روحانی: اجازه ندادیم در کشور قحطی بیاید


18 اردیبهشت 1400 - 22:36
6096cf97ac43a_6096cf97ac43e
رئیس جمهور گفت: بسیار امیدواریم که تا اواسط خرداد واکسن‌های خریداری شده از کوواکس و دیگر کشورها وارد کشور شود.

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی روز شنبه در دیدار جمعی از مسوولان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و تعدادی از مدیران شرکتهای فعال در زمینه تولید واکسن کرونا با بیان اینکه از آغاز شیوع کرونا در کشور در روزهای پایانی بهمن سال 98 تاکنون مراحل مهم و متعددی را پشت سر گذاشته‌ایم،گفت: ایثار و فداکاری کادر درمان و مدافعان سلامت در راه مقابله با کرونا و تامین سلامت مردم اقدامی ارزشمند و قابل تقدیر است.

رئیس جمهور افزود: در روزهای اول موضوع بازگرداندن تعدادی دانشجوی ایرانی از ووهان چین همه را دچار نگرانی کرده بود چرا که اساساً سرعت گسترش این بیماری در جهان یک رعب و وحشت همگانی ایجاد کرده بود و از آنجا که با یک ویروس و بیماری ناشناخته مواجه بودیم نظرات متفاوتی وجود داشت از جمله اینکه همه نگران بودند که دانشجویان بازگردانده شده از ووهان کجا قرنطینه و نگهداری شوند و حتی بیمارستان‌ها نیز از پذیرش آنها واهمه داشتند.

دکتر روحانی با اشاره به اینکه بشر در یک قرن گذشته با هیچ پاندمی مواجه نشده بود، افزود: پیشرفت‌های پزشکی یک اطمینان خاطری از پایان یافتن شیوع بیماری‌های مسری ایجاد کرده بود اما شیوع کرونا همه کشورهای جهان حتی کشورهایی را که ساختارهای پیچیده و پیشرفته بهداشتی و سرمایه و نیروی انسانی کافی در بخش بهداشتی و پزشکی خود داشتند، دچار مشکل کرد.

رئیس جمهور اظهار داشت: ایران به عنوان کشوری که بخاطر تحریم های ظالمانه همه دروازه‌ها به روی او بسته شده بود و علاوه بر محدودیت‌های شدید برای تبادل پول و کالا، تبادل دارو و تجهیزات پزشکی از خارج نیز برایش تقریبا غیرممکن شده بود، با لطف و عنایت خدا توانست با همت فرزندان خود در بخش‌های کادر درمان، محققان و پژوهشگران بهداشتی و پزشکی از عرصه این امتحان بزرگ سربلند بیرون بیاید.

دکتر روحانی ادامه داد: در روزهای اول شیوع کرونا فقط یکی دو مرکز در کشور بودند که امکان کار بر روی کیت‌های تشخیص کرونا را داشتند و هر تستی از هر جای کشور باید به این مراکز منتقل می‌شد اما با یک حرکت بزرگ و گسترده در سراسر کشور همه به میدان آمدند و اقدامی ارزشمند در تاریخ کشور ثبت کردند به شکلی که امروز با وجود مواجهه با موج چهارم کرونا اما در مدیریت بیماری و موج‌های مختلف آن به تجارب و دستاوردهای ارزشمندی دست یافته‌ایم که باعث ایجاد یک آرامش در کشور شده است.

رئیس جمهور تصریح کرد: در آغاز ورود کشور به مهلکه پاندمی کرونا هیچ پیش بینی از آینده وجود نداشت و حتی نمی‌دانستیم که باید چه محدودیت‌هایی و چگونه در کشور اجرا شوند تا بتوانیم با گسترش بیماری مقابله کنیم و در آن وضعیت عده‌ای پیشنهاد تعطیلی کامل با استفاده از قوه قهریه را ارائه می‌کردند که می‌توانست کشور را با مخاطرات جدیدی روبرو کند.

دکتر روحانی اضافه کرد: نمونه برقراری محدودیت‌های گسترده و تعطیلی کامل شهرها را در کشورهای اروپایی و آمریکا شاهد بودیم که حاصل آنها هجوم مردم به فروشگاه‌ها و حتی بروز قحطی در زمینه برخی کالاها بود اما در ایران هیچ‌گاه شاهد چنین مشکلاتی نبودیم.

رئیس جمهور با اشاره به بروز قحطی در ایران در حدود 100 سال پیش که بنا بر برخی آمار باعث قتل عام حدود نیمی از جمعیت کشور شد، خاطرنشان کرد: چنانکه از تاریخ برمی‌آید بروز بیماری در آن سالها با قحطی همراه بوده و شما تصور کنید اگر در ایام شیوع کرونا نیز در شرایطی که کشور با بی سابقه‌ترین تحریم‌ها مواجه بود اگر فقط برای یک روز برق، آب یا اینترنت قطع می‌شد و یا از تامین بنزین و گازوئیل ناتوان می‌ماندیم چه فاجعه‌ای خلق می‌شد.

دکتر روحانی ادامه داد: امروز با نگاه به گذشته می‌بینم که اتخاذ برخی تصمیمات واقعا شجاعت فوق‌ العاده‌ای می‌خواست چرا که گاهی باید در برابر یک واقعه بزرگ و مهم یک تصمیم قاطع گرفته می‌شد که این تصمیمات قطعاً عواقب و بازتاب‌های زیادی داشت.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: دشمن تحریم‌های گسترده‌ای علیه کشور وضع کرد با این هدف که ایران گرفتار قحطی و به هم ریختگی شود اما با همت مسوولین کشور و با وجود گرانی‌هایی که پیش آمد و مردم را تحت فشار گذاشت اما اجازه ندادیم که قحطی در کشور پیش بیاید.

دکتر روحانی در ادامه تشکیل ستاد ملی مقابله با کرونا را بزرگترین و از اولین اقدامات موثر در مدیریت روند مقابله با این پاندمی برشمرد و افزود: اگر ستاد ملی مقابله با کرونا تشکیل نمی‌شد واقعا کارها پیش نمی‌رفت. اگر برخی تصمیمات که در این ستاد در فاصله‌ای کوتاه اتخاذ و اجرا شد قرار بود طی روند عادی قانونگذاری در کشور اتخاذ و اجرایی شود شاید نیاز به ماهها زمان داشت اما در ستاد ملی مقابله با کرونا تصمیمات سریع و در عین حال دقیق اتخاذ و اجرا شد.

رئیس جمهور اظهار داشت: هیچ کشور دیگری ساختاری مشابه ستاد ملی مقابله با کرونا نداشت که تمام مصوباتش برای همه بخشها و ارکان دیگر کشور لازم‌الاجرا باشند و به نظرم اقداماتی که در ستاد ملی مقابله با کرونا و نهادهای زیرمجموعه آن مثل کمیته‌های تخصصی ستاد و قرارگاه عملیاتی مقابله با کرونا مورد بررسی قرار گرفته و اجرا شد توانست در پایان شیوع موج اول کرونا یک آرامش و اطمینان خاطری را نزد مردم و مسوولان کشور ایجاد کند که پس از آن با وجود تکرار موج‌های بعدی اما مسیر صحیح مقابله با بیماری برای ما مشخص بود.

دکتر روحانی ادامه داد: همانگونه که در جلسه امروز و در گزارش‌های ارائه شده دیدیم انتظار این بود که شیوع موج چهارم بیماری در کشورمان در اینجا نیز مانند کشورهای اروپایی زندگی مردم را به هم بریزد اما چارچوب‌هایی که در ستاد ملی کرونا برای مقابله موثر با بیماری ایجاد شده بود مثل رنگ‌بندی بخش‌های مختلف کشور، مقابله با موج چهارم را در کشورمان نسبت به کشورهای دیگری که درگیر ویروس انگلیسی شده بودند بسیار آسان‌تر کرد و شاهد بودیم که در موج چهارم به رغم افزایش چند برابری آمار ابتلا نسبت به موج سوم آمار تلفات بیماری نسبت به موج قبلی افزایش نداشت.

رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود درباره آغاز روند واکسیناسیون در عرصه جهانی گفت: همه کشورها و از جمله خودِ سازمان جهانی بهداشت در تردید بودند که واکسیناسیون عمومی با واکسن‌هایی که دوره‌های آزمایشی خود را به طور کامل سپری نکرده بودند آغاز شود یا نه، اما بالاخره با اغماض، واکسیناسیون در کشورهای مختلف آغاز شد و برخی فازهای آزمایشی روی مردم بعضی از کشورها انجام شد که انجام چنین کاری در کشورمان هم پیشنهاد شد اما در ستاد ملی مقابله با کرونا به تصویب نرسید.

رئیس جمهور تصریح کرد: نهایتا تصمیم گرفتیم برای تامین واکسن ابتدا به مجموعه کوواکس مراجعه کنیم که بالاخره زیرنظر خودِ سازمان جهانی بهداشت بود و جزو اولین کشورهایی بودیم که به این مجموعه درخواست واکسن دادیم اما مانع‌تراشی‌های آمریکایی‌ها باعث شد نوبت ما در تهیه واکسن کوواکس به تاخیر بیفتد به شکلی که هنوز نتوانستیم از آن مجموعه واکسنی وارد کنیم.

