کرد و گفت: درباره رمزارزها هم بحث شده است که ۳۰۰ مگاوات به صورت مجاز و ۲۰۰۰ مگاوات به صورت غیرمجاز صرف می‌کنند و هر کسی چند ماینر گذاشته و برای خودش بیت‌کوئن و رمزارز استخراج می‌کند. وزارت نیرو، وزارت ارتباطات و اطلاعات از امروز موظف هستند که جلوی این اقدام را بگیرند و از امروز تا پایان شهریورماه فعالیت استخراج رمزارز حتی برای آنها که مجاز بوده باید تعطیل شود.

رئیس جمهور در پایان گفت: ان‌شاءالله امیدوارم شرایط بهتری برای زندگی مردم فراهم شود. آماری به من داده شد که صادرات غیرنفتی ما در دو ماهه امسال نسبت به پارسال ۴۸ درصد بیشتر شده البته من اشکال گرفتم چون پارسال کرونا بود باید با سال ۱۳۹۸ مقایسه کرد اما دیدم نسبت به دو ماهه سال ۱۳۹۸، ۲۵ درصد رشد داشته‌ایم. اینها به معنای این است که دولت و بخش خصوصی با همه توان درحال حرکت هستند.

رئیس‌جمهور گفت: درباره تصمیم شورای نگهبان به ناچار به مقام معظم رهبری نامه نوشته ام و آنچه در ذهنم بود به ایشان منتقل کردم.

پایگاه خبری خبر فوری (khabarfoori.com)

60adea51c358c_2021-05-26_10-57
5 خرداد 1400 - 10:57

حجت‌الاسلام حسن روحانی صبح امروز در جلسه هیات دولت گفت: انتخابات مراحل مختلفی دارد که مرحله‌ احراز صلاحیت به عهده دولت نیست و یک نهاد دیگری برای آن تصمیم می‌گیرد. حالا این‌که مقدمات تصمیم‌شان از کجا می‌آید و چگونه تصمیم‌ سازی می‌شود مورد بحث ما نیست، اما به هرحال این موضوع در اختیار دولت نیست و نهاد مستقلی برای آن تصمیم می‌گیرد.

رئیس جمهور ادامه داد: ما از تصمیمی که از سوی شورای نگهبان گرفته شده عصر روز دوشنبه مطلع شدیم و شب صریح‌تر برای ما روشن و واضح شد و معلوم شد که چه کسانی مدنظر هستند. برای خیلی از سیاسیون و ما اینگونه بود که دلمان می‌خواست شرایط به گونه‌ای می‌شد که فرصت بیشتری می‌دادند و افراد دیگری هم اضافه می‌شدند؛ چرا که مبانی انتخابات و اصل آن رقابت است و اگر این جان را از انتخابات بگیریم چیزی در کالبد انتخابات نمی‌ماند.

روحانی با تاکید بر این‌که دولت در این زمینه کار زیادی نمی‌توانست انجام دهد، تصریح کرد: من نسبت به اصل ۱۱۳ قانون اساسی حتما متذکر هستم و اشکال دارم. منتهی ما هر وقت اصل ۱۱۳ را به شورای نگهبان می‌نویسیم آنها تفسیر خودشان را دارند و می‌گویند نمی‌توانید در این زمینه تذکر بدهید.

وی اضافه کرد: به هر حال من دیروز به ناچار درباره‌ این موضوع به مقام معظم رهبری نامه نوشتم و آنچه را که در ذهنم بود به ایشان انتقال دادم، حالا ایشان هرچه مصلحت می‌دانند و بنا به مصالح کشور مردم تصمیم خواهند گرفت؛ البته آقا در این موارد کمتر وارد می‌شوند اما به هرحال مواردی هم بوده که ورود پیدا کرده‌اند. در هر حال این موضوع مربوط به همه مردم است و ما هم درخواست و تقاضایمان را از ایشان انجام داده‌ایم که اگر صلاح می‌دانند اقدام کنند.

روحانی در ادامه عنوان کرد: این مساله برای ما بسیار مهم است چرا که ما نمی‌توانیم صندوق آرا را رها کنیم. اگر صندوق را رها کنید می‌خواهید چه چیزی را به جای آن بگذارید و این خیلی خطرناک است که صندوق دیگر کارایی نداشته باشد. اگر نظام تاکنون حفظ شده به خاطر همین صندوق رای و حضور و فداکاری مردم بوده است. این صندوق یک رمز بسیار بزرگی بوده و مردم وقتی شکایت و اشکالی دارند و تغییری می‌خواهند ایجاد کنند پای همین صندوق می‌روند. به هر حال بحث صندوق رای بسیار مهم است و من از همه مردم خواهش می‌کنم در سراسر کشور این مساله مهم را مدنظر قرار دهند.

رئیس جمهور همچنین اظهار کرد: البته نقد و انتقاد از هر شخص و نهادی آزاد است؛ البته منظورم تخریب و تضعیف نیست ولی درباره‌ انتقاد و نقد خود مقام معظم رهبری هم چندین نوبت فرموده‌اند اگر کسی می‌خواهد از خود من هم انتقاد کند می‌تواند این کار را انجام دهد. ما می‌توانیم انتقاد کنیم و از هر نهادی درخواست شفافیت کنیم و بگوییم اگر سوالی در ذهن مردم است برای مردم توضیح دهید. اگر سوالی در ذهن مردم شکل گرفته ما باید به آن سوال که با زبان و قلم بیان می‌کنند بتوانیم پاسخ دهیم، چون هدف مهم ما این است که این نظام، وحدت، انسجام، قدرت و امنیت ملی حفظ کنیم و این اصل را نباید ما فراموش کنیم.

وی با بیان اینکه انتخابات مساله‌ بسیار مهمی در کشور است، خاطرنشان کرد: مساله فقط این نیست که ملت برای انتخاب رئیس قوه مجریه پای صندوق می‌آید. در میان همه انتخاباتی که هر کدام آنها سرجایش با اهمیت هستند در مساله‌ی انتخابات ریاست جمهوری بحث این است که یک فرد می‌خواهد رئیس جمهور شود نه رئیس یک جناح و حزب سیاسی، یعنی قرار است عامه مردم و جامعه و ملت ما را نمایندگی کند. پس انتخابات نماد آزادی و آگاهی مردم است و مردم باید با آزادی و آگاهی کامل پای صندوق رای بیایند و ملاک هم تشخیص ملت است.

رئیس جمهور ادامه داد: همه زمینه‌ها و مقدمات باید برای انتخابات ایجاد شود تا مردم به صحنه بیایند و با تشخیص آنها انتخابات به ثمر بنشیند؛ چرا که نتیجه انتخابات وحدت و امنیت ملی است. حالا در بحث‌های سیاسی و روزنامه‌ها و صدا و سیما و فضای مجازی ممکن است ما بحث کنیم که این آقا یا آن آقا اگر بیایند فلان مشکل را حل می‌کنند اینها مهم است، اما بالاتر از اینها انتخابات شکوهمند مهم‌تر است.

