گزارش خبرفوری از  چهار ماه نمایندگی در مجلس یازدهم؛

پارلمان انقلابی و حاشیه‌هایش؛ از بذرپاش و تاج‌گردون تا دناپلاس و واکسن آنفلوآنزا


9 مهر 1399 - 06:17
5f7365d697135_2020-09-29_20-20
کارنامه چهارماهه مجلس یازدهم نشان می‌دهد که علیرغم شعارهای اولیه درباره مجلس انقلابی و رسیدگی به مشکلات مردم، حاشیه‌ها در این مجلس بر متن غلبه کرده است و کمتر خبری از طرح‌‌ها و لوایح شنیده می‌شود.

 

به گزارش خبر فوری، مجلس یازدهم در حالی ۷ خرداد آغاز به کار کرد که با توجه به برگزاری انتخابات اسفندماه سال گذشته اصولگرا بودنش از ابتدا محرز بود و پیش‌بینی‌های سیاسیون نشان می‌داد که پارلمان یازدهم با اکثریت نمایندگان اصولگرا تشکیل می‌شود و اصلاح‌طلبان حامی دولت و مستقلین با توجه به تعداد کرسی‌های کمی که به دست می آورند، در حاشیه قرار می‌گیرند.

 مجلس یازدهم با شعار مجلس انقلابی و با تاسی به سردار شهید اسلام حاج قاسم سلیمانی کار خود را آغاز کرد به طوری که حتی برخی نمایندگان این مجلس به آن لقب "مجلس شهید سلیمانی" دادند و فراکسیون اکثریت مجلس که پیش از این و در دوره ریاست علی لاریجانی نام فراکسیون "اصولگرایان ولایی" و یا قبل تر "رهروان ولایت" را یدک می‌کشید به فراکسیون "انقلاب اسلامی" تغییر نام داد و در انتخابات اخیر این فراکسیون برعکس مجالس سه دوره قبل که افراد نزدیک به رئیس مجلس ریاست آن را برعهده داشتند و رئیس مجلس به نوعی پدر معنوی آن به شمار می‌آمد، محمدباقر قالیباف رئیس مجلس یازدهم با رای اعضاء در راس این فراکسیون قرار گرفت.

حاشیه‌ها از ابتدای آغاز به کار مجلس در موضوعاتی همچون انتخابات هیئت رئیسه، حضور جنجالی ظریف و حمله به برجام و سیاست خارجی دولت، رد اعتبارنامه غلامرضا تاجگردون، رییس سابق کمیسیون برنامه و بودجه مجلس، اعتراض به اعتبارنامه یکی از نمایندگان جوان به دلیل جعل مدرک تحصیلی و حواشی انتخاب رئیس دیوان محاسبات کلید خورد و بعد از آن نیز با موضوعاتی نظیر تحویل خودروی "دناپلاس" با شرایط ویژه به نمایندگان، ارسال 1500واکسن آنفلوآنزا به مجلس و دریافت وام 200 میلیونی ادامه یافت.

این گزارش مروری دارد بر اتفاقاتی که از ابتدای تشکیل مجلس یازدهم تا به امروز حول محور این مجلس شکل گرفته و در میان افکار عمومی بازتاب وسیعی داشته است.

نمایندگان مجلس یازدهم در حالی وارد ساختمان سبز بهارستان شدند که پیش از ورود فکر عدم کفایت و استیضاح رئیس جمهور را در سر می‌پروراندند که در همان بدو ورود و پس از پیگیری و جمع‌آوری امضاء برای عملی کردن این تصمیم با واکنش مسئولان عالی کشور مواجه شده و از انجام آن عقب‌نشینی کردند.

تاجگردون و اعتبارنامه ای که رد شد

در نخستین اقدام، مجلس یازدهم تصمیم به رد اعتبارنامه غلامرضا تاجگردون منتخب گچساران گرفت و اعتبارنامه او را با ۱۲۸ رای رد کرد. رئیس سابق کمیسیون برنامه و بودجه مجلس به دلیل آنچه نمایندگان فساد و رانت خواری خواندند، از مجلس یازدهم جا ماند و نتوانست با دفاعیاتش نمایندگان مخالف را قانع کند. هرچند که برخی ناظران این برکناری را سیاسی قلمداد کردند و دلیل آن را  توقف تاج گردون اصلاح طلب و حامی دولت از راندن در جاده ای یکطرفه ای دانستند که می توانست با نفوذی که دارد یک تنه در مجلس اصولگرا قدرت بگیرد و فراکسیونی مستقل و قوی را تشکیل دهد.

 با این حال تلاش نمایندگان برای فشار به دولت حسن روحانی معطوف به کابینه او شد و دعوت از وزراء و استیضاح آن‌ها در دستور کار قرار گرفت که در این مدت محمدجواد ظریف وزیر امورخارجه نیز در صحن مجلس هدف توهین برخی نمایندگان قرار گرفت.

برخی نمایندگان با هجمه به دستگاه دیپلماسی و دولت، سیاست خارجی را منفعلانه توصیف کرده و علیه وزیر خارجه شعار سر دادند اما ظریف در پاسخ گفت که "توهین‌ها را به جان می‌خرم و از مهمان نوازی نمایندگان تشکر کرد. وزیر امور خارجه خطاب به نمایندگان گفت: بدانید همه ما در یک کشتی نشسته‌ایم، همه ما باهم هستیم. آمریکا و رژیم صهیونیستی لیبرال، اصلاح طلب، اصولگرا، انقلابی و غیرانقلابی می‌شناسند، آنها  با کل ایران و تمامیت ارضی کشور مخالف اند".

پیش از این محمدجواد آذری جهرمی، وزیر جوان ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز اول تیرماه با عنوان پاسخگویی درباره وضعیت فضای مجازی به مجلس فراخوانده شد. وی در این جلسه با تاکید بر این‌که دغدغه‌های فرهنگی، دینی و تغییر سبک زندگی به‌جاست، خاطر نشان کرد: با دست روی دست گذاشتن و بستن کار درست نمی‌شود؛ باید در این زمینه کار کرد. اینستاگرام با سیاست‌های ما به قطب تبدیل شده؛ زیرا پلت‌فرم‌های دیگر بسته است.

همزمان طرحی در ارتباط با شبکه‌های اجتماعی در مجلس اعلام وصول شد که بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌ها داشت و بسیاری آن را مقدمه‌ای برای فیلترکردن شبکه‌های اجتماعی خارجی مانند اینستاگرام عنوان کردند.

به موجب این طرح، تمام پیام‌رسان‌های خارجی ملزم به ثبت در سامانه «پنجره واحد» از طریق یک شرکت داخلی هستند. این طرح شامل ایجاد یک نهاد مرکزی است که آن را «هیات ساماندهی» نامیده‌اند و از رییس مرکز فضای مجازی، نماینده وزارتخانه‌های ارتباطات، ارشاد، اطلاعات، دادستانی کل کشور، کمیسیون فرهنگی، صدا وسیما، اطلاعات سپاه، سازمان تبلیغات، نیروی انتظامی و سازمان پدافند غیر عامل تشکیل می‌شود.

 مدرس به پاستور نرسید!

مجلس در همین مدت کوتاه دوبار موضوع رای اعتماد به وزیر پیشنهادی صمت را در دستورکار داشت که دومی به سرانجام رسید.  اولی 22 مرداد بود که بررسی برنامه و صلاحیت حسین مدرس خیابانی و اخذ رای اعتماد را در دستور کار جلسه علنی نمایندگان قرار داد ولی در نهایت او نتوانست رای اعتماد مجلس را به دست آورد. یکی از نمایندگان علیرغم موضوعات اقتصادی، یکی از دلایل رای عدم اعتماد به گزینه پیشنهادی را توهین به نمایندگان از سوی حسن روحانی با عدم حضور در بهارستان عنوان کرد و گفت: روحانی باید برای دفاع از وزیر به مجلس می‌آمد؛ مگر خون ایشان از نمایندگان رنگین‌تر است که می‌گویند ستاد مقابله با کرونا با حضور وی مخالفت کرده است؟!

