سفیر اسبق ایران در الجزایر:

سناریوی اسرائیل در جنگ غزه؛ دامی که ایران باید از آن پرهیز کند/ هدف نتانیاهو تحریک تهران به واکنش تند است


27 اردیبهشت 1400 - 09:32
60a1f1d89c438_60a1f1d89c43c
کارشناس مسائل بین الملل گفت: یکی از اهداف اسراییل با ادامه فجایع غزه، وادار کردن ایران به عکس العمل تند است که در اینصورت آمریکا و اروپا در مقابل ایران خواهند ایستاد که حاصل آن شکست لغو تحریم ها خواهد بود.

 تجاوز و کشتار رژیم صهیونیستی علیه مردم رنج دیده فلسطین در هشتمین روز، همچنان در سایه انفعال و حتی مواضع بین المللی کشورها و سازمان های مختلف ادامه دارد. اگرچه سازمان همکاری‌های اسلامی روز یکشنبه پس از برگزاری نشستی مجازی، جنایات صهیونیست‌ها علیه مردم مظلوم فلسطین را با شدیدترین لحن محکوم کرد اما این موضع گیری و درخواست های دیگر مشابه تا کنون نتوانسته است آتش این تنش ها و درگیری ها را خاموش کند و رهبران مقاومت تنها راه را ادامه مقاومت می دانند. با تداوم این درگیری ها مشخص نیست منطقه در آینده نزدیک شاهد چه حوادثی خواهد بود و آیا در نهایت چشم اندازی برای پایان آن وجود خواهد داشت یا خیر. جاوید قربان اوغلی سفیر اسبق ایران در الجزایر در گفتگویی به تشریح تحولات در غزه در چند روز اخیر پرداخت که در ادامه مشروح آن را می خوانید:

ارزیابی شما از مواضع اعلامی سازمان های بین المللی به ویژه سازمان همکاری اسلامی و سایر نهادهای اسلامی در خصوص جنایات تل آویو چیست؟

سکون و انفعال سازمان همکاری های اسلامی و یا اتحادیه عرب مربوط به زمان حال نیست، ما پیش تر در جنگ ۳۳روزه و جنگ غزه شاهد چنین روند و مواضعی بودیم. بنابراین مساله فلسطین سالهاست که از اتحادیه عرب به طور خاص و برخی از کشورهای اسلامی به طور عام کنار گذاشته شده است و نگاه بی تفاوتی نسبت به این موضوع مهم دارند. از طرفی اضافه شدن چالش ها و مشکلات زیاد در کشورهای اسلامی در سالهای اخیر نیز بهانه ای دیگر برای این بی تفاوتی شده است. مسائلی مانند بهار عربی و یا ظهور داعش سبب شده تا مساله فلسطین در حاشیه قرار بگیرد. ضمن اینکه نمی توان از کشورهای عربی مانند مصر،اردن که پیشتر با اسرائیل صلح کردند و امارات، بحرین و غیره نیز که به طور آشکار با اسرائیل رابطه علنی برقرار کردند انتظار چندانی داشت. واقعیتی تلخ که در عرصه سیاسی منطقه به چشم می خورد.

در سایه این انفعال شاهد هستیم که مردم کشورهای دیگر نسبت به موضوع فلسطین به دلیل وجود فضای آزاد حساس تر هستند و با برگزاری تجمعات و تظاهرات اعتراض خود را نسبت به این جنایات نشان می دهند. این در حالی است که در برخی کشورهای عربی که به صورت پادشاهی و جمهوری های سلطنتی هستند، برگزاری تظاهرات برای مردم هزینه های زیادی دارد چرا که این حکومت ها اجازه چنین تظاهراتی را نمی دهند و آن را به شدت سرکوب می کنند. از همین رو زمینه برای مردم به منظور بروز احساسات و مطالبات وجود ندارد.

سناریوی خبیث صهیونیست ها در جنگ غزه؛دامی که ایران  باید از آن پرهیز کند

بحث مهمی که این روزها درباره حمله به غزه مطرح است، بحث اشغال آن توسط اسرائیل است، به نظر شما این اقدام یا اشغال کرانه باختری در دستور کار این رژیم قرار دارد؟

خیر. شروع جنگ جدید در غزه را می توان با سناریوی نتانیاهو مرتبط دانست و از همین رو قرار نبود که جنگ غزه در این برهه اتفاق بیفتد. نتانیاهو وقتی همه راه ها را برای انصراف آمریکا جهت ممانعت از مذاکره با ایران انجام داد و به نتیجه ای رسید چنین سناریویی را کلید زد. وی تمام تلاش خود را انجام داد تا مذاکرات برجامی برای احیای آن صورت نگیرد که در آخرین اقدام اعزام هیات امنیتی این رژیم به آمریکا هم ثمری نداشت و اساسا تیر نتانیاهو به سنگ خورد. ضمن اینکه باید در نظر داشته باشیم که سیاست های آمریکای بایدن در قبال اسرائیل لغو تمام آن سیاست هایی است که در دوره ترامپ انجام شده بود. بحث احیای کمک به فلسطینی ها، تحت فشار قرار دادن اسرائیل و ابراز نارضایتی از آن به روش های مختلف از جمله مسائل مورد توجه دولت بایدن است. مساله عادی سازی روابط کشورهای عربی با اسرائیل نیز از جمله مسائلی بود که بایدن آن را از اولویت خارج کرد. وجود چنین تحولاتی نشان داد که سیاست ها و اولویت های بایدن با ترامپ در زمینه تاکتیکی متفاوت است.

مسائل داخلی اسرائیل نکته بعدی است که طی آن نتانیاهو در تشکیل کابینه در زمان مقرر ناکام ماند و عملا دوران سیاسی خود را رو به پایان دید. فشارها درباره پرونده های فساد مالی و رشوه از جمله مسائل مهم دیگر است که نتانیاهو با آن دست و پنجه نرم می کند که در صورت محکومیت نخست وزیری او به نوعی در معرض تهدید قرار می گیرد. به همین دلیل اتفاقات اخیر را می توان سناریوهای برنامه ریزی شده نتانیاهو دانست که ابتدا از مساله تعویق انتخابات در در سرزمین های فلسطین شروع شد و سپس به ماجرای رای دادگاه عالی رژیم صهیونیستی مبنی بر خالی کردن خانه های فلسطینی ها در منطقه شیخ جراح کشیده شد که با خشم فلسطینی ها همراه بود که نهایتا به درگیری های فعلی کشیده شد. بحث محاصره غزه که پس از چندین سال زخم باز کرده است را می توان نقشه نتانیاهو دانست تا از این طریق آمریکایی ها را نیز با خود همراه کند و با واکنش تند واشنگتن، موجبات تاثیرگذاری آن بر مذاکرات وین را فراهم سازد. یکی دیگر از اهداف اسرائیل این است تا جامعه جهانی را نیز همراه خود کند که در تازه ترین اتفاق شاهد بودیم که سفر آقای ظریف به وین به دلیل برافراشته شدن پرچم رژیم صهیونیستی لغو شد. تل آویو به خوبی می داند که غربی ها در نهایت مجبور هستند تا از اسرائیل حمایت کنند. بنابراین باید گفت که به نظر نمی رسد بحث اشغال غزه در میان باشد این رژیم درصدد آن است تا با مطرح کردن حملات زمینی نوعی فشار روانی را به طرف مقابل در غزه وارد کند. در صورت ورود نیز شرایطی برای اسرائیل رقم خواهد خورد که بیرون آمدن از آن کاری بس دشوار خواهد بود. ضمن اینکه باید در نظر داشته باشیم اشغال غزه نقض صریح توافق اسلو است که اسرائیل حداقل در ظاهر ادعا می کند که به آن پایبند است.

