حسن روحانی ۷۱ ساله شد؛ رئیس‌جمهور را بیشتر بشناسید

همه حاشیه‌های زیست سیاسی روحانی/ نظر شما درباره عملکرد رئیس‌جمهور چیست؟


21 آبان 1398 - 11:44
5dca6baf49aec_2019-11-12_11-52
مواضع رئیس جهور در یزد با واکنش های شدید منتقدان روبرو شده است. اما حسن روحانی کیست که اینچنین مواضعش در جامعه با حساسیت دنبال می کند؟

به بهانه سالروز تولد رئیس جمهور، مروری بر سوابق او داریم. سوابقی که نشان می دهد خارج از موقعیت رسمی اش، نوع تفکر او درباره مسائل کلیدی کشور، همواره زیر ذره بین منتقدان قرار داشته است.

بازاری زاده ای که رئیس جمهور شد

حسن روحانی با نام پیشین حسن فریدون سال 1327 است. تاریخ تولد او نهم دی ماه عنوان شده اما در شناسنامه اش، 21 آبان یعنی امروز تاریخ دقیق تولد اوست.

روحانی 71 سال پیش در سرخه استان سمنان به دنیا آمد. بنا به گفته خود، وی از یازده سالگی با کار در دوره تابستان با کشاورزی و قالیبافی مخارج تحصیلش را تأمین می‌کرد.

پدر وی، حاج اسدالله فریدون، در بازار سمنان مغازه داشت و نماینده آیت‌الله بروجردی بود. او به سبب مبارزات علنی علیه رژیم پهلوی، نخستین‌بار در سال ۱۳۴۱ دستگیر و به زندان افتاد و به دلیل استمرار مبارزات تا پیروزی انقلاب اسلامی بیش از بیست بار دستگیر و زندانی شد. اسدالله فریدون در مهرماه ۱۳۹۰ درگذشت. مادر روحانی (سکینه پیوندی) نیز در ۲۹ اسفند ۱۳۹۳ درگذشت.

پدر و مادرش پیش از تولد حسن صاحب یک پسر و یک دختر شده‌اند که هر دو در کودکی درگذشتند. روحانی یک برادر و سه خواهر کوچک‌تر از خود هم دارد. برادرش حسین فریدون در نخستین روزهای پیروزی انقلاب، فرماندار نیشابور و مدتی هم فرماندار کرج بود، سپس سفیر جمهوری اسلامی ایران در مالزی شد و چند سال هم از سفرای ایران در سازمان ملل متحد بود و سپس مشاور وزیر امور خارجه شد. او در دولت اعتدال دستیار ارشد رئیس‌جمهور شد که با افشای پرونده فساد از این سمت در عمل کنار گذاشته شد و حتی محکوم به زندان شد. روحانی سه خواهر به نام‌های طوبی، فاطمه و طاهره دارد که هر سه ازدواج کرده‌اند.

همسر روحانی، صاحبه عربی، خانه‌دار است و به فعالیت سیاسی یا اجتماعی چندانی مشغول نیست. روحانی و همسرش صاحب پنج فرزند (دو پسر و سه دختر) شده‌اند که یکی از پسران وی (محمد فریدون) در سال ۱۳۷۶ درگذشته‌است. یکی از دختران حسن روحانی در اتریش زندگی می‌کند. بحث هایی هم درباره داماد او که معاون وزیر صنعت شده بود، مطرح است.

روحانی در همایش بیمهٔ سلامت همگانی در خردادماه ۱۳۹۳، مسئولیت پدرخواندگی دو کودک شیرخوار را نیز بر عهده گرفت.

فریدون چطور روحانی شد؟

یکی از حاشیه های زندگی رئیس جمهور نام خانوادگی اوست. دو روز قبل روزنامه وطن امروز با تیتر انتقادی «کلاه فریدونی» به نام پیشین خانوادگی حسن روحانی اشاره کرد.

روحانی در کتاب خاطراتش که توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی چاپ شده‌است، علل تغییر نام خانوادگی خود را از فریدون به روحانی چنین شرح می‌دهد: وقتی در سال ۱۳۴۰ وارد قم شدم، دوستان طلبه به نام‌خانوادگی من ایراد می‌گرفتند و می‌گفتند: فردا که آیت‌الله شدید، مردم شما را آیت‌الله فریدون بخوانند؟! اصلاً این نام فامیل مناسب فعالیت آینده شما نیست و باید آن را تغییر دهید. برخی از دوستان هم نام‌خانوادگی «فریدون» را مناسب می‌دانستند و می‌گفتند: بسیاری از طلبه‌ها ۲ نام خانوادگی دارند، یعنی به نام فامیلی که در شناسنامه آن‌ها ثبت شده‌است، خوانده نمی‌شوند، بلکه از آنان با نامی دیگر یاد می‌شود که به آن نام معروف شده‌اند. در نهایت تصمیم گرفتم نام فامیل خود را در حوزه تغییر بدهم ولی در شناسنامه تغییری ندهم؛ لذا با دوستان مختلف مشورت کردم تا بتوانم نام فامیل مناسبی انتخاب کنم. مثلاً یکی پیشنهاد می‌کرد نام خانوادگی خود را «اسلامی» انتخاب کنم و دیگری «امامی» یا «تشیعی» را مطرح می‌کرد. هر کس نامی را پیشنهاد می‌کرد تا در نهایت نام «روحانی» را برای خود برگزیدم و به اصرار دوستان سور هم دادم و از آن پس به همین نام معروف شدم. در دفتر مدرسه و دفتر شهریه مراجع نیز نام جدید من ثبت شد ولی برای مدتی عنوان «فریدون» را هم داخل پرانتز ثبت می‌کردند که این هم به‌تدریج برچیده شد و آن نام فامیل فراموش شد و دیگر همه مرا به اسم «حسن روحانی» می‌شناختند. پس از انقلاب، زمانی که به عنوان نماینده مردم سمنان وارد مجلس شورای اسلامی دوره اول شدم، مناسب دیدم نام‌خانوادگی خودم را در شناسنامه هم تغییر دهم و لذا در سال ۱۳۶۰ تقاضای تغییر نام فامیل کردم و نام‌خانوادگی «روحانی» به‌طور رسمی در شناسنامه من ثبت شد.

حاشیه های یک مدرک انگلیسی

وی دوره ابتدایی را در سرخه و فراگیری دروس دینی را از سال ۱۳۴۰، نخست در مدرسهٔ علمیهٔ صادقیه در سمنان آغاز و سپس در سال ۱۳۴۰ در حوزهٔ علمیهٔ قم ادامه داد. وی از دروس و مباحث اساتیدی چون سید محمد محقق داماد، شیخ مرتضی حائری، سید محمدرضا گلپایگانی، سلطانی، محمد فاضل لنکرانی، محمد بهشتی و مرتضی مطهری و شیخ محمد شاه‌آبادی استفاده کرد.

او هم‌زمان با تحصیلات حوزوی در سال ۱۳۴۸ به دانشگاه تهران راه یافت و در سال ۱۳۵۱ دانش‌نامه لیسانس خود را در مقطع کارشناسی در رشته حقوق قضایی اخذ کرد. حسن روحانی با ادامه تحصیل در بریتانیا، مدرک کارشناسی ارشد (M.Phil) در رشته حقوق عمومی به تاریخ ۱۹۹۵ میلادی (۱۳۷۳–۱۳۷۴) و دانشنامهٔ دکتری (Ph.D) در رشتهٔ حقوق اساسی را از دانشگاه کلدونین گلاسگو زیر نظر پروفسور سید حسن امین به‌تاریخ ۱۹۹۸ میلادی (۱۳۷۶–۱۳۷۷) دریافت کرد. با این حال وی حدود ۱۸ یا ۲۰ سال (یعنی حدود سال‌های ۱۳۵۷ تا ۱۳۷۷) از جمله حتی پیش از پذیرفته شدن در مقطع دکتری از عنوان جعلی دکتر در مناسب سیاسی و تبلیغات انتخاباتی استفاده می‌کرده‌است. وی با کسب پروانهٔ وکالت از کانون وکلای دادگستری مرکز در تاریخ اول آبان ۱۳۸۶ وکیل پایه‌یک دادگستری شد.

