معصومه ابتکار: هزینه‌ ناآرامی‌ها از جیب دولت و ملت رفت/ اگر روحانی نبود، فضای کشور امنیتی‌تر بود


9 آبان 1399 - 11:22
5f9bc4b4be66c_2020-10-30_11-15
معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده گفت: هر نهادی که تندروی کند و با رفتارهای افراطی نظم کشور را برهم بزند، فرقی با ترامپ ندارد و هیچ کدام از رفتارهای مجلس انقلابی، ربطی به انقلاب ندارد.

بخشی از مصاحبه معصومه ابتکار معاون رئیس جمهور در امور زنان از این قرار است: 

رجل سیاسی فاقد جنسیت است

اخیرا بیش از پیش و طبق معمول در نزدیکی زمان انتخابات و نیمه دوم سال بحث تفسیر رجل سیاسی و کاندیداتوری زنان در انتخابات مطرح شده است، چه میزان شرایط را برای محقق شدن این مطالبه فراهم می دانید؟

کلمه "رجال" که در قانون اساسی به عنوان یکی از شروط کاندیداتوری رئیس‌جمهور ذکر شده است، پیشینه‌ای دارد. در مذاکرات قانون اساسی که تنها زن حاضر در آن جلسه، منیره گرجی بودند، به همراه شهید بهشتی، آیت‌الله طالقاتی و چند تن دیگر از بزرگان، پیشنهاد آوردن کلمه رجال را به جای کلمه «مرد»مطرح می‌کنند تا این ظرفیت به وجود بیاید که به انتخابات ریاست جمهوری تک جنسیتی نگاه نکنیم. بنابراین، استفاده از کلمه رجال با چنین نیتی بوده و در قرآن کریم برای شخصیت‌های اجتماعی و دینی به کار رفته و فاقد جنسیت است. تفسیر این موضوع از ابتدا روشن بوده اما بعضا انکار می‌شد و در دوره‌ای حتی از به کار بردن این کلمه، نگرانی‌های وجود داشت. به همین دلیل مخالفت‌های در این مورد، پیش از این وجود داشت. اکنون به نظر می‌رسد که آقایان به آن اصل کلمه رجال که قانون‌گذار آن را مد نظر داشته، رسیده‌اند. البته اتفاق تازه‌ای نیفتاده است. در دوران گذشته هم امثال خانم اعظم طالقانی هر دوره برای ریاست جمهوری ثبت نام می‌کردند و ممانعتی نیز برای کاندیداتوری زنان در آن مقطع ایجاد نشد. در همان مواقع هم آقای کدخدایی اعلام می‌کرد که ممانعتی برای ثبت نام زنان در انتخابات وجود ندارد، اما بحث تایید صلاحیت شدن یا نشدن آنان مطرح می‌شد که می‌گفتند رد صلاحیت ما براساس جنسیت نیست. تنها بخشی از بحث تایید صلاحیت، موضوع جنسیت است و در نهایت، آن فردی که صلاحیت را بررسی می‌کند، تصمیم می‌گیرد که چه شخصی صلاحیت دارد و چه شخصی ندارد. متاسفانه در بسیاری دوران ها شاهد بودیم که این مسئله قانون‌ مند نبوده است. بنابراین به نظر نمی‌رسد که مانع خاصی وجود داشته که اکنون برداشته شده است اما ممکن است در تفسیر کمی وسیع‌تر بنگرند. وجود شخصیتی چون مرحوم اعظم طالقانی که با وجود دشواری‌های بسیار، در هر دوره ثبت نام می‌کردند، گواه این موضوع است.

یکی از این زنان شهیندخت مولاوردی است که امروز در کنار وحیده دستجردی نام‌ او برده می‌شود و مناسب منصب ریاست جمهوری دانسته می شوند، این امکان وجود دارد که آن‌ها برای انتخابات ثبت نام کنند؟

قاعدتا ممنوعیتی برای حضور هیچ فردی به دلیل جنسیت نباید وجود داشته باشد. قانون جدید انتخابات، شرایط جدیدی برای حضور افراد در انتخابات قائل شده است که واجدان شرایط بتوانند برای انتخابات منهای جنسیتی که دارند، ثبت نام کنند.

برای مثال پروانه سلحشوری می‌تواند گزینه مناسبی باشد؟

وارد مصداق نشویم بهتر است. اگر وارد مصداق شویم، بسیاری توانمند و شایسته هستند و تعدادشان هم کافی است، لازمه‌اش نیز خواست خودشان است.