روز گذشته علیرضا رزم حسینی برای رای اعتماد به مجلس رفت و این بار مجلس به وزیر روحانی رای مثبت داد. این جلسه که باز هم روحانی در آن حضور نداشت، به تشنج کشیده شد و سخنانی علیه روحانی در آن زده شد.

مگر سهمیه بندی را من لغو کردم؟

یکی دیگر از اعضای کابینه دولت دوازدهم که پیش از این طرح استیضاحش توسط عده ای از نمایندگان مطرح شده بود و به مجلس رفت کسی نبود جز بیژن نامدار زنگنه، وزیر کهنه کار نفت تا درباره وضعیت فروش نفت و سهمیه بندی بنزین توضیحاتی به نمایندگان ارائه دهد.

زنگنه ۲۵ شهریورماه در مورد سهمیه‌بندی بنزین که علیرضا زاکانی رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس تصریح کرده بود که 150 هزار میلیارد تومان به دلیل لغو سهمیه‌بندی بنزین خسارت دیدیم،‌گفت: مگر سهمیه‌بندی بنزین را من لغو کردم؟ سهمیه‌بندی بنزین تصمیم دولت بوده و مجلس نیز در زمان خودش هیچ مخالفتی با آن نکرد.

درخواست فراکسیون سیر و عدس و شوخی با فراکسیون ماش و کرفس

حاشیه‌های مجلس یازدهم تقریبا با خبر علیرضا سلیمی، عضو هیئت رئیسه از تشکیل فراکسیون " سیر و عدس" شروع شد. وی در همان روزهای ابتدایی اعلام کرد هیات رئیسه جلوی تشکیل فراکسیون‌های رو به افزایش در مجلس را گرفته تا شاید به ماش و کرفس نرسد! سلیمی با اظهار شگفتی از درخواست تشکیل فراکسیون سیر و عدس گفت: سئوال اینجاست شأن یک فراکسیون باید در این حد پائین آورده شود؟!

تبریک متفاوت برای مادر شدن

همچنین توئیت‌های برخی نمایندگان از جمله تبریک نماینده زن تهران به نماینده اصفهان برای مادر شدن که مسئله ای شخصی تلقی می شود و به نطر می‌رسد اغلب برای جذب مخاطب بیشتر در فضای مجازی صورت گرفته نیز حاشیه ساز شد که همین موضوع باعث شد تا احمد امیرآبادی فراهانی عضو هیئت رئیسه مجلس که سابقه نمایندگی دو دوره قبل را نیز در کارنامه دارد احساس خطر کرده و به این مسئله ورود کند. وی اعلام کرد: "نمایندگان مراقب رفتارهایشان در فضای مجازی باشند".وی تصریح کرد: مردم این دوره با یک امیدی به مجلس یازدهم رأی دادند و ما هم به دنبال این هستیم که دغدغه‌های مردم را پیگیری کنیم و این نگرانی را داریم که بعضی‌ها برای مجلس حاشیه ایجاد کنند.

انتقام با توقف پخش سریال‌های کره‌ای!

همچنین ابتدای مرداد ماه بود که عباس مقتدایی نماینده مردم اصفهان در نطق علنی خود در مجلس، در واکنش به توقیف هفت میلیارد دلار از پول فروش نفت ایران در بانک‌های کره‌ای، درخواست توقف پخش سریال‌های کر‌ه‌ای در صدا و سیما را نیز مطرح کرد.

این نطق و درخواست با واکنش بسیاری از مردم و سیاسیون مواجه شد و برخی آن را دستمایه طنز قرار دادند. یکی از فعالان مجازی در توییتی نوشت: در راستای پیشنهاد حماسی نماینده محترم مجلس در خصوص انتقام از کره جنوبی، پیشنهاد می‌شود هر شب بازی ۲-۶ فوتبال ایران و کره را از تمامی کانال‌ها پخش نمایید، خصوصا صحنه گریه مربی. باشد که دلارهایمان را پس بدهند.

وقتی دعوای میرسلیم و رئیس بالا گرفت

مصطفی میرسلیم که در انتخابات ریاست مجلس نتوانست کرسی ریاست را از آن خود کند، سکوت خود را شکست و  از رشوه ۶۵میلیاردی در دوران شهرداری قالیباف به نمایندگان پیشین مجلس برای عدم پیگیری تحقیق و تفحص از شهرداری خبر داد. هرچند که با این اقدام، حامیان قالیباف، میرسلیم را متهم به اتهام زنی کردند، اما میرسلیم معتقد است که قوه قضاییه حتما این مسئله را پیگیری می‌کند.

همچنین سفرهای استانی محمدباقر قالیباف تحت عنوان نظارت میدانی که از خوزستان آغاز شد به عنوان حرکتی انتخاباتی برداشت شد و احتمالا در آینده هم ادامه یابد.

 انتخاب پرحرف و حدیث بذرپاش

تصمیم نمایندگان همچنین در جریان انتخاب رئیس دیوان محاسبات نیز حاشیه ساز شد به طوری که احمد توکلی، رئیس هیات مدیره دیده‌بان شفافیت و عدالت با ارسال نامه‌ای به رئیس مجلس از او درخواست کرد تا در مورد انتخاب بذرپاش به عنوان یکی از منتخبان ریاست دیوان محاسبات تجدیدنظر کند. توکلی ابتدا علت مخالفت خود با ریاست بذرپاش را نداشتن سابقه کافی و تحصیلات مرتبط دانست و انتخاب او را غیرقانونی دانسته بود.

این درحالی است که در پی نامه محمد باقر قالیباف به حمیدرضا حاجی بابایی رئیس کمیسیون برنامه و بودجه جهت بررسی مجدد فرآیند انتخاب رئیس دیوان محاسبات کشور، حاجی‌بابایی در نامه‌ای به قالیباف اعلام کرد، پس از برگزاری مجدد دو جلسه اعضای کمیسیون و بررسی برخی انتقادات، بار دیگر درستی فرایند انتخاب رئیس دیوان محاسبات مورد تایید اعضای کمیسیون بودجه مجلس قرار گرفت.

اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری

یکی دیگر از اقدامات حاشیه ساز مجلس یازدهم طرح  اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری بود که با واکنش رسانه‌های دو جناح مواجه شد به طوری که یکی از رسانه‌های اصولگرا در این باره نوشت:  برخی نمایندگان مجلس طرحی برای اصلاح قانون انتخابات ریاست‌جمهوری مطرح کرده‌اند که ایرادات فراوانی می‌توان به آن وارد دانست. عنوان «اصلاح قانون انتخابات ریاست‌جمهوری» مطرح شده است. در طرح اولیه که این روز‌ها در کمیسیون شورا‌های مجلس درحال بررسی است، اصلاحاتی در قانون پیشین انجام و تکمله‌هایی به آن افزوده شده است که برخی از آن‌ها حیرت‌برانگیز است و به نظر می‌رسد بیش از هرچیز پوست خربزه‌ای است که زیر پای شورای نگهبان گذاشته می‌شود.