وی اضافه کرد: انتخابات شکوهمند در کشور ضامن مشروعیت نظام است و این اساس کار است، اما ما این را فراموش کرده‌ایم. در حالی که ادامه مشروعیت نظام با حضور مردم پای صندوق رای است و همه تصرفات و تصمیم‌هایی که انجام می‌شود اگر پشتوانه مردم را نداشته باشد مشروعیت ندارد و نه تنها مشروعیت قانونی ندارد، بلکه مشروعیت دینی آن هم زیر سوال می‌رود.

رئیس قوه مجریه به این موضوع اشاره کرد که رئیس جمهور نماینده مردم و نظام است و گفت: این نماینده می‌خواهد با دنیا حرف بزند و به عنوان نماینده مردم می‌خواهد حرف بزند استوارنامه‌ها را او دریافت می‌کند و قراردادهای بین‌المللی را او می‌بندد و از همه مهم‌تر مسئول اجرای قانون اساسی است. اگر خدایی ناکرده در یک انتخابات حضور مردم کمرنگ باشد و برای مردم مسائلی روشن نباشد، انسجام، مصلحت ملی، امنیت کشور و حیثیت نظام در جهان چگونه خواهد بود. ابعاد این مساله بسیار وسیع و مهم است و باید به آن فکر شود.

روحانی در ادامه یادآور شد: امام خمینی (ره) همیشه توصیه می‌کردند میزان رای ملت است و مردم ولی نعمت ما هستند. اصلا بدون مردم ما کی هستیم مردم ۲۲ بهمن ماه را به وجود آوردند و رژیم فاسد گذشته را سرنگون کردند، مردم بودند که ۹۸.۲ درصد به نظام جمهوری اسلامی رای دادند این ۹۸ درصد کجا رفت و چرا هی آب می‌رود؟ آیا هرچه زمان می‌گذرد باید این کم بشود؟ هر کسی که می‌آید می‌گوییم در اسلامیت، ایمان و تعهدت شک می‌کنیم.

رئیس جمهور با اشاره به این‌که این مردم همان‌هایی هستند که در جنگ تحمیلی آمدند و سوم خردادماه را آفریدند، اظهار کرد: نمایندگان همین مردم در ۱۴ خردادماه ۶۸ رهبر انقلاب را انتخاب کردند. خدا نکند یک روزی مردم حس کنند ما به آنها بی‌اعتنا هستیم و می‌خواهیم بدون آنها برای آنها تصمیم بگیریم. مردم خودشان باید تصمیم بگیرند. امام خمینی (ره) هم همیشه فرمودند مشارکت حداکثری و مقام معظم رهبری هم همیشه فرموده‌اند که مشارکت حداکثری مهم است.

روحانی در ادامه خاطرنشان کرد: پارسال هم که در خدمت مقام معظم رهبری بودم از ایشان سوال کردم آیا در انتخابات آینده هم همان نظر را دارید یا چون نظرات دیگری هم مطرح است شما هم نظر دیگری دارید، ایشان داستان یکی از بزرگان را نقل کردند و فرمودند نظر من همان نظر گذشته است و مشارکت حداکثری اولین موضوع مدنظر است و پس از آن به دنبال رئیس جمهور صالح و اصلحی هم هستیم که من در نطق ۲۲ بهمن‌ماه هم این موضوع را به مردم گفتم و ایشان هم همواره تصریح کرده‌اند که برای من هدف اول و مهم مشارکت حداکثری مردم است.

وی با تاکید بر این‌که مشارکت حداکثری با حرف به وجود نمی آید، تصریح کرد: حالا هی حرف بزنیم و صداوسیما با مردم مصاحبه بگیرد که مشارکت حداکثری مهم است، در حالی که مشارکت حداکثری لوازمی دارد که باید به آن متعهد باشیم. یک طرف آن دولت است که مجری انتخابات به حساب می‌آید در موضوع ثبت نام‌ها من به وزیر کشور نامه نوشتم و گفتم عین مر قانون ثبت نام کنند و اگر این دستور را نداده بودم و عمل نکرده بودیم دعواها و بلواهایی داشتیم، چرا که مثلا طرف می‌آمد ثبت نام کند می‌گفتند تو یک روز به ۴۰ سالگی‌ات مانده یا یک روز از ۷۵ سالگیت گذشته و مشکلاتی ایجاد می‌شد و او هم حق داشت بگوید که این قانون را به من نشان بدهید.

رئیس جمهور همچنین یادآور شد: به هرحال در ثبت نام‌ها وزارت کشور به قانون عمل کرد و مردم ثبت نام کردند. ما در اینجا مشارکت حداکثری را رعایت کردیم و در مراحل بعد هم همین است. مثلا ما موضوع کرونا را داریم و به خاطر کرونا ۱۰ هزار صندوق اضافه کردیم حتی وزیر کشور در ستاد کرونا مطرح کرد که به خاطر حفظ سلامت مردم زمان رای‌گیری را اضافه کنیم که پیشنهاد دو ساعت بود و در جلسه تبدیل به سه ساعت شد و از هفت صبح تا دو نیمه شب انتخابات رای گیری انجام خواهد شد.

وی اضافه کرد: از طرفی ما تمام تلاشمان را برای واکسیناسیون مردم انجام می‌دهیم تا این‌که مردم اعتماد کنند و پای صندوق رای بیایند. ما همه تلاش خود را می‌کنیم موج چهارم کرونا را خاموش کنیم و تصمیماتی در ستاد کرونا گرفته‌ایم که با موج پنجم مواجه نشویم تا مردم با خیال راحت پای صندوق بیایند. تا اینجا آنچه به عهده دولت بوده انجام داده و خواهد داد و ما به فکر این نیستیم که چه کسی می‌خواهد رئیس جمهور شود، چون آن موضوع به عهده مردم است و مردم باید حس کنند در انتخابات شرکت می‌کنند و این اتفاق با رای آنها می‌افتد.

حالا هی حرف بزنیم و صداوسیما با مردم مصاحبه بگیرد که مشارکت حداکثری مهم است، در حالی که مشارکت حداکثری لوازمی دارد که باید به آن متعهد باشیم. یک طرف آن دولت است که مجری انتخابات به حساب می‌آید در موضوع ثبت نام‌ها من به وزیر کشور نامه نوشتم و گفتم عین مر قانون ثبت نام کنند و اگر این دستور را نداده بودم و عمل نکرده بودیم دعواها و بلواهایی داشتیم

رئیس جمهور در بخش دیگری از صحبت‌های خود با بیان این‌که آخرین مسئولیت بزرگ دولت اجرای انتخابات سال ۱۴۰۰ است، عنوان کرد: این موضوع با موضوعات دیگری همزمان است. ما در زمینه‌ی تحریم‌ها اقداماتی در پیش داریم که باید انجام دهیم الحمدلله مذاکره کنندگان ما در وین بسیار قاطع، متین و حساب شده در حال مذاکره هستند و همه ملت هم باید از افرادی که به نمایندگی از دولت و ملت در خط مقدم هستند حمایت کنند و حمایت هم خواهند کرد. آنها در حال انجام کار خود هستند و پیشرفت آنها قابل ملاحظه است. ما در مسائل اساسی و مهم با۱+۵ به توافق رسیده‌ایم، البته مواردی هم هست که داریم بحث می‌کنیم و قابل حل است.