زور روحانی به تندروها نمی‌چربد/ حمایت لازم از دستجردی زمان احمدی نژاد نشد

در کنار مطالبات زنان در جامعه، در بسیاری مسائل دیگر هم صحبت از موانع پیش روی رئیس جمهور به میان آورده می شود، چه ارزیابی از این گزاره دارید؟

رئیس‌جمهور به شخصه تلاشش کرد اما در برخی جهات، نظام به جمع‌بندی نرسید و ایشان دیدند که تنش‌های به وجود آمده، بیشتر آسیب خواهد زد. بنابراین، به دنبال توان‌افزایی زنان رفتند که ما شاهد افزایش حدود ۸ هزار زن به عنوان مدیر هستیم. زمان آقای احمدی‌نژاد هم خانم دستجردی بود اما حمایت لازم از او نشد و طبعا دوره مدیریتش کوتاه بود. فراهم کردن زیرساخت‌ها و چارچوب‌ها برای زنان بسیار حائز اهمیت است. روحانی کاری زیربنایی برای حضور زنان در عرصه سیاست انجام داد و این کار بسیار ماندگار خواهد بود و برای آیندگان قابل انکار نیست. در اوایل دولت دوازدهم و در سال ۹۲، درصد مدیران عالی رتبه زن کمتر از ۱۰ درصد بود. هر فردی بیاید، به ناچار باید این تغییرات را بپذیرد. اکنون ۴۱ درصد کارکنان دولت، زن هستند و این نشان از نیروی قابل رشد و غیرقابل انکار زنان دارد. هر چه در کنار نقش‌های تخصصی، به نقش‌های مدیریتی آن‌ها توجه کنیم، می‌توانیم از گستره بیشتری از توانمندی‌ها و خلافیت‌ها در بهبود مدیریت‌ها بهره‌مند شویم. در مجموع گزاره درستی است که زور روحانی در بسیاری موارد به جریان های تندرو داخلی نرسید.

برخوردها با روحانی به دور از انصاف است

امروز قالب برخوردهای سیاسی به دور از انصاف، اخلاق و جانب‌دارانه علیه دولت است که از ابتدای دولت آقای روحانی آغاز شد و در این دولت به اوج رسید. نا آرامی هایی در دی ۹۶ به راه افتاد که منشا آن داخلی بود. همه این‌ هزینه‌ها از جیب دولت و ملت رفت. متاسفانه جنگ سایبری از سوی منافقان و سلطنت‌طلبان شکل گرفت. بخش‌هایی از سوی صدا و سیما هم در این موضوع با القای ناکارآمدی دخالت داشتند. این القا تا جایی افزایش پیدا کرد که همه متوجه شدند بر آیندش علیه مردم است، نه دولت. به مردم تلقین کردند که رای آنها بی تاثیر است و عملا از جامعه خواستند رای ندهید و بگذارید برایتان انتخاب کنند. این القاها شالوده‌های اعتماد عمومی مردم را آسیب زد و در جلسه‌ای که دولت خدمت مقام معظم رهبری بود، ایشان به صدا و سیما یادآور شدند که خدمات دولت را تلویزیون بگوید. در بخش‌هایی، تغییر رویکرد ایجاد شد و بخش‌هایی هم کمترین فرصت در تلویزیون داده نشد. مثلا در هفته دولت که هیچ تریبونی نداشتیم. حوزه زنان در سه سال گذشته شاید حدود 10 درصد فعالیت‌های معاونت امور زنان و خانواده منعکس شده باشد؛ آن هم بیشتر در شبکه های استانی در سفرها. به بخشی مانند وزارت نیرو فرصت داده شد، اما برای ما این مسئله وجود نداشته است.

عده ای در داخل همیشه تیتر یک رسانه های معاند هستند

توسط بسیاری از سیاسیون بارها تاکید شده برجام فقط توسط ترامپ باطل نشد بلکه هم نوایان او در داخل هم بر طبل مخالفت مدام کوبیدند و نتیجه همان شد که شرایط را به شکل امروز درآورد؟

دقیقا. همین حضور پیدا نکردن در اف ای تی اف، یکی از این سنگ‌اندازی‌ها بود. این مسئله به طور کامل بلاتکلیف ماند و اسیب های زیادی از عدم تعهد به آن به کشور وارد شد. حتی آقای لاریجانی هم به این مسئله رسید، اما مجمع کوتاهی کرد. اتفاقات تلخی هم که در مورد آقای ظریف در مجلس رخ داد، از مهم ترین و اسیب زاترین رفتار تندروها توهم توطئه است. به نظر می رسد برخی جای دولت را با ترامپ  اشتباه گرفته اند، مقام معظم رهبری بارها در عمل و با درایت مانع بسیاری از تهدیدها که از سوی افراد کم‌خرد مطرح می‌شد، شده‌اند. عده ای در داخل کشور به گونه ای اظهارنظر می کنند که همیشه تیتر یک رسانه های معاند هستند، درک این موضوعات بسیار فراتر از مسائل سیاسی ساده است. نهایتا می توان نتیجه گرفت هر نهادی که تندروی کند و با رفتارهای افراطی نظم کشور را برهم بزند، فرقی با ترامپ ندارد و فرقی ندارد که نماینده مجلس تندروی کند یا افراد عادی، هیچ کدام از رفتارهای مجلس انقلابی، ربطی به انقلاب ندارد.