دنا پلاس زیر پای نمایندگان انقلابی

یکی دیگر از حواشی پر رنگ تر از متن در این دوره از مجلس دریافت اقساطی خودروی دنا پلاس با شرایط ویژه از سوی نمایندگان بود که از سوی برخی رسانه‌ها به اقدام پیش دستانه خودرو سازان برای لغو نظارت و طرح‌های تحقیق و تفحص از صنعت خودروسازی تعبیر شد. این موضوع زمانی حاشیه سازتر شد که برخی نمایندگان حتی به این امتیاز هم معترض شده و خواستار دریافت ماشین شاسی بلند برای سرکشی از نقاط صعب العبور حوزه انتخابیه خود شدند!

پس از اعلام این خبر، محمدحسین فرهنگی، سخنگوی هیئت رئیسه مجلس اعلام کرد که این خودروها در گذشته به نام نمایندگان شماره‌گذاری می‌شد، اما این دوره به نام مجلس شماره‌گذاری شده است و امکان واگذاری ندارد. همچنین او تشریح کرد که برخی نمایندگان خودروی مناسبی برای سرکشی به حوزه‌های انتخابیه در اختیارشان نیست و پس از پایان دوره مجلس نیز این خودروها مستهلک می‌شود و عملا به درد مجلس نمی‌خورد.

سخنگوی هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی با اشاره حواشی ایجاد شده در مورد تحویل خودروی دناپلاس به نمایندگان متقاضی گفت: مجلس مصر است حاشیه‌ها بر متن غلبه نکند و انتظار بجا از مجلس این است که موضوع خودرو را به سامان مشخصی برساند.

این در حالی است که احمد امیرآبادی فراهانی، عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی ضمن تشریح چرایی اعطای خودرو دنا پلاس به نمایندگان مجلس بیان کرد که همه نمایندگان اقدام به دریافت خودروهای مجلس نکرده‌اند و نمایندگانی که خودروی شخصی داشتند از دریافت این خودروها امتناع کردند.

علیرضا زاکانی، رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی نیز در واکنش به حواشی اخیر پیرامون دریافت خودروی دناپلاس توسط نمایندگان مجلس یازدهم، گفت: در تقسیم خودرو، حدود 2 هزار دستگاه به دستگاه‌های دولتی دادند و به مجلس حدود دویست و خرده‌ای تحویل داده شد، مجلس نیز با ارزیابی این موضوع به این نتیجه رسید که اگر به این شیوه، خودروی قسطی به نمایندگان تحویل بدهد، حدود 107 میلیارد تومان به نفع مجلس و بیت‌المال خواهد شد.

وی تصریح کرد: مجلس باید می‌گفت من خودروها را تحویل گرفته و در اختیارتان قرار می‌دهم، اما سند آنها به نام مجلس شورای اسلامی خواهد خورد چون کار نماینده نباید لَنگ بماند.

لااقل دَم  از حاج قاسم نزنید!

این در حالی است که حسن کامران نماینده سابق مجلس در واکنش به دریافت ماشین‌های چند صد میلیونی نمایندگان مجلس یازدهم گفت: امروز سخنگوی مجلس توجیهی را درباره خودرو اتخاذ کرد که متاسف شدیم. هر دوره این توجیهات است. بابا کسی که به مجلس می‌آید مگر باید خانه‌اش عوض شود، دلار و ماشین بگیرد و لباسش را عوض کند؟ امروز هفته دفاع مقدس است وقتی جانباز شیمیایی ما و رزمنده معسر ما در زندگی روزمره‌اش مانده است شما با این توجیهات خجالت نمی‌کشید؟ مجلس حمل و نقل دارد و مانند ادارات دیگر نمایندگان را می‌برد و می‌آورد این چه توجیهی است. چهارسال آمده‌اند مجلس لباس و خانه و ماشینشان را عوض کنند و بچه‌هایشان را سر کار بگذارند؟ دست از این کارها بردارید. او گفت: من انتظار داشتم مجلس انقلابی بگوید ارز ماموریتی قطع شود چون پول آن از بیت المال پرداخت می‌شود.

کامران به دوران نمایندگی خود اشاره کرد و گفت:  من شش دوره مجلس بودم در این شش دوره به یکی از نمایندگان گفتم تو که دور قبل ماشین گرفته بودی گفت این دوره گرفتم برای دامادم. از این توجیهات دست بردارید و توبه کنید استغفار بطلبید دم از شهید سلیمانی هم نزنید شهید سلیمانی اینگونه بود که دائما اسم او را می‌برید؟ جبران مافات کنید.

جنجال 1500 واکسن آنفلوآنزا

هنوز جنجال تحویل خودروهای دنا پلاس اتوماتیک به نمایندگان تمام نشده بود که به فاصله دو روز انتشار خبر و متعاقب آن تصویر رسید واگذاری 1500 دوز واکسن آنفلوآنزا به مجلس، حاشیه جدیدی  را برای بهارستان رقم زد.

با طرح خبر واگذاری 1500 واکسن به بهداری مجلس، این بار مجلس‌نشینان خیلی سریع واکنش نشان دادند تا ماجرا بیخ پیدا نکند. چاره ایشان برای انتقادها نسبت به مجلسی که به اصرار نمایندگانش صفت «انقلابی» را به دنبال خود می‌‎کشد، همچون انصراف برخی نمایندگان از دریافت خودرو، باز پس فرستادن واکسن‌ها بود و البته بعد هم بر این نکته تاکید کردند که این یک روال هر ساله است.

حسینعلی شهریاری، رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس درباره این ماجرا گفت: این موضوع که باید واکسن دریافت می‌کردند، حرف حقی است اما بنده معتقدم باید ابتدا واکسن به اندازه کافی بین مردم توزیع می‌شد بعد به مجلس می‌دادند.

واکنش رئیس مجلس به حاشیه‌ها

رئیس مجلس شورای اسلامی در آیین افتتاح نمایشگاه دایمی توانمندی‌های راهبردی نیروی هوا و فضای سپاه تاکید کرد که مجلس یازدهم به حواشی که برای آن ایجاد می‌کنند توجهی نداشته و تمام تلاش خود را به کار می‌گیرد تا در چارچوب وظایف خود با تکیه بر فرهنگ دفاع مقدس به ایمان به خداوند و باور به سنت‌های الهی مشکلات مردم را برطرف کند.

کارنامه چهارماهه مجلس یازدهم نشان می‌دهد که علیرغم شعارهای اولیه درباره مجلس انقلابی و رسیدگی به مشکلات مردم، حاشیه‌ها در این مجلس بر متن غلبه کرده است و کمتر خبری از طرح‌‌ها و لوایح شنیده می‌شود.

پایگاه خبری خبر فوری (khabarfoori.com)

5f7365d697135_2020-09-29_20-20
9 مهر 1399 - 06:17

 

به گزارش خبر فوری، مجلس یازدهم در حالی ۷ خرداد آغاز به کار کرد که با توجه به برگزاری انتخابات اسفندماه سال گذشته اصولگرا بودنش از ابتدا محرز بود و پیش‌بینی‌های سیاسیون نشان می‌داد که پارلمان یازدهم با اکثریت نمایندگان اصولگرا تشکیل می‌شود و اصلاح‌طلبان حامی دولت و مستقلین با توجه به تعداد کرسی‌های کمی که به دست می آورند، در حاشیه قرار می‌گیرند.