حسن روحانی دارای مرتبهٔ علمی استاد پژوهشی مرکز تحقیقات استراتژیک است. وی به زبان عربی مسلط است.

با این همه درباره مدرک تحصیلی رئیس جمهور مسائلی مطرح شده است. در ۵ و ۸ بهمن ۱۳۹۱، وبگاه ایران‌الکشن‌واچ، دربارهٔ مدرک دکتری حسن روحانی گمانه‌زنی‌هایی را مطرح کرده که بر اساس استعلام از دانشگاه گلاسگو است؛ در حالی که روحانی با نام خانوادگی قبلی خود «فریدون» در دانشگاه کلدونین گلاسگو تحصیل کرده که دانشگاه دیگری است. در وبگاه هرالد اسکاتلند (The Herald)، در اخبار آرشیوی، نام حسن روحانی با فامیلی قبلی‌اش (حسن فریدون Hassan Feridon) در لیست دوره‌ای دانش‌آموختگان دانشگاه کلدونین گلاسگو دیده می‌شود. نام پدر حسن روحانی، اسدالله فریدون و برادرش حسین فریدون است.

بعد از انتخاب روحانی به ریاست جمهوری در سال ۱۳۹۲، دانشگاه کلدونین گلاسگو پیامی مبنی بر تبریک برگزیده‌شدن دانشجوی سابق خود، حسن روحانی، به عنوان رئیس‌جمهور ایران در وب‌سایت خود درج کرد. پاملا گیلیس، قائم‌مقام دانشگاه کلدونین گلاسکو، در پیامی به حسن روحانی آورده‌است: «مایلم به دانشجویان این دانشگاه انتخاب حسن روحانی را به عنوان رئیس‌جمهور منتخب ایران تبریک بگویم، انتخابی که حقیقتاً دستاورد بزرگی است؛ من امیدوارم دوره تحصیلاتی آقای روحانی در دانشگاه کلدونین گلاسکو بتواند در دوره ریاست‌جمهوری ایشان مفید فایده واقع شود؛ برای ایشان موفقیت‌های پی‌درپی را در مسیر آینده مثبت ایران و مردم آن آرزو دارم.»

در تاریخ ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۲، ایران‌الکشن‌واچ در پاسخ به ایمیل مرکز تحقیقات استراتژیک، ضمن اعلام نام صحیح دانشگاه، نماگرفت‌هایی را از وبگاه آن مرکز ارائه داده و مدعی شد که تحقیق و بررسی آن‌ها موجب شده تا بیوگرافی رسمی حسن روحانی در وبگاه آن مرکز تصحیح شود. ایران‌الکشن‌واچ، این مطلب را با گذشت ۳۲ روز از دریافت توضیحات و اعتراض آن مرکز منتشر کرد. در ۲۷ خرداد ۱۳۹۲، وبگاه رسمی دانشگاه کلدونین گلاسگو اعلام کرد که رئیس‌جمهوری آیندهٔ ایران در گذشته با نام «حسن فریدون» در آن دانشگاه تحصیل کرده و مدرک کارشناسی‌ارشد و دکتری خود را به‌ترتیب در سال‌های ۱۹۹۵ و ۱۹۹۹ اخذ کرده‌است. در ۲۷ تیر ۱۳۹۲، دانشگاه کلدونین گلاسگو رسماً ویدئویی را از لحظهٔ اهدای مدرک دکتری تخصصی به روحانی منتشر کرد.

روزنامهٔ جمهوری اسلامی در ۱۹ اسفند ۱۳۵۸ و در مقدمهٔ مصاحبه‌ای با حسن روحانی نوشته بود: حسن روحانی در سال ۵۸ از دانشگاه لندن در رشته جامعه‌شناسی حقوقی دکترا گرفت. بعد از این گفتگو نام وی در لیست انتخاباتی ۱۹، ۲۱ و ۲۲ام ۱۳۵۸ اسفند حزب جمهوری اسلامی برای انتخابات مجلس اول، برخلاف یکم تا هجدهم اسفند از «حسن فریدون (روحانی)» به «دکتر حسن فریدون (روحانی)» تغییر یافت. به‌علاوه براساس مدارک ثبت‌شده در معرفی نمایندگان مجلس اول، مندرج در سایت رسمی مجلس شورای اسلامی، روحانی دارای مدرک دکترای حقوق معرفی شده‌بود.

در سال ۱۳۹۶، هم‌زمان با انتخابات ریاست جمهوری ایران، این موضوع دوباره توسط رقبا مطرح شد. آیت‌الله کلانتری، دانشیار دانشگاه شیراز و نماینده فارس در مجلس خبرگان رهبری، نیز گفت که بخش‌هایی از رساله روحانی از کتاب وی کپی‌برداری شده‌است. وزیر علوم، محمد فرهادی، این موضوع را تکذیب نمود. کلانتری نیز در پاسخ به واکنش وزیر علوم، اظهار تاسف نمود و این اقدام فرهادی را عجولانه خواند. کلانتری مدعی شد که «بر اساس تحقیقات گسترده و بر پایه اظهار نظر کارشناسان» بیش از هفتاد درصد فصل چهارم رساله دکترای روحانی، بدون ارجاع دادن به آن، از روی کتاب وی تحت عنوان «حکم ثانوی در تشریع اسلامی» کپی‌برداری شده‌است. گروهی از دانشجویان در ایران و آمریکا اقدام به بررسی رساله دکترای روحانی نمودند. این پویش دانشجویی نتیجه یافته‌های خود را در وبگاه اینترنتی خود قرار دادند. طبق گفته این گروه، براساس نتایج تحلیل تز با استفاده از نرم‌افزار تشخیص سرقت علمی آیثنتیکیت در فصل‌های یک تا چهار این رساله به ترتیب ۳۹٪، ۴۳٪، ۴۰٪ و ۸۲٪ از کارهای دیگران کپی‌برداری شده‌است. در ۱۰ بهمن ۱۳۹۶ مجلس دهم با اکثریت حامی دولت، طرح تحقیق و تفحص از صحت مدرک دکترای روحانی را رد کرد. هفته‌نامه اصول‌گرای ۹ دی طی شش شماره از مهر تا آذر ۹۶ گزارش‌های مستندی را با عنوان «گزارش یک سرقت علمی، بررسی علمی اسناد به دست آمده در موضوع دکتری حسن روحانی» منتشر کرد و صحت و اعتبار رساله دکترای روحانی را به‌طور جدی زیر سؤال برد. این گزارشات با شکایت معاون حقوقی رئیس‌جمهور که ادعاهای ۹ دی را کذب خواند رو به رو شد. با تشکیل دادگاه بهمن ۱۳۹۷ و دفاعیات مدیر مسئول این نشریه، حمید رسایی دادگاه حکم به تبرئه او داد. پس از اعتراض وکیل رئیس‌جمهور دادگاه تجدیدنظر تشکیل که آن هم حکم به تبرئه رسایی داد. طبق بررسی‌های جدید ۹ دی که با تیمی از کارشناسان انجام شده روحانی در رساله خود حداقل از ۹ شخصیت علمی سرقت علمی‌کرده‌است. به گفته این نشریه، دانشگاه گلاسکو بعد از دریافت مستندات سرقت علمی، از موضع قبلی خوب مبنی بر عدم سرقت علمی در رساله روحانی عقب‌نشینی کرده‌است.