اگر روحانی نبود، فضای کشور امنیتی بود/ دولت یازدهم چندین هزار دانشجوی ستاره‌دار را به تحصیل بازگرداند

با توجه به سبقه سیاسی خودتان، اگر در چنین شرایطی، یک دولت تندرو روی کار بود، چه شرایطی به وجود می‌آمد؟

شرایط سخت‌تر بود و به دلیل این که خود را محق می‌دانند و ممکن بود تن به مذاکره پشت پرده بدهند، به دلیل نداشتن مهارت‌های اولیه دیپلماسی هم موفق نمی‌شدند. فضا امنیتی‌تر بود. اکنون فضا رو به گشایش است. آن‌ها در پی تحت فشار قرار دادن آقای آذری جهرمی بودند که کل فضای اینترنت از جمله اینستاگرام را ببندند. اینکه نشد، همه ناشی از  ایستادگی دولت بود. دولت یازدهم چندین هزار دانشجوی ستاره‌دار را به تحصیل بازگرداند نه که مشکلات نداشته باشیم اما دولت تلاشش را کرده است. حافظه میان مدتمان را از دست ندهیم.

تلاش برای آزادی زنان از زندان در شرایط کرونا

با توجه به شرایط کرونا از وضعیت زنان در زندان‌ها اطلاع دارید؟

در این دوره برای زنان زندانی با همکاری قوه قضائیه تلاش کردیم. یکی از کارها، بازدید از زندان زنان بود. این بازدید را من به شخصه از ۱۵ استان انجام دادم و گزارش تهیه کردم. کارهای خوبی هم در این زمینه انجام شد. هر جا توانستیم کمک کردیم. خانم مولاوردی پویشی را تحت عنوان ارمغان شروع کرد که ما آن را ادامه دادیم و تاکنون ۵ دوره این پویش برای جلب مشارکت مردم در آزاد سازی زنان زندانی جرایم غیرعمد برگزار شده است. با قوه قضاییه در مورد دستبند الکترونیک برای مادران زندانی رایزنی و پیگیری شد و در پی توسعه آن هستیم. در مورد مادران زندانی با قوه مکاتباتی انجام شد و تعداد زیادی از زندانیان در موج اول کرونا آزاد شدند. در جلسه اخیر دولت در ارتباط با ضرورت بررسی وضعیت زنان زندانی صحبت‌هایی شد. در مجموع همکاری خوبی با قوه قضائیه داشتیم. علاوه بر لایحه منع خشونت علیه زنان، بعد از قتل رومینا لایحه دیگری برای تشدید مجازات پدر ارایه دادیم. در همین دو سه روزه هم به کمیسیون لوایح می‌آید. ما در تلاشیم و کار می‌کنیم. سازمان زندان‌ها هم برای حمایت از زنان زندانی که آزاد می‌شوند، کارهایی انجام داده است.

در شرایط مخاطره آمیز موجود کسی بهتر از آقای روحانی نمی توانست عمل کند

شرایط کرونا، تحریم و سایر عوامل فشار بر مردم در روزهای اخیر شدت گرفته و بیم این وجود دارد که از لحاظ میزان مشارکت مردم در انتخابات، آمار اسفند ماه تکرار شود. در این رابطه چه ارزیابی دارید؟

 ما در این شرایط افراد توانمندی داریم که می توان به حضور آنها و تاثیر گذاری آنها امیدوار بود اما پیش از گزینه، بهبود شرایط مردم در اولویت است که اعتماد مردم بازگردد. نتایج انتخابات مجلس یازدهم، نتایج خوبی نبود. هیج کس از این نتایج راضی نیست. درصد مشارکت پایین مردم، قابل قبول نیست. آقای روحانی فردی است که در دوران مختلف، تجربه مدیریتی داشته، اما برای چنین شخصی، باز هم اینگونه تخریب ها و تهمت ها وجود دارد و  مدام سیاست های اورا تخریب می‌کنند. ما با نسل جوانی مواجهیم که واقعیت های تاریخی را شخصا تجربه نکرده و از سوی دیگر در این فضای خاکستری شده، فقط با جناح‌بندی های سیاسی مواجه است. در این میان هم برخی با تحریف تاریخ زمینه ای ایجاد می کنند که آن‌ها ادبیاتشان با ادبیات جریان ضدانقلاب همخوانی داشته باشد. هنگامی که با آقای روحانی این طور برخورد می‌شود، با دیگر گزینه‌ها چطور برخورد خواهد شد؟ مردم باید به این نتیجه برسند که راهی جز صندوق رای وجود ندارد. هر دفعه که مردم مشارکت جدی داشتند، شرایط بهتر بوده و جلوی بسیاری از مخاطرات گرفته شده است. انتهای تحلیل‌ها به این می‌رسد که در شرایط مخاطره آمیز موجود کسی بهتر از آقای روحانی نمی توانست عمل کند و این نتیجه صندوق رای است و شرایط می توانست خدای نکرده خیلی بدتر از این باشد. این‌ها شعار نیست. اگر گزینه دیگری وجود دارد، مطرح کنید. سوریه شدن یا پاره پاره شدن ایران؟ در حالی که با وجود همه مشکلات، ایران جزیره ای امن در میان آتش است. اول فضای اعتماد به صندوق رای بازگردد، بعد به مصداق‌ها فکر خواهیم کرد.