 مجلس یازدهم با شعار مجلس انقلابی و با تاسی به سردار شهید اسلام حاج قاسم سلیمانی کار خود را آغاز کرد به طوری که حتی برخی نمایندگان این مجلس به آن لقب "مجلس شهید سلیمانی" دادند و فراکسیون اکثریت مجلس که پیش از این و در دوره ریاست علی لاریجانی نام فراکسیون "اصولگرایان ولایی" و یا قبل تر "رهروان ولایت" را یدک می‌کشید به فراکسیون "انقلاب اسلامی" تغییر نام داد و در انتخابات اخیر این فراکسیون برعکس مجالس سه دوره قبل که افراد نزدیک به رئیس مجلس ریاست آن را برعهده داشتند و رئیس مجلس به نوعی پدر معنوی آن به شمار می‌آمد، محمدباقر قالیباف رئیس مجلس یازدهم با رای اعضاء در راس این فراکسیون قرار گرفت.

حاشیه‌ها از ابتدای آغاز به کار مجلس در موضوعاتی همچون انتخابات هیئت رئیسه، حضور جنجالی ظریف و حمله به برجام و سیاست خارجی دولت، رد اعتبارنامه غلامرضا تاجگردون، رییس سابق کمیسیون برنامه و بودجه مجلس، اعتراض به اعتبارنامه یکی از نمایندگان جوان به دلیل جعل مدرک تحصیلی و حواشی انتخاب رئیس دیوان محاسبات کلید خورد و بعد از آن نیز با موضوعاتی نظیر تحویل خودروی "دناپلاس" با شرایط ویژه به نمایندگان، ارسال 1500واکسن آنفلوآنزا به مجلس و دریافت وام 200 میلیونی ادامه یافت.

این گزارش مروری دارد بر اتفاقاتی که از ابتدای تشکیل مجلس یازدهم تا به امروز حول محور این مجلس شکل گرفته و در میان افکار عمومی بازتاب وسیعی داشته است.

نمایندگان مجلس یازدهم در حالی وارد ساختمان سبز بهارستان شدند که پیش از ورود فکر عدم کفایت و استیضاح رئیس جمهور را در سر می‌پروراندند که در همان بدو ورود و پس از پیگیری و جمع‌آوری امضاء برای عملی کردن این تصمیم با واکنش مسئولان عالی کشور مواجه شده و از انجام آن عقب‌نشینی کردند.

تاجگردون و اعتبارنامه ای که رد شد

در نخستین اقدام، مجلس یازدهم تصمیم به رد اعتبارنامه غلامرضا تاجگردون منتخب گچساران گرفت و اعتبارنامه او را با ۱۲۸ رای رد کرد. رئیس سابق کمیسیون برنامه و بودجه مجلس به دلیل آنچه نمایندگان فساد و رانت خواری خواندند، از مجلس یازدهم جا ماند و نتوانست با دفاعیاتش نمایندگان مخالف را قانع کند. هرچند که برخی ناظران این برکناری را سیاسی قلمداد کردند و دلیل آن را  توقف تاج گردون اصلاح طلب و حامی دولت از راندن در جاده ای یکطرفه ای دانستند که می توانست با نفوذی که دارد یک تنه در مجلس اصولگرا قدرت بگیرد و فراکسیونی مستقل و قوی را تشکیل دهد.

 با این حال تلاش نمایندگان برای فشار به دولت حسن روحانی معطوف به کابینه او شد و دعوت از وزراء و استیضاح آن‌ها در دستور کار قرار گرفت که در این مدت محمدجواد ظریف وزیر امورخارجه نیز در صحن مجلس هدف توهین برخی نمایندگان قرار گرفت.

برخی نمایندگان با هجمه به دستگاه دیپلماسی و دولت، سیاست خارجی را منفعلانه توصیف کرده و علیه وزیر خارجه شعار سر دادند اما ظریف در پاسخ گفت که "توهین‌ها را به جان می‌خرم و از مهمان نوازی نمایندگان تشکر کرد. وزیر امور خارجه خطاب به نمایندگان گفت: بدانید همه ما در یک کشتی نشسته‌ایم، همه ما باهم هستیم. آمریکا و رژیم صهیونیستی لیبرال، اصلاح طلب، اصولگرا، انقلابی و غیرانقلابی می‌شناسند، آنها  با کل ایران و تمامیت ارضی کشور مخالف اند".

پیش از این محمدجواد آذری جهرمی، وزیر جوان ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز اول تیرماه با عنوان پاسخگویی درباره وضعیت فضای مجازی به مجلس فراخوانده شد. وی در این جلسه با تاکید بر این‌که دغدغه‌های فرهنگی، دینی و تغییر سبک زندگی به‌جاست، خاطر نشان کرد: با دست روی دست گذاشتن و بستن کار درست نمی‌شود؛ باید در این زمینه کار کرد. اینستاگرام با سیاست‌های ما به قطب تبدیل شده؛ زیرا پلت‌فرم‌های دیگر بسته است.

همزمان طرحی در ارتباط با شبکه‌های اجتماعی در مجلس اعلام وصول شد که بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌ها داشت و بسیاری آن را مقدمه‌ای برای فیلترکردن شبکه‌های اجتماعی خارجی مانند اینستاگرام عنوان کردند.

به موجب این طرح، تمام پیام‌رسان‌های خارجی ملزم به ثبت در سامانه «پنجره واحد» از طریق یک شرکت داخلی هستند. این طرح شامل ایجاد یک نهاد مرکزی است که آن را «هیات ساماندهی» نامیده‌اند و از رییس مرکز فضای مجازی، نماینده وزارتخانه‌های ارتباطات، ارشاد، اطلاعات، دادستانی کل کشور، کمیسیون فرهنگی، صدا وسیما، اطلاعات سپاه، سازمان تبلیغات، نیروی انتظامی و سازمان پدافند غیر عامل تشکیل می‌شود.

 مدرس به پاستور نرسید!

مجلس در همین مدت کوتاه دوبار موضوع رای اعتماد به وزیر پیشنهادی صمت را در دستورکار داشت که دومی به سرانجام رسید.  اولی 22 مرداد بود که بررسی برنامه و صلاحیت حسین مدرس خیابانی و اخذ رای اعتماد را در دستور کار جلسه علنی نمایندگان قرار داد ولی در نهایت او نتوانست رای اعتماد مجلس را به دست آورد. یکی از نمایندگان علیرغم موضوعات اقتصادی، یکی از دلایل رای عدم اعتماد به گزینه پیشنهادی را توهین به نمایندگان از سوی حسن روحانی با عدم حضور در بهارستان عنوان کرد و گفت: روحانی باید برای دفاع از وزیر به مجلس می‌آمد؛ مگر خون ایشان از نمایندگان رنگین‌تر است که می‌گویند ستاد مقابله با کرونا با حضور وی مخالفت کرده است؟!

روز گذشته علیرضا رزم حسینی برای رای اعتماد به مجلس رفت و این بار مجلس به وزیر روحانی رای مثبت داد. این جلسه که باز هم روحانی در آن حضور نداشت، به تشنج کشیده شد و سخنانی علیه روحانی در آن زده شد.

مگر سهمیه بندی را من لغو کردم؟

یکی دیگر از اعضای کابینه دولت دوازدهم که پیش از این طرح استیضاحش توسط عده ای از نمایندگان مطرح شده بود و به مجلس رفت کسی نبود جز بیژن نامدار زنگنه، وزیر کهنه کار نفت تا درباره وضعیت فروش نفت و سهمیه بندی بنزین توضیحاتی به نمایندگان ارائه دهد.

زنگنه ۲۵ شهریورماه در مورد سهمیه‌بندی بنزین که علیرضا زاکانی رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس تصریح کرده بود که 150 هزار میلیارد تومان به دلیل لغو سهمیه‌بندی بنزین خسارت دیدیم،‌گفت: مگر سهمیه‌بندی بنزین را من لغو کردم؟ سهمیه‌بندی بنزین تصمیم دولت بوده و مجلس نیز در زمان خودش هیچ مخالفتی با آن نکرد.