دکتر روحانی در ادامه به پروسه تصمیم‌گیری برای ساخت واکسن در داخل کشور اشاره و خاطرنشان کرد: تصمیم برای ساخت واکسن در داخل بسیار حساس و مهم بود چرا که جوسازی‌های زیادی حتی علیه واکسن‌هایی که از خارج وارد کردیم صورت می‌گرفت و عده‌ای مدام ذهن مردم را در این زمینه مغشوش می‌کردند اما با این حال تصمیم گیری‌ها در این زمینه نیز بسیار دقیق و خوب انجام شد و امروز شاهد نتایج موفق آن هستیم.

رئیس جمهور گفت: سند ملی واکسیناسیون نیز که در ستاد ملی مقابله با کرونا تهیه شد بسیار مهم و کارآمد است و تصمیم‌گیری درباره این سند نیز از همان بزنگاه‌هایی بود که باید در مقطعی مهم یک تصمیم قاطع درباره موضوعی حساس گرفته می‌شد. خیلی‌ها از اصناف و رسته‌های مختلف معتقد بودند که برای واکسیناسیون در اولویت هستند که البته بیراه هم نمی‌گفتند اما بالاخره در ستاد ملی مقابله با کرونا اولویت‌بندی‌ها به شکلی که امروز در سند ملی واکسیناسیون شاهد هستیم تعیین شد که حالا مشخص است تصمیم صحیحی نیز بوده است.

دکتر روحانی اضافه کرد: بسیار امیدواریم که تا اواسط خرداد واکسن‌های خریداری شده از کوواکس و دیگر کشورها وارد کشور شده و با توجه به واکسیناسیون بخشی از گروههای پرخطر مثل کادر درمان و افراد مسن و دارای بیماری زمینه‌ای، واکسیناسیون عمومی دیگر گروهها نیز با سرعت بیشتری به پیش برود و به تدریج با وارد عرصه شدن واکسن‌های داخلی از اواخر خرداد نیز به روندی اطمینان‌بخش در واکسیناسیون برسیم. بنابر گزارشهای ارائه شده واکسن "کوپاستور" از اواخر اردیبهشت در دسترس قرار دارد و واکسن برکت نیز در خرداد ماه آماده بهره‌برداری خواهد بود.

رئیس جمهور در ادامه سخنان خود با تشکر دوباره از تلاش‌های کادر درمان و به ویژه وزیر پرتلاش بهداشت اظهار داشت: وزیر بهداشت در دوران سپری شده از شیوع کرونا نشان داده که نه تنها از هیچ کمک و اقدامی برای مقابله با کرونا دریغ ندارد بلکه مسوولیت‌پذیری قابل توجهی نیز در این مسیر سخت از خود نشان داده است. همه می‌دانیم مرسوم این است که اگر کاری خوب پیش برود همه آن را ناشی از دعاهای پاکان و صالحان می‌دانند اما اگر کاری درست انجام نشود همه دنبال مقصر می‌گردند.

دکتر روحانی ادامه داد: البته نباید نگران حرف و حدیث‌ها باشیم و از آنها بترسیم. وقتی مسوولیتی را به عهده گرفتیم باید با مشورت با کارشناسان به تصمیم برسیم و پس از تصمیم و اجرا نیز باید بر خدا توکل کنیم.

رئیس جمهور در ادامه سخنان خود اجرای طرح تحول سلامت را اقدامی ماندگار توصیف کرد که آثار و برکات آن در دوره شیوع کرونا نیز به داد کشور رسید و تصریح کرد: اجرای طرح تحول نظام سلامت حمایت و گسترش شرکت های دانش بنیان و افزایش حدود 32 برابری سرعت و پهنای باند اینترنت در سراسر کشور اقداماتی بود که اگر انجام نشده بودند شاید امروز در مقابله با شیوع کرونا دچار مشکلات جدی می شدیم اما اجرای این برنامه‌ها و تلاش همگانی کمک کرد که بتوانیم مقابله موثر و موفقی با کرونا داشته باشیم.

دکتر روحانی خاطرنشان کرد: امیدوار بودم تا پیش از پایان دولت دوازدهم چند کار مهم را به سرانجام برسانیم یکی اینکه در مهار کرونا و انجام واکسیناسیون عمومی به نقطه‌ای اطمینان و آرامش بخش برسیم که به نظر می‌رسد تا اینجای کار موفق بوده‌ایم. دوم تلاش برای رفع تحریم‌ها بود که با صبر و ایستادگی مثال‌زدنی مردم و برنامه‌ریز‌ی‌ها و تلاش‌های دولت امروز به جایی رسیده‌ایم که هم آمریکایی‌ها و هم اروپایی‌ها با صراحت تمام اعلام می‌کنند که راهی جز رفع تحریم‌ها و بازگشت به برجام نداریم و تقریبا همه تحریم‌های اصلی و اصولی برطرف شده و مذاکرات برای برخی جزئیات ادامه دارد.

رئیس جمهور ادامه داد: آرزوی دیگر من این بود که بتوانیم طرح‌های نیمه‌تمام باقیمانده را تکمیل کنیم که امروز شاهد هستیم روز های پنجشنبه هر هفته طرح‌های عظیم و مهمی به بهره‌برداری می‌رسند و این کار تا آخرین پنجشنبه دولت دوازدهم که با عید غدیر مصادف است ادامه خواهد داشت.

دکتر روحانی در پایان اظهار داشت: خداوند بزرگ را برای توفیقی که برای خدمت به مردم به ما عطا کرده شاکریم و به جایگاه خادم مردم بودن افتخار می‌کنیم و شما نیز باید به این جایگاه خود برای خدمت به مردم افتخار کنید.

پیش از سخنان رئیس جمهور دکتر سعید نمکی وزیر بهداشت در سخنانی مدیریت بیماری کرونا را یک سنگ محک بین کشورهای مختلف جهان که در عرصه نابرابر در حال نشان دادن توانمندی‌های خود هستند توصیف کرد و گفت: امروز با از خود گذشتگی‌های کادر درمان و تدابیر موفق ستاد ملی مقابله با کرونا توانسته‌ایم مدلی موفق از مدیریت شیوع کرونا را در جهان ثبت کنیم.

دکتر نجفی معاون تحقیقات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز در سخنانی تاکید کرد که وزارت بهداشت سخت‌گیرانه‌ترین پروتکل‌ها را برای تولید و آزمایش واکسن‌های داخلی به کار گرفته که هیچ انحرافی از شاخص‌های بین‌المللی ندارند.

دکتر شانه‌ساز معاون غذا و داروی وزارت بهداشت در گزارشی با اشاره به رشد قابل ملاحظه توانمندی‌ های کشور در عرصه تولید و تامین ماسک و دیگر تجهیزات مورد نیاز برای مقابله با کرونا اظهار داشت: در زمینه ساخت واکسن در کشور نیز به توانمندی‌های خوبی رسیده‌ایم و برابر پیش‌بینی‌ها فقط 5 شرکتی که در زمینه تولید واکسن فعال هستند تا فروردین سال آینده ظرفیت تولید 197 میلیون دوز واکسن را دارند که باید از امروز به فکر بازارهای صادراتی برای این تولیدات باشیم.

دکتر زالی رئیس ستاد مقابله با کرونای استان تهران، در سخنانی موج چهارم شیوع کرونا در تهران را یکی از سهمگین‌ترین امواج شیوع بیماری و مراجعه مبتلایان به مراکز درمانی توصیف کرد و گفت: با وجود افزایش چند برابری آمار مبتلایان و مراجعین به مراکز بیمارستانی و درمانی تهران اما برابر گزارش‌ها ارائه خدمت به بیماران غیرکرونایی به هیچ وجه تحت تاثیر قرار نگرفته و با روند قابل قبولی ادامه داشته است.

خانم دکتر چنگیز رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، در سخنانی اجرای طرح تحول نظام سلامت و افزایش تاب‌آوری از سال 92 را در افزایش توانمندی بخش بهداشت و درمان کشور بسیار ارزشمند توصیف کرد و اظهار داشت: اگر این توانمندی‌ها ایجاد نشده بود قطعا در مقابله با کرونا دچار مشکلات جدی می‌شدیم اما از امروز باید به فکر تقویت دوباره زیرساخت‌های بهداشتی و درمانی کشور به ویژه در حوزه نیروی انسانی باشیم.

خانم دکتر چنگیز اضافه کرد: یکی از تجارب ارزنده دوره شیوع کرونا این بود که شاهد بودیم واحدهای بزرگ صنعتی مثل ذوب آهن، فولاد و پتروشیمی‌ها در استان اصفهان به دلیل فعال شدن واحدهای بهداشتی با هیچ مشکل جدی در زمینه شیوع بیماری مواجه نشده و خوشبختانه حتی برای یک روز فعالیت آنها تعطیل نشد که این تجربه می‌تواند به واحدهای کوچک تولیدی و اصناف نیز تعمیم یابد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی همدان نیز در سخنانی با ابراز این نگرانی که دوران طلایی کشور در علوم پزشکی در حال افول است، تصریح کرد: اقبال به تحصیل در برخی از رشته‌ها و تخصص‌های پزشکی به شدت کم شده و لازم است پیش‌بینی‌های لازم در این خصوص صورت گیرد تا در آینده با کمبود متخصص در برخی رشته‌ها مثل بیهوشی مواجه نشویم.