با فراگیرتر شدن درگیری ها آیا آمریکا مجاب به آن می شود که به درگیری ها ورود پیدا کند؟

اگر بحث ورود سیاسی را مطرح کنیم که آنها به مساله ورود پیدا کرده اند و شاهد بودیم که حملات موشکی حماس را نیز محکوم کردند و اظهار داشتند که اسرائیل حق دفاع مشروع از خود را دارد. به لحاظ نظامی نیز اسرائیل توان مقابله با منطقه کوچکی به نام غزه را دارد و نیازی به کمک آمریکا در این زمینه ندارد. اما در صورت تشدید درگیری ها میزان حمایت سیاسی آمریکا از اسرائیل بیشتر خواهد شد و ممکن است مواضع خود را در شورای امنیت مطرح کنند و به اقدامات مشابه از این دست روی بیاورند. حتی ممکن است تلاش هایی در جهت برقراری آتش بس بین طرفین و جلوگیری از فجایع انسانی توسط شورای امنیت صورت گیرد که امکان دارد این تلاش ها با وتوی آمریکا روبرو شود و از همین رو امکان ورود نظامی به قضیه بسیار بعید به نظر می رسد.

در همین حال برخی از نمایندگان مسلمان کنگره با انتقاد از سیاست های آمریکا خواستار پایان درگیری ها و کشتار غیرنظامیان شدند، فکر می کنید این گونه موضع گیری ها تا چه حد می تواند بر تصمیم بایدن اثرگذار باشد؟

این بار اول نیست که نمایندگان مسلمان کنگره چنین اظهاراتی را بیان می کنند. اظهارنظر و موضع گیری های معدود نمایندگان مسلمانی که در کنگره حضور دارند همواره مسبوق به سابقه بوده است. اگرچه آنها در چارچوب قوانین کلی آمریکا حرکت می کنند اما به دلیل وجود آزادی می توانند نظرات خود را بیان کنند و شاهد هستیم که جنایات اخیر را که منجر به شهادت کودکان شده است محکوم می کنند. البته این فقط مختص اعضای مسلمانان کنگره نیست. بسیاری از غیرمسلمانان، روشنفکران، الیت ها و غیره منتقد شدید اسرائیل هستند و حداقل در مواضع اعلامی خود معتقدند که اسرائیل باید مساله دو دولت را به حق و حقوقی که برای آن مشخص شده است بپذیرد. مساله ای که خیلی از افراد در آمریکا و اسرائیلی ها آن را قبول ندارند.

در پی ادامه درگیری ها در مناطق اشغالی گروه های مقاومت در لبنان جلسه ای برگزار کردند فکر می کنید این مساله نشانه ای از گسترش درگیری ها در آینده نزدیک خواهد بود؟

پس از جنگ ۳۳روزه و از آن به بعد به نظر می رسد جنگ حزب الله و اسرائیل در قالب جنگ لفظی ادامه یافته است. این بدان جهت است که هر دو طرف به نوعی پذیرفته اند که هر جنگ دیگری بین این دو جنگ پرهزینه و زیان باری خواهد بود. ضمن اینکه افکار عمومی در لبنان نیز بر این مساله حساس است که بار دیگر تاوان و بهای دیگری را بپردازد. اگر حزب الله درصدد حمایت باشد طی این سالها اقدامات لازم و برنامه ریزی های مورد نیاز را برای حمایت از غزه و حماس انجام داده است.

در خصوص ایران چطور؟ آیا فکر می کنید با تشدید درگیری ها پای ایران نیز به این جنگ باز شود؟

به نظر نمی رسد در این مرحله ایران برنامه ای برای این کار داشته باشد. ضمن این که در این برهه نیاز و صلاح هم به این کار نیست چرا که در حین انجام مذاکرات برجامی هر گونه اقدام نظامی کل این پروژه را در معرض خطر قرار خواهد داد و ایران را از اولویت های اصلی خود دور می کند. همانگونه که در خصوص حزب الله عنوان کردم بالطبع ایران نیز برنامه های حمایتی از مقاومت داشته است اما ضرورتی برای سر و صدا راه انداختن و فریاد زدن در رابطه با آن نیست که بیشتر جز جنبه های تبلیغاتی و زیان بار قضیه به شمار می رود تا اینکه بخواهد به مساله کمکی کرده باشد. معتقدم که ایران باید تمام اهتمام خود را بر روی سازمان کنفرانس اسلامی و فشار بر آن بگذارد. رایزنی های رئیس جمهوری ایران و وزیر امور خارجه با همتایان خود در دیگر کشورهای اسلامی می تواند مفید باشد تا آنها با صراحت لهجه بیشتری وارد میدان شوند و اقدامات اسرائیل را محکوم و از مردم فلسطین و غزه حمایت کنند. ارزش این نوع از اقدامات سیاسی هم برای ما بیشتر خواهد بود و هم مردم غزه که در چنین شرایط اسف باری به سر می برند.

یکی از اهداف اسراییل (نتانیاهو) با شروع، ادامه و فجایع غزه وادار کردن ایران به عکس العمل تند است که در اینصورت آمریکا و اروپا به شدت در مقابل ایران خواهند ایستاد که حاصل آن ترک میز مذاکره و به تعویق افتادن و یا شکست مذاکرات احیای برجام و لغو تحریم ها خواهد بود.دامی که ایران هوشمندانه باید آن را مدیریت کرده و از غلطیدن در آن و غلبه احساسات بر عقلانیت پرهیز کند.

به نظر شما قدرت موشکی گروه های مقاومت در تغییر معادلات در منطقه نقش داشته است؟

آنچه که ناظران و تحلیلگران عنوان می کنند حاکی از قدرت نظامی و موشکی حماس در سالهای اخیر است. حماس در طی این مدت توانسته با تکنولوژی بسیار ساده این موشک ها را در داخل تونل ها تولید و آماده سازی کند. از طرفی غافلگیر شدن اسرائیلی ها در این جنگ اخیر کاملا محسوس است. تخمین کیفیت و کمیت قدرت موشکی حماس با وجود دسترسی اطلاعاتی وسیع در غزه و کرانه باختری برای اسرائیلی ها شوک آور بوده و برای اولین بار است که ما شاهد هستیم فرودگاه تل آویو و دیگر مکان ها بسته می شود. چنین مسائلی مردم اسرائیل را نیز سراسیمه می کند وقتی مشاهده می کنند سامانه گنبد آهنین نمی تواند بسیاری از موشک ها را رهگیری کند اعتماد به دولت خود را از دست می دهند؛ دولتی که همیشه به مردمش زندگی در آرامش مطلق را وعده می دهد. باید گفت که این مساله تنها به اسرائیل مربوط نیست چرا که این قدرت موشکی دنیا را نیز در شوک فرو برده است.