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده گفت: هر نهادی که تندروی کند و با رفتارهای افراطی نظم کشور را برهم بزند، فرقی با ترامپ ندارد و هیچ کدام از رفتارهای مجلس انقلابی، ربطی به انقلاب ندارد.

پایگاه خبری خبر فوری (khabarfoori.com)

5f9bc4b4be66c_2020-10-30_11-15
9 آبان 1399 - 11:22

بخشی از مصاحبه معصومه ابتکار معاون رئیس جمهور در امور زنان از این قرار است: 

رجل سیاسی فاقد جنسیت است

اخیرا بیش از پیش و طبق معمول در نزدیکی زمان انتخابات و نیمه دوم سال بحث تفسیر رجل سیاسی و کاندیداتوری زنان در انتخابات مطرح شده است، چه میزان شرایط را برای محقق شدن این مطالبه فراهم می دانید؟

کلمه "رجال" که در قانون اساسی به عنوان یکی از شروط کاندیداتوری رئیس‌جمهور ذکر شده است، پیشینه‌ای دارد. در مذاکرات قانون اساسی که تنها زن حاضر در آن جلسه، منیره گرجی بودند، به همراه شهید بهشتی، آیت‌الله طالقاتی و چند تن دیگر از بزرگان، پیشنهاد آوردن کلمه رجال را به جای کلمه «مرد»مطرح می‌کنند تا این ظرفیت به وجود بیاید که به انتخابات ریاست جمهوری تک جنسیتی نگاه نکنیم. بنابراین، استفاده از کلمه رجال با چنین نیتی بوده و در قرآن کریم برای شخصیت‌های اجتماعی و دینی به کار رفته و فاقد جنسیت است. تفسیر این موضوع از ابتدا روشن بوده اما بعضا انکار می‌شد و در دوره‌ای حتی از به کار بردن این کلمه، نگرانی‌های وجود داشت. به همین دلیل مخالفت‌های در این مورد، پیش از این وجود داشت. اکنون به نظر می‌رسد که آقایان به آن اصل کلمه رجال که قانون‌گذار آن را مد نظر داشته، رسیده‌اند. البته اتفاق تازه‌ای نیفتاده است. در دوران گذشته هم امثال خانم اعظم طالقانی هر دوره برای ریاست جمهوری ثبت نام می‌کردند و ممانعتی نیز برای کاندیداتوری زنان در آن مقطع ایجاد نشد. در همان مواقع هم آقای کدخدایی اعلام می‌کرد که ممانعتی برای ثبت نام زنان در انتخابات وجود ندارد، اما بحث تایید صلاحیت شدن یا نشدن آنان مطرح می‌شد که می‌گفتند رد صلاحیت ما براساس جنسیت نیست. تنها بخشی از بحث تایید صلاحیت، موضوع جنسیت است و در نهایت، آن فردی که صلاحیت را بررسی می‌کند، تصمیم می‌گیرد که چه شخصی صلاحیت دارد و چه شخصی ندارد. متاسفانه در بسیاری دوران ها شاهد بودیم که این مسئله قانون‌ مند نبوده است. بنابراین به نظر نمی‌رسد که مانع خاصی وجود داشته که اکنون برداشته شده است اما ممکن است در تفسیر کمی وسیع‌تر بنگرند. وجود شخصیتی چون مرحوم اعظم طالقانی که با وجود دشواری‌های بسیار، در هر دوره ثبت نام می‌کردند، گواه این موضوع است.

یکی از این زنان شهیندخت مولاوردی است که امروز در کنار وحیده دستجردی نام‌ او برده می‌شود و مناسب منصب ریاست جمهوری دانسته می شوند، این امکان وجود دارد که آن‌ها برای انتخابات ثبت نام کنند؟

قاعدتا ممنوعیتی برای حضور هیچ فردی به دلیل جنسیت نباید وجود داشته باشد. قانون جدید انتخابات، شرایط جدیدی برای حضور افراد در انتخابات قائل شده است که واجدان شرایط بتوانند برای انتخابات منهای جنسیتی که دارند، ثبت نام کنند.

برای مثال پروانه سلحشوری می‌تواند گزینه مناسبی باشد؟

وارد مصداق نشویم بهتر است. اگر وارد مصداق شویم، بسیاری توانمند و شایسته هستند و تعدادشان هم کافی است، لازمه‌اش نیز خواست خودشان است.