دکتر بیگلری رئیس انستیوی پاستور ایران نیز در این جلسه با بیان اینکه بحران کرونا همه تجارب ما را به چالش کشید، گفت: با وجود آنکه در آغاز شیوع کرونا تعداد محدودی آزمایشگاه برای تشخیص کرونا داشتیم امروز و درحالی که تحت شدیدترین تحریم‌ها بودیم شبکه‌ گسترده ای از بیش از 300 آزمایشگاه در کشور داریم که در زمینه تشخیص کرونا به توانمندی‌های خوبی رسیدند و این دستاوردی کم نظیر، یادگاری ماندگار و مصداق دقیق تبدیل تهدید به فرصت در کشور است.

دکتر بیگلری ساخت واکسن را عرصه به هم رسیدن علوم پایه و بالینی عنوان کرد و افزود: تقویتی که در حوزه زیرساخت‌های تولید واکسن در کشور انجام شده میراثی ارزشمند برای آیندگان است و از سوی دیگر راهبرد هوشمندانه‌ای که در انتخاب پلتفرم‌های متنوع برای تولید واکسن در کشور در پیش گرفته شده است باعث شده که در آینده در برابر جهش‌های احتمالی ویروس کرونا توانمندی بالاتری داشته باشیم.

دکتر بیگلری تصریح کرد: واکسن کوپاستور تاکنون در فازهای آزمایشی هیچ عارضه نگران‌کننده‌ای نداشته و اساسا طراحی آن بسیار کم‌خطر بوده است و باور داریم که قابلیت تزریق به افراد در سنین 5 تا 18 ساله را نیز دارد و ارزیابی‌ها حکایت از اثربخشی و ایمنی بیش از 97 درصدی آن دارد. همچنین تزریق یک واحد این واکسن باعث افزایش 18 برابری ایمنی بدن افراد خواهد شد.

دکتر بیگلری پیشرفت کشور در عرصه واکسن‌سازی در یک سال گذشته را به اندازه بیش از 30 سال دانست.

مدیر شرکت داروسازی سپند که در حال آزمایش و ساخت واکسن "فخرا" است نیز در سخنانی با بیان اینکه با استفاده بهینه از زیرساخت‌ها و امکانات موجود یک بذر واکسن کاملا داخلی تولید کرده‌ایم، تصریح کرد: واکسن فخرا نیز در فاز آزمایشی اول هیچ مشکلی نداشته و پس از ماه مبارک رمضان اجرای فاز دوم آزمایشی آن آغاز خواهد شد.

دکتر تقویان مدیر پروژه ساخت واکسن برکت نیز با اشاره به اینکه این واکسن در فازهای آزمایشی دارای اثربخشی بالای 90 درصد بوده است، گفت: همزمان با تلاش برای طی مراحل آزمایشی ساخت واکسن زیرساخت‌های تولید انبوه واکسن را نیز دنبال کرده‌ایم به شکلی که تا پایان تابستان ظرفیت تولید 20 میلیون دوز واکسن در ماه را خواهیم داشت و از سوی دیگر با خودباوری ایجاد شده در بین متخصصان به موازات ساخت واکسن در حال تامین دیگر ملزومات تولید واکسن در داخل کشور نیز هستیم.

دکتر تقویان تاکید کرد: واکسن برکت در فاز مطالعات بالینی در برابر ویروس انگلیسی نیز موفق عمل کرده است.

دکتر بنی هاشم مدیر پروژه واکسن‌سازی موسسه رازی نیز اظهار داشت: واکسن ساخته شده در این موسسه ایمنی بسیار طولانی مدتی در فاز آزمایش حیوانی داشته است و با این وجود موسسه رازی برای اولین بار اقدام به ساخت واحد سوم واکسن کرده که به شکل اسپری مورد استفاده قرار می‌گیرد و بخشهای بالای قفسه سینه و مجاری تنفسی را در حد بالایی در برابر ویروس واکسینه و ایمن می‌کند.

رئیس جمهور گفت: بسیار امیدواریم که تا اواسط خرداد واکسن‌های خریداری شده از کوواکس و دیگر کشورها وارد کشور شود.

پایگاه خبری خبر فوری (khabarfoori.com)

6096cf97ac43a_6096cf97ac43e
18 اردیبهشت 1400 - 22:36

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی روز شنبه در دیدار جمعی از مسوولان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و تعدادی از مدیران شرکتهای فعال در زمینه تولید واکسن کرونا با بیان اینکه از آغاز شیوع کرونا در کشور در روزهای پایانی بهمن سال 98 تاکنون مراحل مهم و متعددی را پشت سر گذاشته‌ایم،گفت: ایثار و فداکاری کادر درمان و مدافعان سلامت در راه مقابله با کرونا و تامین سلامت مردم اقدامی ارزشمند و قابل تقدیر است.

رئیس جمهور افزود: در روزهای اول موضوع بازگرداندن تعدادی دانشجوی ایرانی از ووهان چین همه را دچار نگرانی کرده بود چرا که اساساً سرعت گسترش این بیماری در جهان یک رعب و وحشت همگانی ایجاد کرده بود و از آنجا که با یک ویروس و بیماری ناشناخته مواجه بودیم نظرات متفاوتی وجود داشت از جمله اینکه همه نگران بودند که دانشجویان بازگردانده شده از ووهان کجا قرنطینه و نگهداری شوند و حتی بیمارستان‌ها نیز از پذیرش آنها واهمه داشتند.

دکتر روحانی با اشاره به اینکه بشر در یک قرن گذشته با هیچ پاندمی مواجه نشده بود، افزود: پیشرفت‌های پزشکی یک اطمینان خاطری از پایان یافتن شیوع بیماری‌های مسری ایجاد کرده بود اما شیوع کرونا همه کشورهای جهان حتی کشورهایی را که ساختارهای پیچیده و پیشرفته بهداشتی و سرمایه و نیروی انسانی کافی در بخش بهداشتی و پزشکی خود داشتند، دچار مشکل کرد.

رئیس جمهور اظهار داشت: ایران به عنوان کشوری که بخاطر تحریم های ظالمانه همه دروازه‌ها به روی او بسته شده بود و علاوه بر محدودیت‌های شدید برای تبادل پول و کالا، تبادل دارو و تجهیزات پزشکی از خارج نیز برایش تقریبا غیرممکن شده بود، با لطف و عنایت خدا توانست با همت فرزندان خود در بخش‌های کادر درمان، محققان و پژوهشگران بهداشتی و پزشکی از عرصه این امتحان بزرگ سربلند بیرون بیاید.

دکتر روحانی ادامه داد: در روزهای اول شیوع کرونا فقط یکی دو مرکز در کشور بودند که امکان کار بر روی کیت‌های تشخیص کرونا را داشتند و هر تستی از هر جای کشور باید به این مراکز منتقل می‌شد اما با یک حرکت بزرگ و گسترده در سراسر کشور همه به میدان آمدند و اقدامی ارزشمند در تاریخ کشور ثبت کردند به شکلی که امروز با وجود مواجهه با موج چهارم کرونا اما در مدیریت بیماری و موج‌های مختلف آن به تجارب و دستاوردهای ارزشمندی دست یافته‌ایم که باعث ایجاد یک آرامش در کشور شده است.

رئیس جمهور تصریح کرد: در آغاز ورود کشور به مهلکه پاندمی کرونا هیچ پیش بینی از آینده وجود نداشت و حتی نمی‌دانستیم که باید چه محدودیت‌هایی و چگونه در کشور اجرا شوند تا بتوانیم با گسترش بیماری مقابله کنیم و در آن وضعیت عده‌ای پیشنهاد تعطیلی کامل با استفاده از قوه قهریه را ارائه می‌کردند که می‌توانست کشور را با مخاطرات جدیدی روبرو کند.

دکتر روحانی اضافه کرد: نمونه برقراری محدودیت‌های گسترده و تعطیلی کامل شهرها را در کشورهای اروپایی و آمریکا شاهد بودیم که حاصل آنها هجوم مردم به فروشگاه‌ها و حتی بروز قحطی در زمینه برخی کالاها بود اما در ایران هیچ‌گاه شاهد چنین مشکلاتی نبودیم.

رئیس جمهور با اشاره به بروز قحطی در ایران در حدود 100 سال پیش که بنا بر برخی آمار باعث قتل عام حدود نیمی از جمعیت کشور شد، خاطرنشان کرد: چنانکه از تاریخ برمی‌آید بروز بیماری در آن سالها با قحطی همراه بوده و شما تصور کنید اگر در ایام شیوع کرونا نیز در شرایطی که کشور با بی سابقه‌ترین تحریم‌ها مواجه بود اگر فقط برای یک روز برق، آب یا اینترنت قطع می‌شد و یا از تامین بنزین و گازوئیل ناتوان می‌ماندیم چه فاجعه‌ای خلق می‌شد.

دکتر روحانی ادامه داد: امروز با نگاه به گذشته می‌بینم که اتخاذ برخی تصمیمات واقعا شجاعت فوق‌ العاده‌ای می‌خواست چرا که گاهی باید در برابر یک واقعه بزرگ و مهم یک تصمیم قاطع گرفته می‌شد که این تصمیمات قطعاً عواقب و بازتاب‌های زیادی داشت.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: دشمن تحریم‌های گسترده‌ای علیه کشور وضع کرد با این هدف که ایران گرفتار قحطی و به هم ریختگی شود اما با همت مسوولین کشور و با وجود گرانی‌هایی که پیش آمد و مردم را تحت فشار گذاشت اما اجازه ندادیم که قحطی در کشور پیش بیاید.