طراح لقب «امام»؛ از مسجد ارک تا پاریس

حسن روحانی در آغاز جوانی، فعالیت سیاسی خود را با پیروی از امام خمینی آغاز کرد. وی از سال ۱۳۴۴، سفرهای تبلیغی و سخنرانی علیه حکومت وقت را در شهرهای مختلف ایران آغاز نمود و در همان نخستین سفر، توسط مأموران حکومتی بازداشت شد. وی در طول سال‌های مبارزه بارها دستگیر و ممنوع‌المنبر شد.

روحانی در آبان ۱۳۵۶، در مراسم بزرگداشت مصطفی خمینی در مسجد ارک تهران، لقب «امام» را برای آیت‌الله سید روح‌الله خمینی (رهبر در تبعید نهضت اسلامی) به کار برد.

با تحت تعقیب قرار گرفتن توسط ساواک، به‌توصیهٔ محمد بهشتی و مرتضی مطهری از کشور خارج شد و مدتی به سخنرانی و تبلیغ برای دانشجویان خارج از کشور پرداخت و پس از ورود خمینی به پاریس، به او پیوست.

حسن روحانی پیش از انقلاب ۱۳۵۷ ایران، هنگامی که در اسکاتلند زندگی و تحصیل می‌کرده، از سوی پلیس به‌ظن فعالیت‌های سیاسی دستگیر شده‌است. پلیس بریتانیا در سال آخر رژیم پهلوی او را دستگیر و به بازداشتگاه منتقل کرده‌است.

اولین انتصاب: ارتش

با پیروزی انقلاب، حسن روحانی در نخستین اقدام در سال ۱۳۵۸، به سامان‌دهی ارتش آشفته و پادگان‌های از هم پاشیده پرداخت. وی در ابتدای انقلاب که بحث مناظره با گروه‌های مارکسیستی داغ بود به نقد افکار آن‌ها می‌پرداخت وی در مناظره با رهبر مجاهدین خلق آن‌ها را متهم ساخته که می‌خواهند به زور و به تحریف و به تقطیع (انتخاب گزینشی) آیات قرآن، مطالب مارکسیستی را از قرآن درآورند و قرآن را بر آن‌ها منطبق سازند. برخلاف آن‌ها که مبارزه با امپریالیزم را در دوستی با شوروی می‌دانند ما این را در انقلابمان ثابت کردیم که در برابر شوروی و آمریکا هر دو ایستاده‌ایم.

حسن روحانی در سال ۱۳۵۹ از حوزهٔ انتخابیهٔ سمنان به نمایندگی اولین دورهٔ مجلس شورای اسلامی انتخاب شد و پنج دوره قانون‌گذاری به‌مدت بیست سال (از سال ۱۳۵۹ تا ۱۳۷۹) در مجلس حضور داشت. او نایب رئیس اول مجلس (در دوره‌های چهارم و پنجم) و رئیس کمیسیون‌های دفاع (دوره‌های اول و دوم) و سیاست خارجی (دوره‌های چهارم و پنجم) بود.

حسن روحانی یکی از معروف‌ترین نمایندگان مجلس دوم بود که در سال ۱۳۶۴ با نخست‌وزیری میرحسین موسوی مخالفت کردند. ماجرایی جنجالی که باعث شد تا نمایندگان مخالف به گروه ۹۹ نفر معروف شوند.

روحانی کاندیدای انتخابات مجلس ششم در شهر تهران نیز بود و در فهرست «جامعه روحانیت مبارز و پیروان خط امام و رهبری» و چکاد آزاداندیشان (فهرست‌های جناح راست) و کارگزاران سازندگی قرار داشت اما موفق به ورود به مجلس نشد.

در دوران جنگ ایران و عراق، روحانی مسئولیت‌های متعددی، از جمله عضویت در شورای عالی دفاع (از سال ۱۳۶۱ تا ۱۳۶۷)، عضویت در شورای عالی پشتیبانی جنگ و رئیس کمیسیون اجرائی آن (از سال ۱۳۶۵ تا ۱۳۶۷)، معاونت فرماندهی جنگ (از سال ۱۳۶۲ تا ۱۳۶۴)، ریاست ستاد قرارگاه مرکزی خاتم‌الانبیاء (از سال ۱۳۶۴ تا ۱۳۶۶) و فرماندهی پدافند هوایی کل کشور (از سال ۱۳۶۴ تا ۱۳۷۰) را بر عهده داشت. روحانی بین سال‌های ۱۳۶۷ تا ۱۳۶۸ به معاونت جانشین فرماندهی کل قوا منصوب شد. بعد از پایان جنگ، حسن روحانی به همراه تعدادی از فرماندهان سپاه و ارتش، نشان درجه دو فتح و در مراسم دیگری در سالروز آزادسازی خرمشهر، به همراه جمعی دیگر از فرماندهان و مسؤولان پشتیبانی جنگ، نشان درجه یک نصر را از آیت‌الله خامنه‌ای فرمانده کل قوا، دریافت کرد. عضویت و ریاست شورای سرپرستی سازمان صدا و سیما از سال ۱۳۵۹ تا سال ۱۳۶۲ نیز از دیگر مسئولیت‌های وی در دوران پس از انقلاب بوده‌است.

روحانی یکی از ۳ نفری بود که به نمایندگی از هاشمی رفسنجانی، در گفتگوهای پنهانی با مک فارلین معاون رونالد ریگان رئیس‌جمهور نومحافظه‌کارآمریکا شرکت داشت نتیجه عملی این مذاکرات که در دنیا به رسوایی ایران-کنترا مشهور است خریداری سلاح از اسرائیل و انتقال پول آن توسط آمریکا به کنتراها، یک گروه ضدانقلاب حامی آمریکا علیه دولت انقلابی ساندینیستا نیکاراگوئه بود، و همچنین، به گفته منتقدان، زمینه‌سازی پنهان برای تجدید روابط با آمریکا بعد از مرگ سید روح‌الله خمینی بدون اطلاع او بود. این معامله با افشای ماهیت آن به وسیله بیت حسینعلی منتظری باعث جنجالی بزرگ در ایران و آمریکا شد.

در ۲۶ ژوئن ۲۰۱۳، وب‌سایت روزنامهٔ اسرائیلی، یدیعوت اخرونوت، طی مقاله‌ای مدعی شد که روحانی و و امیرام نیر، معاون ضدتروریسم وقت دولت اسرائیل، در سال ۳۰ اوت ۱۹۸۶ میلادی دیدار محرمانه داشته‌اند. طبق متن این دیدار که از روی نوار ضبط شدهٔ مکالمات پیاده شده، روحانی در حالی که فکر می‌کرد طرف مقابلش از مقامات آمریکایی است، به نیر پیشنهادهایی برای مقابله با آنچه سیاست‌های «افراطی» می‌خواند ارائه می‌کند. روحانی ضمن بیان این که فقط هاشمی رفسنجانی از این دیدار محرمانه خبر دارد، از آمریکا می‌خواهد که دیگر نرمش نشان ندهند و با قدرت بایستند تا او را وادار به عقب‌نشینی کنند. او همچنین خواستار کمک سیاسی و نه مالی آمریکا برای «برقراری اسلام واقعی» در ایران می‌شود و می‌گوید چون در ایران در محاصرهٔ پاسداران است نمی‌تواند درخواست کمک مالی کند. حسن عباسی در سال ۹۴ این مقاله را ترجمه و منتشر کرد و با شکایت دولت روحانی راهی دادگاه شد اما دادگاه حکم به تبرئه عباسی داد. عباسی گفت در دادگاه ۴۰۰ صفحه سند فارسی، عبری، عربی و انگلیسی برای اثبات ادعای خود ارائه کرده‌است.