درخواست فراکسیون سیر و عدس و شوخی با فراکسیون ماش و کرفس

حاشیه‌های مجلس یازدهم تقریبا با خبر علیرضا سلیمی، عضو هیئت رئیسه از تشکیل فراکسیون " سیر و عدس" شروع شد. وی در همان روزهای ابتدایی اعلام کرد هیات رئیسه جلوی تشکیل فراکسیون‌های رو به افزایش در مجلس را گرفته تا شاید به ماش و کرفس نرسد! سلیمی با اظهار شگفتی از درخواست تشکیل فراکسیون سیر و عدس گفت: سئوال اینجاست شأن یک فراکسیون باید در این حد پائین آورده شود؟!

تبریک متفاوت برای مادر شدن

همچنین توئیت‌های برخی نمایندگان از جمله تبریک نماینده زن تهران به نماینده اصفهان برای مادر شدن که مسئله ای شخصی تلقی می شود و به نطر می‌رسد اغلب برای جذب مخاطب بیشتر در فضای مجازی صورت گرفته نیز حاشیه ساز شد که همین موضوع باعث شد تا احمد امیرآبادی فراهانی عضو هیئت رئیسه مجلس که سابقه نمایندگی دو دوره قبل را نیز در کارنامه دارد احساس خطر کرده و به این مسئله ورود کند. وی اعلام کرد: "نمایندگان مراقب رفتارهایشان در فضای مجازی باشند".وی تصریح کرد: مردم این دوره با یک امیدی به مجلس یازدهم رأی دادند و ما هم به دنبال این هستیم که دغدغه‌های مردم را پیگیری کنیم و این نگرانی را داریم که بعضی‌ها برای مجلس حاشیه ایجاد کنند.

انتقام با توقف پخش سریال‌های کره‌ای!

همچنین ابتدای مرداد ماه بود که عباس مقتدایی نماینده مردم اصفهان در نطق علنی خود در مجلس، در واکنش به توقیف هفت میلیارد دلار از پول فروش نفت ایران در بانک‌های کره‌ای، درخواست توقف پخش سریال‌های کر‌ه‌ای در صدا و سیما را نیز مطرح کرد.

این نطق و درخواست با واکنش بسیاری از مردم و سیاسیون مواجه شد و برخی آن را دستمایه طنز قرار دادند. یکی از فعالان مجازی در توییتی نوشت: در راستای پیشنهاد حماسی نماینده محترم مجلس در خصوص انتقام از کره جنوبی، پیشنهاد می‌شود هر شب بازی ۲-۶ فوتبال ایران و کره را از تمامی کانال‌ها پخش نمایید، خصوصا صحنه گریه مربی. باشد که دلارهایمان را پس بدهند.

وقتی دعوای میرسلیم و رئیس بالا گرفت

مصطفی میرسلیم که در انتخابات ریاست مجلس نتوانست کرسی ریاست را از آن خود کند، سکوت خود را شکست و  از رشوه ۶۵میلیاردی در دوران شهرداری قالیباف به نمایندگان پیشین مجلس برای عدم پیگیری تحقیق و تفحص از شهرداری خبر داد. هرچند که با این اقدام، حامیان قالیباف، میرسلیم را متهم به اتهام زنی کردند، اما میرسلیم معتقد است که قوه قضاییه حتما این مسئله را پیگیری می‌کند.

همچنین سفرهای استانی محمدباقر قالیباف تحت عنوان نظارت میدانی که از خوزستان آغاز شد به عنوان حرکتی انتخاباتی برداشت شد و احتمالا در آینده هم ادامه یابد.

 انتخاب پرحرف و حدیث بذرپاش

تصمیم نمایندگان همچنین در جریان انتخاب رئیس دیوان محاسبات نیز حاشیه ساز شد به طوری که احمد توکلی، رئیس هیات مدیره دیده‌بان شفافیت و عدالت با ارسال نامه‌ای به رئیس مجلس از او درخواست کرد تا در مورد انتخاب بذرپاش به عنوان یکی از منتخبان ریاست دیوان محاسبات تجدیدنظر کند. توکلی ابتدا علت مخالفت خود با ریاست بذرپاش را نداشتن سابقه کافی و تحصیلات مرتبط دانست و انتخاب او را غیرقانونی دانسته بود.

این درحالی است که در پی نامه محمد باقر قالیباف به حمیدرضا حاجی بابایی رئیس کمیسیون برنامه و بودجه جهت بررسی مجدد فرآیند انتخاب رئیس دیوان محاسبات کشور، حاجی‌بابایی در نامه‌ای به قالیباف اعلام کرد، پس از برگزاری مجدد دو جلسه اعضای کمیسیون و بررسی برخی انتقادات، بار دیگر درستی فرایند انتخاب رئیس دیوان محاسبات مورد تایید اعضای کمیسیون بودجه مجلس قرار گرفت.

اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری

یکی دیگر از اقدامات حاشیه ساز مجلس یازدهم طرح  اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری بود که با واکنش رسانه‌های دو جناح مواجه شد به طوری که یکی از رسانه‌های اصولگرا در این باره نوشت:  برخی نمایندگان مجلس طرحی برای اصلاح قانون انتخابات ریاست‌جمهوری مطرح کرده‌اند که ایرادات فراوانی می‌توان به آن وارد دانست. عنوان «اصلاح قانون انتخابات ریاست‌جمهوری» مطرح شده است. در طرح اولیه که این روز‌ها در کمیسیون شورا‌های مجلس درحال بررسی است، اصلاحاتی در قانون پیشین انجام و تکمله‌هایی به آن افزوده شده است که برخی از آن‌ها حیرت‌برانگیز است و به نظر می‌رسد بیش از هرچیز پوست خربزه‌ای است که زیر پای شورای نگهبان گذاشته می‌شود.

دنا پلاس زیر پای نمایندگان انقلابی

یکی دیگر از حواشی پر رنگ تر از متن در این دوره از مجلس دریافت اقساطی خودروی دنا پلاس با شرایط ویژه از سوی نمایندگان بود که از سوی برخی رسانه‌ها به اقدام پیش دستانه خودرو سازان برای لغو نظارت و طرح‌های تحقیق و تفحص از صنعت خودروسازی تعبیر شد. این موضوع زمانی حاشیه سازتر شد که برخی نمایندگان حتی به این امتیاز هم معترض شده و خواستار دریافت ماشین شاسی بلند برای سرکشی از نقاط صعب العبور حوزه انتخابیه خود شدند!

پس از اعلام این خبر، محمدحسین فرهنگی، سخنگوی هیئت رئیسه مجلس اعلام کرد که این خودروها در گذشته به نام نمایندگان شماره‌گذاری می‌شد، اما این دوره به نام مجلس شماره‌گذاری شده است و امکان واگذاری ندارد. همچنین او تشریح کرد که برخی نمایندگان خودروی مناسبی برای سرکشی به حوزه‌های انتخابیه در اختیارشان نیست و پس از پایان دوره مجلس نیز این خودروها مستهلک می‌شود و عملا به درد مجلس نمی‌خورد.

سخنگوی هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی با اشاره حواشی ایجاد شده در مورد تحویل خودروی دناپلاس به نمایندگان متقاضی گفت: مجلس مصر است حاشیه‌ها بر متن غلبه نکند و انتظار بجا از مجلس این است که موضوع خودرو را به سامان مشخصی برساند.

این در حالی است که احمد امیرآبادی فراهانی، عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی ضمن تشریح چرایی اعطای خودرو دنا پلاس به نمایندگان مجلس بیان کرد که همه نمایندگان اقدام به دریافت خودروهای مجلس نکرده‌اند و نمایندگانی که خودروی شخصی داشتند از دریافت این خودروها امتناع کردند.