دکتر روحانی در ادامه تشکیل ستاد ملی مقابله با کرونا را بزرگترین و از اولین اقدامات موثر در مدیریت روند مقابله با این پاندمی برشمرد و افزود: اگر ستاد ملی مقابله با کرونا تشکیل نمی‌شد واقعا کارها پیش نمی‌رفت. اگر برخی تصمیمات که در این ستاد در فاصله‌ای کوتاه اتخاذ و اجرا شد قرار بود طی روند عادی قانونگذاری در کشور اتخاذ و اجرایی شود شاید نیاز به ماهها زمان داشت اما در ستاد ملی مقابله با کرونا تصمیمات سریع و در عین حال دقیق اتخاذ و اجرا شد.

رئیس جمهور اظهار داشت: هیچ کشور دیگری ساختاری مشابه ستاد ملی مقابله با کرونا نداشت که تمام مصوباتش برای همه بخشها و ارکان دیگر کشور لازم‌الاجرا باشند و به نظرم اقداماتی که در ستاد ملی مقابله با کرونا و نهادهای زیرمجموعه آن مثل کمیته‌های تخصصی ستاد و قرارگاه عملیاتی مقابله با کرونا مورد بررسی قرار گرفته و اجرا شد توانست در پایان شیوع موج اول کرونا یک آرامش و اطمینان خاطری را نزد مردم و مسوولان کشور ایجاد کند که پس از آن با وجود تکرار موج‌های بعدی اما مسیر صحیح مقابله با بیماری برای ما مشخص بود.

دکتر روحانی ادامه داد: همانگونه که در جلسه امروز و در گزارش‌های ارائه شده دیدیم انتظار این بود که شیوع موج چهارم بیماری در کشورمان در اینجا نیز مانند کشورهای اروپایی زندگی مردم را به هم بریزد اما چارچوب‌هایی که در ستاد ملی کرونا برای مقابله موثر با بیماری ایجاد شده بود مثل رنگ‌بندی بخش‌های مختلف کشور، مقابله با موج چهارم را در کشورمان نسبت به کشورهای دیگری که درگیر ویروس انگلیسی شده بودند بسیار آسان‌تر کرد و شاهد بودیم که در موج چهارم به رغم افزایش چند برابری آمار ابتلا نسبت به موج سوم آمار تلفات بیماری نسبت به موج قبلی افزایش نداشت.

رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود درباره آغاز روند واکسیناسیون در عرصه جهانی گفت: همه کشورها و از جمله خودِ سازمان جهانی بهداشت در تردید بودند که واکسیناسیون عمومی با واکسن‌هایی که دوره‌های آزمایشی خود را به طور کامل سپری نکرده بودند آغاز شود یا نه، اما بالاخره با اغماض، واکسیناسیون در کشورهای مختلف آغاز شد و برخی فازهای آزمایشی روی مردم بعضی از کشورها انجام شد که انجام چنین کاری در کشورمان هم پیشنهاد شد اما در ستاد ملی مقابله با کرونا به تصویب نرسید.

رئیس جمهور تصریح کرد: نهایتا تصمیم گرفتیم برای تامین واکسن ابتدا به مجموعه کوواکس مراجعه کنیم که بالاخره زیرنظر خودِ سازمان جهانی بهداشت بود و جزو اولین کشورهایی بودیم که به این مجموعه درخواست واکسن دادیم اما مانع‌تراشی‌های آمریکایی‌ها باعث شد نوبت ما در تهیه واکسن کوواکس به تاخیر بیفتد به شکلی که هنوز نتوانستیم از آن مجموعه واکسنی وارد کنیم.

دکتر روحانی در ادامه به پروسه تصمیم‌گیری برای ساخت واکسن در داخل کشور اشاره و خاطرنشان کرد: تصمیم برای ساخت واکسن در داخل بسیار حساس و مهم بود چرا که جوسازی‌های زیادی حتی علیه واکسن‌هایی که از خارج وارد کردیم صورت می‌گرفت و عده‌ای مدام ذهن مردم را در این زمینه مغشوش می‌کردند اما با این حال تصمیم گیری‌ها در این زمینه نیز بسیار دقیق و خوب انجام شد و امروز شاهد نتایج موفق آن هستیم.

رئیس جمهور گفت: سند ملی واکسیناسیون نیز که در ستاد ملی مقابله با کرونا تهیه شد بسیار مهم و کارآمد است و تصمیم‌گیری درباره این سند نیز از همان بزنگاه‌هایی بود که باید در مقطعی مهم یک تصمیم قاطع درباره موضوعی حساس گرفته می‌شد. خیلی‌ها از اصناف و رسته‌های مختلف معتقد بودند که برای واکسیناسیون در اولویت هستند که البته بیراه هم نمی‌گفتند اما بالاخره در ستاد ملی مقابله با کرونا اولویت‌بندی‌ها به شکلی که امروز در سند ملی واکسیناسیون شاهد هستیم تعیین شد که حالا مشخص است تصمیم صحیحی نیز بوده است.

دکتر روحانی اضافه کرد: بسیار امیدواریم که تا اواسط خرداد واکسن‌های خریداری شده از کوواکس و دیگر کشورها وارد کشور شده و با توجه به واکسیناسیون بخشی از گروههای پرخطر مثل کادر درمان و افراد مسن و دارای بیماری زمینه‌ای، واکسیناسیون عمومی دیگر گروهها نیز با سرعت بیشتری به پیش برود و به تدریج با وارد عرصه شدن واکسن‌های داخلی از اواخر خرداد نیز به روندی اطمینان‌بخش در واکسیناسیون برسیم. بنابر گزارشهای ارائه شده واکسن "کوپاستور" از اواخر اردیبهشت در دسترس قرار دارد و واکسن برکت نیز در خرداد ماه آماده بهره‌برداری خواهد بود.

رئیس جمهور در ادامه سخنان خود با تشکر دوباره از تلاش‌های کادر درمان و به ویژه وزیر پرتلاش بهداشت اظهار داشت: وزیر بهداشت در دوران سپری شده از شیوع کرونا نشان داده که نه تنها از هیچ کمک و اقدامی برای مقابله با کرونا دریغ ندارد بلکه مسوولیت‌پذیری قابل توجهی نیز در این مسیر سخت از خود نشان داده است. همه می‌دانیم مرسوم این است که اگر کاری خوب پیش برود همه آن را ناشی از دعاهای پاکان و صالحان می‌دانند اما اگر کاری درست انجام نشود همه دنبال مقصر می‌گردند.

دکتر روحانی ادامه داد: البته نباید نگران حرف و حدیث‌ها باشیم و از آنها بترسیم. وقتی مسوولیتی را به عهده گرفتیم باید با مشورت با کارشناسان به تصمیم برسیم و پس از تصمیم و اجرا نیز باید بر خدا توکل کنیم.

رئیس جمهور در ادامه سخنان خود اجرای طرح تحول سلامت را اقدامی ماندگار توصیف کرد که آثار و برکات آن در دوره شیوع کرونا نیز به داد کشور رسید و تصریح کرد: اجرای طرح تحول نظام سلامت حمایت و گسترش شرکت های دانش بنیان و افزایش حدود 32 برابری سرعت و پهنای باند اینترنت در سراسر کشور اقداماتی بود که اگر انجام نشده بودند شاید امروز در مقابله با شیوع کرونا دچار مشکلات جدی می شدیم اما اجرای این برنامه‌ها و تلاش همگانی کمک کرد که بتوانیم مقابله موثر و موفقی با کرونا داشته باشیم.

دکتر روحانی خاطرنشان کرد: امیدوار بودم تا پیش از پایان دولت دوازدهم چند کار مهم را به سرانجام برسانیم یکی اینکه در مهار کرونا و انجام واکسیناسیون عمومی به نقطه‌ای اطمینان و آرامش بخش برسیم که به نظر می‌رسد تا اینجای کار موفق بوده‌ایم. دوم تلاش برای رفع تحریم‌ها بود که با صبر و ایستادگی مثال‌زدنی مردم و برنامه‌ریز‌ی‌ها و تلاش‌های دولت امروز به جایی رسیده‌ایم که هم آمریکایی‌ها و هم اروپایی‌ها با صراحت تمام اعلام می‌کنند که راهی جز رفع تحریم‌ها و بازگشت به برجام نداریم و تقریبا همه تحریم‌های اصلی و اصولی برطرف شده و مذاکرات برای برخی جزئیات ادامه دارد.

رئیس جمهور ادامه داد: آرزوی دیگر من این بود که بتوانیم طرح‌های نیمه‌تمام باقیمانده را تکمیل کنیم که امروز شاهد هستیم روز های پنجشنبه هر هفته طرح‌های عظیم و مهمی به بهره‌برداری می‌رسند و این کار تا آخرین پنجشنبه دولت دوازدهم که با عید غدیر مصادف است ادامه خواهد داشت.

دکتر روحانی در پایان اظهار داشت: خداوند بزرگ را برای توفیقی که برای خدمت به مردم به ما عطا کرده شاکریم و به جایگاه خادم مردم بودن افتخار می‌کنیم و شما نیز باید به این جایگاه خود برای خدمت به مردم افتخار کنید.