زور روحانی به تندروها نمی‌چربد/ حمایت لازم از دستجردی زمان احمدی نژاد نشد

در کنار مطالبات زنان در جامعه، در بسیاری مسائل دیگر هم صحبت از موانع پیش روی رئیس جمهور به میان آورده می شود، چه ارزیابی از این گزاره دارید؟

رئیس‌جمهور به شخصه تلاشش کرد اما در برخی جهات، نظام به جمع‌بندی نرسید و ایشان دیدند که تنش‌های به وجود آمده، بیشتر آسیب خواهد زد. بنابراین، به دنبال توان‌افزایی زنان رفتند که ما شاهد افزایش حدود ۸ هزار زن به عنوان مدیر هستیم. زمان آقای احمدی‌نژاد هم خانم دستجردی بود اما حمایت لازم از او نشد و طبعا دوره مدیریتش کوتاه بود. فراهم کردن زیرساخت‌ها و چارچوب‌ها برای زنان بسیار حائز اهمیت است. روحانی کاری زیربنایی برای حضور زنان در عرصه سیاست انجام داد و این کار بسیار ماندگار خواهد بود و برای آیندگان قابل انکار نیست. در اوایل دولت دوازدهم و در سال ۹۲، درصد مدیران عالی رتبه زن کمتر از ۱۰ درصد بود. هر فردی بیاید، به ناچار باید این تغییرات را بپذیرد. اکنون ۴۱ درصد کارکنان دولت، زن هستند و این نشان از نیروی قابل رشد و غیرقابل انکار زنان دارد. هر چه در کنار نقش‌های تخصصی، به نقش‌های مدیریتی آن‌ها توجه کنیم، می‌توانیم از گستره بیشتری از توانمندی‌ها و خلافیت‌ها در بهبود مدیریت‌ها بهره‌مند شویم. در مجموع گزاره درستی است که زور روحانی در بسیاری موارد به جریان های تندرو داخلی نرسید.

برخوردها با روحانی به دور از انصاف است

امروز قالب برخوردهای سیاسی به دور از انصاف، اخلاق و جانب‌دارانه علیه دولت است که از ابتدای دولت آقای روحانی آغاز شد و در این دولت به اوج رسید. نا آرامی هایی در دی ۹۶ به راه افتاد که منشا آن داخلی بود. همه این‌ هزینه‌ها از جیب دولت و ملت رفت. متاسفانه جنگ سایبری از سوی منافقان و سلطنت‌طلبان شکل گرفت. بخش‌هایی از سوی صدا و سیما هم در این موضوع با القای ناکارآمدی دخالت داشتند. این القا تا جایی افزایش پیدا کرد که همه متوجه شدند بر آیندش علیه مردم است، نه دولت. به مردم تلقین کردند که رای آنها بی تاثیر است و عملا از جامعه خواستند رای ندهید و بگذارید برایتان انتخاب کنند. این القاها شالوده‌های اعتماد عمومی مردم را آسیب زد و در جلسه‌ای که دولت خدمت مقام معظم رهبری بود، ایشان به صدا و سیما یادآور شدند که خدمات دولت را تلویزیون بگوید. در بخش‌هایی، تغییر رویکرد ایجاد شد و بخش‌هایی هم کمترین فرصت در تلویزیون داده نشد. مثلا در هفته دولت که هیچ تریبونی نداشتیم. حوزه زنان در سه سال گذشته شاید حدود 10 درصد فعالیت‌های معاونت امور زنان و خانواده منعکس شده باشد؛ آن هم بیشتر در شبکه های استانی در سفرها. به بخشی مانند وزارت نیرو فرصت داده شد، اما برای ما این مسئله وجود نداشته است.

عده ای در داخل همیشه تیتر یک رسانه های معاند هستند

توسط بسیاری از سیاسیون بارها تاکید شده برجام فقط توسط ترامپ باطل نشد بلکه هم نوایان او در داخل هم بر طبل مخالفت مدام کوبیدند و نتیجه همان شد که شرایط را به شکل امروز درآورد؟

دقیقا. همین حضور پیدا نکردن در اف ای تی اف، یکی از این سنگ‌اندازی‌ها بود. این مسئله به طور کامل بلاتکلیف ماند و اسیب های زیادی از عدم تعهد به آن به کشور وارد شد. حتی آقای لاریجانی هم به این مسئله رسید، اما مجمع کوتاهی کرد. اتفاقات تلخی هم که در مورد آقای ظریف در مجلس رخ داد، از مهم ترین و اسیب زاترین رفتار تندروها توهم توطئه است. به نظر می رسد برخی جای دولت را با ترامپ  اشتباه گرفته اند، مقام معظم رهبری بارها در عمل و با درایت مانع بسیاری از تهدیدها که از سوی افراد کم‌خرد مطرح می‌شد، شده‌اند. عده ای در داخل کشور به گونه ای اظهارنظر می کنند که همیشه تیتر یک رسانه های معاند هستند، درک این موضوعات بسیار فراتر از مسائل سیاسی ساده است. نهایتا می توان نتیجه گرفت هر نهادی که تندروی کند و با رفتارهای افراطی نظم کشور را برهم بزند، فرقی با ترامپ ندارد و فرقی ندارد که نماینده مجلس تندروی کند یا افراد عادی، هیچ کدام از رفتارهای مجلس انقلابی، ربطی به انقلاب ندارد.

