رهبر معظم انقلاب:

در مورد انتخاب اشخاص هیچ دخالتی نمی‌کنم / دولتی تشکیل شود که انقلابی، عدالتخواه و معتقد به جوانان باشد


21 اردیبهشت 1400 - 22:02
609abd400ad6e_609abd400ad73
رهبر معظم انقلاب با تأکید بر اهمیت مشارکت بالا در انتخابات ۲۸ خرداد و تبیین آثار مهم این مشارکت فرمودند: باید دولتی تشکیل شود که انقلابی، عدالتخواه، ضدفساد و معتقد به تحول و جوانان باشد.

رهبر معظم انقلاب اسلامی عصر امروز (سه‌شنبه) در دیدار تصویری با نمایندگان تشکل‌های دانشجویی با اشاره به راهبرد اساسی تحول‌خواهی و تحول‌گرایی، ایجاد حرکت جهشی و جهادی همراه با نوآوری در روش‌ها و کارکردها در همه عرصه‌های حکمرانی و بخش‌هایی از سبک زندگی عمومی را ضروری خواندند و با تأکید بر اهمیت درجه اول مشارکت بالا در انتخابات ۲۸ خرداد و تبیین آثار مهم این مشارکت افزودند: در درجه دوم باید با انتخابی خوب و مطلوب کسی را روی کار آورد که مؤمن، انقلابی، با کفایت، مردمی، سرشار از امید، معتقد به جوانان و توانمندی‌های داخلی، و حقیقتاً عدالت‌خواه و ضدفساد باشد.

رهبر انقلاب با ابراز تأسف عمیق و محکوم کردن شدید دو حادثه بسیار تلخ و خونین اخیر در جهان اسلام یعنی در افغانستان و فلسطین گفتند: لعنت خداوند بر جنایتکارانی که غنچه‌های مظلوم و نوگلان بی‌گناه افغانستانی را پر پر کردند و به خاک و خون کشیدند و با به شهادت رساندن این دختران نوجوان، جنایت را تا این حد گسترش دادند.

ایشان همچنین با اشاره به جنایات وحشیانه و ظالمانه صهیونیست‌ها در مسجدالاقصی، قدس شریف و دیگر مناطق فلسطین گفتند: این جنایات در جلوی چشم جهانیان قرار دارد و همه باید با محکوم کردن آن، به وظایف خود عمل کنند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تجلیل از بیداری، ایستادگی و عزم جزم ملت فلسطین افزودند: صهیونیست‌ها جز زبان زور چیزی نمی‌فهمند لذا فلسطینی‌ها باید با افزایش قدرت و مقاومت خود، جنایتکاران را به تسلیم شدن و توقف اقدامات وحشی‌گرانه مجبور کنند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در تبیین بحث اصلی خود یعنی مسئله تحول‌خواهی و تحول‌گرایی افزودند: مقصود و هدف تحول، حفظ و تقویت اصول و خطوط اساسی انقلاب است البته با نوآوری در شیوه‌ها و روش‌ها.

ایشان با اشاره به استفاده از مفهوم تحول در ادبیات کشورهای غربی مخالف ایران و سخنان کسانی که در داخل عمدتاً به غرب گرایش دارند، افزودند: مقصود آنها بر خلاف مقصود و منطق ما، تحول در اصل و مبانی انقلاب است که در واقع نفی انقلاب، برگشت به عقب و ارتجاع محسوب می‌شود، بنابراین باید در مفهوم کلمه تحول دقت کرد.

رهبر انقلاب در تبیین علت نیاز کشور به تحول‌خواهی و تحول‌گرایی گفتند: در کنار پیشرفت‌ها و موفقیت‌های فراوان در دهه‌های اخیر، در زمینه‌هایی دچار عقب‌ماندگی و مشکلات مزمن هستیم که با حرکت‌های معمولی علاج نمی‌شوند و نیاز به تحول و حرکتی فوق‌العاده دارند که این نیاز جزو مسلمات این دوره از انقلاب برای برای تحقق گام دوم است.

ایشان عقب‌ماندگی‌ها را ناشی از برخی غفلت‌ها، غرض‌ورزی‌ها و فاصله گرفتن‌های تدریجی از خط انقلاب در دهه‌های اخیر خواندند و گفتند: به همین علت، بسیاری از ظرفیت‌ها و فرصت‌ها معطل و مغفول مانده و به منافع ملی خسارت زده است.

ایشان با اشاره به برخی مصداق‌ها افزودند: دیوان‌سالاری، کاغذبازی، مقررات غیرمفید و گاه مضر از جمله مشکلات بخش‌های مدیریتی کشور است، ضمن اینکه در بخش زندگی عمومی مسائلی مانند اسراف، مسابقه تجمل‌گرایی و اشرافی‌گری، بالا رفتن سن ازدواج و پیری جمعیت از جمله مشکلات جدی است.

رهبر انقلاب، روشن بودن منطق و هدف تحول را باعث جلوگیری از هرج و مرج ذهنی و عملی در این مسیر دانستند و گفتند: تحول باید ما را به احسن‌الحال برساند یعنی به تقویت خطوط اساسی انقلاب و روان شدن مسیر حرکت به سمت آرمان‌های اساسی نظیر عدالت، استقلال، آزادی و اسلامی شدن جامعه.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در همین زمینه خاطرنشان کردند: در رسیدن به این آرمان‌های کلان، برخی آرمان‌های خُرد مانند پیشرفت علمی، خودکفایی اقتصادی، اقتدار در سیاست خارجی و بیرون نگه داشتن کشور از شبکه انحصاری قدرت‌های مستکبر وجود دارد.

حضرت آیت الله خامنه‌ای سیاست‌هایی مانند اسلامی شدن دانشگاه‌ها و یا سیاست تبدیل صدا و سیما به یک دانشگاه عمومی را از جمله سیاست‌های بعدی برشمردند.