پیش از سخنان رئیس جمهور دکتر سعید نمکی وزیر بهداشت در سخنانی مدیریت بیماری کرونا را یک سنگ محک بین کشورهای مختلف جهان که در عرصه نابرابر در حال نشان دادن توانمندی‌های خود هستند توصیف کرد و گفت: امروز با از خود گذشتگی‌های کادر درمان و تدابیر موفق ستاد ملی مقابله با کرونا توانسته‌ایم مدلی موفق از مدیریت شیوع کرونا را در جهان ثبت کنیم.

دکتر نجفی معاون تحقیقات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز در سخنانی تاکید کرد که وزارت بهداشت سخت‌گیرانه‌ترین پروتکل‌ها را برای تولید و آزمایش واکسن‌های داخلی به کار گرفته که هیچ انحرافی از شاخص‌های بین‌المللی ندارند.

دکتر شانه‌ساز معاون غذا و داروی وزارت بهداشت در گزارشی با اشاره به رشد قابل ملاحظه توانمندی‌ های کشور در عرصه تولید و تامین ماسک و دیگر تجهیزات مورد نیاز برای مقابله با کرونا اظهار داشت: در زمینه ساخت واکسن در کشور نیز به توانمندی‌های خوبی رسیده‌ایم و برابر پیش‌بینی‌ها فقط 5 شرکتی که در زمینه تولید واکسن فعال هستند تا فروردین سال آینده ظرفیت تولید 197 میلیون دوز واکسن را دارند که باید از امروز به فکر بازارهای صادراتی برای این تولیدات باشیم.

دکتر زالی رئیس ستاد مقابله با کرونای استان تهران، در سخنانی موج چهارم شیوع کرونا در تهران را یکی از سهمگین‌ترین امواج شیوع بیماری و مراجعه مبتلایان به مراکز درمانی توصیف کرد و گفت: با وجود افزایش چند برابری آمار مبتلایان و مراجعین به مراکز بیمارستانی و درمانی تهران اما برابر گزارش‌ها ارائه خدمت به بیماران غیرکرونایی به هیچ وجه تحت تاثیر قرار نگرفته و با روند قابل قبولی ادامه داشته است.

خانم دکتر چنگیز رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، در سخنانی اجرای طرح تحول نظام سلامت و افزایش تاب‌آوری از سال 92 را در افزایش توانمندی بخش بهداشت و درمان کشور بسیار ارزشمند توصیف کرد و اظهار داشت: اگر این توانمندی‌ها ایجاد نشده بود قطعا در مقابله با کرونا دچار مشکلات جدی می‌شدیم اما از امروز باید به فکر تقویت دوباره زیرساخت‌های بهداشتی و درمانی کشور به ویژه در حوزه نیروی انسانی باشیم.

خانم دکتر چنگیز اضافه کرد: یکی از تجارب ارزنده دوره شیوع کرونا این بود که شاهد بودیم واحدهای بزرگ صنعتی مثل ذوب آهن، فولاد و پتروشیمی‌ها در استان اصفهان به دلیل فعال شدن واحدهای بهداشتی با هیچ مشکل جدی در زمینه شیوع بیماری مواجه نشده و خوشبختانه حتی برای یک روز فعالیت آنها تعطیل نشد که این تجربه می‌تواند به واحدهای کوچک تولیدی و اصناف نیز تعمیم یابد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی همدان نیز در سخنانی با ابراز این نگرانی که دوران طلایی کشور در علوم پزشکی در حال افول است، تصریح کرد: اقبال به تحصیل در برخی از رشته‌ها و تخصص‌های پزشکی به شدت کم شده و لازم است پیش‌بینی‌های لازم در این خصوص صورت گیرد تا در آینده با کمبود متخصص در برخی رشته‌ها مثل بیهوشی مواجه نشویم.

دکتر بیگلری رئیس انستیوی پاستور ایران نیز در این جلسه با بیان اینکه بحران کرونا همه تجارب ما را به چالش کشید، گفت: با وجود آنکه در آغاز شیوع کرونا تعداد محدودی آزمایشگاه برای تشخیص کرونا داشتیم امروز و درحالی که تحت شدیدترین تحریم‌ها بودیم شبکه‌ گسترده ای از بیش از 300 آزمایشگاه در کشور داریم که در زمینه تشخیص کرونا به توانمندی‌های خوبی رسیدند و این دستاوردی کم نظیر، یادگاری ماندگار و مصداق دقیق تبدیل تهدید به فرصت در کشور است.

دکتر بیگلری ساخت واکسن را عرصه به هم رسیدن علوم پایه و بالینی عنوان کرد و افزود: تقویتی که در حوزه زیرساخت‌های تولید واکسن در کشور انجام شده میراثی ارزشمند برای آیندگان است و از سوی دیگر راهبرد هوشمندانه‌ای که در انتخاب پلتفرم‌های متنوع برای تولید واکسن در کشور در پیش گرفته شده است باعث شده که در آینده در برابر جهش‌های احتمالی ویروس کرونا توانمندی بالاتری داشته باشیم.

دکتر بیگلری تصریح کرد: واکسن کوپاستور تاکنون در فازهای آزمایشی هیچ عارضه نگران‌کننده‌ای نداشته و اساسا طراحی آن بسیار کم‌خطر بوده است و باور داریم که قابلیت تزریق به افراد در سنین 5 تا 18 ساله را نیز دارد و ارزیابی‌ها حکایت از اثربخشی و ایمنی بیش از 97 درصدی آن دارد. همچنین تزریق یک واحد این واکسن باعث افزایش 18 برابری ایمنی بدن افراد خواهد شد.

دکتر بیگلری پیشرفت کشور در عرصه واکسن‌سازی در یک سال گذشته را به اندازه بیش از 30 سال دانست.

مدیر شرکت داروسازی سپند که در حال آزمایش و ساخت واکسن "فخرا" است نیز در سخنانی با بیان اینکه با استفاده بهینه از زیرساخت‌ها و امکانات موجود یک بذر واکسن کاملا داخلی تولید کرده‌ایم، تصریح کرد: واکسن فخرا نیز در فاز آزمایشی اول هیچ مشکلی نداشته و پس از ماه مبارک رمضان اجرای فاز دوم آزمایشی آن آغاز خواهد شد.

دکتر تقویان مدیر پروژه ساخت واکسن برکت نیز با اشاره به اینکه این واکسن در فازهای آزمایشی دارای اثربخشی بالای 90 درصد بوده است، گفت: همزمان با تلاش برای طی مراحل آزمایشی ساخت واکسن زیرساخت‌های تولید انبوه واکسن را نیز دنبال کرده‌ایم به شکلی که تا پایان تابستان ظرفیت تولید 20 میلیون دوز واکسن در ماه را خواهیم داشت و از سوی دیگر با خودباوری ایجاد شده در بین متخصصان به موازات ساخت واکسن در حال تامین دیگر ملزومات تولید واکسن در داخل کشور نیز هستیم.

دکتر تقویان تاکید کرد: واکسن برکت در فاز مطالعات بالینی در برابر ویروس انگلیسی نیز موفق عمل کرده است.

دکتر بنی هاشم مدیر پروژه واکسن‌سازی موسسه رازی نیز اظهار داشت: واکسن ساخته شده در این موسسه ایمنی بسیار طولانی مدتی در فاز آزمایش حیوانی داشته است و با این وجود موسسه رازی برای اولین بار اقدام به ساخت واحد سوم واکسن کرده که به شکل اسپری مورد استفاده قرار می‌گیرد و بخشهای بالای قفسه سینه و مجاری تنفسی را در حد بالایی در برابر ویروس واکسینه و ایمن می‌کند.

منبع: انتخاب

38

نظرات 98
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما پس از تایید توسط مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشند منتشر نخواهد شد.
هی 2 0 پاسخ 1400/2/19 -23:25

عزیزم هدف حضرتعالی جلوگیری از قحطی بود یا بهبود وضعیت مردم از وضع سابق و رونق اقتصادی ؟؟؟ کمی هم مردانه در مورد اشتباهاتان توضیح بدهید ؟؟

قحطی 1 0 پاسخ 1400/2/19 -20:16

فدایی داری سربازتم نجاتمون دادی منجی

محمدطاها 2 0 پاسخ 1400/2/19 -14:08

آقای روحانی صف های اخیرمرغ نمونه بارزقحطی نیست

وحید 2 0 پاسخ 1400/2/19 -11:28

چقدر بعضیها وقیحند، کشور رو به فلاکت کشیدند گستاخ هم هستند

ب 2 0 پاسخ 1400/2/19 -11:09

فقط خدا ازت نگذرد ان جوانهای که اول ریاست شما 20 ساله بودن حالا 28 ساله شدن و8سال جوانی جوانان 8سال میان سالی میان سالان را8 سال پیری پیران را هدر دادی

ایرانی 2 0 پاسخ 1400/2/19 -11:00

کوچک شدن سفره مردم ترک تحصیل ها طلاقها بیکاری ها ورشکستگی ها خشکسالی بدهکاری ایران ناامیدی ها خودکشی کلیه فروشی فرزندفروشی بی خانمان شدن مستاجرها نابودی جنگل ها نابودی دریاها و صدها مورد دیگر دیگه چی میخوای

سعیدمهور 2 1 پاسخ 1400/2/19 -10:57

مگه اینجا مصر مگه تو یوزارسیف هستی که نزاشتی قحطی بیاد شرم کن مردک

مورچه 4 0 پاسخ 1400/2/19 -10:42

اقای روحانی شماهم ب اقتصاد ملت خسارت زدی هم ب روان ملت خدابیشترازین رسوایت کندمزدورانگلیسی

یدالله علم انسانی 2 0 پاسخ 1400/2/19 -10:36

به نظربنده پاسخ به اقای روحانی حکم اعدام ایشان است

حمیدپاپی 4 2 پاسخ 1400/2/19 -10:26

با سلام کشور درحال پیشرفت بود و ضع اقتصادی مردم با زحمات دولت آقای احمدی نژاد در حال خوب شدن بود. دولت تو برای کشور قحطی و فقر آورد.