اگر روحانی نبود، فضای کشور امنیتی بود/ دولت یازدهم چندین هزار دانشجوی ستاره‌دار را به تحصیل بازگرداند

با توجه به سبقه سیاسی خودتان، اگر در چنین شرایطی، یک دولت تندرو روی کار بود، چه شرایطی به وجود می‌آمد؟

شرایط سخت‌تر بود و به دلیل این که خود را محق می‌دانند و ممکن بود تن به مذاکره پشت پرده بدهند، به دلیل نداشتن مهارت‌های اولیه دیپلماسی هم موفق نمی‌شدند. فضا امنیتی‌تر بود. اکنون فضا رو به گشایش است. آن‌ها در پی تحت فشار قرار دادن آقای آذری جهرمی بودند که کل فضای اینترنت از جمله اینستاگرام را ببندند. اینکه نشد، همه ناشی از  ایستادگی دولت بود. دولت یازدهم چندین هزار دانشجوی ستاره‌دار را به تحصیل بازگرداند نه که مشکلات نداشته باشیم اما دولت تلاشش را کرده است. حافظه میان مدتمان را از دست ندهیم.

تلاش برای آزادی زنان از زندان در شرایط کرونا

با توجه به شرایط کرونا از وضعیت زنان در زندان‌ها اطلاع دارید؟

در این دوره برای زنان زندانی با همکاری قوه قضائیه تلاش کردیم. یکی از کارها، بازدید از زندان زنان بود. این بازدید را من به شخصه از ۱۵ استان انجام دادم و گزارش تهیه کردم. کارهای خوبی هم در این زمینه انجام شد. هر جا توانستیم کمک کردیم. خانم مولاوردی پویشی را تحت عنوان ارمغان شروع کرد که ما آن را ادامه دادیم و تاکنون ۵ دوره این پویش برای جلب مشارکت مردم در آزاد سازی زنان زندانی جرایم غیرعمد برگزار شده است. با قوه قضاییه در مورد دستبند الکترونیک برای مادران زندانی رایزنی و پیگیری شد و در پی توسعه آن هستیم. در مورد مادران زندانی با قوه مکاتباتی انجام شد و تعداد زیادی از زندانیان در موج اول کرونا آزاد شدند. در جلسه اخیر دولت در ارتباط با ضرورت بررسی وضعیت زنان زندانی صحبت‌هایی شد. در مجموع همکاری خوبی با قوه قضائیه داشتیم. علاوه بر لایحه منع خشونت علیه زنان، بعد از قتل رومینا لایحه دیگری برای تشدید مجازات پدر ارایه دادیم. در همین دو سه روزه هم به کمیسیون لوایح می‌آید. ما در تلاشیم و کار می‌کنیم. سازمان زندان‌ها هم برای حمایت از زنان زندانی که آزاد می‌شوند، کارهایی انجام داده است.

در شرایط مخاطره آمیز موجود کسی بهتر از آقای روحانی نمی توانست عمل کند

شرایط کرونا، تحریم و سایر عوامل فشار بر مردم در روزهای اخیر شدت گرفته و بیم این وجود دارد که از لحاظ میزان مشارکت مردم در انتخابات، آمار اسفند ماه تکرار شود. در این رابطه چه ارزیابی دارید؟

 ما در این شرایط افراد توانمندی داریم که می توان به حضور آنها و تاثیر گذاری آنها امیدوار بود اما پیش از گزینه، بهبود شرایط مردم در اولویت است که اعتماد مردم بازگردد. نتایج انتخابات مجلس یازدهم، نتایج خوبی نبود. هیج کس از این نتایج راضی نیست. درصد مشارکت پایین مردم، قابل قبول نیست. آقای روحانی فردی است که در دوران مختلف، تجربه مدیریتی داشته، اما برای چنین شخصی، باز هم اینگونه تخریب ها و تهمت ها وجود دارد و  مدام سیاست های اورا تخریب می‌کنند. ما با نسل جوانی مواجهیم که واقعیت های تاریخی را شخصا تجربه نکرده و از سوی دیگر در این فضای خاکستری شده، فقط با جناح‌بندی های سیاسی مواجه است. در این میان هم برخی با تحریف تاریخ زمینه ای ایجاد می کنند که آن‌ها ادبیاتشان با ادبیات جریان ضدانقلاب همخوانی داشته باشد. هنگامی که با آقای روحانی این طور برخورد می‌شود، با دیگر گزینه‌ها چطور برخورد خواهد شد؟ مردم باید به این نتیجه برسند که راهی جز صندوق رای وجود ندارد. هر دفعه که مردم مشارکت جدی داشتند، شرایط بهتر بوده و جلوی بسیاری از مخاطرات گرفته شده است. انتهای تحلیل‌ها به این می‌رسد که در شرایط مخاطره آمیز موجود کسی بهتر از آقای روحانی نمی توانست عمل کند و این نتیجه صندوق رای است و شرایط می توانست خدای نکرده خیلی بدتر از این باشد. این‌ها شعار نیست. اگر گزینه دیگری وجود دارد، مطرح کنید. سوریه شدن یا پاره پاره شدن ایران؟ در حالی که با وجود همه مشکلات، ایران جزیره ای امن در میان آتش است. اول فضای اعتماد به صندوق رای بازگردد، بعد به مصداق‌ها فکر خواهیم کرد.