آیا امیدی برای آتش بس و صلح در کوتاه مدت وجود دارد؟

اگر حماس بتواند مقاومتی مانند جنگ ۳۳ روزه که حزب الله از خود نشان داد در پیش بگیرد در تصمیمات آتی اسرائیل تاثیرگذار خواهد بود. البته در این شرایط که غیرنظامیان و کودکان بی گناه در حال قتل و عام شدن هستند شاید توصیه به مقاومت امری درست نباشد اما مبارزه برای سرزمین بهایی است که مردم فلسطین طی سالها آن را پرداخته اند. بنابراین چگونگی مقاومت در این بین می تواند مهم باشد با توجه به اینکه اسرائیل در حال حاضر ادعا می کند که تمرکز خود را روی بمباران تونل های موشکی گذاشته است؛ چنانچه نتواند به موفقیتی دست یابد که احتمالش نیز زیاد است، آنگاه نه تنها این مساله بر تصمیم این رژیم بلکه بر تصمیم کشورهایی که در بحران فلسطین و مسائل خاورمیانه ذی مدخل هستند تاثیرگذار خواهد بود.

 

کارشناس مسائل بین الملل گفت: یکی از اهداف اسراییل با ادامه فجایع غزه، وادار کردن ایران به عکس العمل تند است که در اینصورت آمریکا و اروپا در مقابل ایران خواهند ایستاد که حاصل آن شکست لغو تحریم ها خواهد بود.

پایگاه خبری خبر فوری (khabarfoori.com)

60a1f1d89c438_60a1f1d89c43c
27 اردیبهشت 1400 - 09:32

 تجاوز و کشتار رژیم صهیونیستی علیه مردم رنج دیده فلسطین در هشتمین روز، همچنان در سایه انفعال و حتی مواضع بین المللی کشورها و سازمان های مختلف ادامه دارد. اگرچه سازمان همکاری‌های اسلامی روز یکشنبه پس از برگزاری نشستی مجازی، جنایات صهیونیست‌ها علیه مردم مظلوم فلسطین را با شدیدترین لحن محکوم کرد اما این موضع گیری و درخواست های دیگر مشابه تا کنون نتوانسته است آتش این تنش ها و درگیری ها را خاموش کند و رهبران مقاومت تنها راه را ادامه مقاومت می دانند. با تداوم این درگیری ها مشخص نیست منطقه در آینده نزدیک شاهد چه حوادثی خواهد بود و آیا در نهایت چشم اندازی برای پایان آن وجود خواهد داشت یا خیر. جاوید قربان اوغلی سفیر اسبق ایران در الجزایر در گفتگویی به تشریح تحولات در غزه در چند روز اخیر پرداخت که در ادامه مشروح آن را می خوانید:

ارزیابی شما از مواضع اعلامی سازمان های بین المللی به ویژه سازمان همکاری اسلامی و سایر نهادهای اسلامی در خصوص جنایات تل آویو چیست؟

سکون و انفعال سازمان همکاری های اسلامی و یا اتحادیه عرب مربوط به زمان حال نیست، ما پیش تر در جنگ ۳۳روزه و جنگ غزه شاهد چنین روند و مواضعی بودیم. بنابراین مساله فلسطین سالهاست که از اتحادیه عرب به طور خاص و برخی از کشورهای اسلامی به طور عام کنار گذاشته شده است و نگاه بی تفاوتی نسبت به این موضوع مهم دارند. از طرفی اضافه شدن چالش ها و مشکلات زیاد در کشورهای اسلامی در سالهای اخیر نیز بهانه ای دیگر برای این بی تفاوتی شده است. مسائلی مانند بهار عربی و یا ظهور داعش سبب شده تا مساله فلسطین در حاشیه قرار بگیرد. ضمن اینکه نمی توان از کشورهای عربی مانند مصر،اردن که پیشتر با اسرائیل صلح کردند و امارات، بحرین و غیره نیز که به طور آشکار با اسرائیل رابطه علنی برقرار کردند انتظار چندانی داشت. واقعیتی تلخ که در عرصه سیاسی منطقه به چشم می خورد.

در سایه این انفعال شاهد هستیم که مردم کشورهای دیگر نسبت به موضوع فلسطین به دلیل وجود فضای آزاد حساس تر هستند و با برگزاری تجمعات و تظاهرات اعتراض خود را نسبت به این جنایات نشان می دهند. این در حالی است که در برخی کشورهای عربی که به صورت پادشاهی و جمهوری های سلطنتی هستند، برگزاری تظاهرات برای مردم هزینه های زیادی دارد چرا که این حکومت ها اجازه چنین تظاهراتی را نمی دهند و آن را به شدت سرکوب می کنند. از همین رو زمینه برای مردم به منظور بروز احساسات و مطالبات وجود ندارد.

سناریوی خبیث صهیونیست ها در جنگ غزه؛دامی که ایران  باید از آن پرهیز کند

بحث مهمی که این روزها درباره حمله به غزه مطرح است، بحث اشغال آن توسط اسرائیل است، به نظر شما این اقدام یا اشغال کرانه باختری در دستور کار این رژیم قرار دارد؟

خیر. شروع جنگ جدید در غزه را می توان با سناریوی نتانیاهو مرتبط دانست و از همین رو قرار نبود که جنگ غزه در این برهه اتفاق بیفتد. نتانیاهو وقتی همه راه ها را برای انصراف آمریکا جهت ممانعت از مذاکره با ایران انجام داد و به نتیجه ای رسید چنین سناریویی را کلید زد. وی تمام تلاش خود را انجام داد تا مذاکرات برجامی برای احیای آن صورت نگیرد که در آخرین اقدام اعزام هیات امنیتی این رژیم به آمریکا هم ثمری نداشت و اساسا تیر نتانیاهو به سنگ خورد. ضمن اینکه باید در نظر داشته باشیم که سیاست های آمریکای بایدن در قبال اسرائیل لغو تمام آن سیاست هایی است که در دوره ترامپ انجام شده بود. بحث احیای کمک به فلسطینی ها، تحت فشار قرار دادن اسرائیل و ابراز نارضایتی از آن به روش های مختلف از جمله مسائل مورد توجه دولت بایدن است. مساله عادی سازی روابط کشورهای عربی با اسرائیل نیز از جمله مسائلی بود که بایدن آن را از اولویت خارج کرد. وجود چنین تحولاتی نشان داد که سیاست ها و اولویت های بایدن با ترامپ در زمینه تاکتیکی متفاوت است.