ناشناس 2 0 پاسخ 1400/2/19 -09:44

الان توری شده یک نفر فقط درهر خانواده یک نگهبان می خواهد مسول اب برق تلفن روزی هم ده گدا درب خانه مراجعه می کنند

جواد 5 0 پاسخ 1400/2/19 -09:41

والا پوست کلفتی هم حدی داره،اگه این صف مرغ و روغن و پشک و مواد خوراکی،قحطی نیست پس چی؟اصلا تو راست میگی هشتاد میلیون آدم اشتباه میکنن راضی میشی؟اون ریش و اون لباست مال این دروغها و مزخرفات نیست

ناشناس 1 0 پاسخ 1400/2/19 -09:39

نیاز نیست دیگر شما به مردم بگی تحریم ها را برداشتن تحریم برداشته شود مردم خودشان می گند دیگر تحریمی نیست هنوز خبری نیست جار بزنید

اه 6 0 پاسخ 1400/2/19 -09:35

قربان بزرگی خدا. انچه می خواست به اقای احمدی نژاد نسبت دهد خدا به سر خود‌ش اورد همه ملت سنگش می زنند .به فضل خدا احمدی نژاد محبوتر می شود

غیر قابل نشر 4 0 پاسخ 1400/2/19 -09:33

مرتیکه قحطی امده اما در خانه هاست نه تو مغازه ها

جوزف هادی 1 0 پاسخ 1400/2/19 -09:15

اخه وطن فروش شما نوی این وضعیت باید دعا کنید تا هرچه زودتر این دوره نحستون تموم بشه نه اینکه نمک بر زخم این ملت مظلوم بپاشین امثال روحانی و تقریبا همه کابینه رانت خوارش باید به دلیل اینکه معیشت مردم رو اهرم چانه زنی قرار دادن محاکمه بشن مجلس اگه عرضه نداره استیضاح کنه مردم به روش خودشون میکشن پای میز محاکمه.روحانی همون اتمام دور اول ریاست جمهوری نحسش باید محاکمه میشد تا الان بار گناهاش سنگینتر نمیشد

قحطی نزده 2 0 پاسخ 1400/2/19 -09:14

حقیقت چیز دیگری می گویدآقای رییس جمهور.

منم 2 0 پاسخ 1400/2/19 -09:11

جناب من به شما میگم توجه کن قحطی مرغ.روغن.نان . تخم مرغ .گوشت .وغیره اینها قحطی است که میرند به صف اگر فروتن باشد که صف نیست

علی 2 0 پاسخ 1400/2/19 -09:08

روحانی خیلی رو داری. تو در شعار انتخابی گفتی " چنان توسعه اقتصادی ایجاد کنم که هیچ کس به این یارانه احتیاج نداشته باشد" حالا می گویی دشمن نتوانست قحطی ایجاد کند. این دو رویی محض است. جایگاه دو رویان در پیش خدا بسیار جایگاه بدی است.

. 1400/2/20 -17:52

روحانی راست گفته دیگه الان مگه دیگه کسی به یارانه احتیاجی داره؟اصلا با یارانه دیگه دو تا پفک میتونی بخری؟

ناشناس 4 0 پاسخ 1400/2/19 -09:04

اميدوارم روزي رو ببينم كه تقاص تمام حسرتهامون، بدبختي هامون و اشكهامون و شرمندگيهامون رو از تك تك كساني كه عاملش بودن بگيريم.

امید 3 0 پاسخ 1400/2/19 -09:02

روحانی مگه قحطی باید چجوری باشه عزیز .کمتر خودتو عزیز کن مردم روزی هزاربار آرزوی مرگ میکنن حالا تومیگی نزاشتم قحطی بیاد اینقد شرمنده زن وبچم هستم که روم نمیشه توصورتشون نگاه کنم چی داری میگی کنارگود نشستی میگی لنگش کن بروعامو

محمد 2 0 پاسخ 1400/2/19 -08:56

تحریما رو برداشتید دست شما درد نکنه یکی از دولتمردا بیاد بگه چرا قیمتا به جای اینکه بیاد پایین میره بالا دیروز یه متن خوندم که مرداد تورمه ۴۰ درصدی داریم

ممد 3 0 پاسخ 1400/2/19 -08:44

شاید داخل خانه خودش قحطی نیامده باشد،،

رفراندم 0 2 پاسخ 1400/2/19 -08:38

مرد حسابی ،ما به شما اعتماد کردیم و رای دادیم!!!یعنی اینقدر مردم را بیشعور فرض کردید؟؟!!!وقتی چیزی قحط شود گرانی می آید،،،اگر بود که گران نمی شد ،،،،مثل پیاز،،اگر ماشین وارداتی داشت کسی پراید دومیلیون را 150 نمی خرید،،،،وحدتی ،،مردم می فهمند که شما ها ازیک قماش هستید ..تند رو وکند رو هم ندارید،، لطفا به نظر ها رای بدهید،،خودش میشود رفراندم

بی نام 1 0 پاسخ 1400/2/19 -08:22

چقدر حرف زدی حوصله ی دیدن ریختتو ندارم بعد بشینم حرفاتم بخونم ؟! قحطی خود تویی بعد تو فراوانی خواهد بود انشاءالله یه مثلی بود میگفتن خورشید در میاد برفا اب میشن روسیاهی به حسن میمونه نه به زغال والا زغال از تو روسفیدتره یه رفیق دارم از بچگی فریدون صداش میزدیم اینقدر که این اسمت نحسه حتی اون بنده خدا هم از چشمم افتاد بیچاره . هرچی بگم بهت دلم خنک نمیشه ................................ دوستان مخاطب هرچی دلتون خواست تفسیرش کنید.

یک ایرانی 3 0 پاسخ 1400/2/19 -08:17

اقای روحانی اول برو به داورخانه ها بعد حرف بزن

مورچه 1 1 پاسخ 1400/2/19 -08:00

دولت توومجلس لاریجانی ابان ۹۸ استارت قحطی رازدید وبی جهت بنزین راسه برابرکردین وضربه دوم ب مردم زمانی زده شد که بخاطررای گیری مجلس ۲۰درصدی یک هفته بعد ب مردم اعلام کردین بیماری کرونارا این هم یکی ازخیانت های دولت ومجلس ب مردم بود باید محاکمه شوید

ناشناس 2 0 پاسخ 1400/2/19 -07:49

اولا این وضعیت بیکاری و نرخ ارز و قیمت کالاهای اساسی دقیقا همان قحطی است چون به گفته آمارهای رسمی 70 درصد مردم ایران زیر خط فقر زندگی می کنند و همچنین در دولت دوازدهم سفره مردم بسیار کوچک شده و قدرت خرید مردم کاهش چشمگیری داشته است. ثانیا شما اگر امکان دارد بگید دقیقا چه راهکارهایی رو در پیش گرفتید که قحطی نشود؟ احتمالا راهکارهای شما تخصیص ارز 4200 تومانی رانتی به نزدیکان و رفقا، خصوصی سازی رفاقتی و فروش کارخانه های مهم به ثمن بخس به صورت اقساطی به نزدیکان دولتی ها، دعوت همگانی مردم به بورس و سپس بیچاره کردن مردم در بورس، انتصابات خارج از ضابطه و بی قانون و مبتنی بر رابطه در مناصب مدیریتی کشور، تاسیس قرارگاه مرغ و ... بوده است. واقعا چه کار کردید که قحطی نشد؟

علی 2 0 پاسخ 1400/2/19 -07:34

مردک نشستی توی کاخت بیرون نمیای وامملکت خبر نداری بعد می گی نگذاشتیم قحطی بیاید بیا بیرون ببین مردم دارند از سلط زباله چیز جمع می کنند ومی خورند

دن کیشوت 20 1 پاسخ 1400/2/19 -06:08

واقعا خاک عالم بر سرت فریدون ریش قشنگه، مملکتی با این همه ثروت های خدادادی، از نفت و گاز و انواع و اقسام معادن و جنگل و رود و دریاچه و دریا، باز هم انتظار داشتی که قحطی بیاد که تو اجازه ندادی بیاد، اگر می خواست قحطی بیاد با وجود چپاولگرانی مثل شما که ثروت مملکت رو به کانادا و آمریکا، انتقال می دهید تا حالا اومده بود، ده هزار میلیارد و بیست هزار میلیارد و...،هر چقدر می دزدید، بازم هست، قحطی؟!

ناشناس 1400/2/19 -09:41

نه عزیزم ایشون فروشگاه ها را که میبینه پره .خونه هم که خونه خود واطرافیانش را میبینه پره .از عموم مردم هم که خبر نداره . فکر میکنه همه مثل خود واطرافیانش با خاویار و وووو شکم وا مونده اشان را سیر میکنند .

ئ 10 0 پاسخ 1400/2/19 -05:55

ایشون به مردم مرگ نشون میده تابه شیون راضی ضوند.خداوکیلی این حسن خان خودض هم مدیونه چه میگه!؟

الا مراد 16 0 پاسخ 1400/2/19 -05:42

پشت کلمه قحطی رازی هست که ما نمی فهمیم مثل کمه بورس..