ایشان حرکت نسل اول انقلاب به سمت مقاصد اصلی جمهوری اسلامی را که با هدایت امام (ره) انجام شد و با دشواری‌ها و حوادث خونینی همراه بود، زمینه ساز تجربه آموزی خواندند و گفتند: یکی از مسائلی که شاید در آن دوره به آن توجه کافی نمی‌شد، پیچیدگی‌ها و دشواری‌های حرکت به سمت آرمان‌ها بود.

رهبر انقلاب اسلامی موضوع اسلامی شدن دانشگاه‌ها را یک نمونه از این مسائل خواندند و افزودند: دانشگاه در کشور ما در دوران تسلط و حاکمیت سیاست‌های غربی و به دست عوامل دلباخته غرب و با هدف تربیت نخبگان مطیع و مصرف کننده محصولات و دانش کهنه‌شده‌ی غرب پایه گذاری شد و تبدیل مجموعه‌ای با چنین مختصاتی، به یک دانشگاه اسلامی دارای پیچیدگی‌هایی است که تحقق آن جز با تحول امکان پذیر نیست.

حضرت آیت الله خامنه‌ای، ایجاد تحول در بحث‌هایی همچون جریان اقتصادی و همچنین حرکت علمی کشور را منوط به نگاهی دقیق و جامع دانستند و تأکید کردند: امروز نخبگان متدین و انقلابی کشور دارای تجربه‌های فراوان هستند و می‌توانند با تولید فکر و ابتکار، زمینه ساز تحول و همچنین مواجهه صحیح با مسائل جدید همچون فضای مجازی باشند.

ایشان راه منحصر به فرد تحقق تحول را استفاده از جوانان دانستند و گفتند: جوان همه الزامات یک حرکت تحولی را که عبارت است از فکر نو، ابتکار، توان بالا و جرات اقدام، دارد.

رهبر انقلاب اسلامی افزودند: البته در کنار این ویژگی‌های بارز جوانان، برخی نواقص و کمبودها در جوانان وجود دارد که باید در کنار آنان، کار آزمودگان و مجربین قرار گیرند.

حضرت آیت الله خامنه‌ای با اشاره به اظهارات قبلی خود مبنی بر لزوم تشکیل دولت جوان انقلابی، خاطر نشان کردند: برخی تصور کردند که منظور از دولت جوان انقلابی دولتی است که همه اعضای آن در رده سنی ۳۰ تا ۳۵ سال باشند در حالی‌که این به معنای نادیده گرفتن صاحبان تجربه و کار آزمودگان و دنیا دیدگان نیست.

ایشان شرط اساسی در جوانان و همچنین صاحبان تجربه را ایمان و انگیزه صادقانه و انقلابی دانستند و افزودند: دولت جوان انقلابی فقط شامل وزرا نمی‌شود بلکه مجموعه وسیعی از صدها مدیر مؤثر و تعیین کننده است که همه این رده‌ها می‌تواند میزبان جوانان مؤمن و انقلابی باشد که در تصمیم سازی ها و تصمیم گیری ها و اجرا حضور داشته باشند.

رهبر انقلاب اسلامی تأکید کردند: به نظر من استفاده از جوانان مومن و انقلابی در بخش‌های مختلف مدیریتی امکانپذیر است به شرط آنکه دولتی سرکار بیاید که مسئولان بالای آن، اطمینان و اعتقاد به جوانان داشته باشد، همانگونه که امام به جوانان اعتقاد داشت و کار را جلو برد.

حضرت آیت الله خامنه‌ای خاطرنشان کردند: اگر چنین دولتی سر کار بیاید، مشکلات در مدت زمان معقولی قابل حل خواهند بود و زمینه تحقق آرمان‌ها نیز فراهم خواهد شد.

ایشان با اشاره به نقش آفرینی و کارِ کارستان جوانان در پیروزی انقلاب و در شکل‌گیری جهاد سازندگی و در دفاع مقدس، افزودند: امروز کشور از لحاظ پرورش نیروی انسانی مؤمن، انقلابی، متخصص و دارای اعتماد به نفس، نسبت به دهه اول انقلاب، دارای شرایط بسیار بهتری است که باید این نیروهای جوان شناسایی و بکارگیری شوند.

حضرت آیت الله خامنه‌ای بحث مربوط به تحول را اینگونه جمع بندی کردند: اولاً تحول لازم است، ثانیاً تحول ممکن است و ثالثاً راه تحقق تحول، تشکیل یک دولت معتقد به تحول و عنصر تحول آفرین یعنی جوان مؤمن و انقلابی است.

رهبر انقلاب در ادامه سخنانشان چند تذکر در مورد دانشگاه‌ها بیان کردند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به اخبار نگران‌کننده از افت یادگیری و آموزش در دوران کرونا از مسئولان آموزش عالی خواستند به این مسئله توجه و از آن جلوگیری کنند.

ایشان همچنین لزوم رفع عیوب و نواقص دستگاه‌های مورد استفاده در یادگیری مجازی را یادآور شدند و با اشاره به پدیده زشت ایجاد کانالهای تقلب در امتحانات که موجب بی‌اعتبار شدن امر آموزش می‌شود، برخورد با این پدیده را خواستار شدند.

رهبر انقلاب با اشاره به برخی تلاش‌ها برای ناامید کردن دانشجویان و یا تشویق آنها به خروج از کشور و پشت کردن به آن، گفتند: دانشجو عنصر ارزشمندی برای کشور است که نباید افسرده و از کار افتاده شود زیرا دانشجویان مؤمن و فعال، در امیدآفرینی و تقویت انگیزه‌ها نقش مهمی دارند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای همچنین مسئله اشتغال دانشجویان از دوره دانشجویی را مورد تأکید قرار دادند و در خصوص مسئله سربازی که در سخنان دانشجویان نیز به آن اشاره شده بود، خاطرنشان کردند: مسئله سربازی جزو مسائل پیچیده‌ای است که نمی‌توان با آن به شکل شعاری برخورد کرد. البته در این زمینه طرح‌هایی داده شده و مجموعه‌هایی مشغول بررسی هستند که باید با تأمل در جوانب آن به تصمیم درست رسید.