منبع: برنا

24

نظرات 28
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما پس از تایید توسط مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشند منتشر نخواهد شد.
حمیم 0 0 پاسخ 1399/9/3 -02:01

توتعریف نکنی کی بیادازاین دولت تعریف کنه؟؟!!بااون مدیریتهای محیط زیستیت!

داروغه 1 0 پاسخ 1399/8/10 -21:28

ای جان تو فقط بگو من بییام برات قلاب بگیرم

ناشناس 1 0 پاسخ 1399/8/10 -12:38

خواهر مری، تو که با بالا رفتن از دیوار سفارت آمریکا به نون و نوا رسیدی.دیگه چی میخوای؟

بهمنی 4 0 پاسخ 1399/8/9 -19:55

بر پدر و مادر این حوزه زنان لعنت که حوزه مرد ستیزی و پست فطرتی است و باید در دولت بعدی این حوزه منحل بشه چون تمام پررو کردن زنان و ایجاد تفرقه و نفاق زیر سر شما حوزه زنانه که تک تک تون بچه هاتون آمریکا و کاناداست

اصول گرا 1399/8/10 -00:50

شما با تقابل زنان و مردان نمی تونی حق بگی. به جای حق طلبی میگی پروکردن زنان؟ البته که من اصولگرا هستم نه اصلاح طلب

ناشناس 5 0 پاسخ 1399/8/9 -19:49

ای معصومه ابتکار خدا تو را لعنت کنه که هر چی فتنه و هرج و مرج و فساد بین زنان است و بی حجابی و ... زیر سر تو عجوزه است و نمی دونم به کجا وصلی که یه ایران از تو بدشون میاد ولی هنوز محاکمه نکردنت و در پستو همش نگهت داشتن

قلندر 0 7 پاسخ 1399/8/9 -19:43

خانم ابتکار توهین مشتی اوباش که هیچ گونه منطقی ندارند را به خود نگیر مطمئنا اینها همه جاسوس و مزدور موساد هستن و منافق فرومایه رذل.به بزرگواری خودت نادیده بگیر شما کسی هستید که رهبر کبیر انقلاب از شما تجلیل فرمودند شما کجا ارازل کجا

ناشناس 1399/8/9 -22:27

تو که اسمت رو گذاشتی قلندر بهتر بود اسمت رو عوض می کردی میذاشتی خائن چون اونا که دیدن این ابتکار چه بی لیاقتی هایی داشته و تو نکبت داری ازش دفاع می کنی یا جیره خورش هستی یا اینقدر آدم کثیفی هستی که چشمت رو رو واقعیت ها بستی در هر صورت نفهمی و جهالتت باعث فحش خوریت میشه پس بهتره خفه شی

لیلا 1399/8/10 -21:30

قلندر تو انگار فقط چرت وپرت بلدی بگی .یه شعر بگو یکم بخندیم

حاجی 9 0 پاسخ 1399/8/9 -17:57

وقیح و پشت هم انداز مثل خواهر مری!!!! مافیای بنزین و دلار مفت

مختار 7 0 پاسخ 1399/8/9 -17:57

ازسخنانش معلومه کهولت سن گرفته و شعر می بافه خواهر مری

ریزه میزه 8 0 پاسخ 1399/8/9 -17:24

معصومه خانم! نه تنها اگراین حسن خان نبوداوضاع بدترازاینها بودبلکه توهم اگه نبودی زنان ایران نفس هم نمیکشیدند وتاحالاهمشون مرده بودن! بروخجالت بکش زن فرصت طلب.

ناشناس 1399/8/9 -17:36

ابتکار وای وای حسن جون اخ اخ اخ

احمد 3 10 پاسخ 1399/8/9 -16:08

اگر احمدی نژاد بود .بالای یک میلیون نفر را می کشتند .و بالای ده میلیون نفر را زندان طویل المدت می دادند

زهرا 8 2 پاسخ 1399/8/9 -15:38

نفرت مردم را از کامنتها در مورد خود بی‌عرضه وخانواده کثیفت ببین وزیب دهنتو ببند

محمد 7 1 پاسخ 1399/8/9 -15:31

امان از دست شما غارتگران و چپاول گران بیت المال اونهم انحصاری نگران نباشید تا فهم این ملت چنین است شما سوارید راستی ابتکار جان از قیمت گوشت مرغ و گوجه خبر دارید اصلا از نوکراتون نمی پرسید تو بازار چه خبر چنان غارت کردید هزاران سال بخورید تکون نمی خورید وای برشما انشالله غضب خدا شما را بگیرد که می گیرد بزودی

من 6 1 پاسخ 1399/8/9 -15:30

امپول بوتاکس که میزنید چند میخرید

حمید داود 8 1 پاسخ 1399/8/9 -15:07

ابتکار زمانی که خیلی انقلابی بودی باپسرهای جوان از دیوار سفارت بالا رفتی عشق وحال کردی نفرت وکینه ابرقدرت جهان باملت ایران را فراهم کردی حالا شدی طرفدار آمریکا چهارماه یک دختر با چند پسر حال می کرده الان هم سلطان بنزین شدی میلیاردی هم چپاول کردی

سید 10 1 پاسخ 1399/8/9 -14:59

با اختلاف، پر رو ترین زن در ایران که حتی سنگ پا رو از رو برده

فاطمه 10 1 پاسخ 1399/8/9 -14:44

خدایا یه کمی از روی زیادی که اینا دارن ، به من هم عنایت بفرما ....