وی ادامه داد: آن اصولی هم که مقام معظم رهبری به عنوان سیاست‌های کلی مطرح نموده‌اند همیشه مدنظر ما و مذاکره کنندگان ما در وین هست. آن اصول هم این است که آنچه تعهد طرف مقابل است باید به کمال انجام بدهند و ما هم تعهدات خود را انجام خواهیم داد منتهی به خاطر بدعهدی آمریکا در این سه سال و نیم ابتدا آنها باید به تعهدات خود عمل کنند و حتما آمریکا باید آغازکننده باشد و ما هم این موضوع را کنترل و بررسی می‌کنیم. به وزارتخانه‌ها و کسانی که در این موضوع دخیل هستند مثل وزارت نفت، راه و شهرسازی، صنعت، معدن و تجارت و بانک مرکزی دستور داده شده و بررسی‌های زیادی کرده‌اند و در این زمینه راه و مسیر خیلی پیچیده نیست و می‌توانیم از آن عبور کنیم.

روحانی با اشاره به این‌که دولت در سال‌های ۹۲ تا ۹۴ برجام را ایجاد کرد، یادآور شد: ایجاد برجام مال دولت یازدهم است و ثمر آن در اواخر ۹۴ تا اوایل سال ۱۳۹۷ بود و ما تا اردیبهشت‌ماه ۹۷ از برجام استفاده کردیم در سال ۱۳۹۷ شری در آمریکا به نام ترامپ تحت تاثیر صهیونیست‌ها، تندروها و ارتجاع منطقه آمد و احمقانه از این توافق بسیار بین‌المللی خارج شد. من با تمام سران دنیا هم که صحبت می‌کنم از جمله همین دوشنبه که با رئیس جمهور چین صحبت کردم می‌گویند برجام یک توافق بسیار مهم بین‌المللی است.

وی ادامه داد: به هرحال در دولت دوازدهم آن شر آمد و از توافق خارج شد و هدف دولت ابقاء برجام بود. برای این‌که اگر برجام به طور کامل از بین می‌رفت ما به قطعنامه‌های فصل هفتی شورای امنیت باز می‌گشتیم و حقوق‌دانان معنی این را می‌دانند ترامپ هم هدفش همین بود که از برجام خارج می شویم و با خیال راحت خود را رها کند، اما ما نگذاشتیم و اولین شکست ترامپ هم همین بود.

روحانی با تاکید بر این‌که مذاکرات الان با مذاکرات سال ۱۳۹۲ فرق می‌کند، اظهار کرد: ۱۳۹۲ سالی بود که طرف مقابل دست بالا را داشت و شش هفت قطعنامه شورای امنیت در دست‌اش بود و ما از نظر حقوقی و سیاسی دستمان خالی بود، اما الان برعکس است و ما دست بالا را داریم، چرا که آنها تخلف کرده‌اند و خلاف قطعنامه ۲۲۳۱ و خلاف یک توافق بین‌المللی عمل کرده‌اند. الان ما بر سر برجام بحث نمی‌کنیم بلکه بحث بر سر اجرای برجام و این است که آمریکا چگونه به برجام بازگردد و چگونه ما اجازه بدهیم که آنها به برجام بازگردند.

رئیس دولت دوازدهم همچنین تاکید کرد: ما الان داریم با افتخار مذاکره می‌کنیم. در سال ۱۳۹۲ با قطعنامه‌های شورای امنیت چند ضربه اساسی به ما زده بودند، اما الان ما به عنوان پیروز در حال مذاکره هستیم. ملت ما با صبر و مقاومت خود همه توطئه‌ها را خنثی کرد به هرحال ما در دولت دوازدهم برجام را ابقاء کردیم و الان در حال احیاء برجام هستیم. پس ایجاد، ابقاء و احیای برجام در دولت یازدهم و دوازدهم صورت گرفته است. ان‌شاءالله بعد از این هم به راحتی می‌توانیم قدم‌های بعدی را در این زمینه طی کنیم.

روحانی با بیان این که افتخار می‌کنم در دولت دوازدهم به عهدی که با مردم کرده بودم وفا کردم اظهار کرد: امروز همه چیز آماده است و ما با قدرت در حال مذاکره هستیم. اولویت دیگر ما کروناست و من دلم می‌خواهد وقتی دولت سیزدهم کار خود را آغاز می‌کند در مورد موضوع تحریم و کرونا همه چیز مشخص شده باشد. کرونا در خرداد و تیرماه عوض می‌شود و ما آرامشی خواهیم داشت.

وی ادامه داد: موضوع دیگر طرح‌هایی است که باید انجام بدهیم و برخی طرح‌ها را تکمیل کنیم. من در سفرهای استانی ۴۷ هزار میلیارد تومان برای طرح‌های استانی و ملی عهد  کردم و ما امروز از این عدد ۶۹ هزار میلیارد تومان پرداخت کرده‌ایم، یعنی ما به عهدمان وفا کرده‌ایم و اضافه بر آن هم داده‌ایم، پس ما تعهد مالی‌ خود را انجام داده‌ایم و تعهد اجرایی را هم پیش می‌بریم.

رئیس دولت دوازدهم در بخش دیگری از صحبت‌های خود خطاب به وزرا، استانداران و همه کارگزاران دولت اظهار کرد: نباید مسائلی که امروز می‌گذرد ما را در انجام وظایف‌مان سست کند، بلکه همه ما تا لحظه آخر از این ۷۰ روزی که باقی مانده باید کار و تلاش کنیم. در انتخابات هم به آنچه که قانون گفته عمل خواهد شد و وزارت کشور با تمام قوت به مردم تضمین می‌دهد امانت مردم را مراعات کند و نگذارد حتی یک رای بالا و پایین شود.

روحانی همچنین به مشکلاتی که این روزها برای مردم به وجود می‌آید اشاره کرد و گفت: در این روزها مردم به خاطر برق دچار مشکل شده‌اند. من وقتی دیدم وزیر نیرو به خاطر این موضوع از مردم عذرخواهی کرد خوشحال شدم، چرا که ما هرجا قصوری داریم باید از مردم عذرخواهی کنیم و دلایل آن را به مردم بگوییم. امسال خشکسالی ریشه مساله است و از طرفی در حالی که هر سال دو تا سه درصد به مصرف برق اضافه می‌شد امسال ۲۰ درصد نسبت به پارسال اضافه شده است. در عین حال ما همه توان خود را به کار گرفته‌ایم تا بتوانیم این موضوع را حل کنیم و اگر کمبودی هم بود وزارت باید از قبل به مردم اعلام کند تا مردم دچار سردرگمی و مشکل نشوند.