حسین 12 0 پاسخ 1400/2/19 -05:38

فقط بخاطر ازاد گذاشتن سفر های نوروزی بیست هزار نفر را با کرونا به کشتن دادی.بقیه اش هم بماند چهار ماه دیگر هم تحملت میکنیم بعدا باهات کار داریم

ناشناس 25 0 پاسخ 1400/2/19 -05:25

خوب این که تقصیر ندارد بین مردم که تشریف نمی برد اگر مهمانی هم تشریف ببرد منزل آن اشخاصی می رود که حقوق های نجومی می گیرند که از حزب وقبیله خودش هستند

مورچه 18 0 پاسخ 1400/2/19 -05:25

هههههه توخودت عامل قحطی هستی شیخ صهیونیستی بی همه چیز ایران رو کردی مثل دوره قاجار

محمذ 15 1 پاسخ 1400/2/19 -05:23

مثل تصمیم گرانی بنزین وبا تعریف وتمجید از سهام توسط شما روحانی وجیب مردم را خالی کردن ومردم را ورشکسته نمودی وچرا دراوایل کرونا وقتی سردار باقری اعلام کرد که از فردای ان روز جاده ها را ببندیم ولی شما مخالفت کردی وگفتی بگذارید مردم زنگی کنند ودها نمونه دیگر

ناشناس 1400/2/19 -09:43

زیر دوش میری زیاد چشماتو نفشار .بذار یکم شسته بشه خیلی هم بد نیست.

شهروند 12 0 پاسخ 1400/2/19 -05:15

حسن آقا. شاکی زیاد داری. هر وقت تحریم برداشته شد بیا

متفاوت 10 0 پاسخ 1400/2/19 -04:27

تیترزده اند بوسیله فضای مجازی روزانه چقدر ازپول ملت میدزدند،امانمیدونند به اسم واکسن چقدر بادست شما راحت تقدیم میشه.خخخخخ،کاش یه چاه5000متری وجود داشت تاشبها سرمیکردیم توش برای گریه کردن.

حسن 17 0 پاسخ 1400/2/19 -04:01

برو! برو! که دگر من تورا نمی خواهم .

کوروش 9 0 پاسخ 1400/2/19 -03:44

دستتون دردنکنه مرسی که هستی!

شهروند 21 0 پاسخ 1400/2/19 -03:15

پول دست آقازاده مابه هم دنبال صف مرغ شماهستیم

غارت‌شده‌دربورس‌توسط‌..... 17 0 پاسخ 1400/2/19 -03:12

توخودقحطی‌ای،ازبازارسرمایه‌ات‌معلومه

مهدی 19 0 پاسخ 1400/2/19 -02:46

بله شما که شکم سیر مخابید من که 3تا فرزند دارم چه ببکم

دلارجهانگیری 16 0 پاسخ 1400/2/19 -02:38

خخخخخخخ کلا دیگه حرفات بیشتر جنبه های فانتزی و طنز داره تا واقعیت باشه نذاشتی قحطی بیاد نذاشتی جنگ بشه خدا خیرت بده خداییش آدرس ساقیتو رو به ما هم بده شاید حال ما مثل شما خوب شد

علی 18 0 پاسخ 1400/2/19 -02:20

قحطی حتما باید شاخ ودم داشته باشد هرچیزی که لازم داری نتوانی تهیه بکنی معنی غیر از قحطی برای آن متصور نیست .جناب آقای رئیس جمهور واژه جدبدی برای قحطی ارائه فرمایند .

جوان 17 0 پاسخ 1400/2/19 -02:18

نمیدونم با این همه آه و نفرین که پشت سرته چطور سالمی و آخ نگفتی؟

سرباز وطن 6 0 پاسخ 1400/2/19 -02:03

واقعا نمیدونم با چه روی میای این حرف ها را میزنی میگیم بن سلمان کوک زده بود تیک می زد برگشت گفت ایران کشور همسایه و دوست عربستان است تو چی زدی راست بگو جون مادرت ما هم بزنیم

ارژنگ 3 0 پاسخ 1400/2/19 -01:40

اینا هی دارن واکسیناسیونو عقب میندازن.همین هفته قبل اومد گفت که میلیونها دوز تو همین اردیبهشت وارد میشه ولی الان میگه اواسط خرداد.اینا نقششون اینه با وعده وعیده الکی این چن ماهه دوره مسئولیتیشون تموم شه بعدشم بگن ما که کارمون تموم شده دیگه بما چه

علی 3 0 پاسخ 1400/2/19 -01:14

دانشجوی سال هفتاد و پنج بودم که ایران و مالزی طرح بیست و پنج ساله نوشته بودند که هر کدام مقام اول منطقه را بدست اورند ، اقای روحانی هشت سال از این بیست و پنج سال را ریس جمهور ایران بودی و هفده سال قبل از ان هم در پستهای کلیدی بودی ، پس چی شد مقام اول منطقه بودن ، هدف ایران اول منطقه بود یا دچار قحطی نشویم .

و نیز این شد 2 0 پاسخ 1400/2/19 -01:06

تحریم از زمانی شروع شد که دولت شما دروغ را حل تمام مشکلات دانست. تحریم یعنی وجود بی کفایتی و بی تعهدی است. قحطی نیست ، و نبود و بوجود نمی آید ، چرا که این کشور دارای غنائم زیادی است. اما ما قحطی فهم داریم ، قحطی درستکاری مدیر داریم ، قحطی رجل داریم ، قحطی سیاست درست و مردم دار داریم ، قحطی تعهد داریم . جناب روحانی تا دلت میخواهد سخن بگو ، دروغ بگو ، تو با اون معاون کذابت باید روزی جواب بدید ، یا این دنیا ، یا آن دنیا.

فتاحی 3 0 پاسخ 1400/2/19 -01:04

خدای احمدی نژاد کاری بهت کرده که پرت و پلا هم میگی ، ایران پر از ناز و نعمت و قحطی.

دانیال 0 0 پاسخ 1400/2/19 -01:00

حتما با یکسال قرنطینه ای که خودتو کردی قحطی رو برداشتی خخخخ

پدرام 0 0 پاسخ 1400/2/19 -00:59

دیگ موندیم چی بهت بگیم. کلا تو یه دنیای دیگه ای

جواد 1 0 پاسخ 1400/2/19 -00:52

بازهم توهم زده جدی نگیرید

sk 0 0 پاسخ 1400/2/19 -00:46

کار روحانی ریاست جمهوری است و دفاع از منافع ایران و ملت ولی داره برعکس عمل می کنه و روز به روز گرونی و بیچارگی برای مردم است و خبر فوری هم تیتر یک چیزه و متن یک چیزه دیگه است ووووو لی هر دو تا شون یک نقطه مشترک دارند و او اینه که دارند به ریش این ملت می خندند . روحانی که وقتی می خنده می گه کدوم آدم احمق به من رای داد ووووو خبر فوری می گه .. کدام آدم احمق متن های دیکته شده و نظرات آمریکا و اروپا رو می یاد تو سایت ما می خونه ....

روح الله 1 0 پاسخ 1400/2/19 -00:39

هروقت شما برین قحطی هم میره شک نکن قحطی میدونی چرا به وجود میاد چون نه حرف راست به مردم زدین همه اجناس ۱۰۰درصد گرون کردین چپ راست به مردم فشار اوردین زندگی مردم متلاشی کردین همه مردم عصبی کردین چقدر طلاق چقدر زندگی بخاطر مشکلات وتورم از هم پاشید پس بشین تا دعای خیر مردم پشت پناهتان باشه....

کاربر ناشناس 2 0 پاسخ 1400/2/19 -00:35

این همه کودک کار و زباله گرد و ۶۰ میلیون نیازمند ماهی ۲ دلار که مبلغ یارانه هست کجاش قحطی نیست ناز و نعمت فراوان و پول تو دست افراد خاص و کلید سازها که نفسشون از جای گرمشون میاد بیرون

ایرانی 1400/2/19 -10:36

مردم دنیا در مورد ما چی فکر می کنن؟ مردمی که دولتشون ماهی دو دلار بهشون یارانه میده. ما جوک مردم دنیاییم به خدا.

ناشناس 0 0 پاسخ 1400/2/19 -00:25

مردم شرمنده شدن این همه شما خدمت کردی به مردم از قدیم می گفتند اگر می خواهید فقیر یا ادمهای صورت شان با سیلی سرخکردن از قصابی های محل بپرسید الان از املاکیها وقصابی ها کاسب های محلی باید بپرسی به قحطی مردم چی می کشند

کاربر ناشناس 0 0 پاسخ 1400/2/19 -00:24

روحانی راست میگه چون در منطقه‌ای که ایشان زندگی می کنه همه چیز فراوان داره میوه های لوکس، گوشت آهو، بوقلمون وبره، نان سبوس دار درجه یک، برنج ناب، روغن طبیعی و... خانه های بزرگ و ماشین لوکس درو و بر خودش میبینه خبر از ما پایین شهری ها نداره درست میفرمایند دقیقا قحطی نیست

دزفولی 1 0 پاسخ 1400/2/19 -00:16

قحطی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟روحانی

خشی۹۸ 2 0 پاسخ 1400/2/19 -00:14

احتیاجی به آمدن نداشت .خودحسن کلید ساز خودش عند قحطی و بدبختی ملت بوده.