پس از جنگ و با آغاز به کار دولت هاشمی رفسنجانی، حسن روحانی گزینه اول وی برای وزارت اطلاعات بود، اما این دو بر سر مسئله بودجه نتوانستند با هم به توافق برسند و علی فلاحیان به عنوان وزیر اطلاعات به مجلس معرفی شد. روحانی پس از بازنگری قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و تشکیل نهاد شورای عالی امنیت ملی، سمت نمایندگی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای را در این شورا تا سال ۱۳۹۲ که به عنوان رئیس‌جمهور انتخاب شد، در اختیار داشته و به مدت ۱۶ سال (از سال ۱۳۶۸ تا ۱۳۸۴) در دوره‌های ریاست جمهوری اکبر هاشمی رفسنجانی و سید محمد خاتمی دبیر شورای عالی امنیت ملی بوده‌است. وی همچنین به مدت ۱۳ سال (از سال ۱۳۶۸ تا ۱۳۷۶ و از ۱۳۷۹ تا ۱۳۸۴) مشاور امنیت ملی رئیس‌جمهور وقت بوده‌است.

روحانی از سال ۱۳۷۰ به عضویت مجمع تشخیص مصلحت نظام منصوب و تاکنون در این سمت فعالیت دارد. وی ریاست کمیسیون سیاسی-امنیتی-دفاعی این مجمع را نیز بر عهده دارد.

روحانی در انتخابات میان‌دوره‌ای سومین دوره مجلس خبرگان رهبری در ۲۹ بهمن ۱۳۷۸، از حوزه انتخابیه استان سمنان به نمایندگی مجلس خبرگان رهبری انتخاب شد. در سال ۱۳۸۵ نیز به عنوان نماینده استان تهران به عضویت دورهٔ چهارم این مجلس برگزیده شد. سمت‌های وی در مجلس خبرگان، ریاست کمیسیون سیاسی-اجتماعی این مجلس (از ۱۳۸۰ تا ۱۳۸۵ و از ۱۳۹۲ تاکنون) و عضویت هیئت رئیسه و ریاست دفتر دبیرخانه این مجلس در تهران (از ۱۳۸۵ تا ۱۳۸۷) بوده‌است.

حسن روحانی در ۲۲ آبان ۱۳۶۸ به عنوان نماینده رهبری در شورای عالی امنیت ملی منصوب شد. او از سال ۱۳۶۸ به مدت ۱۶ سال مسئولیت دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی را بر عهده داشت؛ سمتی که در دولت هاشمی به او رسید و در ریاست‌جمهوری سید محمد خاتمی نیز ادامه یافت. از جمله رخدادهای دوره تصدی وی، وقایع کوی دانشگاه تهران در سال ۱۳۷۸ بود، که او اعلام کرد تظاهرکنندگانی که به اموال عمومی خسارت زده‌اند باید به عنوان دشمنان حکومت محاکمه شوند -جرمی که می‌تواند مجازات مرگ در پی داشته باشد.

سخنرانی حسن روحانی در راه‌پیمایی ترتیب داده شده در ۲۳ تیر ۱۳۷۸ و پس از حمله به کوی دانشگاه تهران در ۱۸ تیر به دست شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی، یکی از مهم‌ترین فرازهای حیات سیاسی اوست.

روحانی در سخنان طولانی خود، حمله به کوی دانشگاه تهران را غیرقانونی و خلاف اصول اخلاقی و دینی دانست و با اشاره به مسئولیت شورای عالی امنیت ملی در ریشه‌یابی این حادثه، قول بررسی و شناسایی و سپردن عوامل آن به دست عدالت را داد. او در بخشی دیگر از سخنانش گفت: «من در همین‌جا لازم می‌دانم از دانشجویان عزیز بیدار، هوشیار و قهرمان تشکر و قدردانی کنم که با هوشیاری و با دید نافذشان تا متوجه شدند که این عناصر مفسد و معاند در کنار آن‌ها قرار گرفته‌اند، بلافاصله اعلام بیزاری و برائت کردند و خودشان را کنار کشیدند. این نشان هوشیاری و بیداری دانشجویان انقلابی و مسلمان و قهرمان ما است. افرادی که اتوبوس و اموال عمومی را آتش می‌زنند، آن‌ها که ماشین بیت‌المال را آتش می‌زنند و حتی اتومبیل شخصی افراد را از بین می‌برند… بی‌تردید این افراد دشمن مردم ایران و ارزش‌های این مرز و بوم هستند، این اوباش حتی به مساجد هم تعرض کردند. ادامه این وضع برای نظام ما کشور ما و ملت ما قابل تحمل نخواهد بود. دیروز نسبت به این عناصر دستور قاطع داده شد، دیروز غروب دستور قاطع صادر شد تا هر گونه حرکت این عناصر فرصت‌طلب، هر کجا که باشد با شدت و با قاطعیت برخورد شود و سرکوب شوند. مردم ما شاهد خواهند بود که از امروز نیروی انتظامی، نیروی قهرمان بسیج حاضر در صحنه، با این عناصر فرصت‌طلب و آشوبگر – اگر جرات ادامه حرکت مذبوحانه داشته باشند- چه خواهند کرد… آن عاملی که امروز ملت ما را متحد کرده‌است و پیوند ناگسستنی در ملت ما ایجاد کرده‌است، اسلام و [اسلامیت نظام] است و مظهر این اسلامیت، رهبری و مقام ولایت است… مسئله ولایت مظهر اقتدار ملی ما است….»

سرلشکر رحیم‌صفوی بعدها در این باره گفت که در آن زمان پس از پیش‌آمدن یک درگیری لفظی، روحانی به نفع سپاه رأی داده‌است و گفته‌است: «سپاه باید بیاید؛ برای دفع فتنه تهران».

روحانی در سال ۱۳۹۲، در گفتگویی با روزنامهٔ شرق دربارهٔ وقایع ۱۸ تیر اعلام کرد که تلاش آن‌ها این بوده که بین دانشجویان و انتقادات دانشجویی با آشوب‌گران و اقدامات تخریبی تفکیک قائل شوند و هدف جمع‌شدن سریع ناامنی در تهران بوده‌است. به گفته روحانی «آشوب خیابانی» به صورت امنیتی حل نشد و «کاری که ما در ۱۸ تیر کردیم این بود که وقتی دیدیم مسئله به آشوب خیابانی تبدیل شد و دیگر بحث دانشجو و دانشگاه نیست، از خود مردم خواستیم بیایند و اعلام نظر کنند و ماجرا با حضور مردم در ۲۳ تیر تمام شد.» او اقدامات شورا در این وقایع را درست و خردورزانه دانست.

وی بعدها در مناظره های انتخاباتی وقتی در برابر انتقاد نسبت به مواضع اش در قبال دانشگاه قرار گرفت، رقیب خود محمدباقر قالیباف را متهم کرد که می خواسته با حمله گازانبری با دانشجویان برخورد کند.

مرد هسته ای ایران

یکی از مهمترین فرازهای سیاسی روحانی موضوع هسته ای است که از سال 1382 تاکنون در 26سال گذشته ادامه داشته است.

دوران تصدی روحانی در پرونده هسته‌ای از ۱۳۸۲/۷/۱۴ تا ۱۳۸۴/۵/۲۴ (۶۷۸ روز) بود. این دوران پس از طرح موضوع هسته‌ای ایران در سطح بین‌المللی و صدور قطعنامه شدیداللحن آژانس بین‌المللی انرژی اتمی آغاز گردید. شورای حکام آژانس، نخست در خرداد ۱۳۸۲ طی یک بیانیه و سپس در شهریور همان سال طی قطعنامه‌ای به پرونده هسته‌ای ایران پرداخته و تلاش کرد تا تعهدات سختی را بر دوش ایران قرار دهد. در این هنگام که مقارن با پیروزی آمریکا در عراق و تشدید فضای جنگ در منطقه بود، جامعه جهانی دچار بحران و تنش بی‌سابقه‌ای بود و نسبت به روند پیشرفت‌های هسته‌ای ایران نیز حساسیت خاصی به وجود آمده بود.