علیرضا زاکانی، رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی نیز در واکنش به حواشی اخیر پیرامون دریافت خودروی دناپلاس توسط نمایندگان مجلس یازدهم، گفت: در تقسیم خودرو، حدود 2 هزار دستگاه به دستگاه‌های دولتی دادند و به مجلس حدود دویست و خرده‌ای تحویل داده شد، مجلس نیز با ارزیابی این موضوع به این نتیجه رسید که اگر به این شیوه، خودروی قسطی به نمایندگان تحویل بدهد، حدود 107 میلیارد تومان به نفع مجلس و بیت‌المال خواهد شد.

وی تصریح کرد: مجلس باید می‌گفت من خودروها را تحویل گرفته و در اختیارتان قرار می‌دهم، اما سند آنها به نام مجلس شورای اسلامی خواهد خورد چون کار نماینده نباید لَنگ بماند.

لااقل دَم  از حاج قاسم نزنید!

این در حالی است که حسن کامران نماینده سابق مجلس در واکنش به دریافت ماشین‌های چند صد میلیونی نمایندگان مجلس یازدهم گفت: امروز سخنگوی مجلس توجیهی را درباره خودرو اتخاذ کرد که متاسف شدیم. هر دوره این توجیهات است. بابا کسی که به مجلس می‌آید مگر باید خانه‌اش عوض شود، دلار و ماشین بگیرد و لباسش را عوض کند؟ امروز هفته دفاع مقدس است وقتی جانباز شیمیایی ما و رزمنده معسر ما در زندگی روزمره‌اش مانده است شما با این توجیهات خجالت نمی‌کشید؟ مجلس حمل و نقل دارد و مانند ادارات دیگر نمایندگان را می‌برد و می‌آورد این چه توجیهی است. چهارسال آمده‌اند مجلس لباس و خانه و ماشینشان را عوض کنند و بچه‌هایشان را سر کار بگذارند؟ دست از این کارها بردارید. او گفت: من انتظار داشتم مجلس انقلابی بگوید ارز ماموریتی قطع شود چون پول آن از بیت المال پرداخت می‌شود.

کامران به دوران نمایندگی خود اشاره کرد و گفت:  من شش دوره مجلس بودم در این شش دوره به یکی از نمایندگان گفتم تو که دور قبل ماشین گرفته بودی گفت این دوره گرفتم برای دامادم. از این توجیهات دست بردارید و توبه کنید استغفار بطلبید دم از شهید سلیمانی هم نزنید شهید سلیمانی اینگونه بود که دائما اسم او را می‌برید؟ جبران مافات کنید.

جنجال 1500 واکسن آنفلوآنزا

هنوز جنجال تحویل خودروهای دنا پلاس اتوماتیک به نمایندگان تمام نشده بود که به فاصله دو روز انتشار خبر و متعاقب آن تصویر رسید واگذاری 1500 دوز واکسن آنفلوآنزا به مجلس، حاشیه جدیدی  را برای بهارستان رقم زد.

با طرح خبر واگذاری 1500 واکسن به بهداری مجلس، این بار مجلس‌نشینان خیلی سریع واکنش نشان دادند تا ماجرا بیخ پیدا نکند. چاره ایشان برای انتقادها نسبت به مجلسی که به اصرار نمایندگانش صفت «انقلابی» را به دنبال خود می‌‎کشد، همچون انصراف برخی نمایندگان از دریافت خودرو، باز پس فرستادن واکسن‌ها بود و البته بعد هم بر این نکته تاکید کردند که این یک روال هر ساله است.

حسینعلی شهریاری، رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس درباره این ماجرا گفت: این موضوع که باید واکسن دریافت می‌کردند، حرف حقی است اما بنده معتقدم باید ابتدا واکسن به اندازه کافی بین مردم توزیع می‌شد بعد به مجلس می‌دادند.

واکنش رئیس مجلس به حاشیه‌ها

رئیس مجلس شورای اسلامی در آیین افتتاح نمایشگاه دایمی توانمندی‌های راهبردی نیروی هوا و فضای سپاه تاکید کرد که مجلس یازدهم به حواشی که برای آن ایجاد می‌کنند توجهی نداشته و تمام تلاش خود را به کار می‌گیرد تا در چارچوب وظایف خود با تکیه بر فرهنگ دفاع مقدس به ایمان به خداوند و باور به سنت‌های الهی مشکلات مردم را برطرف کند.

منبع: خبر فوری

18

نظرات 43
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما پس از تایید توسط مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشند منتشر نخواهد شد.
ایرانی 1 1 پاسخ 1399/7/10 -12:05

انقلابی کجا مرد حسابی؟! اینا فقط برا گول زدن مردمه شعار انقلابی دادن که کاری نداره ، خدا به داد مردم برسه با دولت انقلابی!!!!

غلام حسن 0 2 پاسخ 1399/7/10 -07:45

چی می خواستیم چی شد خودکرده راتدبیر نیست چکارکنیم خجالت نمی کشند ازاسلام میگویند ضدش عمل میکنند ازسهدا میگویند ضدش عمل میکنند ازرهبری میگویندضدش عمل میکنندازفقرا میگویند همنطورخدا هم زورش به منافقین نمی رسدایاصاحب زمان زورش میرسد

حسن 0 2 پاسخ 1399/7/10 -07:12

مجلس انقلابی نشان دادکه فقط انهای که حامیان احمدی نژاد هستند انقلابی هستندشرکتهای ماشین سازی همان کاری راکردند که شهرام جزایری میکردبیچاره مردم وبیچاره تراسلام که چه دیدند ازکاسبان دین ومردم

شفیعی 0 2 پاسخ 1399/7/10 -07:02

مجلس این دوره که با حداقل رای مردم مجلسی شدن ورهبری انرا انقلابی نامیدقراربودعاقل وباتدبیر باشد جلو گرانی هارا بگیرد سال جهش قیمت را جهش تولید کندفکرنمی کردکه عمروعاص های دولت با دنا پلاس وغیره مخواهنداورا خراب کنندوثابت کنند مجلس اصولگرا نیست منفعت گراست وگرنه به وزبری که خانواده اش کاناداست175 رای مثبت نمی دادندکه ثابت بشه میشود مجلس راهم خرید

کتر بر ناشناس 3 0 پاسخ 1399/7/10 -06:40

کلا خوبن. دوست انتقاد می کنه دشمن پشت سر می گه. ما خیر شونو می خوایم انتقاد سازنده باید باشه. می گیم شاید به گوش شون برسه هنور خیلی از نمایندگی شون نگذشته. خیلی خوب اگر تا اینجا این چند کار شون خوبه حرفی نیست بیان تو تلویزیون کاملا مستدل صحبت کنند همه که انتقاد می کنند مغرض نیستن!! ما چون انتظار بیشتر از این دوره مجلس داریم اینا رو می گیم هیچی نمی خوایم ابتدا فقط بیان بر ای اقشار کم درآمد کار اساسی کنن!!

کاربر ناشناس 1 0 پاسخ 1399/7/10 -06:27

اگر اسم انقلابی رواین مجلس گذاشته نمی شد ما ذره ای توقع نداشتیم!اچرا فاصله بین مسئولین و ملت بوجود آمد (البته نه هر مسئولی)بدلیل اینکه اونجایی که اشتباه کردن سعی و تلاش در رفع آن نکردن واقعا می ارزه اگه آدم برای این ملت نجیب وبا معرفت کار نکنه برای کدام ملت کار کنه کار خوب یعنی اسم خوب الان بهترین زمانه شما بتونید قدم مفید ومثبت برداربد وگرنه این چند مدت هم مثل برق می گذره جز پشیمانی و انزوا چیز دیگر ی نخواهد ماند !