رئیس جمهور ادامه داد: از طرفی نیروگاه اتمی ما هم به مدار آمده و در آینده به حداکثر ظرفیت می‌رسد. ما می‌توانیم الان ظرفیت نیروگاه‌های برق آبی را بالا ببریم اما اثرش این است که باید آب کشور را رها کنیم که در تابستان به مشکل می‌خوریم وگرنه می‌توانیم ۲۰۰۰ مگاوات ظرفیت را بالا ببریم ولی به خاطر خشکسالی و وضعیت سدها در تابستان به مشکل خواهیم خورد.

وی همچنین به موضوع استخراج رمزارزها اشاره کرد و گفت: درباره رمزارزها هم بحث شده است که ۳۰۰ مگاوات به صورت مجاز و ۲۰۰۰ مگاوات به صورت غیرمجاز صرف می‌کنند و هر کسی چند ماینر گذاشته و برای خودش بیت‌کوئن و رمزارز استخراج می‌کند. وزارت نیرو، وزارت ارتباطات و اطلاعات از امروز موظف هستند که جلوی این اقدام را بگیرند و از امروز تا پایان شهریورماه فعالیت استخراج رمزارز حتی برای آنها که مجاز بوده باید تعطیل شود.

رئیس جمهور در پایان گفت: ان‌شاءالله امیدوارم شرایط بهتری برای زندگی مردم فراهم شود. آماری به من داده شد که صادرات غیرنفتی ما در دو ماهه امسال نسبت به پارسال ۴۸ درصد بیشتر شده البته من اشکال گرفتم چون پارسال کرونا بود باید با سال ۱۳۹۸ مقایسه کرد اما دیدم نسبت به دو ماهه سال ۱۳۹۸، ۲۵ درصد رشد داشته‌ایم. اینها به معنای این است که دولت و بخش خصوصی با همه توان درحال حرکت هستند.

منبع: ایسنا

70

نظرات 111
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما پس از تایید توسط مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشند منتشر نخواهد شد.
سعید 18 0 پاسخ 1400/3/6 -07:40

آقای روحانی افراد دوگانه سوز به درد ما نمی خورد دست کلیدت بردار برو به آنهای که عرض ۴٢00 استفاده می کردن بگو

اکبر 5 0 پاسخ 1400/3/6 -07:24

بگواهی تاریخ ،انقلابها با مرور زمان از مسیر خود خارج میشن،و انقلاب ایران هم مستثنی نیست.افراد پاکدست و خدوم جایشان را به افراد فرومایه ،دزد وقدرت طلب میدهند و....

وصیت وسفارش امام 12 0 پاسخ 1400/3/6 -06:06

وصیت امام من در میان شما باشم و یا نباشم به همه شما وصیت و سفارش می‌کنم که نگذارید انقلاب به دست نااهلان و نامحرمان بیفتد. نگذارید پیشکسوتانِ شهادت و خون در پیچ و خم زندگی روزمره خود به فراموشی سپرده شوند. اکیداً به ملت عزیز ایران سفارش می‌کنم که هوشیار و مراقب باشید، قانون نیازی به نامه نداره

محمدطاها 9 0 پاسخ 1400/3/6 -01:32

آقای روحانی شماهم در آب شدن ۹۸% درصدی قصورتان نابخشودنی است،مصوب وضع موجود شما هستید با خنده و گریه نمیشه مملکت را اداره کرد،

رضاسان 9 0 پاسخ 1400/3/6 -00:48

حسن جان اون کلیدت الان بکار میاد کجا گذاشتییش بلا

اسحاق 12 3 پاسخ 1400/3/5 -22:36

لقب حسن مرغی و حسن جوجه کش برازنده مدیریت توست

ناشناس 7 7 پاسخ 1400/3/5 -22:23

آره اگه شورای نگهبان هم دست تو بود الان از آمریکا و اسکاتلند هم نامزد داشتیم

محمد 7 3 پاسخ 1400/3/5 -22:01

دیک به دیک می گه،رویت سیاه!!؟؟. از شدّت عملکردافتضاحتون، هرکه بهت رای داد،یاشرمساره، یاکتمان می کنه وانکار.

ناشناس 6 2 پاسخ 1400/3/5 -21:01

بخاطر جنابعالی و دادشت و معاونت و داداشش و به خاطر دختر معصوم وزیر و پدر وزیرش جناب نعمتی و بخاطر وزریر پورشه سوارت و بخاطر پدر زن پسرت و به خاطر خانه ولنجکت و به خاطر مدرک تغلبیت و به خاطر بعضی ها که دو تابعیتی هستند و به خاطر سرک نکشیدن جنابتان به حسابهای شخصی به اصطلاح مردم البته اگه پول دارهای هنگفتی رو جزو مردم بدانیم و بخاطر ... و به خاطر ...

محمد 8 2 پاسخ 1400/3/5 -20:36

نظر امام ره درجهت تاییدشورای نگهبان ، هم می گفتی.

ناشناس 9 1 پاسخ 1400/3/5 -20:22

چی گلی بر سر مردم گزاشتی مردی یک روز برو بین مردم یک شخص قصاب می گفت هر روز ٢٠نفر مراجعه می کنند پول نداریم گوشت بخریم دو سیر گوشت بدون پول می دهی

نذیر 17 14 پاسخ 1400/3/5 -20:03

آقای روحانی ۹۸درصد الان هم پای انقلاب هستند امثال شما ریزشها را بوجود می آورید نشانه پای انقلاب بودن ۹۸ درصدی آدمهایی بودند که در تشیع جنازه حاج قاسم حضور داشتند

گرسنه 1400/3/5 -20:22

شکم خالی انقلاب نمی شناسه .سیرها دم ازانقلاب می زنندکه تهدادتان ۱۰درصداست

ناشناس 1400/3/5 -22:07

من اشتباهی منفی زدم

ناشناس 1400/3/5 -22:26

شکم پاره انقلاب سرش نمیشه و هیچوقت سیر نمیشه بیخود نگفتن از نخورده بگیر بده به خورده

متنقد 1400/3/5 -22:47

من اشتباهی مثبت زدم. مردم فهیم ببیخشید..

ل 1400/3/6 -06:09

این انقلاب انقلاب پابرهنه هاست همانهایی که امام فرمودند یک موی کوخ نشینان بر زندگی کاخ نشینان ارزشش بیشتر است. امام وصیت وسفارش کردند من در میان شما باشم و یا نباشم به همه شما وصیت و سفارش می‌کنم که نگذارید انقلاب به دست نااهلان و نامحرمان بیفتد. نگذارید پیشکسوتانِ شهادت و خون در پیچ و خم زندگی روزمره خود به فراموشی سپرده شوند. اکیداً به ملت عزیز ایران سفارش می‌کنم که هوشیار و مراقب باشید،

کورش 1 5 پاسخ 1400/3/5 -19:33

کار و شغلم برشکست و یارانه نکبتی را هم قطع و دولتی که بخاطر امید رای دادم از زمدگی ناامیدم کرده.در ضمن با نگاهی به وزرا و افراد اول انقلاب شاید بشه فهمید مردم چرا رای آری دادند. با نیشخند به کشته های ابان مرا از رای که به شما تقدیم کرده بودم ناامید کردید.تف به این روزمرگی و سلام خدا بر کرونا که در کمین تک تک بیچارگان و ستمدیدگان نشسته تا تیر خلاصی بر نکبت زندگیشان زند و راحت و اسوده از این وضعیت به دیدار باقی بشتابند.