با افزایش تنش‌ها و با توجه به ناسازگاری‌های موجود میان وزارت امور خارجه و سازمان انرژی اتمی، با پیشنهاد کمال خرازی وزیر امور خارجه و موافقت رئیس‌جمهور و همچنین سایر اعضای جلسه سران نظام، تصمیم گرفته می‌شود تا با تشکیل یک هسته قوی کارآمد سیاسی-فنی-حقوقی، مسئولیت مذاکرات بر عهده حسن روحانی گذاشته شود تا با اختیارات ویژه، برنامه جامعی برای ادامه کار تهیه کند و هماهنگی لازم بین ارگان‌های ذی‌ربط را برقرار نماید. بدین ترتیب با حکم سید محمد خاتمی و تأیید سید علی خامنه‌ای، حسن روحانی در تاریخ ۱۳۸۲/۷/۱۴ مسئول پرونده هسته‌ای می‌شود و از آن تاریخ، این پرونده به‌طور کامل به دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی محول می‌گردد. متعاقباً مذاکرات ایران با سه کشور اروپایی از تهران (سعدآباد) شروع و در ماه‌های بعد در بروکسل، ژنو و پاریس ادامه می‌یابد.

روحانی و تیم او که متشکل از دیپلمات‌هایی بودند که ولایتی و خرازی آنان را به عنوان بهترین‌های وزارت امور خارجه معرفی کرده بودند، به دلیل شرایط سیاسی-امنیتی و تبلیغاتی که علیه ایران بود، تاکتیک خود را بر گفتگو و اعتمادسازی استوار کردند. بدین صورت که در گام اول از گسترده‌شدن اتهامات و مجموعه مسائلی که علیه ایران مطرح می‌شد، ممانعت کردند تا از ارجاع پرونده ایران به شورای امنیت سازمان ملل جلوگیری شود. از این رو در مسیر اعتمادسازی، در چند مقطع، برخی فعالیت‌های هسته‌ای ایران به صورت داوطلبانه تعلیق شد.

اگرچه هم‌زمان با اعتمادسازی، تثبیت حقوق ایران، کاستن فشارهای بین‌المللی، ایجاد شکاف در غربی‌ها و دور شدن از ارجاع پرونده به شورای امنیت، ایران توانست چرخه سوخت خود را تکمیل کرده و پیشرفت‌های قابل توجهی بکند ولی بعداً به تصمیمات دوران مسئولیت روحانی انتقادات فراوانی مطرح شد.

بعد از روی کار آمدن دولت احمدی‌نژاد، حسن روحانی در تاریخ ۱۳۸۴/۵/۲۴ از سمت دبیری شورای عالی امنیت ملی، بعد از ۱۶ سال کناره‌گیری کرد و علی لاریجانی به عنوان دبیر جدید منصوب شد و مسئولیت پرونده هسته‌ای را بر عهده گرفت. او نیز با سیاست‌های دولت جدید کنار نیامد و در تاریخ ۱۳۸۶/۷/۲۸ استعفاء داد و سعید جلیلی جایگزین وی شد. با انتخاب حسن روحانی به عنوان هفتمین رئیس‌جمهوری ایران، این بار مسئولیت مذاکرات هسته‌ای بر دوش محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجهٔ دولت یازدهم و از اعضای تیم سابق مذاکره‌کنندهٔ حسن روحانی قرار گرفت.

کتاب امنیت ملی و دیپلماسی هسته‌ای که شرح عملکرد و نیز خاطرات دوران تصدی حسن روحانی به عنوان مسئول پرونده هسته‌ای ایران و در مقام دبیری شورای عالی امنیت ملی است، چگونگی تصمیم‌گیری در ساختار سیاسی ایران، نقش نهادهای عالی‌رتبه در پرونده هسته‌ای و تمام مراحل مذاکرات با اروپایی‌ها را با ذکر مستندات روایت می‌کند. این خاطرات، جزئیات خواندنی و مهمی را شامل می‌شود که قضاوت دربارهٔ عملکرد این گروه و تصمیم‌هایی که مقامات و رهبران بلندپایه ایران طی آن گرفته‌اند را ممکن می‌سازد.

گرچه حسن روحانی به عنوان رئیس شورای سرپرستی سازمان صدا و سیما، رئیس کمیسیون‌های دفاع و سیاست خارجی مجلس و پس از آن با مقام نایب رئیسی مجلس و دبیری شورای عالی امنیت ملی، در نقش یک دیپلمات، ظاهر شده و دیدارها و گفتگوهای پرشماری را با سران کشورهای بیگانه تجربه کرده بود ولی ریاست و حضور او در نشست‌های هسته‌ای بود که انگیزه‌ای گردید تا به وی عنوان «شیخ دیپلمات» را دادند. او خود در این باره به ایلنا می گوید: « این‌که به من عنوان دیپلمات یا سیاستمدار یا عنوان مشابه دیگری لقب می‌دهند، شاید به این دلیل است که من هشت سال در مجلس رئیس کمیسیون سیاست خارجی و شانزده سال دبیر شورای عالی امنیت ملی بودم و در این مدت ملاقات‌های خارجی فراوان و گاهی سفرهای خارجی داشتم و به مدت ۲۲ ماه مسئول پرونده هسته‌ای بودم شاید همه این‌ها زمینه شد تا به من عنوان دیپلمات داده شود. »

این عنوان برای نخستین بار در آبان ۱۳۸۲ در تیتر صفحه اول روزنامه نوپای شرق نقش بست و بعد از آن بارها در رسانه‌های داخلی و خارجی فارسی‌زبان تکرار شد و به نظر برای همیشه برای او ماندگار شد. روحانی تنها شیخ عضو تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران تا به امروز بوده‌است.

عملکرد روحانی در دوران ریاست جمهوری اش نشان داد که هنوز اولویت خود را حل مساله هسته ای ایران می داند. به همین خاطر در دوره او برجام امضا شد و روحانی برای تثبیت ان حتی حاضر به یک سنت شکنی شد و تلفنی با باراک اوباما رئیس جمهور وقت آمریکا گفتگو کرد.

برجام در داخل ایران بحث برانگیز شد اما در نهایت به تصویب رسید و تهران هنوز به این توافق رسما پایبند است هرچند در اعتراض به خروج آمریکا از این توافق و بی توجهی اروپا به منافع ایران گام هایی برای کاهش تعهداتش برداشته است.

روحانی چطور رئیس جمهور شد؟

حسن روحانی، در روز ۲۲ فروردین ۹۲، با شعار «دولت تدبیر و امید» در میان هوادارانش رسماً اعلام کاندیداتوری کرد. در این همایش که با حضور جمعی از حامیان و مسؤولین برگزار شد، یاسر و فاطمه، فرزندان هاشمی رفسنجانی نیز حضور داشتند. حضور روحانی در عرصه انتخابات پس از ان قطعی شد که هاشمی رفسنجانی از طریق کاندیداتوری، فضا برای رای آوری روحانی را باز کرد. قرار بود از میان هاشمی و روحانی یک نفر رئیس جمهور شود که با ردصلاحیت هاشمی، این موقعیت در اختیار چهره نزدیک به او یعنی حسن روحانی قرار گرفت.

روحانی که پیشتر اعلام کرده بود مستقل می‌آید، در همایش اعلام کاندیداتوری خود گفت: رئیس‌جمهوری باید مسئولیت را به عهده بگیرد که ملی باشد نه حزبی. وی تدوین «منشور حقوق شهروندی» را از جمله اولویت‌های خود در صورت انتخاب برای ریاست جمهوری عنوان کرد و گفت: دولت من، دولت تدبیر و امید است و گفتمان آن، «نجات اقتصاد، احیای اخلاق و تعامل با جهان» است. در ۳۱ اردیبهشت ۹۲، حسن روحانی به همراه ۷ نامزد دیگر برای انتخابات ریاست جمهوری تأیید صلاحیت شدند.

در ۷ خرداد ۹۲، پس از آنکه حسن روحانی در برنامه زنده تلویزیونی، کلیدی را به عنوان «کلید تدبیر» به مردم نشان داد، ستاد انتخاباتی وی اعلام کرد که «کلید» نماد ستاد انتخاباتی اوست.