مسائل داخلی اسرائیل نکته بعدی است که طی آن نتانیاهو در تشکیل کابینه در زمان مقرر ناکام ماند و عملا دوران سیاسی خود را رو به پایان دید. فشارها درباره پرونده های فساد مالی و رشوه از جمله مسائل مهم دیگر است که نتانیاهو با آن دست و پنجه نرم می کند که در صورت محکومیت نخست وزیری او به نوعی در معرض تهدید قرار می گیرد. به همین دلیل اتفاقات اخیر را می توان سناریوهای برنامه ریزی شده نتانیاهو دانست که ابتدا از مساله تعویق انتخابات در در سرزمین های فلسطین شروع شد و سپس به ماجرای رای دادگاه عالی رژیم صهیونیستی مبنی بر خالی کردن خانه های فلسطینی ها در منطقه شیخ جراح کشیده شد که با خشم فلسطینی ها همراه بود که نهایتا به درگیری های فعلی کشیده شد. بحث محاصره غزه که پس از چندین سال زخم باز کرده است را می توان نقشه نتانیاهو دانست تا از این طریق آمریکایی ها را نیز با خود همراه کند و با واکنش تند واشنگتن، موجبات تاثیرگذاری آن بر مذاکرات وین را فراهم سازد. یکی دیگر از اهداف اسرائیل این است تا جامعه جهانی را نیز همراه خود کند که در تازه ترین اتفاق شاهد بودیم که سفر آقای ظریف به وین به دلیل برافراشته شدن پرچم رژیم صهیونیستی لغو شد. تل آویو به خوبی می داند که غربی ها در نهایت مجبور هستند تا از اسرائیل حمایت کنند. بنابراین باید گفت که به نظر نمی رسد بحث اشغال غزه در میان باشد این رژیم درصدد آن است تا با مطرح کردن حملات زمینی نوعی فشار روانی را به طرف مقابل در غزه وارد کند. در صورت ورود نیز شرایطی برای اسرائیل رقم خواهد خورد که بیرون آمدن از آن کاری بس دشوار خواهد بود. ضمن اینکه باید در نظر داشته باشیم اشغال غزه نقض صریح توافق اسلو است که اسرائیل حداقل در ظاهر ادعا می کند که به آن پایبند است.

با فراگیرتر شدن درگیری ها آیا آمریکا مجاب به آن می شود که به درگیری ها ورود پیدا کند؟

اگر بحث ورود سیاسی را مطرح کنیم که آنها به مساله ورود پیدا کرده اند و شاهد بودیم که حملات موشکی حماس را نیز محکوم کردند و اظهار داشتند که اسرائیل حق دفاع مشروع از خود را دارد. به لحاظ نظامی نیز اسرائیل توان مقابله با منطقه کوچکی به نام غزه را دارد و نیازی به کمک آمریکا در این زمینه ندارد. اما در صورت تشدید درگیری ها میزان حمایت سیاسی آمریکا از اسرائیل بیشتر خواهد شد و ممکن است مواضع خود را در شورای امنیت مطرح کنند و به اقدامات مشابه از این دست روی بیاورند. حتی ممکن است تلاش هایی در جهت برقراری آتش بس بین طرفین و جلوگیری از فجایع انسانی توسط شورای امنیت صورت گیرد که امکان دارد این تلاش ها با وتوی آمریکا روبرو شود و از همین رو امکان ورود نظامی به قضیه بسیار بعید به نظر می رسد.

در همین حال برخی از نمایندگان مسلمان کنگره با انتقاد از سیاست های آمریکا خواستار پایان درگیری ها و کشتار غیرنظامیان شدند، فکر می کنید این گونه موضع گیری ها تا چه حد می تواند بر تصمیم بایدن اثرگذار باشد؟

این بار اول نیست که نمایندگان مسلمان کنگره چنین اظهاراتی را بیان می کنند. اظهارنظر و موضع گیری های معدود نمایندگان مسلمانی که در کنگره حضور دارند همواره مسبوق به سابقه بوده است. اگرچه آنها در چارچوب قوانین کلی آمریکا حرکت می کنند اما به دلیل وجود آزادی می توانند نظرات خود را بیان کنند و شاهد هستیم که جنایات اخیر را که منجر به شهادت کودکان شده است محکوم می کنند. البته این فقط مختص اعضای مسلمانان کنگره نیست. بسیاری از غیرمسلمانان، روشنفکران، الیت ها و غیره منتقد شدید اسرائیل هستند و حداقل در مواضع اعلامی خود معتقدند که اسرائیل باید مساله دو دولت را به حق و حقوقی که برای آن مشخص شده است بپذیرد. مساله ای که خیلی از افراد در آمریکا و اسرائیلی ها آن را قبول ندارند.

در پی ادامه درگیری ها در مناطق اشغالی گروه های مقاومت در لبنان جلسه ای برگزار کردند فکر می کنید این مساله نشانه ای از گسترش درگیری ها در آینده نزدیک خواهد بود؟

پس از جنگ ۳۳روزه و از آن به بعد به نظر می رسد جنگ حزب الله و اسرائیل در قالب جنگ لفظی ادامه یافته است. این بدان جهت است که هر دو طرف به نوعی پذیرفته اند که هر جنگ دیگری بین این دو جنگ پرهزینه و زیان باری خواهد بود. ضمن اینکه افکار عمومی در لبنان نیز بر این مساله حساس است که بار دیگر تاوان و بهای دیگری را بپردازد. اگر حزب الله درصدد حمایت باشد طی این سالها اقدامات لازم و برنامه ریزی های مورد نیاز را برای حمایت از غزه و حماس انجام داده است.

در خصوص ایران چطور؟ آیا فکر می کنید با تشدید درگیری ها پای ایران نیز به این جنگ باز شود؟

به نظر نمی رسد در این مرحله ایران برنامه ای برای این کار داشته باشد. ضمن این که در این برهه نیاز و صلاح هم به این کار نیست چرا که در حین انجام مذاکرات برجامی هر گونه اقدام نظامی کل این پروژه را در معرض خطر قرار خواهد داد و ایران را از اولویت های اصلی خود دور می کند. همانگونه که در خصوص حزب الله عنوان کردم بالطبع ایران نیز برنامه های حمایتی از مقاومت داشته است اما ضرورتی برای سر و صدا راه انداختن و فریاد زدن در رابطه با آن نیست که بیشتر جز جنبه های تبلیغاتی و زیان بار قضیه به شمار می رود تا اینکه بخواهد به مساله کمکی کرده باشد. معتقدم که ایران باید تمام اهتمام خود را بر روی سازمان کنفرانس اسلامی و فشار بر آن بگذارد. رایزنی های رئیس جمهوری ایران و وزیر امور خارجه با همتایان خود در دیگر کشورهای اسلامی می تواند مفید باشد تا آنها با صراحت لهجه بیشتری وارد میدان شوند و اقدامات اسرائیل را محکوم و از مردم فلسطین و غزه حمایت کنند. ارزش این نوع از اقدامات سیاسی هم برای ما بیشتر خواهد بود و هم مردم غزه که در چنین شرایط اسف باری به سر می برند.