رهبر انقلاب سپس چند نکته خطاب به تشکل‌های دانشجویی بیان کردند.

ایشان، تشکل‌های دانشجویی متعدد را فرصتی بزرگ برای کشور دانستند و با تأکید بر نقش‌آفرینی آنها به‌عنوان مراکز تولید فکر و پیشران حرکت‌های تحولی و جهادی در مسائل گوناگون اجتماعی و علمی، گفتند: «حضور جوانان جهادی در میدان پر خطر کرونا»، «حضور فعال در قبال مسائل بین‌المللی مانند قضیه نشریه موهن فرانسوی، انفجار در دانشگاه کابل و مسائل فلسطین و یمن»، «اظهارنظر و موضع‌گیری در قضیه اف‌اِی‌تی‌اف»، «تقویت مصوبه راهبردی مجلس در موضوع هسته‌ای»، و «واکنش به مشکلات خصوصی‌سازی‌ها که بعضی از آنها نیز به نتیجه رسید» از مصادیق تحسین‌برانگیز اقدام‌های تشکل‌های دانشجویی است که اینگونه موضع‌گیری‌ها هویت تشکلهای دانشجویی را نیز تقویت می‌کند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای انتظار از تشکلهای دانشجویی را تقویت بنیه دینی و انقلابی آنها و مسئله مهم تهذیب نفس خواندند و افزودند: تهذیب نفس تأثیر زیادی در مبارزات اجتماعی و انقلابی دارد و امام بزرگوار می‌فرمودند علت ترس افراد از آمریکا، تهذیب نفس نکردن است.

رهبر انقلاب علت انحراف برخی دانشجویان و تشکلهای انقلابیِ دهه ۶۰ در سال‌های بعد از مبانی انقلاب را ضعف فکری و ایمانی آنها برشمردند و گفتند: با وجود ایمان و تقوا، دانشجو دیگر سراغ مخالفان و دشمنان انقلاب نمی‌رود و در راه انقلاب استقامت می‌کند.

ایشان ارتباط تشکلهای دانشجویی با دانشجویان در سراسر کشور را فرصتی برای اثرگذاری و باز کردن گره‌های فکری و دینی دانشجویان دانستند و افزودند: البته در این زمینه مجموعه‌های نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه‌ها نیز وظایف مهمی دارند که باید بیشتر تلاش کنند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، انتخابات را عرصه دیگری برای نقش‌آفرینی تشکل‌های دانشجویی و تشویق همگان به حضور پر شور و انتخاب مطلوب دانستند و گفتند: برخی اظهارات ممکن است از سر دلسوزی باشد اما نباید منجر به دلسرد کردن مردم از مشارکت در انتخابات شود.

رهبر انقلاب، مردم‌سالاری و انتخاب مسئولان کشور به‌دست مردم را بسیار مهم خواندند و افزودند: حضور پر شور مردم در انتخابات تأثیر زیادی در قوت و توانایی‌های دولت منتخب دارد و موجب افزایش آبرو، امنیت و قدرت بازدارندگی کشور می‌شود.

ایشان پس از تأکید بر مشارکت بالا در انتخابات، «انتخاب مطلوب و خوب» را مورد تأکید قرار دادند و گفتند: دولتی باید تشکیل شود که دارای کفایت و مدیریت، با ایمان، لبریز از امید و معتقد به توانمندی‌های داخلی باشد چرا که اگر مسئولین دولتی ناامید باشند کاری از پیش نمی‌رود.

رهبر انقلاب اسلامی تأکید کردند: فردی که معتقد است نمی‌توان از لحاظ دفاعی، سیاسی، اقتصادی و تولیدی کاری در داخل انجام داد، لایق حکمرانی بر مردم نیست.

ایشان افزودند: کسانی باید بر سر کار بیایند که معتقد به مردم و جوانان باشند، عنصر جوان را قدر بدانند، عملکرد انقلابی داشته باشند و حقیقتاً عدالتخواه و ضدفساد باشند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای خاطرنشان کردند: چنین دولتی پس از روی کار آمدن می‌تواند با گماردن صدها مدیر جوان و مؤمن در مدیریت‌ها کار کشور را سامان دهد.

رهبر انقلاب نکته‌ای نیز درباره نظر خود درباره حضور اشخاص در انتخابات بیان کردند و گفتند: بنده در مورد انتخاب اشخاص هیچ دخالتی نمی‌کنم. در دوره‌های گذشته افرادی که قصد کاندیداتوری داشتند، نظر من را می‌پرسیدند که می‌گفتم «نه موافقم نه مخالفم» یعنی نظری ندارم اما در این دوره گفتم همین مطلب را نیز نمی‌گویم.

ایشان افزودند: افرادی که بین خود و خدا، معتقدند که شایستگی و شرایط قانونی را دارند وارد شوند و مردم نیز با دیدن برنامه‌های آنان، انتخاب کنند.

رهبر انقلاب اسلامی در آغاز سخنانشان، جلسه امروز را بسیار خوب و سخنان دانشجویان را در سطحی بالا خواندند و انتشار دیدگاه‌های دانشجویان را برای افکار عمومی مفید برشمردند.

ایشان همچنین با توصیه مؤکد به حفظ آثار ماه مبارک رمضان در دیگر ایام سال گفتند: سلوک رمضانی باید در رفتارهای شخصی، عمومی، اجتماعی، دانشگاهی، سیاسی و حکومتی بروز و استمرار یابد تا باب رحمت الهی گشوده بماند.