هاج و واج 8 3 پاسخ 1400/3/5 -18:29

جناب رییس! ذره ای شک نیست که تو و دولتت تمام تلاشتان همین بود که مردم سرخورده شوند و پای صندوق رای نیایند بنظر موفق هم بودید .دولتت ادامه فتنه ۸۸بود و بس ! تو که با بیلت گردو می شکنی،چرا اظهار ناراحتی میکنی _ نفاق !؟ باور نمیکنم که تو ازنیامدن مردم پای صندوق رای ناراحت باشی. بعدش هم تلویزیون نوشته بود که شما باز قول دادی !!!! یکی نیست ازت بپرسه آخه اعتباری هم برات مونده که باز هم قول میدی هر قولی که دادی گند زدی خواهش میکنم دیگه قول نده که همه ی گفته هات وارونه است.

ب هاج واج 1400/3/5 -19:42

ناراحت نباش سوزشها ت با پماد رفع میشه

از ... به هاج و واج 1400/3/5 -23:10

احسنت بر شما که زدی توخال. دقیقاااااااا . این رفتارشون هم از جمله مانیفست های مشهور اصلاح طلبا یا در اصل افساد طلبهاست. رای که بیارن، منتخب مردم با مشارکت بالا و بدون تقلب بوده. رای که نیارن؛ انتصاب و مشارکت پایین مردم و تقلب بوده. شیطان هم جلوی این افسادطلبا و میانه دوها لنگ انداخته و زانو زده. در ضمن به اون آقایی که پماد پیشنهاد دادن که ؛ مشخصه کیا پماد لازم شدن. فکر کنم ماهها باید رو شکم بخوابن چون یه جای بخصوصشون خوب سوخته و داره میسوزه. خخخخخ.

حسین محمدی 22 2 پاسخ 1400/3/5 -18:27

اقای رو.حانی امثال شما مامور بودین وماموریت داشته ودارین با فشار به مردم مردم را ازدین ونظام دور کنید

ناشناس 11 3 پاسخ 1400/3/5 -17:51

بخاطر شماهاس که داره آب میره ی نگاهی ب خودت ومسئولینت بکنی بد نیست بروخجالت زده باش وازاین خجالت زدگی بمیر

مرزبان 8 4 پاسخ 1400/3/5 -17:42

الان 98% نهایتا شده 9.8%

یک دوست 10 0 پاسخ 1400/3/5 -17:13

جناب روحانی، بعد از این همه حرف زدن یک جمله پاسخت باشه!!! سری به کف خیابون ها بزن و علت آب رفتن آن ۹۸٪ را از زبان مردم بپرس!!! ببین مردم چرا از دولت ها ناامید هستند!!!

امید 6 14 پاسخ 1400/3/5 -16:44

اگراحمدی نژادتایید صلاحیت شده بود امیدی به۹۸ درصد بود ولی الان بااین کار شورای نگهبان شاید ۲یا باارفاغ ۳درصد طرفدار باشن

علی 41 4 پاسخ 1400/3/5 -16:33

شما اگر حرفی برای گفتن دارید پاسخ گوی فساد برادرتان و برادر معاون اولتان وفساد ایجاد شده در مجموعه تحت مدیریت خودتان باشید.جنابعالی باور داشته باشی یا نداشته باشی یک روز در پیشگاه عدل الاهی باید پاسخگو مردمی باشی که به خاطر تو و تصمیمات به هر نحوی مورد ظلم واقع شدند.

ناشناس 8 1 پاسخ 1400/3/5 -16:28

چون به 4 درصد مقتدر متمول مسلح تبدیل شدند

سعید 3 1 پاسخ 1400/3/5 -16:25

اگرقرارباشه۲۵ درصد مردم رای بدن که جنگ بشه ۱۰ درصدجهادمیکننداین چه مسابقه هست که ۷۰ درصدجامعه نادیده گرفتیم تک حزبی یک نفر که از۴سال قبل ناراحت بودیم رای نیاورده رای آواوریشو راحت کردیم

من 13 13 پاسخ 1400/3/5 -16:22

انتصابات کاملا مهندسی شده

... 1400/3/5 -17:01

اینم نگید که میمیرید. خخخخخخ. خوب کاری کردن. چطور وقتی از طرف افساد طلبا تایید صلاحیت میشن و رای میارن نه تقلبه نه انتصاب؟؟؟؟؟!!!! ولی اقبال مردم که به این سمت میچرخه میشه تقلب و انتصاب. جمع کنید این نظریه های درپیتتون رو.

علی 7 2 پاسخ 1400/3/5 -16:07

این حرکتت قشنگ بود

ایرانی 12 5 پاسخ 1400/3/5 -15:59

خسته شدیم اینقدر از کشور و مردم گفتی. عملت کئ. رئیس اجرایی برو فکر آب و نان مردم باش این موضوعات را بسپار به متولیان. تو برو و انتخابات را خوب اجرا کن . این تکلیف توست نه اینکه نامه بزنی برای تایید عده ای نالایق مثل معاون تو که 8 سال در ناکارآمدی تو شریک است و انتظار دارد مردم به او رای دهند که چه بشود. لطفا نطق نکن برو کار کن در این 2 ماه مانده.

ناشناس 8 5 پاسخ 1400/3/5 -15:29

شما حرفی دیگر نداری بزنی هر موقع به نحوه شما نباشد از ٩٨%حرف می زنی ولی هیچ موقع نمی پرسی که چرا مردم ٩٨%رای دادند برای بقدرت رسیدن جناب عالی وهم حزبی وقوم قبیله شما ندادند بلکه برای رهای از ظلم و فساد پارتی بازی شهروند درجه یک دو داhttps://www.khabarfoori.com/detail/2680838/%D8%A7%D9%86%D8%AA%D9%82%D8%A7%D8%AF-%D8%AA%D9%86%D8%AF-%D9%81%D8%B1%D8%B2%D9%86%D8%AF-%D8%A7%D9%85%D8%A7%D9%85-%D8%AE%D9%85%DB%8C%D9%86%DB%8C-%D8%A7%D8%B2-%D8%B1%D8%AF%D8%B5%D9%84%D8%A7%D8%AD%DB%8C%D8%AA-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%B4%D9%88%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D9%86%DA%AF%D9%87%D8%A8%D8%A7%D9%86--%D9%86%D8%B8%D8%A7%D9%85-%D8%B1%D8%A7-%D8%A8%D9%87-%D8%AE%D8%B7%D8%B1-%D8%A7%D9%86%D8%AF%D8%A7%D8%AE%D8%AA%D9%87-%D8%A7%DB%8C%D8%AF#دند نه اینکه ٩٨%ندادند شماها توی این مملکت همه چی بنام خودتان باشد بالای شهر کاخهای گذشته تازه ساخته