م..ک 1 0 پاسخ 1400/2/19 -00:10

آقای روحانی :همین الان شمایگ لطف بزرگی درحق ملت دولت زده ایران بکن.مردباش استعفابده .من نمیدونم یا اجازه کا رکردن بهت نمیدن.یااینکه خودت ذاتامردم آزاری.حالا هر چه شر کم کن

ایرانی 1 0 پاسخ 1400/2/19 -00:01

زرشک ، از چنان رونق اقتصادی و درآمد سرشار رسیدی به جلوگیری از قحطی ؟!!!! از کرامات شیخ ما این است که شکر میخورد میگوید به به بازم می‌خوام.

.. 5 27 پاسخ 1400/2/18 -23:58

فوری چرا تیترنزدی روحانی اعلام کردند تحریم ها تمام شد آنهم بوسیله سردار دیپلماسی دکتر ظریف

کاربر ناشناس 18 2 پاسخ 1400/2/18 -23:56

هاارواح بابام

پیلوشکی 35 3 پاسخ 1400/2/18 -23:51

موقعی کنار رفتی، بعدش معلوم میشه چ بلایی سر ما آوردی!

غلام 1400/2/19 -00:25

یک سال بعد از روحانی فریاد میزنی روحانی کجایی؟ بیا که همه چی را از ما گرفتند برای نفس کشیدن هم از ما پول می خواهند.

mohammad 1400/2/19 -11:24

به غلام ، میشه ماله کشی دولت رو نکنی؟ انشاءالله در آینده خواهیم دید چه اتفاقاتی خواهد افتاد.

.... 32 1 پاسخ 1400/2/18 -23:47

به لطف خدا و زحمت کشاورزان ، دام پروران و باغداران هیچ وقت قحطی نمی آید . جو گیر نشوید .

ناشناس 38 2 پاسخ 1400/2/18 -23:43

تو دستمزد کارگروحقوق کارمندرتبه آخررا درمنطقه داری ،تورم بالای ۱۵۰درصدی،کمیاب ونایاب شدن برخی ازکالاهای ضروری واساسی مگه قحطی چه شکلی است...‌‌

ب 1400/2/19 -01:32

روحانی فکر کرده باید استخوان هامون از بدنمون بزنه بیرون... و جز آب و نان خشک برای خوردن نباشه... تا بگیم قحطی... والا ما که از عید به این طرف نتونستیم خیلی از مایحتاج مون رو بخریم... الان دیگه بحث کمبود توی بازار نیست... مسئله اینه که نمی توانیم بخریم.. و قحطی توی خانه مان و سر سفره هایمان است... اما خدا رو شکر... خدا بزرگ است...

مهدی 39 2 پاسخ 1400/2/18 -23:42

شما لطفا این چند روز هم صحبت نکن، نخواستیم

یونس 36 2 پاسخ 1400/2/18 -23:37

نزدیک ۸سال راس قدرت بودی ایران رو ۲۰سال عقب انداختی .البته تا زمانیکه کسی نمیتونه رئیس جمهوری موقع ریاستش محاکمه کنه انتظار پیشرفت نباید داشته باشیم محاکمه بعد ریاست ت هم دردی از دردمردم دوا نمیشه جناب

م..ک 34 2 پاسخ 1400/2/18 -23:36

آقای روحانی الان شما باید رسماقحطی رااعلام کنید .نه اینکه پایان تحریم را.کاش .....

.. 1400/2/18 -23:56

بیسواد برو متن را بخوان گفته تحریم ها تمام شد برو سکته بکن

د 1400/2/18 -23:59

بیسواد متن را بخوانید تمام شد

ناشناس 40 3 پاسخ 1400/2/18 -23:19

لطف کردین کشوری با این ثروت حالا ریس جمهورش چه میگه شما این وضع را بوجود اوردید حالا افتخار هم میکنید تاریخ قضاوت خواهد کرد که چه به سر کشور اوردید

mohammad 2 2 پاسخ 1400/2/18 -23:18

آقای روحانی یه جا توی این متن گفتن که همزمان با شیوع کرونا در ایران نگذاشتیم قحطی بیاد و یه جای دیگه هم میگه آمریکا قصد داشت با تحریم قحطی در ایران رخ بده که جلوشو گرفتیم. حرفش یه جوریه یعنی میمونی حرفش رو تایید کنی یا رد کنی.

ایرانی 34 1 پاسخ 1400/2/18 -23:15

بیمارستانها برای مردم جیب گشادی دوختند . ریس جمهور محترم خبرداری بیمارستانها چه پولی از مردم بیچاره می گیرند خبر داری یک آمپول باید چندین میلیون پول بدی خبر داری قرص باید چند تا دونه بگیری حدود ۲ میلیون تومان فقط خدا میدانه مافیای دارو و این بیمارستان با کدام آدم دستشون تو یک کاسه هست آنروز دیر نیست . لطف کنید یکسری تو بیمارستانها بزنیدپرونده مریض ها در بیارید مقدار تراکنش پول واریزی تو چند مرحله می گیرند بعدش میگی مبلغ کل واریزی را قبض بده میگه نمی تونیم واقعا چرا به کی شکایت کنیم . جناب حاج آقا ریسی ریاست محترم قوه قضایی خواهشمنداست به تخلفات بیمارستانها و داروخانه ها بدون اغماض رسیدگی کنید به خدا مردم را دارند می دوشند.

علی 1400/2/19 -01:07

چند روز پیش یکی اشنایان ما که کارگر نقاش ساختمان و شصت و پنج سال سن دارد ، خانمش کرونا گرفته بود ، او را بیمارستان برده بود و بیمارستان برای هر روز بستری هشتصد هزار تومن پول درخواست کرده بود و چون پولی نداشت بستری نکرده بود ، بعد از کمتر از یک هفته فوت کرد . اقای روحانی بدان که گفته بودی مریض نباید فکر هزینه درمان باشد دولت متقبل میشود .

حامد 34 4 پاسخ 1400/2/18 -23:15

تو خودت یکی از نشانه های قحطی

علی 39 4 پاسخ 1400/2/18 -23:15

انشالله که لال شوی . دیگه حرف نزنی و اعصاب مردم بازی نکنی

عادل 31 2 پاسخ 1400/2/18 -23:08

یاد لوئی شانزدهم و ماری انتوانت افتادم .شما به چی میگی قحطی؟؟؟ایا در کشوری با این موقعیت و ثروت داشتن 60 میلیون نفر جمعیت زیر خط فقر که نمیتوانند نیازهای ضروری و مشروعشان را تامین کنند به معنای قحطی نیست؟؟؟ اگر به میان مردم بیایید بهتر متوجه میشوید لطفا همه را هم گردن تحریم نیاندازید....

سینوس 23 2 پاسخ 1400/2/18 -23:01

حا جی با تعصب باری کلا دیگه جیکار کردی حاجی واقعا جلوی قحطی رو گرفتی صف مرغ روغن به خاطر فراوانی بو د روی رو برمممممممممممممممم

نانشناس 38 2 پاسخ 1400/2/18 -22:54

عجب دروغگویی هستی فریدون

،،،، 6 25 پاسخ 1400/2/18 -22:53

بیزحمت اول متن را بخوانید م تیتر کاملا غرضانه زده شده متن چیزی دیگه گفته شده الان یک عده ساندیس خورمی آیند اظهار وجود می کنند

روح اله 1400/2/18 -23:15

در هر صورت دولت خدا رو شکر جلوی قحطی گرونی کرونا طاعون وبا ابولا سارس و...‌رو گرفت.کمی منصف باشید ملت. اصلا یادتون هست قبل از دولت روحانی کره دوغ ماست نبود؟؟ الان هست.جدی میگم هست من همین الان مغازه بودم دیدم هست. دست تو جیبم کردم دیدم پول نیست.شما چطور؟؟؟؟؟؟

ورسا 1400/2/18 -23:23

عجب بیکاری هستی تو که میایی حرفهای این ادم رو میخونی

کاربر ناشناس 23 2 پاسخ 1400/2/18 -22:53

برا یکدیگر نوشابه باز میکنند کاش نگاه به عملکرد خود میکردند واز این مردم مظلوم خجالت میکشیدند چهل و دو سال این مردم چوب ندانم کاری مسئولین را میخورند و روز به روز زندگی انها بدتر میشود از همه بدتر که مسئولین خود را موفق و از اقداماتشان دفاع میکنند ولی جرات ندارند ببینند نظر مردم نسبت به انها چیست

ناشناس 36 2 پاسخ 1400/2/18 -22:46

تو خودت مصداق بارز قحطی هستی .. فرافکن غربی

سعید 31 2 پاسخ 1400/2/18 -22:43

آقای روحانی ما پول نداریم به اندازه کافی خرید کنیم چطور میخواد قحطی بیاد

قحطی سنج خراب 41 3 پاسخ 1400/2/18 -22:42

برای فقرا قحطی هم رخ داده ، ولی چه کنیم که شاخص آمار شما بر اساس میزان رنجش مرفهین تنظیم شده است

درود به فهم بلند 1400/2/19 -00:59

خیلی خیلی خوب گفتید. آفرین.

ایرانی 29 2 پاسخ 1400/2/18 -22:40

راست میگه گرونی شده هیچی نمیشه بخری قعطی که نیومده

خبر فوری در شبکه های اجتماعی
khabarfoori in social networks