پیش از سخنان رهبر انقلاب اسلامی، ۹ تن از نمایندگان تشکل‌های دانشجویی به بیان دیدگاه‌ها و راهکارهای خود نسبت به مسائل کشور پرداختند. خانم‌ها و آقایان:
- محسن خزایی (نماینده بسیج دانشجویی)
- حمید محمدپور (دبیر اتحادیه جنبش عدالت‌خواه دانشجویی)
- ریحانه السادات میرحسنی (نخبه علمی و مسئول پروژه واکسن آنفولانزای فصلی انسانی)
- سید ایمان احمدی (دبیر اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل)
- فاطمه صحرانشین (نماینده نشریات دانشجویی وزارت بهداشت)
- توحید تقی زاده (دبیرکل اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان)
- میر آرمان عدنانی (دبیر انجمن اسلامی دانشجویان پیشرو دانشگاه تربیت مدرس)
- فاطمه راوند (نماینده گروه‌های جهادی دانشجویی)
- و محمد گودرزی (دبیر اتحادیه دفتر تحکیم وحدت)
بر نکات زیر تاکید کردند:
- بازطراحی ساختار اداری- اجرایی کشور
- تعمیق نظریه پردازی در زمینه عدالت و آزادی
- روشن شدن منطق خصوصی‌سازی‌ها
- بازنگری ساختارها و کارکردهای شوراهای عالی
- پیشنهاد نام‌گذاری دهه پنجم انقلاب به نام تحول و نوگرایی
- ضرورت تشکل‌یابی مستقل کارگران و اصناف
- لزوم حمایت و عدم رقابت بخش دولتی با بخش خصوصی در زمینه تولید واکسن
- ضرورت تدوین سند جامع سواد رسانه‌ای
- بازنگری در اجرای برخی از قوانین از جمله قانون خدمت سربازی
- لزوم زدودن محافظه‌کاری و خبررسانی دقیق و اعتمادآفرین در صداوسیما
- ایجاد شفافیت در زمینه ضوابط گزینش و جذب نیروهای متخصص
- انتقاد از برخی برخوردها با دانشجویان منتقد

رهبر معظم انقلاب با تأکید بر اهمیت مشارکت بالا در انتخابات ۲۸ خرداد و تبیین آثار مهم این مشارکت فرمودند: باید دولتی تشکیل شود که انقلابی، عدالتخواه، ضدفساد و معتقد به تحول و جوانان باشد.

پایگاه خبری خبر فوری (khabarfoori.com)

609abd400ad6e_609abd400ad73
21 اردیبهشت 1400 - 22:02

رهبر معظم انقلاب اسلامی عصر امروز (سه‌شنبه) در دیدار تصویری با نمایندگان تشکل‌های دانشجویی با اشاره به راهبرد اساسی تحول‌خواهی و تحول‌گرایی، ایجاد حرکت جهشی و جهادی همراه با نوآوری در روش‌ها و کارکردها در همه عرصه‌های حکمرانی و بخش‌هایی از سبک زندگی عمومی را ضروری خواندند و با تأکید بر اهمیت درجه اول مشارکت بالا در انتخابات ۲۸ خرداد و تبیین آثار مهم این مشارکت افزودند: در درجه دوم باید با انتخابی خوب و مطلوب کسی را روی کار آورد که مؤمن، انقلابی، با کفایت، مردمی، سرشار از امید، معتقد به جوانان و توانمندی‌های داخلی، و حقیقتاً عدالت‌خواه و ضدفساد باشد.

رهبر انقلاب با ابراز تأسف عمیق و محکوم کردن شدید دو حادثه بسیار تلخ و خونین اخیر در جهان اسلام یعنی در افغانستان و فلسطین گفتند: لعنت خداوند بر جنایتکارانی که غنچه‌های مظلوم و نوگلان بی‌گناه افغانستانی را پر پر کردند و به خاک و خون کشیدند و با به شهادت رساندن این دختران نوجوان، جنایت را تا این حد گسترش دادند.

ایشان همچنین با اشاره به جنایات وحشیانه و ظالمانه صهیونیست‌ها در مسجدالاقصی، قدس شریف و دیگر مناطق فلسطین گفتند: این جنایات در جلوی چشم جهانیان قرار دارد و همه باید با محکوم کردن آن، به وظایف خود عمل کنند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تجلیل از بیداری، ایستادگی و عزم جزم ملت فلسطین افزودند: صهیونیست‌ها جز زبان زور چیزی نمی‌فهمند لذا فلسطینی‌ها باید با افزایش قدرت و مقاومت خود، جنایتکاران را به تسلیم شدن و توقف اقدامات وحشی‌گرانه مجبور کنند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در تبیین بحث اصلی خود یعنی مسئله تحول‌خواهی و تحول‌گرایی افزودند: مقصود و هدف تحول، حفظ و تقویت اصول و خطوط اساسی انقلاب است البته با نوآوری در شیوه‌ها و روش‌ها.

ایشان با اشاره به استفاده از مفهوم تحول در ادبیات کشورهای غربی مخالف ایران و سخنان کسانی که در داخل عمدتاً به غرب گرایش دارند، افزودند: مقصود آنها بر خلاف مقصود و منطق ما، تحول در اصل و مبانی انقلاب است که در واقع نفی انقلاب، برگشت به عقب و ارتجاع محسوب می‌شود، بنابراین باید در مفهوم کلمه تحول دقت کرد.

رهبر انقلاب در تبیین علت نیاز کشور به تحول‌خواهی و تحول‌گرایی گفتند: در کنار پیشرفت‌ها و موفقیت‌های فراوان در دهه‌های اخیر، در زمینه‌هایی دچار عقب‌ماندگی و مشکلات مزمن هستیم که با حرکت‌های معمولی علاج نمی‌شوند و نیاز به تحول و حرکتی فوق‌العاده دارند که این نیاز جزو مسلمات این دوره از انقلاب برای برای تحقق گام دوم است.

ایشان عقب‌ماندگی‌ها را ناشی از برخی غفلت‌ها، غرض‌ورزی‌ها و فاصله گرفتن‌های تدریجی از خط انقلاب در دهه‌های اخیر خواندند و گفتند: به همین علت، بسیاری از ظرفیت‌ها و فرصت‌ها معطل و مغفول مانده و به منافع ملی خسارت زده است.

ایشان با اشاره به برخی مصداق‌ها افزودند: دیوان‌سالاری، کاغذبازی، مقررات غیرمفید و گاه مضر از جمله مشکلات بخش‌های مدیریتی کشور است، ضمن اینکه در بخش زندگی عمومی مسائلی مانند اسراف، مسابقه تجمل‌گرایی و اشرافی‌گری، بالا رفتن سن ازدواج و پیری جمعیت از جمله مشکلات جدی است.