حسن 12 6 پاسخ 1400/3/5 -15:18

چونکه می بینیم ابتدا لشکر امام حسین علیه السلام چندین هزار نفر بود وای سرانجام به ۷۲تن رسید آقای روحانی قیامتت را به دنیای قدرت نفروش

علی 1400/3/5 -19:20

دلبندم قیا س مع الفارغ نکن

من 13 7 پاسخ 1400/3/5 -14:58

روحانی تیمت و بردار و برو

بنال ای دل 10 10 پاسخ 1400/3/5 -14:57

رییس جمهور قانون شکن ،از قانون ایراد میگیرد

شهرام.ر 8 5 پاسخ 1400/3/5 -14:49

اون موقع مردم آخوندها رو نمی شناختن . بعد از چهل و سه سال دزدی و غارت و ... الان از جمهوری اسلامی ایران، فقط اسلامی ایران باقی مونده اونم اسلامی که شما ها درست کردید برای فرار از فقر و گدایی های تاریخی تان .

جواب 1400/3/6 -06:18

اولا40 سال پر افتخار رو زیر سوال نبرید.الان خود دشمن به عزت واقتدار نظام ما اعتراف میکینه وعاجز شده و اخبار جعلی میسازه ثانیا اگر به وصیت امام گوش میدادید الان اینجور نمیشد چقدر امام سفارش کرد به آخوند نماهای بی تقوا ودنیاطلب اعتماد نکنید چقدر سفارش کردند نگذارید انقلاب بدست نااهلان ونامحرمان بیفتد.خب داداش وقتی بی بی سی براتون میشه ملاک و شبکه های ماهواره و مجازی میشه ملاک خب خودکرده را تدبیر نیست. خودتون دنبال این جماعت اصلاح طلب غربگرای بی غیرت رفتید حالا طلبکارید؟ اتفاقا باید به سهم خودتون جواب بدید واسه چی دنبال بی بی سی رفتید؟ دور اولشون دیدید کاری نکردند واسه جی دور دوم باز به اینا رای دادید؟

ناشناس 5 3 پاسخ 1400/3/5 -14:46

98 درصد حالا شده 8 درصد شما خواب تشریف دارید

احمد 5 3 پاسخ 1400/3/5 -14:39

واقعا شما نمیدونید علت چیه ؟ روحانی جان حداقل یکبار هم شده وعده وعیدهایی را که تو این هشت سال به مردم دادی را با اون چه عمل کردی مقایسه کن ،خودت متوجه میشی علت چی بوده واقعا عجب روئی دارید فاصله بین دلار ۳تومنی با ۲۵ تومنی ،به آتش کشیدن سرمایه مرد تو بورس ،فقر و بدبختی و بیکاری مردم ،کوچک شدن سفره خانواده وووو گویای همچی هست پس سکوت کن

ناشناس 5 8 پاسخ 1400/3/5 -14:36

جناب دکتر روحانی مردم می دانند که بند بند توافق هسته ای با اطلاع مشاورین بیت رهبری صورت کرفته واینکه به شما ودوستاننتان لقب ایجاد وضع موجود می زنند کور خوانده اند

عبدالله 8 8 پاسخ 1400/3/5 -14:16

اتفاقا شوراي نگهبان بسيار عالي عمل كرده تا دوباره اشتباه 8 سال پيش كه شما قصر دررفتيد تكرار نشود

اصغر 9 3 پاسخ 1400/3/5 -14:15

عملكرد شما باعث كاهش مشاركت ميشو . لطفا "آدرس غلط" ندهيد

امیر 7 2 پاسخ 1400/3/5 -14:04

انتخابات جمع شود ویکی را خودشان تعیین کنند بهتره یعنی چی آخه ما هفت نفر انتخاب میکنیم شمابیایدیکی انتخاب کنید

کلان 3 1 پاسخ 1400/3/5 -13:47

الان آقای دکتر روحانی ...هرچقدر به دکتر رئیسی رای بدهند باقی مانده 98درصد است یعنی رفراندم

محسن 4 2 پاسخ 1400/3/5 -13:23

از صدر تا ذیل این حکومت در وضعیت موجود مقصرند ، مگر تو این ۴۳ سال کسی غیر از آقایون بر این مملکت حکومت کرده .

محسن 4 0 پاسخ 1400/3/5 -13:23

چه عجب. زنده ماندیم و دیدیم در قامت ریاست جمهوری چند تا حرف اساسی از آقای روحانی که فقط قبل از انتخابات برای اینکه رای اصلاح طلب ها رو جمع کنند میزدند.

کاربر ناشناس 5 0 پاسخ 1400/3/5 -13:21

اقای روحانی تاریخ درباره ی شما قضاوت خواهد کرد.....

behzad 6 4 پاسخ 1400/3/5 -13:17

دلیل آب رفتن 98 % فقط و فقط و فقط شخص اقای روحانی و امثالهم در بدنه کشور می باشد ولاغیر

کاربر ناشناس 2 0 پاسخ 1400/3/5 -13:07

از بس خوب کشور و مردم رو اداره کردید تمامش آب رفت دیگه

زم 3 1 پاسخ 1400/3/5 -13:06

اگه آب رفته به لطف مدیریت امثال شما بود

علی 3 1 پاسخ 1400/3/5 -13:06

چون تورودیدن اب رفتن چرااینقدرلیوان اب کنارشه این

محمود 4 4 پاسخ 1400/3/5 -12:49

لطفا فقط سکوت کنید.خیلی بهتره. ما شرکت میکنیم و به جلیلی رای میدیم

ف 2 1 پاسخ 1400/3/5 -12:41

اقای روحانی ان روز رسیده، و سالهاست حکومت به مردم بی اعتنا شده است، چرا هی خودتون را گول میزنید و از افعال اینده استفاده می کنید؟

کاربر ناشناس 1 2 پاسخ 1400/3/5 -12:36

آقای روحانی گندی که تو وامثال شما بوجود آوردند ۹۸درصد دارد اب می رود

مهدیان 3 2 پاسخ 1400/3/5 -12:33

اقا ی روحانی ریش خاکستری تو برو کشکت را بساب ، نظر مقام معظم رهبری ادام الله ظله قطعا به ایت الله رئیسی نزدیک تراست تو برو به فکر شغل بعدی باش .

داریوش 24 17 پاسخ 1400/3/5 -12:29

در سال ۸۸ نود درصد در انتخابات شرکت کردند ولی شما دوست داشتید مثل ریاست جمهوری رفسنجانی باز هم حضور مردم ۵۰ درصدی باشد که با کارنامه سیاه این ۸ سال گذشته به ان رسیدید،ولی با این کار عمر سیاسی خودتان را نابود کردید و به زودی عوامل وضع موجود محاکمه میشوند

۰ 1400/3/5 -16:03

واقعا فکر کردی رییس جمهور های مملکت را محاکمه می کنند؟واقعا فکر کردی بعضی ها توی حصر هستند ؟ان ها توی باغ توی حصرند.