خلج 0 2 پاسخ 1399/7/10 -02:25

بخدا مجلس واین دولت کاری کرد که دیگه مردم 5درصد سر صندوق رای بیاید چرا رای گیری در مجلس راشفاف نکردید کاسه ای زیر نیم کاسه است از رهبری خجالت بکشید نام سایمانی را نبرید هیچ کدام متان انگشت کوچک سردار دلها نمی شوید.

کاظم 2 0 پاسخ 1399/7/10 -00:56

کجایند آنهایی که میگفتند مجلس انقلابیست،کو آنهایی که میگفتند قالیباف مرد عمل است،این آقایان از وقتی سر کار آمدن هیچ کار مثبتی برای مردم نکردن،فقط به فکر جیب و جناح خودشان هستند

افشین 4 0 پاسخ 1399/7/9 -23:56

پس فکر کردید اون آخونده چرا از نتیجه ی رای گیری خوشحالی میکرد؟ به خاطر رسیدگی به مشکلات مردم بود که ذوق داشت یا به خاطر رسیدن به نان و نوا و اختلاس؟

کار بر ناشناس 1 2 پاسخ 1399/7/9 -23:54

یک کلام این کارها در شان یک مجلس انقلابی نیست بازم مائیم که باید حرف این بزرگواران را بخوریم. انتظار اینجوری نیست. هنوز ماشین دنا پلاس ذهن مردم و مشغول کرد این مشکلش حل نشد هیچ!! واکسن آنفولانزا مطرح شد ما بیماران خاصی رو داریم اگه تا یه وقت معینی نزنند خدا می دونه چه سر شون می یاد!! حالا همه رو دلیل آوردید این چی؟! بنظر آقایون بزرگوار اونا اولویت ندارن؟! گرچه ما از نمایندگانی که حتی خودرو نگرفتن هیچ !بلکه مخالفت شونو با گرفتن دیگران اعلام کردن !از شون واقعا متشکریم که هنوز انسانیت گم نشده. مطمئن هستم افراد دیگه هم متوجه اینکار شون می شن توجیح شون قابل قبول نیست.چون تو نماینده ها هم دور از جناح های مختلف انسان های فهیمی هستن! فقط یه مقدار حواس شونو جمع کنند مردم عینک ذره بین زدن واعمال شونو رصد می کنند ! پس بعنوان مجلس انقلابی حرف و حدیث برای خودشان نگذارن! پس از پایان دوره از چشم مردم بیفتن!! گرچه بنده در مقامی نیستم بهشون درس بدم.ان شاالله خودشون متوجه بشن در جهت اصلاح کارهای اشتباه شون تلاش کنن! واقعا ارزش نداره!! فقط کافیه دور از همه دغدغه لحظه ای به وجدان شون رجوع کنند. متشکر

اسلام‌مظلوم 4 0 پاسخ 1399/7/9 -23:36

سالی‌که‌نکوست‌ازبهارش‌پیداست

محمدموذنب 3 0 پاسخ 1399/7/9 -23:01

اگراسم ولایت وحاج قاسم روی این مجلس نبودبایدچه خاکی به سرمون میکردیم.نه ولایت نه حاج قاسم برحق نبودند

فریدون 3 0 پاسخ 1399/7/9 -22:18

مجلسی که خمیر مایه اش رانت و فساد است نمایندگانی که دم از انقلابی بودن میزنند ولی به روشی دیگر عمل میکنند. بقولی از پای بست خراب است

مردم 6 0 پاسخ 1399/7/9 -21:42

فقط خدا میتواند به داد این مردم برسد و بس یا خدا رحم کن به این قوم بدبخت

منتقم 6 0 پاسخ 1399/7/9 -21:39

لعنت خدا و خلق ستم دیده ایران برهمه این ها به اسم اسلام و دیانت به ما مردم دارم ستم وخیانت میکنن هیچ وقت این گرگ صفت ها رانمی بخشم

کاربر ناشناس 0 6 پاسخ 1399/7/9 -17:24

ولی اصلاح طلبان می سوزند

جهنم 3 2 پاسخ 1399/7/9 -15:48

شما نمایندگان محترم چرا خجالت نمیکشین انقلاب اسمی هس که با خون شیر مردانی چون شهید کاوه شهید باقری شهید همت شهید بابای شهید شیرودی و...شهید آسمانی سردار دلها حاج قاسم سلیمانی به دست آمده شما نام مجلستان گذاشتین شما باید با نام گرگان تازه به دوران رسیده نام گذاری می شدید درضمن نام فراکسیونتان هم عوض کنید شهید حاج قاسم سلیمانی نامی مقدس است و لایق شیر مردان .

محمود 4 0 پاسخ 1399/7/9 -15:37

مجلسین و دولت و...همه از یک فیلتر عبور کردند ،شورای نگهبان. کمی تامل باید

حیدر زاده 1 6 پاسخ 1399/7/9 -14:34

سلام و عرض ادب از اولین روز این مجلس که به عنوان یکی از انقلابی ترین مجالس بعد از انقلاب از زبان رهبر معظم انقلاب مزین شد همه هجمه ها علیه آن آغاز شد اولا واکسن آنفلوآنزا را خود دولت بدون اطلاع مجلس به آن ارسال کرد و مجلس همان بعد از ظهر آن را مرجوع کرد دوما خود هیئت دولت واکسن را دریافت کرده است چرا کسی معترض نشد؟ ؟ چرا یکبار آقای روحانی تکلیف برداشت از صندوق توسعه ملی برای مقابله با کرونا را که برداشته شدشفاف سازی نمیکند؟ ؟ کجا صرف شده که حتی وزیر بهداشت از سرنوشت آن بی خبر است!! چرا خود هیئت دولت همگی سوار ماشین های لوکس میشوند کسی معترض نیست؟ ؟ اما همگی به این مجلس هجوم می آورند عزیزان دقت کنید در این سایه همین هجمه ها علیه مجلس دولت پراید را 150 میلیون تومان و کوییک را 175 میلیون تومان و... کرد التماس تفکر

کاربر ناشناس 4 0 پاسخ 1399/7/9 -14:28

تا دراین دهکده دعواست شما فقط بخورید

جانباز آتش به اختیار 10 2 پاسخ 1399/7/9 -14:16

گداگشنه های انقلابی بهتر بود می گفتی

لیلا 6 0 پاسخ 1399/7/9 -13:43

نماینده های انقلابی این دوره آمدن که فقط از سفره انقلاب ببرند برای همین میگن انقلابی هستیم وگرنه تو این چهار ماه یک قانون که نفع مردم باشه طرح نکردن

مهدی منصوری 1399/7/9 -22:03

طرح مالیات بر خانه های خالی ؟ قیر رایگان ؟؟ نمی گم عالیه و یا خوبه ولی ... طرح های موفق مجلس های قبل را نام ببرید. تازه فقط ۵ ماه از شروع کار مجلس گذشته. و این بامبول ها را دارن براش در میارن . هنوز ۴۳ ماه دیگه مونده . دنا پلاس و واکسن رو همه ی مردم باید با کمترین حقوق بخرن و استفاده کنن . و در اون موقع باشه که استفاده از اینا در مجلس دردناک و یا ناراحت کننده نباشه . خدا لعنت کنه اونی که راهشو از راه انقلاب(تغیرهای مفید ایجاد کردن به دست خودمون) جدا میکنه و تغیرات رو طوری می خواست(که براش کسی ایجادکنه که (به خون مردم ماتشنه است (کدخدا))) ... خدا هدایتتان کند و چشماتون رو باز کنه ...