رهبر انقلاب، روشن بودن منطق و هدف تحول را باعث جلوگیری از هرج و مرج ذهنی و عملی در این مسیر دانستند و گفتند: تحول باید ما را به احسن‌الحال برساند یعنی به تقویت خطوط اساسی انقلاب و روان شدن مسیر حرکت به سمت آرمان‌های اساسی نظیر عدالت، استقلال، آزادی و اسلامی شدن جامعه.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در همین زمینه خاطرنشان کردند: در رسیدن به این آرمان‌های کلان، برخی آرمان‌های خُرد مانند پیشرفت علمی، خودکفایی اقتصادی، اقتدار در سیاست خارجی و بیرون نگه داشتن کشور از شبکه انحصاری قدرت‌های مستکبر وجود دارد.

حضرت آیت الله خامنه‌ای سیاست‌هایی مانند اسلامی شدن دانشگاه‌ها و یا سیاست تبدیل صدا و سیما به یک دانشگاه عمومی را از جمله سیاست‌های بعدی برشمردند.

ایشان حرکت نسل اول انقلاب به سمت مقاصد اصلی جمهوری اسلامی را که با هدایت امام (ره) انجام شد و با دشواری‌ها و حوادث خونینی همراه بود، زمینه ساز تجربه آموزی خواندند و گفتند: یکی از مسائلی که شاید در آن دوره به آن توجه کافی نمی‌شد، پیچیدگی‌ها و دشواری‌های حرکت به سمت آرمان‌ها بود.

رهبر انقلاب اسلامی موضوع اسلامی شدن دانشگاه‌ها را یک نمونه از این مسائل خواندند و افزودند: دانشگاه در کشور ما در دوران تسلط و حاکمیت سیاست‌های غربی و به دست عوامل دلباخته غرب و با هدف تربیت نخبگان مطیع و مصرف کننده محصولات و دانش کهنه‌شده‌ی غرب پایه گذاری شد و تبدیل مجموعه‌ای با چنین مختصاتی، به یک دانشگاه اسلامی دارای پیچیدگی‌هایی است که تحقق آن جز با تحول امکان پذیر نیست.

حضرت آیت الله خامنه‌ای، ایجاد تحول در بحث‌هایی همچون جریان اقتصادی و همچنین حرکت علمی کشور را منوط به نگاهی دقیق و جامع دانستند و تأکید کردند: امروز نخبگان متدین و انقلابی کشور دارای تجربه‌های فراوان هستند و می‌توانند با تولید فکر و ابتکار، زمینه ساز تحول و همچنین مواجهه صحیح با مسائل جدید همچون فضای مجازی باشند.

ایشان راه منحصر به فرد تحقق تحول را استفاده از جوانان دانستند و گفتند: جوان همه الزامات یک حرکت تحولی را که عبارت است از فکر نو، ابتکار، توان بالا و جرات اقدام، دارد.

رهبر انقلاب اسلامی افزودند: البته در کنار این ویژگی‌های بارز جوانان، برخی نواقص و کمبودها در جوانان وجود دارد که باید در کنار آنان، کار آزمودگان و مجربین قرار گیرند.

حضرت آیت الله خامنه‌ای با اشاره به اظهارات قبلی خود مبنی بر لزوم تشکیل دولت جوان انقلابی، خاطر نشان کردند: برخی تصور کردند که منظور از دولت جوان انقلابی دولتی است که همه اعضای آن در رده سنی ۳۰ تا ۳۵ سال باشند در حالی‌که این به معنای نادیده گرفتن صاحبان تجربه و کار آزمودگان و دنیا دیدگان نیست.

ایشان شرط اساسی در جوانان و همچنین صاحبان تجربه را ایمان و انگیزه صادقانه و انقلابی دانستند و افزودند: دولت جوان انقلابی فقط شامل وزرا نمی‌شود بلکه مجموعه وسیعی از صدها مدیر مؤثر و تعیین کننده است که همه این رده‌ها می‌تواند میزبان جوانان مؤمن و انقلابی باشد که در تصمیم سازی ها و تصمیم گیری ها و اجرا حضور داشته باشند.

رهبر انقلاب اسلامی تأکید کردند: به نظر من استفاده از جوانان مومن و انقلابی در بخش‌های مختلف مدیریتی امکانپذیر است به شرط آنکه دولتی سرکار بیاید که مسئولان بالای آن، اطمینان و اعتقاد به جوانان داشته باشد، همانگونه که امام به جوانان اعتقاد داشت و کار را جلو برد.

حضرت آیت الله خامنه‌ای خاطرنشان کردند: اگر چنین دولتی سر کار بیاید، مشکلات در مدت زمان معقولی قابل حل خواهند بود و زمینه تحقق آرمان‌ها نیز فراهم خواهد شد.

ایشان با اشاره به نقش آفرینی و کارِ کارستان جوانان در پیروزی انقلاب و در شکل‌گیری جهاد سازندگی و در دفاع مقدس، افزودند: امروز کشور از لحاظ پرورش نیروی انسانی مؤمن، انقلابی، متخصص و دارای اعتماد به نفس، نسبت به دهه اول انقلاب، دارای شرایط بسیار بهتری است که باید این نیروهای جوان شناسایی و بکارگیری شوند.

حضرت آیت الله خامنه‌ای بحث مربوط به تحول را اینگونه جمع بندی کردند: اولاً تحول لازم است، ثانیاً تحول ممکن است و ثالثاً راه تحقق تحول، تشکیل یک دولت معتقد به تحول و عنصر تحول آفرین یعنی جوان مؤمن و انقلابی است.

رهبر انقلاب در ادامه سخنانشان چند تذکر در مورد دانشگاه‌ها بیان کردند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به اخبار نگران‌کننده از افت یادگیری و آموزش در دوران کرونا از مسئولان آموزش عالی خواستند به این مسئله توجه و از آن جلوگیری کنند.