یکی از اهداف اسراییل (نتانیاهو) با شروع، ادامه و فجایع غزه وادار کردن ایران به عکس العمل تند است که در اینصورت آمریکا و اروپا به شدت در مقابل ایران خواهند ایستاد که حاصل آن ترک میز مذاکره و به تعویق افتادن و یا شکست مذاکرات احیای برجام و لغو تحریم ها خواهد بود.دامی که ایران هوشمندانه باید آن را مدیریت کرده و از غلطیدن در آن و غلبه احساسات بر عقلانیت پرهیز کند.

به نظر شما قدرت موشکی گروه های مقاومت در تغییر معادلات در منطقه نقش داشته است؟

آنچه که ناظران و تحلیلگران عنوان می کنند حاکی از قدرت نظامی و موشکی حماس در سالهای اخیر است. حماس در طی این مدت توانسته با تکنولوژی بسیار ساده این موشک ها را در داخل تونل ها تولید و آماده سازی کند. از طرفی غافلگیر شدن اسرائیلی ها در این جنگ اخیر کاملا محسوس است. تخمین کیفیت و کمیت قدرت موشکی حماس با وجود دسترسی اطلاعاتی وسیع در غزه و کرانه باختری برای اسرائیلی ها شوک آور بوده و برای اولین بار است که ما شاهد هستیم فرودگاه تل آویو و دیگر مکان ها بسته می شود. چنین مسائلی مردم اسرائیل را نیز سراسیمه می کند وقتی مشاهده می کنند سامانه گنبد آهنین نمی تواند بسیاری از موشک ها را رهگیری کند اعتماد به دولت خود را از دست می دهند؛ دولتی که همیشه به مردمش زندگی در آرامش مطلق را وعده می دهد. باید گفت که این مساله تنها به اسرائیل مربوط نیست چرا که این قدرت موشکی دنیا را نیز در شوک فرو برده است.

آیا امیدی برای آتش بس و صلح در کوتاه مدت وجود دارد؟

اگر حماس بتواند مقاومتی مانند جنگ ۳۳ روزه که حزب الله از خود نشان داد در پیش بگیرد در تصمیمات آتی اسرائیل تاثیرگذار خواهد بود. البته در این شرایط که غیرنظامیان و کودکان بی گناه در حال قتل و عام شدن هستند شاید توصیه به مقاومت امری درست نباشد اما مبارزه برای سرزمین بهایی است که مردم فلسطین طی سالها آن را پرداخته اند. بنابراین چگونگی مقاومت در این بین می تواند مهم باشد با توجه به اینکه اسرائیل در حال حاضر ادعا می کند که تمرکز خود را روی بمباران تونل های موشکی گذاشته است؛ چنانچه نتواند به موفقیتی دست یابد که احتمالش نیز زیاد است، آنگاه نه تنها این مساله بر تصمیم این رژیم بلکه بر تصمیم کشورهایی که در بحران فلسطین و مسائل خاورمیانه ذی مدخل هستند تاثیرگذار خواهد بود.

 

منبع: خبرآنلاین

66

نظرات 81
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما پس از تایید توسط مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشند منتشر نخواهد شد.
تورج میرآب 0 0 پاسخ 1400/2/28 -03:37

دعا کنید سناریو الهی نشه وگرنه الفاتحه والخلاص بچه کشی پاسخ بدی دارد در تمام ادیان غزه بدون کمک ایران فاتحه را خوانده تحلیل میکنی نترس درست بگو

الن 1400/2/28 -22:10

ایران اگر عرضه داشت برای تعبیر 40 سال مرگبر اسرائیل گفتنش همین امروز 40 موشک به مرکز تلاویو میزد !!!

سرباز، مختارزمانه 3 2 پاسخ 1400/2/28 -00:40

سلام وعرض ادب....اگر رهبر عزیزم حکم جهاد بدهد.؛اسراییل را یک شبه به سطل زباله برای صاحبان اصلی فلسطین تبدیل میکنیم

VCar 6 12 پاسخ 1400/2/27 -22:37

مرگ بر اسرائیل و وطن فروشهای داخلی

عباس 1400/2/28 -06:54

مرگ بر فلسطین و وطن فروش‌های عرب پرست

بهروز جعفری 9 9 پاسخ 1400/2/27 -21:32

چجوری مردم مسلمان میانمار شهید حساب نمیشن مسلمون فلسطین کشته میشه شهید میشه یاسرباز اسراییل برای دفاع وطنش هلاکت حساب میشه

mohammad 1400/2/27 -22:08

کی گفته ما کشتار مسلمون های میانمار رو محکوم نکردیم؟ همین ما بودیم که ازشون حمایت کردیم و مدام خبرهاش پخش میشد و بیانیه میدادیم. در مورد شهید هم باید بهت بگم که هرکسی که در راه حق و حفظ جان و مال خودش کشته بشه شهید محسوب میشه حالا خودت ببین حق با کدومه.

کاووس 1400/2/28 -00:19

سرباز اسرائیل برای وطنش؟؟؟ اینها این سرزمین رو غصب کردند. وطن کجا بوده؟؟ اشغالگر هستند اینها.

محمد طاها 1400/2/28 -00:52

سرزمین غصبی وطن محسوب نمی شود

ارمان 1400/2/28 -01:51

همانطوری که اگر کسی تو و خانواده تو رو تکه پاره کنه یا خانه تو رو ویران کنه آدم خوب حساب میشه از نظر خودت

سید حسن 1400/2/28 -06:21

با گفتن حلوا دهن شیرین نمیشه ،شهید یعنی کشته شده در راه خدا ،کسی که در را خاک ،فرد ،گروه و....کشته میشه شهید نیست ،پیامبر اسلام ص هیچوقت برای سرزمین و خاک نجنگید تمام جنگهای ایشان انگیزه اش رسیدن بمقام قرب الهی بوده و بس

الن 1400/2/28 -22:16

اسرائیل هیچ وقت از بین نخواهد رفت و فلسطینها هیچ وقت و بعد از گذشت 80 سال به سرزمین خود بر نمی گیرند، شعار باز پس گیری اراضی اشغالی پوشالی و توخالی است !!! همانطورکه ما نتوانستیم اراضی غصب شده خودمان در عهد نامه ترکمنچای را پس بگیریم! به جای فلسطین بهتر است به فکر استعمار نوین چین و روسیه باشیم.

محمد 10 8 پاسخ 1400/2/27 -20:27

اگر اینهمه امکاناتی که ما در اختیار حماس و اینا قرار دادیم ، چقدر درمانگاه و بیمارستان و اشتغال جوانان را می شد انجام داد ، من نمی‌دونم حمایت از اینا مهمه یا رفع مشکلات مردم

فرهنگی نگران ودلشکسته 10 1 پاسخ 1400/2/27 -19:03

انشالله یه روزی منافع مردم مظلوم ایران در اولویت قرار خواهد گرفت.ما خدا را داریم.