وحید 5 3 پاسخ 1399/8/9 -14:42

کشور شوروی رو هم هیچ خطر خارجی نمیتونست تهدید کنه اما الان شوروی کجاست ؟؟؟ ایکاش مسئولین فعلی درس عبرت می گرفتند و تا فرصت باقی به عقل و منطق بر می گشتند !!!؟؟؟ البته جسارت و شجاعت درگیری مستقیم رو هم ندارید در این چهل سال نشون دادید !!! خوب شما که نه شجاعت دارید نه تدبیر و اورضه کشور داری ! چرا مردم بیچاره رو به زحمت میندازین ؟؟؟

مبتکر 17 2 پاسخ 1399/8/9 -13:29

برو گم شو اشغال بالاترین کینه و نفرت را شماها در دل ملت انداختید!!

رضا 16 2 پاسخ 1399/8/9 -13:28

خانم ابتکارشما لطفاا با شوهرت بنزین وارد کن سرت را با این چیزها گرم نکن علام زاده هایت گشنه می مو نند اشک تمساح نریز مردم تو وامثا ل تو را خوب می شنا سند

محمود 16 1 پاسخ 1399/8/9 -13:28

ابتکار که یک روز از دیوار سفارت آمریکا بالا میرفت حالا بچه هاش با پول ملت دارن تو آمریکا عشق و حال می کنن تو خیلی ابتکار داشتی که با شوهرت رئیس مافیای واردات بنزین تو این سالها حسابی بردی و خوردی تو لطفا راجع به مجلس انقلابی اظهار فضله نکن

وحید 17 1 پاسخ 1399/8/9 -13:18

ملت ایران خیلی وقته دارن هزینه بریزبپاش شما و بچه های دست کجتونو میدن ،اینم روش .

علی 15 2 پاسخ 1399/8/9 -12:30

خانم بی ابتکار،،، گفتی هزینه ناآرامی‌ها از جیب ملت رفت.. خوب این شرم خجالتش برای شماست که بخاطر عدم مدیریت تون. مردم رو تو تنگاه گذاشتید خجالت هم نمیکشید؟

حسن 11 9 پاسخ 1399/8/9 -12:26

خانم ابتکارهرچقدبخوای درسیاست کشورنقشی داشته باشی نمیتونی توهیچی یعنی عددی نیستی چکارمفیدی به این مملکت کردی اومدی اظهارنظرهم میکنی همه میدونن که جاسوس انگلیسی فقط۸ماه میتونی جاسوسی کنی بعدبایدبری توخونه ضرف ولباس بشوری نکنه توام میخوای جای مهرتوپیشونیت بزاری بایداعدام میشدی حیف آقامخالفه

نشناس 16 2 پاسخ 1399/8/9 -12:10

شما كه درست وصحيح مي كويي ولي ،،،،،،،،،،،،،،،،،،بر آدمهاي منافق ودروغ كو

خبر فوری در شبکه های اجتماعی
khabarfoori in social networks
پیشنهاد ما
توضیحات روحانی که اظهاراتش جنجال به پا کرد/ نگفتم طلاب کاخ‌نشین باشند، طلبه حقوقی می‌گیرد که حتی نمی‌تواند به دیدار پدرش برود
ناو اقیانوس‌پیمای ایرانی که تمام معادلات آمریکا را به هم می‌ریزد / راهبرد جدید دفاعی برای حفظ امنیت خلیج فارس / عکس
ستاد ملی مبارزه با کرونا: 2میلیون و 500 هزار شغل تعطیل است/حمل و نقل عمومی محدودیت فعالیت ندارد/از طریق اتاق اصناف به تمام واحدها اطلاع رسانی شده است
۳ میلیون نفر سرباز فراری داریم!/ پیشنهاد جدید، سربازی داوطلبانه و افزایش ۹۰ درصدی حقوق کادری‌هاست/ مالیات تامین امنیت، گره گشاست/ پارتی‌بازی از بین می‌رود/ سربازی اجباری معنا ندارد
اطلاعاتی جالب از دفاع مقدس؛ از کوچک‌ترین شهید تا مسن‌ترین رزمنده با ۱۰۵ سال سن‌/ شهناز، نام اولین شهید زن / تلخ‌ترین روز جنگ چه روزی بود؟
رضاشاه فراماسون نبود / چرخش پهلوی اول به‌سوی آلمانها با چراغ سبز انگلیس بود / قاجارها هم به‌دنبال توسعه ایران بودند ولی نگذاشتند / رضاخان به مجلس می‌گفت طویله! / رضاشاه نمی‌رفت، انقلاب می‌شد