ایشان همچنین لزوم رفع عیوب و نواقص دستگاه‌های مورد استفاده در یادگیری مجازی را یادآور شدند و با اشاره به پدیده زشت ایجاد کانالهای تقلب در امتحانات که موجب بی‌اعتبار شدن امر آموزش می‌شود، برخورد با این پدیده را خواستار شدند.

رهبر انقلاب با اشاره به برخی تلاش‌ها برای ناامید کردن دانشجویان و یا تشویق آنها به خروج از کشور و پشت کردن به آن، گفتند: دانشجو عنصر ارزشمندی برای کشور است که نباید افسرده و از کار افتاده شود زیرا دانشجویان مؤمن و فعال، در امیدآفرینی و تقویت انگیزه‌ها نقش مهمی دارند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای همچنین مسئله اشتغال دانشجویان از دوره دانشجویی را مورد تأکید قرار دادند و در خصوص مسئله سربازی که در سخنان دانشجویان نیز به آن اشاره شده بود، خاطرنشان کردند: مسئله سربازی جزو مسائل پیچیده‌ای است که نمی‌توان با آن به شکل شعاری برخورد کرد. البته در این زمینه طرح‌هایی داده شده و مجموعه‌هایی مشغول بررسی هستند که باید با تأمل در جوانب آن به تصمیم درست رسید.

رهبر انقلاب سپس چند نکته خطاب به تشکل‌های دانشجویی بیان کردند.

ایشان، تشکل‌های دانشجویی متعدد را فرصتی بزرگ برای کشور دانستند و با تأکید بر نقش‌آفرینی آنها به‌عنوان مراکز تولید فکر و پیشران حرکت‌های تحولی و جهادی در مسائل گوناگون اجتماعی و علمی، گفتند: «حضور جوانان جهادی در میدان پر خطر کرونا»، «حضور فعال در قبال مسائل بین‌المللی مانند قضیه نشریه موهن فرانسوی، انفجار در دانشگاه کابل و مسائل فلسطین و یمن»، «اظهارنظر و موضع‌گیری در قضیه اف‌اِی‌تی‌اف»، «تقویت مصوبه راهبردی مجلس در موضوع هسته‌ای»، و «واکنش به مشکلات خصوصی‌سازی‌ها که بعضی از آنها نیز به نتیجه رسید» از مصادیق تحسین‌برانگیز اقدام‌های تشکل‌های دانشجویی است که اینگونه موضع‌گیری‌ها هویت تشکلهای دانشجویی را نیز تقویت می‌کند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای انتظار از تشکلهای دانشجویی را تقویت بنیه دینی و انقلابی آنها و مسئله مهم تهذیب نفس خواندند و افزودند: تهذیب نفس تأثیر زیادی در مبارزات اجتماعی و انقلابی دارد و امام بزرگوار می‌فرمودند علت ترس افراد از آمریکا، تهذیب نفس نکردن است.

رهبر انقلاب علت انحراف برخی دانشجویان و تشکلهای انقلابیِ دهه ۶۰ در سال‌های بعد از مبانی انقلاب را ضعف فکری و ایمانی آنها برشمردند و گفتند: با وجود ایمان و تقوا، دانشجو دیگر سراغ مخالفان و دشمنان انقلاب نمی‌رود و در راه انقلاب استقامت می‌کند.

ایشان ارتباط تشکلهای دانشجویی با دانشجویان در سراسر کشور را فرصتی برای اثرگذاری و باز کردن گره‌های فکری و دینی دانشجویان دانستند و افزودند: البته در این زمینه مجموعه‌های نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه‌ها نیز وظایف مهمی دارند که باید بیشتر تلاش کنند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، انتخابات را عرصه دیگری برای نقش‌آفرینی تشکل‌های دانشجویی و تشویق همگان به حضور پر شور و انتخاب مطلوب دانستند و گفتند: برخی اظهارات ممکن است از سر دلسوزی باشد اما نباید منجر به دلسرد کردن مردم از مشارکت در انتخابات شود.

رهبر انقلاب، مردم‌سالاری و انتخاب مسئولان کشور به‌دست مردم را بسیار مهم خواندند و افزودند: حضور پر شور مردم در انتخابات تأثیر زیادی در قوت و توانایی‌های دولت منتخب دارد و موجب افزایش آبرو، امنیت و قدرت بازدارندگی کشور می‌شود.

ایشان پس از تأکید بر مشارکت بالا در انتخابات، «انتخاب مطلوب و خوب» را مورد تأکید قرار دادند و گفتند: دولتی باید تشکیل شود که دارای کفایت و مدیریت، با ایمان، لبریز از امید و معتقد به توانمندی‌های داخلی باشد چرا که اگر مسئولین دولتی ناامید باشند کاری از پیش نمی‌رود.

رهبر انقلاب اسلامی تأکید کردند: فردی که معتقد است نمی‌توان از لحاظ دفاعی، سیاسی، اقتصادی و تولیدی کاری در داخل انجام داد، لایق حکمرانی بر مردم نیست.

ایشان افزودند: کسانی باید بر سر کار بیایند که معتقد به مردم و جوانان باشند، عنصر جوان را قدر بدانند، عملکرد انقلابی داشته باشند و حقیقتاً عدالتخواه و ضدفساد باشند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای خاطرنشان کردند: چنین دولتی پس از روی کار آمدن می‌تواند با گماردن صدها مدیر جوان و مؤمن در مدیریت‌ها کار کشور را سامان دهد.

رهبر انقلاب نکته‌ای نیز درباره نظر خود درباره حضور اشخاص در انتخابات بیان کردند و گفتند: بنده در مورد انتخاب اشخاص هیچ دخالتی نمی‌کنم. در دوره‌های گذشته افرادی که قصد کاندیداتوری داشتند، نظر من را می‌پرسیدند که می‌گفتم «نه موافقم نه مخالفم» یعنی نظری ندارم اما در این دوره گفتم همین مطلب را نیز نمی‌گویم.