! 26 10 پاسخ 1400/3/5 -12:15

در این ۴ سال دومت کاری کردی که شوق و ذوق و انگیزه رو از ملت گرفتی . برای همینم انگار نه انگار . هیچی ب هیچی !

مموتی 1400/3/5 -14:23

بخاطرافرادی مثل توست که آرا درحال کم شدن است.خوبه یک نانه عذرخواهی به مردم هم بنویسی بخاطر این هم اعصاب خورد کنی شون

مریم 28 12 پاسخ 1400/3/5 -12:12

چرا آن ۹۸.۲ درصدی که به نظام جمهوری اسلامی رای دادند هی آب می رود ؟؟ بخاطر عملکرد ضعیف شما و امثال شماست جناب روحانی !

خالد 1400/3/5 -13:56

خانم اشتباه فکر می کنی عملکرد روحانی خوب بوده عوامل دیگری باعث عدم رضایت مردم شده .فقط ریاست جمهور تدارکاتی است اختیاری ندارد .مگر سخنان رهبر را گوش ندادی نظام تصمیم میگیرد آقایان فقط اجراکننده هستند

رضاسان 15 4 پاسخ 1400/3/5 -12:09

حسن جان چی میگی؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!! یعنی تو نمیدونی چه اتفاقی داره کشور را تهدید میکنه من نمیخوام داستان شورای نگهبان گردن تو بندازم اما اگر دور دوم خودت بود بازهم با این صراحت نظر میدادی... نه شما سیاسییون رده بالا معلوم نیست چه خوابی برای کشو رم و مردم مظلوم ومومنش دیده ای یا امام زمان ع به دادمون برس

دانیال 19 7 پاسخ 1400/3/5 -12:06

حسن جان لطفاً سکوت

مورچه 37 22 پاسخ 1400/3/5 -12:06

این ۷نفرکه موردتاییدشورای نگهبان هستن موردتنفر اکثر مردم هستن دقیقا مث تنفری که نسبت ب شماداریم اقای کلیدساز کسی ب انتصابات رای نمیده حسن تکزاز

امین 1400/3/5 -12:57

مزخرف میگی ... از جانب مردم حرف نزن.

فقط توهین 1400/3/5 -14:25

رئیسی عشق مردم مظلوم وفریاد مردم بر سر ظالمان ومفسدان است.

شهروند 1400/3/5 -15:52

نخیر اینها مورد تنفر نیستند و حتما پای صندوق میاییم. حسن روحانی با کردارت همه را به نظام بد بین کرده ای که اینگونه نظر دهند. فردای قیاما چه جوابی داری. میشود دیگر نطق نکنی آقای رئیس جمهور

ناشناس 1400/3/5 -17:25

گل گفتی مورچه خان

ب امین 1400/3/5 -19:02

باادب اعتراض کن بی ادب تابلو مورچه راببین سبزبژشترگرفته افرین جناب مورچه حرف دل مردم را زدب

ب شهروند 1400/3/5 -20:29

تاامثال شماهستن روزگارمردم سیاه ترازامروز است

شیخ 1400/3/5 -20:36

این ۷نفراگرمردمی بودن ردصلاحیت می شدن کپی حسن کلیدسازاند خوبان همه ردصلاحیت شدن هیچ کس رای نمی ده

عدالتخواه 17 10 پاسخ 1400/3/5 -12:01

باعث و بانی این عدم مشارکت خودت هستی شانس اوردی برا یه نطام اسلامی کار میکنی و گرنه اگر حکومت طاغوت بود اعدامت میکرد

محسن 1400/3/5 -14:31

مگر بقیه رئیس جمهورهای چه گلی سر مملکت زدن ؟ همون پادشاهی بهتره حداقل آدم میدونه طرفش کیه .

فدایی 17 8 پاسخ 1400/3/5 -11:58

جناب کدخدایی مالک کشور وانتخاب کننده واقعی روسای جمهور ونمایندگان مجلس و فارغ التحصیل بریتانیای فخیمه فرمودند که مشارکت پایین خدشه ای به مشروعیت ومقبولیت نظام وارد نمی کند . این افاضه برای تعیین تکلیف ملت کافی است وتکلیف از سایرین ساقط است .

امین میرزائی 51 5 پاسخ 1400/3/5 -11:57

قشنگ حرف میزنی ولی فقط حرف میزنی!! همان ۹۸ ٪ که داری حرف میزنی از آنها، پدرشان را تو به تنهایی در آوردی!! با فساد با بی برنامگی ،با بی تدبیری و دروغ و نیرنگ...مردم را به نان شب محتاج کردی حالا حرف از مشارکت میزنی؟؟؟!!با این گلابی و هلو و آفتاب مهتاب برجام ،مردم شریف ایران را به خاک سیاه نشاندی...حالا جرات میکنی به رهبری نامه بنویسی که شورای نگهبان اشتباه کرده!؟ شورای نگهبان روزی که تو را تایید صلاحیت کرد بزرگترین اشتباه عمر خودش را کرد..

ایرانی 52 40 پاسخ 1400/3/5 -11:56

الان از ان 98درصد 10درصد مانده اند انهم به خاطر کیک و ساندیس

مریم 1400/3/5 -12:14

شما به خودت توهین کن . هنوز خانواده شهدا هستند که جوانان و مردان شجاع و باغیرت شون رو واسه این مملکت از دست دادند .

راد 1400/3/5 -13:15

مریم خانوم خانواده شهدا به خاطر ایران عزیز فرزنداشون رو به جبهه فرستادن عین زمان های قدیم برای دفاع از ایران عزیز

تازه وارد 1400/3/5 -13:53

شهدا ی این مملکت نور چشم همه ی مردم و حکومت ایران هستند،،ولی خانواده ها چند نفرشون به این وضع راضی هستند،؟؟یعنی همه خانواده شهدااصولگرا هستند؟؟راستی ما چند نفر شهید دادیم؟؟هنوز هم اجساد شان بعد از سی سال پیدا میشود!!!آیا آمار دقیق نداریم؟؟

هموطن 1400/3/5 -14:55

ای بی تربیت!