لونی 9 2 پاسخ 1400/2/27 -18:34

دیرمتوجه شدید ایران به دام حیله اسراییل افتاد آنها عمدابابرخوردهای خشونت آمیزدرروزقدس توسط پلیس تشنج ایجاد کردند ومتاسفانه کاربه راکت وموشک رسید اسراییل دوهدف داشت اول زدن بعضی ازفرماندهان حماس وویران کردن تونلهل وزیزساختهای نظامی وهدررفتن راکتها وارزیابی نقاط ضعف وقوت خودش وایران درصورت بروزجنگ باایران ودوم مظلون نمایی مبنی براینکه برجام ناقص باعث قویترشدن ایران شده واینکه مامیگوییم باید مذاکرات موشکی ومنطقه ای هم باشد به این خاطر است که بااختلافی که بین دمکراتها ویکدست شدن جمهوری خواهان امریکا وحمایتی علنی که آلمان واتریش وحتی انگلیسیهاازش کردند به هدف نحثش رسید نباید درشرایط فعلی بهانه دست صهیونیستها میدادیم وازهمه بدتر قدرت گرفتن دوباره نتانیاهوی جنایتکارکودک کش دراسراییل است .

بازنشسته 25 14 پاسخ 1400/2/27 -16:23

اسراييل هيچ ربطي به ما ندارد اول شکم کرسنه ملت خودتونو سير کنيد

میلاد 1400/2/27 -19:23

به مسلمونا ربط داره تو اگر مسلمون نیستی سکوت کن و برو اروپا و از امکاناته کشوره اسلامی استفاده نکن

مخالف ساندیسیون 1400/2/27 -20:17

پاسخ به میلاد مسلمونها با قتل و غارت و جنایت ایران را تسخیر کردن باید اشغالگران سرزمین های ایران و پاکستان و افغانستان و سوریه و لبنان و فلسطین و تمام کشورهایی که به زور شمشیر و غارت و تجاوز مسلمانان اشغال شدن آزاد بشن و مسلمانان به شبه جزیره عرب برگردن

به میلاد 1400/2/27 -20:35

یعنی هر کی مسلمون نیست باید از ایران بره؟؟. منطقی حرف بزن پسر تندروی در هرکاری خوب نیست

ممد 1400/2/27 -21:00

ميلاد چرت نکو کدوم امکانات ! دري وري نکو پسر

شبنم 1400/2/27 -22:06

آقا میلاد... ساندیس خیلی دوست دارن

mohammad 1400/2/27 -22:11

در جواب مخالف ساندیس ، باید بهت بگم که اوج پیشرفت دانش و علم و ادبیات ایرانی در دوره اسلام بوده به خصوص فلسفه ، دیگه خودت مستحضر هستی که در دوره اسلامی چه دانشمندانی داشتیم و بهشون میبالیم . اما در دوره باستان ما وسیع ترین و با ثبات ترین حکومت ها رو داشتیم ، میخوام بهت بگم که میون دوره اسلامی و دوره باستان ایران تبعیض قائل نشو که هر دو دوره مکمل یکدیگه هستن و باید به هر دو دوره افتخار کرد.

به میلاد 1400/2/28 -00:02

میلاد واقعا خجالت نمی‌کشی دم از امکانات میزنی یا خودت رو به نفهمی و نادانی می زنی

الن 1400/2/28 -22:17

خطاب به میلاد : ما ارزو داریم بریم اروپا ، لطفا شما مسلمونها خسارت 40 سال نابودی زندگی بنده رو بدید ما زحمت رو کم می کنید.هارت و پورت الکی نکن

داریوش 3 7 پاسخ 1400/2/27 -15:14

تحلیل به این ابدوغ خیاری تا حالا فقط در حرافی های یکطرفه شبکه اینتر ناشنال عربستان دیده بودم که انگار این بنده خدا هم از همانجا کپی کرده،چون کلا تحلیلهاش فاز منفی و علیه سیاستهای جمهوری جمهوری اسلامی و جبهه مقاومت بود.

علی 1400/2/27 -17:36

بالاخره اسم شما داریوشه یا سعید؟!!!!!

شجاع 5 4 پاسخ 1400/2/27 -15:09

تحلیلگر ترسو و بزدل، چه دستت پر عسل کنی فرو کنی حلقوم دشمن و چه با دشمن مقابله کن، هدف دشمن که نابودی توست ، تغییری نمی کند، اشدا علی الکفار و رحما بینهم

حسااام 9 7 پاسخ 1400/2/27 -15:08

ما به زودی در قدس نماز میخونیم توام بشین تا تحریم رو واست وردارن. بیچاره خدا تو قران افرادی که اسرائیل رو نابود میکنن رو بنده ی جنگجو و انتخاب شده یاد میکنه از خدات هم باشه حداقل عاقبت بخیر میشی

دانیال 5 12 پاسخ 1400/2/27 -15:03

ما با اسرائیل وارد جنگ میشویم هر کس با ما بود بسم الله هر کس نبود خداحافظ حالا بشینید سفسطه کنید برا خودتون

پدرام 8 4 پاسخ 1400/2/27 -15:00

شهید سلیمانی رو ترور کردن گفتید جواب ندید دامه شهید فخری زاده گفتید جواب ندید دامه نطنز رو زدن گفتید هیس دامه الان هم میگید دامه؟ جمع کنید باوو دامداری زدید

ناشناس 5 8 پاسخ 1400/2/27 -14:08

ایران بلد است چگونه ابتکار عمل بدست بگیرد نیازی به توصیه شما ندارد مقاومت ریشه در قلب های انسان های ازادیخواه دارد نباید دست روی دست گذاشت تحریم ها لغو شدنی نیست این همه بازی است تنها راهش اتکا به تولید داخل و قدرت میدان خواهد توانست دشمن عقب براند نه حرف و تحلیل جنابعالی

یا حق 5 4 پاسخ 1400/2/27 -14:07

مهم این است که پرچم مقاومت بدون هیچ دستاوردی بر پاست، چند روز دیگه اتش بس میشه و حماس هم پز پیروزی خواهد داد بدون اینکه یک وجب از خاک فلسطین را ازاد کند ولی در عوض کلی مردم مظلوم شهید و کلی زیر ساخت ها ویران . و روز از نو روزی از نو.

رضاسان 0 0 پاسخ 1400/2/27 -13:47

داداش ارتش سپاه بسیج ......ساس دارید ایندفعه مثل ۵۹ نیست رخصت

شهربانو 3 5 پاسخ 1400/2/27 -13:27

کاملا مشخصه که یه جورایی وصلی به صهیونیست ها. تحمل تجاوز و تسلط بیگانه در سرزمین های اسلامی ننگ بزرگی است و این مزخرفات و تحلیل های مسخره تو برا خودت نگهدار ما منتظریم تا شرایط محیا بشه این آشغال ها رو بریزیم تو مدیترانه. حالم به هم خورد از تحلیل نکبت بار تان.