حسن روحانی در عصر یازدهم خرداد ۱۳۹۲ در حسینیه جماران، در میان خیل هوادارانش که شعار "درود بر خاتمی، سلام بر روحانی"، "درود بر هاشمی، سلام بر روحانی"، "صلی علی محمد بوی بهشتی آمد" و... سر می‌دادند و پلاکاردهایی با تصویر سید محمد خاتمی، هاشمی رفسنجانی، حسن روحانی، میرحسین موسوی و مهدی کروبی در دست داشتند، حضور یافت.

در جریان سخنرانی، روحانی ضمن اشاره به غنی‌سازی اورانیوم و بهره‌برداری اولین سانتریفیوژ در دوران اصلاحات و بازدید وی و میرحسین موسوی از فعالیت‌های هسته‌ای انجام شده، در سخنانی اظهار داشت که افتخار مربوط به فناوری هسته‌ای از آن دولت اصلاحات و دولت سازندگی است و عده‌ای تازه به دوران رسیده بر سفره آماده نشسته‌اند. روحانی در پایان اعلام کرد که "یک کلمه به صورت مبهم بگویم: امسال یعنی سال ۹۲، سال ۸۸ نخواهد شد، شما را از صندوق رأی دور نکنند.»

پس از سخنرانی و به دنبال برخی شعارها در حمایت از سید محمد خاتمی و علی‌اکبر هاشمی رفسنجانی، سه تن از اعضای ستاد روحانی از جمله سعید الله بداشتی، رئیس ستاد جوانان و دانشجویان حامی حسن روحانی دستگیر شدند. کمی بعد ستاد حسن روحانی و محمدرضا عارف در بیانیه‌هایی جداگانه این عمل نیروی انتظامی را محکوم کرده و خواهان آزادی جوانان دستگیر شده، گشتند. در اولین مستند تبلیغاتی حسن روحانی، سید محمد خاتمی پس از چهار سال در رسانه ملی دیده شد.[نیازمند منبع] در این مستند که بخش‌هایی از آن به حضور هاشمی رفسنجانی، سید محمد خاتمی و محمدی گلپایگانی در میتینگ تبلیغاتی حسن روحانی اختصاص داشت، خاتمی و هاشمی رفسنجانی به حمایت از عملکرد وی در شورای عالی امنیت ملی و در رابطه با مذاکرات هسته‌ای پرداختند.

در روز ۱۹ خرداد ۱۳۹۲ یک خبرگزاری و یک وبگاه اصولگرا، خبری مبنی بر احتمال بررسی مجدد صلاحیت روحانی و احتمال رد صلاحیت وی در جلسهٔ بیستم خرداد شورای نگهبان منتشر کردند که روز بعد عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان این خبر را تکذیب کرد. حسن روحانی در پاسخ به سؤال خبرنگاری که پرسیده بود آیا احتمال رد صلاحیت وی توسط شورای نگهبان وجود دارد، پاسخی نداد و فقط لبخند زد. چند روز بعد سحام نیوز (وبسایت حزب اعتماد ملی) وابسته به مهدی کروبی، به نقل از یکی از بزرگان نظام چنین نوشت که ماجرای مربوط به بررسی مجدد صلاحیت روحانی صحت داشته و روز بیستم خرداد در جلسه شورای نگهبان با محوریت تصویب بودجه، احمد جنتی در رابطه با بررسی مجدد صلاحیت وی سخن گفته‌است و با واکنش تعدادی از اعضای شورای نگهبان و تهدید آن‌ها به ترک جلسه مواجه گردیده و به همین دلیل از ادامه آن منصرف شده و به دستور وی اخبار مربوط به آن نیز به کلی تکذیب شده‌است.

در نیمه شب ۲۰ خرداد ۱۳۹۲، محمدرضا عارف، دیگر کاندیدای اصلاح طلبان از ادامه رقابت‌ها انصراف داد و هاشمی رفسنجانی، سید محمد خاتمی، سید حسن خمینی، و علی‌اکبر ناطق نوری طی صدور اطلاعیه تحت عنوان جبهه اعتدال‌گرایان، از کاندیداتوری حسن روحانی رسماً حمایت کردند. ساعتی بعد دختر آیت‌الله خمینی، زهرا مصطفوی، نیز که پیش از این در نامه‌ای به سید علی خامنه‌ای تجدید نظر در رد صلاحیت هاشمی رفسنجانی را درخواست کرده بود، طی بیانیه‌ای از سوی جمعیت زنان جمهوری اسلامی ایران، رسماً از کاندیداتوری حسن روحانی حمایت کرد. به دنبال انصراف عارف از ادامهٔ کاندیداتوری، روحانی ضمن صدور بیانیه‌ای از وی تشکر کرد. چند ساعت بعد هاشمی رفسنجانی نیز در جمع جوانان فعال سیاسی اصلاح‌طلب و اصول‌گرا رسماً اظهار داشت که با احترام نسبت به همهٔ نامزدها به حسن روحانی رأی خواهد داد. پس از هاشمی، محمد شریعتمداری نیز رسماً از کاندیداتوری حسن روحانی حمایت کرده و از محمدرضا عارف تشکر کرد. در شبانگاه سه‌شنبه، بیست و یکم خرداد ۱۳۹۲، مجمع روحانیون مبارز طی صدور بیانیه‌ای ضمن تشکر از انصراف محمدرضا عارف رسماً از کاندیداتوری حسن روحانی حمایت کرد.

حسن روحانی بنا بر اطلاعیه وزارت کشور که در ۲۵ خرداد ۱۳۹۲ منتشر شد با کسب ۱۸٬۶۱۳٬۳۲۹ رأی در یازدهمین انتخابات ریاست جمهوری در ایران (۵۰٫۷۱٪ کل آرا) رسماً به عنوان هفتمین رئیس‌جمهور ایران برگزیده شد. او پس از اعلام پیروزی وی در انتخابات، در پیام پیروزی و در اولین اظهارات رسمی خود ضمن تشکر از مردم و رهبر انقلاب، صراحتاً از حمایت‌های علی اکبر هاشمی رفسنجانی و سید محمد خاتمی تشکر کرد و گفت: «بی‌شک نقش امیدآفرین آیت‌الله هاشمی رفسنجانی و حجت‌الاسلام والمسلمین سید محمد خاتمی که از چهره‌های درخشان نظام در این خیزش خروش بودند شایسته قدرشناسی است.»

حسن روحانی در تاریخ ۲۵ فروردین ۱۳۹۶ بار دیگر نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران شد و در تاریخ ۳۱ فروردین ۱۳۹۶ صلاحیت وی رسماً از طرف شواری نگهبان احراز گردید. این بار رقبای اصلی روحانی را سید ابراهیم رییسی و محمدباقر قالیباف تشکیل می‌دادند. از طرفی اسحاق جهانگیری، معاون اول روحانی نیز به عنوان کاندیدای پوششی وی و برای بیان اقدامات دولت وارد عرصه رقابت‌ها شد. پس از انجام مناظرات انتخاباتی که با درگیری لفظی شدید میان روحانی و جهانگیری با قالیباف همراه بود، و به دنبال درخواست ائتلاف اصولگرایان، قالیباف از صحنه رقابت‌ها انصراف داد و رییسی به رقیب اصلی روحانی تبدیل شد.

با نزدیک شدن به روز ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۶، سید محمد خاتمی، رئیس‌جمهور اسبق ایران، علی اکبر ناطق نوری، رئیس مجلس اسبق ایران و سید حسن خمینی، نوه آیت‌الله خمینی مجدداً از حسن روحانی اعلام حمایت نمودند و حتی میرحسین موسوی و مهدی کروبی رهبران جنبش سبز از حصر پیام دادند که به روحانی رأی خواهند داد. نهایتاً با برگزاری انتخابات و شمارش آراء حسن روحانی با کسب ۲۳٬۵۴۹٬۶۱۶ (۵۷٪ کل آرا) برای یک دوره چهار ساله دیگر رئیس‌جمهوری اسلامی ایران باقی ماند.