ناشناس 1400/3/5 -16:31

مریم خانم برا مملکت از دست دادند نه برا اوناکه مملکت را از دست دادند. تا کی پشت شهدا قایم شدن وخیانت کردن ؟

فاطمه قربانی 23 23 پاسخ 1400/3/5 -11:54

آن 98 درصد آب می رود چون در این 42 سال بیشتر حکومت در اختیار اصلاح طلبان بود که مردم رو از نظام و اسلام فراری دادند

مردم 1400/3/5 -12:06

واقعا هنوز فکر میکنید اصلاح طلبان و ... باهم فرق میکنن؟؟

محسن 1400/3/5 -12:46

فقط خاتمی که ۸ سال بود اصلاحات بود وسلام .حافظه ماهی دارید

یونس 28 11 پاسخ 1400/3/5 -11:51

با چه رویی نامه زدین شما انجام وظیفه نمیکنید حرفارو رهبری میخوره. اون ۹۸درصد رو هم با فریب و....... ازطریق رسانه های مرتبط . این وضع موجود و... هم خودت بخوبی انجام دادی که باعث نارضایتی مملکت شده

مجید 37 7 پاسخ 1400/3/5 -11:49

متاسفانه الان طوری شده که خود دولت با فشارهایی که به قشر ضعیف و زحمت کش وارد میکنه میخواد که اونها رو اونقدر اذیت کنه که صدای اونها دراد و در انتخابات شرکت نکنن و مشارکت ضعیف باشه. لطفا آدرس غلط به مرم ندیم

بصیرت 1400/3/5 -12:06

آقای روحانی اگر وضع اقتصادی و معیشت و .... رو درست مدیریت میکردی نتیجش رو در مشارکت میدیدی

قاسم 19 10 پاسخ 1400/3/5 -11:47

آقای روحانی سعی نکن با این حرف‌ها و یا بهتر بگویم شعارها خودت را مظلوم و دلسوز مردم نشان بدهی چرا که مردم کاملآ شما و رفقای اشرافی شما را شناخته اند

ناشناس 1400/3/5 -12:47

روزی برسه که باچراغ دنبال روحانی بگردید

قاسم 21 6 پاسخ 1400/3/5 -11:44

جناب آقای روحانی علت آب رفتن آن ۹۸ درصدی که در انتخابات شرکت می‌کردم نا رضایتی مردم از بی کفایتی رییس جمهورهایی مثل جنابعالی و وزیر هایتان بوده است قبل از انتخابات تا می‌توانید شعار می‌دهید وقتی به کرسی می‌شنید هم چیز یادتان می‌رود و فکر آسایش خودتان و خانواده اتان هستید در برابر بی عرضه گیتان می‌گوید اختیار کافی نداریم اگر راست می گویید چرا بعد از چهار سال اول ریاست‌جمهوریت به آب و آتش زدن که دوباره رییس‌جمهور شوی؟

محسن 1400/3/5 -12:48

رییسی هم همینه

از ... به محسن 1400/3/5 -18:19

خدا کنه که رئیسی مثل روحانی نباشه. حتی مثل احمد ی نژاد هم نباشه. اونوقت شرمنده ی مردم میشیم. مثل تمام اونایی که به طیف افساد طلب و میانه دو ها رای دادن و الان شرمنده ی ملتن. البته اونققققددددررر _ روووو دارن که یکیشون به روی خودش نمیاره و اظهار پشیمونی نمی کنه.

خخخ 20 5 پاسخ 1400/3/5 -11:43

خودتو خسته نکن فعلا نظرشون به رییسی نزدیکتره بقیه سماق بمکن تا ادب بشن

قاسم 18 5 پاسخ 1400/3/5 -11:37

چرا تعداد مردم اب میرود؟واقعا حسن روحانی نمی داند .؟جواب به خاطر عملکرد ضعیف دولت جنابعالی

محسن 1400/3/5 -12:49

درسته ولی کپیش داره میاد

عبدی 9 6 پاسخ 1400/3/5 -11:30

علت اصلی نارضایتی مردم ، ضعف و ناکارآمدی مدیران اجرایی است که با انتخاب رییس جمهور اصلح ،مردم به آینده امیدوار می‌شوند

امیر 6 8 پاسخ 1400/3/5 -11:29

آقای روحانی مردم با اصل انقلاب مشکل ندارند 300 هزار نفر شهید دادند بلکه با بی عدالتی و ناکارآمدی و دروغ و دزدان و چپولگران بیت المال مشکل دارند. برای همین از رای دادن منصرف شدند.

ناشناس 1400/3/5 -15:55

نه میآییم. قسمت اولت صحبتت را قبول دارم ولی قسمت دوم را قبول ندارم

ناشناس 8 2 پاسخ 1400/3/5 -11:27

چرا آن 98 درصد آب میرود ؟1- نا کارآمدی 2 - فساد 3- گرانی و تورم 4- بیکاری 5 - عقب گرد در سطح زندگی و رفاه 6 -خصوصی سازی با رانت 7- خلق پول بانکها 8- سخت شدن ازدواج و ...... ایکاش شورای نگهبان چهار سال پیش هم همین کار رو میکرد

۰ 1400/3/5 -16:05

فکر می کنی در سال ۱۴۰۸ دلار ارزان تر است؟اتفاقا در آن روز دلار ۱۰۰ هزار تومان خواهد بود.چون خانه اقتصاد از پایبست ویران است

ناشناس 8 2 پاسخ 1400/3/5 -11:25

به خاطر کارهای اشخاصی مثل شما که دولت گرین کارتی را تشکیل دادی که فرزندانتان خارج از کشور مقیم هستند این که یه بچه هم می دونه توی ریس جمهور این را هم نمی دونی

ی ط 6 1 پاسخ 1400/3/5 -11:19

شواری نگهبان با این نیت که فقط رئیسی رای بیاورد انتخاب کرد‌.بقول حاج آقا پناهیان که حالا چرا مشارکت بالا که هرکی را شواری نگهبان تائیدکنند...... مردم می‌خواند رای بدهند رای ندهند رای ندهند،بلاخره یه عده میان رای میدن رئیس جمهور انتخاب میشه.........خدا بخیر کنه

روح الله 8 2 پاسخ 1400/3/5 -11:18

سلام بله اقای روحانی ما که خبر نداریم کی دزدی میکنه کی نمیکنه کی اون وراب سرمایه گذاری میکنه از پول ملت کی نمیکنه کی دشمن مردمه کی نیست همونها بهتر از ما میدونن چطور قبلا اعتراض نمیکردی حالا که اقا اساق رد صلاحیت شد صداتو در اومد ...

ربیع 10 3 پاسخ 1400/3/5 -11:18

علت حد اقل پنجاه در صدش عملکرد مشعشع دولت خود جنابعالیست......

ملت صبور 13 1 پاسخ 1400/3/5 -11:17

برای ما فرقی ندارد چه کسی رییس جمهور شودفقط این گرانی ها رو متوقف کنید که صبر مردم هم اندازه‌ای دارد

من 13 3 پاسخ 1400/3/5 -11:05

۹۸ درصد آرا کم شده الان به نظرت؟ شما غصه نخور مردم دوست دارن مشکلاتشون حل بشه، دغدغه شون این نیست که رئیس جمهور مال چه حزب و چه دارو دسته ای است. شما هستید که مارو بدبخت کردید. والا شاگرد تنبل کلاس رو هم در آزمون تیزهوشان قبول نمیکنن فقط به خاطر اینکه پدرش به مسئولان نامه بزنه!

اشک 11 7 پاسخ 1400/3/5 -11:02

بااین انتصابات متاسفانه گور خودتان را کندید

از ... به اشک 1400/3/5 -13:30

جناب اشک؛ حالا بخاطر این رد صلاحیت ها اشکت خشک نشه. خخخخخخخخ

خبر فوری در شبکه های اجتماعی
khabarfoori in social networks