منوچهر 2 6 پاسخ 1400/2/27 -13:21

آقای سعید که میگید اگر فلسطین نبود اسرائیل همسایه ما بود اختلاف ایران و اسرائیل بر سر همین عرب های بی خاصیت هست

سعید 1400/2/27 -17:57

نه قربونت اینها همون قومی هستن که یه زمانی برعلیه پیامبر توطئه کردن اینها اخراجی های خیبرن از مسلمانها کینه شتری دارن عرب و فارس و ترک نمیشناسن شیعه و سنی فرقی نداره براشون تصدیق تمام حرفام اینه که این کشور جعلی غصبی هنوز مرزش مشخص نکرده مرز اسرائیل چرا نباید تو نقشه های خودشون مشخص باشه؟

به سعید 1400/2/27 -20:58

اینها همون قوم هستن که؟!!!! دقیقا چند سال پیش را میگی؟؟!! الان برادر با برادرش متفاوته در خیلی موارد شما اومدی اینا را با مردمان۲۰۰۰ سال پیش مقایسه میکنی؟؟!!!

ناشناس 3 2 پاسخ 1400/2/27 -13:11

از فلسطین دفاع کنید موشکهای نقطه زن الان مورد نیاز است انگار از زمانی که مشخص شده دولت آینده دست اصلولگراها می افتد. مواضع هم نرمتر شده چند تا موشک روش بنویسید مرگ بر اسراییل و پر تاب کنید

سعید 13 16 پاسخ 1400/2/27 -13:06

تحلیل آبکی و بزدلانه تر از این ندیدیم آقای کار نشناس محترم اگه مردم غزه ولبنان جلوی این صهیونیست های نژاد پرست وحشی رو نگرفته بودن الان اسرائیل همسایت بود وهر روز مثل جریان نطنز یه گوشه ای از این کشور انفجار و بمب گذاری بود چرا خودتو بخواب زدی

عابدان زاده 8 15 پاسخ 1400/2/27 -13:00

اسراییل در حال نابودی است شما برا خودتون فلسفه می بافید امام از مردن از ترس مرگ

حرف حق 1400/2/27 -14:09

برید اونجا کمک کنید دیگه.....به شکل گم نام از اینجا که نمیشه .....

مهدی 14 3 پاسخ 1400/2/27 -12:43

شمامیگید اسرایل و نابود میکنیم الان میفرماید باید پرهیزکنیم مانمیدونیم شما چه میکنید

رضا سان 1400/2/27 -13:48

.....نمیدونی یک قل دو قل

یه شهروند 2 5 پاسخ 1400/2/27 -12:26

سلام ساسان .آدمهایی که با خواهش وادر فلسطین شدند رو الان با زور موشک میخوان بیرون کنن.لطفا پرت وپلا نگو رفیق

جانباز آتش به اختیار 9 3 پاسخ 1400/2/27 -12:15

باز ترسیدن

ایرانی 15 15 پاسخ 1400/2/27 -11:49

ایران جرات شلیک یک فشنگ بسمت اسراییل را نداره ؛ اینو تو این ۴۲ سال ثابت کرده !!!!!!

پدرام 1400/2/27 -15:01

چشاتو باز کن اونی که کارخونه موشک سازیشونو زد ما بودیم

mohammad 1400/2/27 -15:44

اگه جرات نداشت که حماس و لبنان رو مسلح نمیکرد حالا بخند خخخخخخ

محمد 1400/2/27 -16:25

Mohamad,, ازجيب منو شما

محمد 1400/2/27 -16:29

لازم نیست اینکارو بکنه چون به متحدینش نه فشنگ بلکه موشک میده واونا ماشه رو میکشن

اصغر 8 3 پاسخ 1400/2/27 -11:44

مگه قراره تحريمها لغو شود ؟ چه خوش خيال . هر چند وقت سر هويج را نشان ميدهند و ملت را دلخوش ميكنند ولي در عمل هيچ

عمو پوتین ونثرالله 3 5 پاسخ 1400/2/27 -11:34

پسر اسرائیل میزنه آ ترکوند دیگه نفس نمی‌تونن بکشن ۲۰۰۰تا موشک فلسطینیا فرستادن سر کفاراما گنبد چدنی ۹۰ درصدشا زد پودر کرد. عمو پوتین باید موشکای خوب بده که از گنبد چدنی رد بشن !! نه اینا فایده نداره

سجاد دیر سنجی 12 1 پاسخ 1400/2/27 -11:32

امیدوارم هیج جا جنگ نباشه چون تاوان جنک فقط فقط برای مردم هست

اسد 4 6 پاسخ 1400/2/27 -11:21

ای بیچاره های بزدل غربگرا ،برجام انقدر مقدس فرض میکنیید که اگر وطن رو هم نابود کنند از ترس خدشه به برجام نباید عکس العملی نشان بدیم.این برجام شده ناموس برخی ولو بیشرف فرض شوند.

ممد 1400/2/27 -16:25

اسد چرت نکو

الن 1400/2/28 -22:22

خطاب به اسد: کوته فکری از نوشتارت معلومه !! سیتمی به نام جمهوری اسلامی وطن ما را نابود کرده تو هنوز در رویایی اصلاح طلب و اصول گرا هستی !! با شما ایران اینده ای ندارد

سروش 4 2 پاسخ 1400/2/27 -11:11

آره...چهار تا اسباب بازی میندازن سمت اونا بعدش اسرائیل بهشون سرویس ویژه می ده تته پته می کنن.

ناشناس 4 5 پاسخ 1400/2/27 -11:00

رهبران حماس همگی در کشورهای دیگر در حال عشق و حال هستن و مردم ستمدیده غزه زیر باران بمب .

123 9 9 پاسخ 1400/2/27 -10:55

ایران داره دخالت میکنه و متاسفانه مردمش رو نادیده گرفته. کار به جایی رسیده که حماس تو رسانه ها از موشکای ایرانی تقدیر میکنه که نشان بده ایران هم داره مداخله میکنه

حسااام 1400/2/27 -15:40

تا چونت بسوزه

۱۲۳ 1400/2/28 -00:13

از حرف زدنت معلومه تو کلت خالیه

امین 21 2 پاسخ 1400/2/27 -10:48

چه استدلال مزخرفی !!