دستاوردها و شکست های روحانی

حسن روحانی تنها هفت ماه پس از پیروزی در انتخابات 96، با آشوب های دی ماه 96 روبرو شد که شعارش، مشکلات اقتصادی بود. روحانی، منتقدانش را متهم کرد که به خاطر اینکه او را تضعیف کنند، این قائله را به راه انداخته اند.

پس از این آشوب ها، دونالد ترامپ با خروج از برجام دومین ضربه را به حسن روحانی وارد کرد. خروج آمریکا، ایران را در بن بست اقتصادی و سیاسی قرار داد. این دو بخش همان بخش هایی بود که روحانی مدعی بود در این زمینه ها به پیروزی رسیده است.

حسن روحانی که در دوره نخست دولتش موفق شده بود تورم را تقریبا ثابت نگه دارد، ناگهان با افزایش شدید نرخ دلار روبرو شد. همچنین راهبرد تخصیص دلار 4200 تومانی موجی از فساد را به وجود آورد که این روزها دامن گیر مدیران دولتی نیز شده است.

حالا خبرگزاری فارس رسانه منتقد روحانی مدعی شده که محبوبیت روحانی به کمتر از ده درصد رسیده است. این وضعیت، کار چهره های نزدیک به دولت برای پیروزی در انتخابات مجلس و ریاست جمهوری را سخت کرده است.

در سالروز تولد روحانی، شما درباره مواضع او چه فکر می کنید؟ اینجا کامنت بگذارید و بحث کنید.

مواضع رئیس جهور در یزد با واکنش های شدید منتقدان روبرو شده است. اما حسن روحانی کیست که اینچنین مواضعش در جامعه با حساسیت دنبال می کند؟

پایگاه خبری خبر فوری (khabarfoori.com)

5dca6baf49aec_2019-11-12_11-52
21 آبان 1398 - 11:44

به بهانه سالروز تولد رئیس جمهور، مروری بر سوابق او داریم. سوابقی که نشان می دهد خارج از موقعیت رسمی اش، نوع تفکر او درباره مسائل کلیدی کشور، همواره زیر ذره بین منتقدان قرار داشته است.

بازاری زاده ای که رئیس جمهور شد

حسن روحانی با نام پیشین حسن فریدون سال 1327 است. تاریخ تولد او نهم دی ماه عنوان شده اما در شناسنامه اش، 21 آبان یعنی امروز تاریخ دقیق تولد اوست.

روحانی 71 سال پیش در سرخه استان سمنان به دنیا آمد. بنا به گفته خود، وی از یازده سالگی با کار در دوره تابستان با کشاورزی و قالیبافی مخارج تحصیلش را تأمین می‌کرد.

پدر وی، حاج اسدالله فریدون، در بازار سمنان مغازه داشت و نماینده آیت‌الله بروجردی بود. او به سبب مبارزات علنی علیه رژیم پهلوی، نخستین‌بار در سال ۱۳۴۱ دستگیر و به زندان افتاد و به دلیل استمرار مبارزات تا پیروزی انقلاب اسلامی بیش از بیست بار دستگیر و زندانی شد. اسدالله فریدون در مهرماه ۱۳۹۰ درگذشت. مادر روحانی (سکینه پیوندی) نیز در ۲۹ اسفند ۱۳۹۳ درگذشت.

پدر و مادرش پیش از تولد حسن صاحب یک پسر و یک دختر شده‌اند که هر دو در کودکی درگذشتند. روحانی یک برادر و سه خواهر کوچک‌تر از خود هم دارد. برادرش حسین فریدون در نخستین روزهای پیروزی انقلاب، فرماندار نیشابور و مدتی هم فرماندار کرج بود، سپس سفیر جمهوری اسلامی ایران در مالزی شد و چند سال هم از سفرای ایران در سازمان ملل متحد بود و سپس مشاور وزیر امور خارجه شد. او در دولت اعتدال دستیار ارشد رئیس‌جمهور شد که با افشای پرونده فساد از این سمت در عمل کنار گذاشته شد و حتی محکوم به زندان شد. روحانی سه خواهر به نام‌های طوبی، فاطمه و طاهره دارد که هر سه ازدواج کرده‌اند.

همسر روحانی، صاحبه عربی، خانه‌دار است و به فعالیت سیاسی یا اجتماعی چندانی مشغول نیست. روحانی و همسرش صاحب پنج فرزند (دو پسر و سه دختر) شده‌اند که یکی از پسران وی (محمد فریدون) در سال ۱۳۷۶ درگذشته‌است. یکی از دختران حسن روحانی در اتریش زندگی می‌کند. بحث هایی هم درباره داماد او که معاون وزیر صنعت شده بود، مطرح است.

روحانی در همایش بیمهٔ سلامت همگانی در خردادماه ۱۳۹۳، مسئولیت پدرخواندگی دو کودک شیرخوار را نیز بر عهده گرفت.

فریدون چطور روحانی شد؟

یکی از حاشیه های زندگی رئیس جمهور نام خانوادگی اوست. دو روز قبل روزنامه وطن امروز با تیتر انتقادی «کلاه فریدونی» به نام پیشین خانوادگی حسن روحانی اشاره کرد.

روحانی در کتاب خاطراتش که توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی چاپ شده‌است، علل تغییر نام خانوادگی خود را از فریدون به روحانی چنین شرح می‌دهد: وقتی در سال ۱۳۴۰ وارد قم شدم، دوستان طلبه به نام‌خانوادگی من ایراد می‌گرفتند و می‌گفتند: فردا که آیت‌الله شدید، مردم شما را آیت‌الله فریدون بخوانند؟! اصلاً این نام فامیل مناسب فعالیت آینده شما نیست و باید آن را تغییر دهید. برخی از دوستان هم نام‌خانوادگی «فریدون» را مناسب می‌دانستند و می‌گفتند: بسیاری از طلبه‌ها ۲ نام خانوادگی دارند، یعنی به نام فامیلی که در شناسنامه آن‌ها ثبت شده‌است، خوانده نمی‌شوند، بلکه از آنان با نامی دیگر یاد می‌شود که به آن نام معروف شده‌اند. در نهایت تصمیم گرفتم نام فامیل خود را در حوزه تغییر بدهم ولی در شناسنامه تغییری ندهم؛ لذا با دوستان مختلف مشورت کردم تا بتوانم نام فامیل مناسبی انتخاب کنم. مثلاً یکی پیشنهاد می‌کرد نام خانوادگی خود را «اسلامی» انتخاب کنم و دیگری «امامی» یا «تشیعی» را مطرح می‌کرد. هر کس نامی را پیشنهاد می‌کرد تا در نهایت نام «روحانی» را برای خود برگزیدم و به اصرار دوستان سور هم دادم و از آن پس به همین نام معروف شدم. در دفتر مدرسه و دفتر شهریه مراجع نیز نام جدید من ثبت شد ولی برای مدتی عنوان «فریدون» را هم داخل پرانتز ثبت می‌کردند که این هم به‌تدریج برچیده شد و آن نام فامیل فراموش شد و دیگر همه مرا به اسم «حسن روحانی» می‌شناختند. پس از انقلاب، زمانی که به عنوان نماینده مردم سمنان وارد مجلس شورای اسلامی دوره اول شدم، مناسب دیدم نام‌خانوادگی خودم را در شناسنامه هم تغییر دهم و لذا در سال ۱۳۶۰ تقاضای تغییر نام فامیل کردم و نام‌خانوادگی «روحانی» به‌طور رسمی در شناسنامه من ثبت شد.