علی حسینی 1 4 پاسخ 1399/7/9 -13:24

سلام و عرض ادب از اولین روز این مجلس که به عنوان یکی از انقلابی ترین مجالس بعد از انقلاب از زبان رهبر معظم انقلاب مزین شد همه هجمه ها علیه آن آغاز شد اولا واکسن آنفلوآنزا را خود دولت بدون اطلاع مجلس به آن ارسال کرد و مجلس همان بعد از ظهر آن را مرجوع کرد دوما خود هیئت دولت واکسن را دریافت کرده است چرا کسی معترض نشد؟؟ چرا یکبار آقای روحانی تکلیف برداشت از صندوق توسعه ملی برای مقابله با کرونا را که برداشته شدشفاف سازی نمیکند؟؟ کجا صرف شده که حتی وزیر بهداشت از سرنوشت آن بی خبر است!! چرا خود هیئت دولت همگی سوار ماشین های لوکس میشوند کسی معترض نیست؟؟اما همگی به این مجلس هجوم می آورند عزیزان دقت داشته باشید در حاشیه همین شایعات و جوی که علیه مجلس درست کردند دولت پراید را 150 میلیون تومان و کوییک را 175. میلیون تومان و... کرد

امیر 1399/7/9 -21:53

اقا چرا الکی پراید ۱۵۰ میلیونی کردی؟ بعدشم نظر خودتون بنویسید و نظر دیگران رو کپی نکنید ماهم زیاد خودمون کاسه داغتر از آش نکنیم اینها همه دنبال ثروت و قدرت هستن هیچ کدوم بفکر مردم نیستن

علی 15 1 پاسخ 1399/7/9 -10:33

از نماینده هایی که با زیر 20% رای به مجلس اومدن چه انتظاری دارین ؟

Mahdia 1399/7/9 -22:14

اولا ۴۲ درصد ثانیا دلیل شرکت کم مردم بر انتخابات مجلس فهمیدن اشتباهشون در رای دادن به روحانی بوده و اگرنه اونایی که رای باید می دادند دادند نتیجه این شده و اما شما بفرمایید مجلس در این یک سال پایانی دولت چکار باید بکنه ؟ رئیس جمهور استیضاح کنه یا وزیر عزل کنه ؟ مجلس اگه بعضی به حواشی نندازنش کارشو می کنه و البته ان شاءالله که داره می کنه .

محمد 1399/7/10 -10:50

منهم باحرف خانمmahdiaموافقم مجلس دریک سال باقی مانده ازدولت کاری ازدستش برنمیادبنابراین باگرفتن وام های چندصدمیلیونی-حقوهای هنگفت-دناپلاس-شاسی بلنددرحال جمع آوری قوابرای همکاری وشایدمقابله بادولت آینده است درواقع نمایندگان دلسوزدرحال آماده کردن تدارکات برای روزهای سخت هستن لذافعلا کاری به کارشان نداشته باشید وسلام.

روستائی 6 9 پاسخ 1399/7/9 -09:59

عملکرد و دستاورد 7ساله دولت امید و 4ساله مجلس قبلی را فراموش کرده اید و گیر دادید به کارنامه 4ماهه مجلس فعلی! کارتون خیلی درسته موفق باشید!

محمد 1399/7/9 -14:52

اتفاقاچون نمایندگان این مجلس باگیردادن به عملکرد7ساله دولت و4ساله مجلس قبلی بارای 20درصدی نماینده شده اندزیرذره بین هستن وگرنه اگردریک رقابت اصولی ومنطقی نماینده شده بودن حرفی نبودالان 80درصدی که رای نداده اندو20درصدی که فکرمیکنن اشتباهی رای داده اندعملکرد4 ماه رابردن زیرسئوال.

عاشق عدل علی 8 0 پاسخ 1399/7/9 -09:57

از اول انقلاب تااکنون ، وضعیت کشور راازنظرتوزیع ثروت وعدالت رصد کنید احتیاج به آمار وارقام هم نیست ، باچشم وگوش غیرمسلح هم می توان رصد کرد اختلاف طبقاتی بیداد می کند مجلس دراین چهل سال اخیر کجای کار بوده.اینقدر مردم رااحمق فرض نکنید. بترسید ازروز حساب ،هرچند این جمله کوبیدن میخ آهنین برسنگ است.

حمید 10 0 پاسخ 1399/7/9 -09:22

حیف شد پلاس و واکسن و وام به تاجگردان نرسید تا بیشتر چیز شود!

امیر 12 1 پاسخ 1399/7/9 -08:44

مملکت خیلی وقته وله. دنبال راه فرار هستم ازاین خراب شده برم.

فرزاد توکل 9 0 پاسخ 1399/7/9 -08:28

تازه به دوران رسیده ها که میگن همین ها هستن

ایرانی 11 0 پاسخ 1399/7/9 -08:28

فرمودید مجلس انقلابی؟! کلمه انقلاب در روزگار جوانیم در ایران بسیار مقدس و محرک شور و هیجان بود . ولی الان کلمه مترادف با هرج و مرج و بی قانونی و خودسری و کتمان واقعیت های اجتماعی و سیاسی و اقتصادی ووو شاهد عملکرد چند ماه مجلس مدعی انقلابی ... بنده خدا انقلاب خیلی وقته در ایران مرده و حلوایش راهم فرزندان بانیان انقلاب خورده اند . الان باید ما تابع قانون باشیم . یعنی بعد42سال به بلوغ نرسیده ایم؟! اگر نرسیدیم !!!!!!!! پس فاتحه بخوان و راحت باش...

کمند 10 0 پاسخ 1399/7/9 -08:13

مجلس انقلابی نه. مجلس افتضاحی

ناشناس 1399/7/10 -07:22

مجلس بی سوادومتعصب وگزینشی

8 0 پاسخ 1399/7/9 -08:08

نماینده شدن به این سادگی نیست باید کلی تبلیغ کنی و گروهها از شما حمایت کند و... حالا شما انتظار دارید وقتی وارد مجلس شد منافعشان را رها کنند و خود را به رنج بیندازید و بعد مورد خشم قرارگیرند و دهها اتهام به آنها بزنند که از حقوق مردم دفاع کنند؟

بینام 7 0 پاسخ 1399/7/9 -07:59

شیطان دروجودهمه شماچه اعضای دولت چه نمایندگان مجلس رخنه کرده وحتی درخون شماآمیخته شده وهروسوسه ایی رابه نفع خودتان به اجرادرمی آوریدومردم رافراموش کرده ایدودیگرهیچ نیروی الهی ویاائمه نمیتوانداین خون شماراازوجودشیطان پاک کند

بهلول 1399/7/9 -10:32

میگن شیطان پیام فرستاده : اینا دیگه کین ؟ من دیگه کم آوردم !

نام 6 0 پاسخ 1399/7/9 -07:53

مگه فاجعه مناست یا مجلس.....

مردم 12 2 پاسخ 1399/7/9 -07:52

ماسک هم که نمیزنن خدارو شکر .. همینجوری ادامه بدید تا خودتون همدیگرو مریض کنید و از پا دربیارید. به درد دل مردم بدبخت که تو گرونیها له و لورده شدن و پدرشونو درآوردید که گوش نمیکنید برای رسیدن به خواسته خودتون دارید نفس میزنید فقط همین.....

فرهاد 19 0 پاسخ 1399/7/9 -07:46

فعلا بخور بخور خبری از حل مشکلات نیست

خبر فوری در شبکه های اجتماعی
khabarfoori in social networks
پیشنهاد ما