ایشان افزودند: افرادی که بین خود و خدا، معتقدند که شایستگی و شرایط قانونی را دارند وارد شوند و مردم نیز با دیدن برنامه‌های آنان، انتخاب کنند.

رهبر انقلاب اسلامی در آغاز سخنانشان، جلسه امروز را بسیار خوب و سخنان دانشجویان را در سطحی بالا خواندند و انتشار دیدگاه‌های دانشجویان را برای افکار عمومی مفید برشمردند.

ایشان همچنین با توصیه مؤکد به حفظ آثار ماه مبارک رمضان در دیگر ایام سال گفتند: سلوک رمضانی باید در رفتارهای شخصی، عمومی، اجتماعی، دانشگاهی، سیاسی و حکومتی بروز و استمرار یابد تا باب رحمت الهی گشوده بماند.

پیش از سخنان رهبر انقلاب اسلامی، ۹ تن از نمایندگان تشکل‌های دانشجویی به بیان دیدگاه‌ها و راهکارهای خود نسبت به مسائل کشور پرداختند. خانم‌ها و آقایان:
- محسن خزایی (نماینده بسیج دانشجویی)
- حمید محمدپور (دبیر اتحادیه جنبش عدالت‌خواه دانشجویی)
- ریحانه السادات میرحسنی (نخبه علمی و مسئول پروژه واکسن آنفولانزای فصلی انسانی)
- سید ایمان احمدی (دبیر اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل)
- فاطمه صحرانشین (نماینده نشریات دانشجویی وزارت بهداشت)
- توحید تقی زاده (دبیرکل اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان)
- میر آرمان عدنانی (دبیر انجمن اسلامی دانشجویان پیشرو دانشگاه تربیت مدرس)
- فاطمه راوند (نماینده گروه‌های جهادی دانشجویی)
- و محمد گودرزی (دبیر اتحادیه دفتر تحکیم وحدت)
بر نکات زیر تاکید کردند:
- بازطراحی ساختار اداری- اجرایی کشور
- تعمیق نظریه پردازی در زمینه عدالت و آزادی
- روشن شدن منطق خصوصی‌سازی‌ها
- بازنگری ساختارها و کارکردهای شوراهای عالی
- پیشنهاد نام‌گذاری دهه پنجم انقلاب به نام تحول و نوگرایی
- ضرورت تشکل‌یابی مستقل کارگران و اصناف
- لزوم حمایت و عدم رقابت بخش دولتی با بخش خصوصی در زمینه تولید واکسن
- ضرورت تدوین سند جامع سواد رسانه‌ای
- بازنگری در اجرای برخی از قوانین از جمله قانون خدمت سربازی
- لزوم زدودن محافظه‌کاری و خبررسانی دقیق و اعتمادآفرین در صداوسیما
- ایجاد شفافیت در زمینه ضوابط گزینش و جذب نیروهای متخصص
- انتقاد از برخی برخوردها با دانشجویان منتقد

منبع: khamenei.ir

38

نظرات 20
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما پس از تایید توسط مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشند منتشر نخواهد شد.
احمد 0 0 پاسخ 1400/2/22 -21:44

واقعاً متاسفم که خبر فوری یک سوال را نتوانست درج کند که آیا رهبری اجازه می دهد یکبار همه طیف های دانشجویی نظرات خود را بدون هرگونه ترس مطرح کنند؟ آیا این سوال به خط قرمزی بر می خورد.

احمد 1 0 پاسخ 1400/2/22 -06:23

پس نظرات ما کو خبر فوری هم جیره بگیر شده و عرضه درج حقایق را ندارد

1400/2/22 -07:01

به نظرم رهبری جزو خط قرمزهاست. شاید کار ایشون رو نقد کردی، و اگه اینطور باشه هیچ خبرگزاری‌ای اجازه انتشار نداره.

منم مختار 2 0 پاسخ 1400/2/22 -02:37

صحبتهای رهبری متین است و درست اما مشکل شورای نگهبان استصوابی است که جناحی برخورد میکند به نظرم شناخته شده ها مورد وثوق ملت بایستی تایید صلاحیت شوند با هر طرز تفکری ملت همیشه یک گام از مسؤولان نظام جلوتر بودند و صلاح مملکت خویش خسروان دانند کاندیداها باید در تلویزیون برنامه‌هایی ارایه دهند و مردم پس از سبک سنگین کردن و غربالگری یکی را با اکثریت آرا انتخاب کنند.یا حق

س 4 0 پاسخ 1400/2/22 -02:37

چهل و سه ساله که می گن انقلابی . آخر معلوم نیست کی انقلابیه ؟ سوابق روحانی را بررسی کنیم قبل از رئیس جمهور شدن به این نتیجه می رسیم که انقلابی یعنی کسی که آخوند نباشه ، جیره خور این حکومت نباشه ، روابطی با دزدها و دزدی های حکومت نداشته باشه و اصلا چنین کسی تایید نمیشه !!! پس دور تسلسل ادامه دارد .