ساسان 33 22 پاسخ 1400/2/27 -10:38

همیشه ما مردم بدبخت باید تاوان سیاستهای جنگ طلبانه شماهارو بدیم...والا بخدا اگر حماس و حماس زاده ها نبودن تا الان هزارباره این دو کشور صلح کرده بودن هرکدوم تو سرزمین خودشون زندگی میکردن......عامل اصلی کشتار مردم بیچاره فلسطین خود شماها هستین...خدا ازتون نگذره...مقاومت مقاومت مقامت...شماها و بچه هاتون که کشته نمیشین 52 کودک آخه سر چی...اون بدبختا امید داشتن اونا اصلا چه میفهمن جنگ چیه...عامل اصلی درگیری اسرائیل هم حماسه که این جنگ و به راه انداخته...

mohammad 1400/2/27 -12:10

ساسان وات ده فاز؟ فازت چس؟ خود مردم فلسطین دقت کن خود مردم فلسطین در حال نبرد با مردم اسراییل هستن و به جون هم افتادن ، میگی با همدیگه صلح میکنن ببخشید ولی مخت تاب داره همین جنگ بین غزه و اسراییل به خاطر بیرون کردن مردم محله شیخ جراح از منازلشون و مجروح کردن مردم معترض فلسطینی بوده ، یعنی اگه اسراییل زور نمیگفت جنگی رخ نمیداد . خود مردم فلسطین از روز اول تا به الان با یهودی های اشغالگر درگیری داشتن ، اون موقع ها با سنگ درگیر میشدن الان هم با موشک . بعدش نوشتی سیاست جنگ طلبانه ، آیا ما به افغانستان و عراق و یمن حمله کردیم؟ آیا ما سوریه رو نا امین کردیم؟ آیا ما بین آذربایجان و ارمنستان جنگ به راه انداختیم؟ آیا ما به اسراییل میگیم که زن و بچه های فلسطینی رو بکشه؟ حرف از کشتن کودکان فلسطینی میزنی اما داری بر ضد حماس که به مردم فلسطین عزت داده حرف میزنی؟ یعنی اسراییل حق داره موشک بزنه ولی فلسطین حق نداره؟ #لطفا کوته بین نباشیم #تحقیق کنیم #نیروی دشمن نباشیم

سرباز 1400/2/27 -12:56

عجب بزدلی هستی و بی منطق / اونا مثل شما وطن فروش نیستن

ساسان 1400/2/27 -15:27

از پا منقل پاشو متوهم.. اینو شماها میگین... مگه هرکی اومد شمارو از محلت بیرون کنه باید موشک بهش شلیک کنیو کشت و کشتار را بندازی!؟ اونم وقتی ک میدونی حریفت از تو خیلی قدر تر...کل دنیا ابر قدرتا پشتشو دادن ...باید از طریق قانون وارد میشدن..نه اینکه موشک پرا کنی کنن الان نه تنها حقشون گرفته نشده حتی محکومم شدن...با از راهش وارد میشدن نه راه اندازی جنگی که تهش بازنده هستن... در مورد جنگ عراق..آمریکا چرا حمله کرد!؟ انگار یادت رفته با همون صلاحهای شیمیای مملکت مارو زد صدام وحشی زاده... در مورد افغانستان انگار یادت رفته طالبان چه پدر ازون مردم در آورده... در مورد سوریه..کیه ک ندونه بشار اسد حکومتو قبضه کرده...مردم خودشو با بمب و موشک بخاطر منافع خودش میکشه... در مورد یمن...ریس جمهور منتخب مردمشونو انصارالله فراری داد کشورو قبضه کردن... حماس عزت داده الان!؟؟؟ یا بچه هارو فقط به کشتن داد...!! خود مردم فلسطین ضد حماس شعار میدن ضد مملکت ما شعار میدن...الان چندین ساله که تشکیلات خود گردان دنبال اینه کشور فلسطین به ثبات برسه خودشون حل کنن مشکل کشورشونو..حمایتا و دخالتای بی جای کشور ما فلسطینو به جهنمی برا مردمش تبدیل کرده... البته دور نریم مملکت خودمون مردم خودمون الان با چه عزتی دارن زندگی میکنن...با دولا شدن تو سطل زباله ها دنبال عزت میگردن؟؟ کجای این عزتمندانه اس... قاعدتا تو جیره خوره جای هستی که داری دفاع میکنی..وگرنه که همه مردم دنیا میدونن...صلح بزرگترین و بهترین نعمت برای همه است.

علیرضا 1400/2/27 -15:29

آقای محمد اول اینکه شما جزو مردم فلسطین نیستی که ببینی راضی به صلح هستن یا نه ترجیحا از خودشون بپرس دوم اینکه باید اسناد و مدارک اسرائیل رو بررسی که که ادعای مالکیت داره ( از نظر شما فروش زمینهای اعراب در قبال دحتران یهود داستان هست ) سوم اینکه درسته که ما جنگ رو راه ننداختیم ولی دلیلی بر دخالت توسط ما هم نیست ادعای حمایت از عالم وادم رو داریم و لی مملکت خودمون روهواست حماس کی عزت داده به فلسطین ؟؟

م 1400/2/27 -16:17

ساسان داره ازت خوشم میاد، بعد از ذوالقرنین و بعضی از نظرات دن کیشوت، تو سومی هستی

برديا 1400/2/27 -16:27

گور پدر فلسطين ملت ما دارن از,فقر و بدبختي به فنا ميرن ,, ملت باحالللللي داريم

بسیجی 10 35 پاسخ 1400/2/27 -10:34

چی میگی تو شهادت افتخار ما امروز وظیفه نظام مقدس ایران وارد جنگ با اسرائیل و فلسطین آزاد کنه کی از شهادت و مرگ میترسونی

روح الله نادری معاون هدایت 1400/2/27 -11:11

بلندشو از زیر کولر تکون بخور برو اینقدر ور مفت نزن

ناشناس 1400/2/27 -11:35

از خودت مایه بزار بابا . میخوای شهید بشی راه بازه از بقیه مایه نزار .

ایرانی 1400/2/27 -11:51

خب بسم الله ؛ فردا بلیط بگیر برو غزه و با اسراییل بجنگ تا افتخار شهادت نصیبت بشه .

ناشناس 1400/2/27 -11:59

هزار احسنت اين ديدگاه، خب بسيجي عزيز لطفا پاشو برو راه شهادت برات بازه و شربت برات مهياست، ديگه زمان حرف زدن تنها به پايان رسيده برو عمل بكن به حرفات

123 1400/2/27 -12:23

پسر جون مدارس تعطیل هستش کلت یکم باد داره . سن تو به این حرفا نمیخوره.

مردم 1400/2/27 -12:27

برو بجنگ برادر. ما هم دعات میکنیم.

سرباز 1400/2/27 -12:58

اروپا و آمریکا با توافق میتونن ایران رو ویران کنن برجام هنوز یادمونه

علیرضا 1400/2/27 -13:15

اخوی شما برو جنگ ولی با داشته های خودت از ما مردم و بیت المالی که مال ماهست مایه نذار ببینم دیگه چی داری وظیفه ما تامین ارامش و اسایش مملکت خودمونه به ماهم ربطی نداره که اونجا کی چکار میکنه اون زمانیکه لبنانیا جشن لب ساحلی برگزار میکنن و پرچم ایران اتیش میزنن شما کجاشی ؟ از شهادت هم نترس هرچی نسل امثال شما کمتر بشه دنیا بیشتر روی ارامش میبینه بدو دیر شد حاجیییییییی

رضاسان 1400/2/27 -13:50

مرد حرفش بسم ا.... برو عمو یخت بفروش اب نشه

لزگی اذری 1400/2/27 -14:11

دفاع از مردم بی پناه وظیفه است حالا اگه مسلمان هم باشند واجبه هر انسان ازاده ای از مظلوم در هر کجای دنیا باشه دفاع میکنه '

ممد 1400/2/27 -16:28

بسيجي چرت نکو

خبر فوری در شبکه های اجتماعی
khabarfoori in social networks