مهرداد سربندی 0 7 پاسخ 1400/2/22 -02:24

در فرمایشات رهبر معظم چند نکته مهم وجود دارد 1- ایشان فرمودند : امام راحل به جوانان اعتقاد داشتند . بعد از مرحوم اما دیگر کسی به جوانان اعتقاد نداشته تا به امروز که ایشان اصرار دارند دوباره به جوانان اعتماد شود. نظر ایشان به جوانان یک تحول بزرگ است. زیرا جوانان نسل اول انقلاب امروز همه به سن پیری و کهولت رسیده اند. عده ای از آنها بر اثر همین کهولت در قید حیات نیستند و آنهایی هم که هستند دست از سر پست و مقام بر نمیدارند. لاجرم مملکت کم کم به سمتی میرود که دچار قطع رجال سیاسی می شود. 2 - ایشان فرمودند در انتخابات های قبلی می گفتم«نه موافقم نه مخالفم» یعنی نظری ندارم اما در این دوره گفتم همین مطلب را نیز نمی‌گویم. البته به جز مسئله سید حسن خمینی که در وقعا رهبر انقلاب بعنوان یک استثنا اظهار نظر فرمودند. سکوت ایشان یک تحول بزرگ است. به نظر میرسد آقای رئیسی بی جهت منتظر اذن رهبری ماندند. به نظر میرسد که رهبر انقلاب از یک طرف با اشاره کردن به جوانگرایی و تصمیم به سکوتی که در قبال نامزدی بزرگان گرفته اند. به نوعی مخالفت خود را با نامزد شدن جناب رئیسی و هم سن و سالان ایشان دارند. 3 - رهبر انقلاب به یک انتخاب پر شور و حداکثری تاکید دارند و مصرانه از مردم حضور در انتخابات را می خواهند. این خواسته رهبر صد در صد مخالف خواسته جریان اصولگرا و پایداری است که شانس موفقیت خود را در انتخابات حداقلی می بینند و تلاش می کنند به هر طریق شده مردم را ناامید کنند تا کمتر در انتخابات مشارکت داشته باشند. بنابراین از آنجا که رهبر معظم با تفکرات و اقدامات این جماعت بخوبی اشنا هستند و از آنجا که عیرغم این دانسته ها باز هم اصرار به مشارکت پر شور دارند. معنایش این است که رهبر دلش نمی خواهد هیچکدام از نامزدهای اصولگرا و پایداری برنده این انتخابات باشند. زیرا در یک انتخابات حداکثری هیچکدام از این افراد رای نمی آورند.

بهمنی 1400/2/22 -02:47

به مهرداد سربندی باید گفت اینقدر صغرا کبرا بهم نباف باید وضع اقتصاد و رابطه سیاسی با دنیا و نوع نگرش دولت تغییر کنه و از دشمن پروری در دنیا جلوگیری کنیم تا ایران دوباره بتونه اقتصاد قوی و پویا داشته باشه و از این فلاکتی که بوجود اومده عبور کنیم حالا تو هم بشین برای خودت یه کله ماده تبصره بباف بهم که اگه اینطور بشه چی میشه و اگه اونطور بشه چی میشه و هی با کلمات بازی نکن

مهرداد سربندی 1400/2/22 -09:20

در پاسخ به بهمنی از این در مورد نظر حقیر اظهار نظر نمودید ممنونم. اما من نه صغرا کبرا بافتم نه با کلمات بازی کردم. من از صحبت های رهبر سه مطلب استخراج کردم 1- اگر این افراد کهنسال و فرسوده دست از پست و مقامشان بر دارند نوبت به جوانان میرسد. 2 - اگر رهبر تصمیم گرفته اند سکوت کنند . پشت این سکوت فریاد است. 3 - اصولگرایان با رهبر زاویه پیدا کرده اند و رهبر از تفکرات و رفتار پر از اشتباه آنها ناراحت است. بنابراین اگر مردم همت کنند و یک انتخابات پر شور داشته باشیم . هم خواسته رهبر تحقق یافته هم آبروی نظام حفظ می شود و هم هیچ اصولگرا یا پایداری ناپایدار در انتخابات حداکثری برنده نخواهند شد. حالا این مطالب چه ربطی به ماده تبصره بافتن و با کلمات بازی کردن داره؟ لطفا کمی عمیق تر فکر کن. من مطالب بسیار مهمی مطرح کردم. انتخابات 1400 مهم است اما مهمتر از آن مسائلی است که تا 1408 قرار است اتفاق بیفتد.

کاربر ناشناس 10 0 پاسخ 1400/2/22 -01:35

یازهر یا کبری یاسعرا ... یا ننه سوکینه

مورچه 1400/2/22 -01:56

اسرییل محوشده

ناشناس 11 0 پاسخ 1400/2/22 -01:30

دولت باید برای رفاه ملت و کشور کار کند نه هر دوره بدزدد و منتظر دولت دیگر باشیم و الکی امید ببندیم که خوب خواهد شد و هر روز سیاه تر از روز قبل باشه ببخشین این اموال ملی و مملکت است که داره هرروز و هر ساعت در جیب یکسری انگشت شمار میره و مردم دارن نابود میشن

نشناس ک 8 3 پاسخ 1400/2/22 -01:29

اگر جوانان با طرز فکر انقلابی باشن میشن مثل حاج طوسی از بس از جنس مخالف دور بود که به جنس موافق رو آوردن این است واقعیت جوانان انقلابی و نسل بعدش هم صنایع دستی کار میکنن و جوانان روستایی هم با حیوانات بار بر دستاورد هایی دارن؟

مورچ 1400/2/22 -01:49

اسراییل محو شد

سعید 5 8 پاسخ 1400/2/22 -00:43

این خصوصیات احمدی نژاده

ناشناس 11 9 پاسخ 1400/2/22 -00:18

صبحت های رهبری راجع به کاندید ریس جمهور بیشتر خصوصیات ریسی اشاره می کنه نظرشون ریسی هست با این سخنان باید فهمید ریسی ریس جمهور ۱۴۰۰ هست

. 1400/2/22 -00:35

انتصاب واقعا باعث افتخار ربیسیه دید مردم بهش رای نمی دین بی خیال رای مردم شد

مورچه 1400/2/22 -01:23

اقای ناشناس طبق فرمایش جنابعالی رییسی منصوب شدودیگه نیازی ب رای مردم نیست؟ خدارا شکر توی این کرونا تجمع مردمی نداریم

انسان به نام بقیه الله 4 1 پاسخ 1400/2/22 -00:17

خوب اماده کنید دکتر داره میاد حداقل اینه ایشون میشه به چالش کشید کار جلو برد ومردم اسیب نبینن

وحید 24 1 پاسخ 1400/2/21 -23:25

بعد۴۲ سال تاره دنبال دولت انقلابی هستیم تا الان ضد انقلابی بوده

کاربر ناشناس 9 1 پاسخ 1400/2/21 -23:25

یازهرا

خبر فوری در شبکه های اجتماعی
khabarfoori in social networks