حاشیه های یک مدرک انگلیسی

وی دوره ابتدایی را در سرخه و فراگیری دروس دینی را از سال ۱۳۴۰، نخست در مدرسهٔ علمیهٔ صادقیه در سمنان آغاز و سپس در سال ۱۳۴۰ در حوزهٔ علمیهٔ قم ادامه داد. وی از دروس و مباحث اساتیدی چون سید محمد محقق داماد، شیخ مرتضی حائری، سید محمدرضا گلپایگانی، سلطانی، محمد فاضل لنکرانی، محمد بهشتی و مرتضی مطهری و شیخ محمد شاه‌آبادی استفاده کرد.

او هم‌زمان با تحصیلات حوزوی در سال ۱۳۴۸ به دانشگاه تهران راه یافت و در سال ۱۳۵۱ دانش‌نامه لیسانس خود را در مقطع کارشناسی در رشته حقوق قضایی اخذ کرد. حسن روحانی با ادامه تحصیل در بریتانیا، مدرک کارشناسی ارشد (M.Phil) در رشته حقوق عمومی به تاریخ ۱۹۹۵ میلادی (۱۳۷۳–۱۳۷۴) و دانشنامهٔ دکتری (Ph.D) در رشتهٔ حقوق اساسی را از دانشگاه کلدونین گلاسگو زیر نظر پروفسور سید حسن امین به‌تاریخ ۱۹۹۸ میلادی (۱۳۷۶–۱۳۷۷) دریافت کرد. با این حال وی حدود ۱۸ یا ۲۰ سال (یعنی حدود سال‌های ۱۳۵۷ تا ۱۳۷۷) از جمله حتی پیش از پذیرفته شدن در مقطع دکتری از عنوان جعلی دکتر در مناسب سیاسی و تبلیغات انتخاباتی استفاده می‌کرده‌است. وی با کسب پروانهٔ وکالت از کانون وکلای دادگستری مرکز در تاریخ اول آبان ۱۳۸۶ وکیل پایه‌یک دادگستری شد.

حسن روحانی دارای مرتبهٔ علمی استاد پژوهشی مرکز تحقیقات استراتژیک است. وی به زبان عربی مسلط است.

با این همه درباره مدرک تحصیلی رئیس جمهور مسائلی مطرح شده است. در ۵ و ۸ بهمن ۱۳۹۱، وبگاه ایران‌الکشن‌واچ، دربارهٔ مدرک دکتری حسن روحانی گمانه‌زنی‌هایی را مطرح کرده که بر اساس استعلام از دانشگاه گلاسگو است؛ در حالی که روحانی با نام خانوادگی قبلی خود «فریدون» در دانشگاه کلدونین گلاسگو تحصیل کرده که دانشگاه دیگری است. در وبگاه هرالد اسکاتلند (The Herald)، در اخبار آرشیوی، نام حسن روحانی با فامیلی قبلی‌اش (حسن فریدون Hassan Feridon) در لیست دوره‌ای دانش‌آموختگان دانشگاه کلدونین گلاسگو دیده می‌شود. نام پدر حسن روحانی، اسدالله فریدون و برادرش حسین فریدون است.

بعد از انتخاب روحانی به ریاست جمهوری در سال ۱۳۹۲، دانشگاه کلدونین گلاسگو پیامی مبنی بر تبریک برگزیده‌شدن دانشجوی سابق خود، حسن روحانی، به عنوان رئیس‌جمهور ایران در وب‌سایت خود درج کرد. پاملا گیلیس، قائم‌مقام دانشگاه کلدونین گلاسکو، در پیامی به حسن روحانی آورده‌است: «مایلم به دانشجویان این دانشگاه انتخاب حسن روحانی را به عنوان رئیس‌جمهور منتخب ایران تبریک بگویم، انتخابی که حقیقتاً دستاورد بزرگی است؛ من امیدوارم دوره تحصیلاتی آقای روحانی در دانشگاه کلدونین گلاسکو بتواند در دوره ریاست‌جمهوری ایشان مفید فایده واقع شود؛ برای ایشان موفقیت‌های پی‌درپی را در مسیر آینده مثبت ایران و مردم آن آرزو دارم.»

در تاریخ ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۲، ایران‌الکشن‌واچ در پاسخ به ایمیل مرکز تحقیقات استراتژیک، ضمن اعلام نام صحیح دانشگاه، نماگرفت‌هایی را از وبگاه آن مرکز ارائه داده و مدعی شد که تحقیق و بررسی آن‌ها موجب شده تا بیوگرافی رسمی حسن روحانی در وبگاه آن مرکز تصحیح شود. ایران‌الکشن‌واچ، این مطلب را با گذشت ۳۲ روز از دریافت توضیحات و اعتراض آن مرکز منتشر کرد. در ۲۷ خرداد ۱۳۹۲، وبگاه رسمی دانشگاه کلدونین گلاسگو اعلام کرد که رئیس‌جمهوری آیندهٔ ایران در گذشته با نام «حسن فریدون» در آن دانشگاه تحصیل کرده و مدرک کارشناسی‌ارشد و دکتری خود را به‌ترتیب در سال‌های ۱۹۹۵ و ۱۹۹۹ اخذ کرده‌است. در ۲۷ تیر ۱۳۹۲، دانشگاه کلدونین گلاسگو رسماً ویدئویی را از لحظهٔ اهدای مدرک دکتری تخصصی به روحانی منتشر کرد.

روزنامهٔ جمهوری اسلامی در ۱۹ اسفند ۱۳۵۸ و در مقدمهٔ مصاحبه‌ای با حسن روحانی نوشته بود: حسن روحانی در سال ۵۸ از دانشگاه لندن در رشته جامعه‌شناسی حقوقی دکترا گرفت. بعد از این گفتگو نام وی در لیست انتخاباتی ۱۹، ۲۱ و ۲۲ام ۱۳۵۸ اسفند حزب جمهوری اسلامی برای انتخابات مجلس اول، برخلاف یکم تا هجدهم اسفند از «حسن فریدون (روحانی)» به «دکتر حسن فریدون (روحانی)» تغییر یافت. به‌علاوه براساس مدارک ثبت‌شده در معرفی نمایندگان مجلس اول، مندرج در سایت رسمی مجلس شورای اسلامی، روحانی دارای مدرک دکترای حقوق معرفی شده‌بود.

در سال ۱۳۹۶، هم‌زمان با انتخابات ریاست جمهوری ایران، این موضوع دوباره توسط رقبا مطرح شد. آیت‌الله کلانتری، دانشیار دانشگاه شیراز و نماینده فارس در مجلس خبرگان رهبری، نیز گفت که بخش‌هایی از رساله روحانی از کتاب وی کپی‌برداری شده‌است. وزیر علوم، محمد فرهادی، این موضوع را تکذیب نمود. کلانتری نیز در پاسخ به واکنش وزیر علوم، اظهار تاسف نمود و این اقدام فرهادی را عجولانه خواند. کلانتری مدعی شد که «بر اساس تحقیقات گسترده و بر پایه اظهار نظر کارشناسان» بیش از هفتاد درصد فصل چهارم رساله دکترای روحانی، بدون ارجاع دادن به آن، از روی کتاب وی تحت عنوان «حکم ثانوی در تشریع اسلامی» کپی‌برداری شده‌است. گروهی از دانشجویان در ایران و آمریکا اقدام به بررسی رساله دکترای روحانی نمودند. این پویش دانشجویی نتیجه یافته‌های خود را در وبگاه اینترنتی خود قرار دادند. طبق گفته این گروه، براساس نتایج تحلیل تز با استفاده از نرم‌افزار تشخیص سرقت علمی آیثنتیکیت در فصل‌های یک تا چهار این رساله به ترتیب ۳۹٪، ۴۳٪، ۴۰٪ و ۸۲٪ از کارهای دیگران کپی‌برداری شده‌است. در ۱۰ بهمن ۱۳۹۶ مجلس دهم با اکثریت حامی دولت، طرح تحقیق و تفحص از صحت مدرک دکترای روحانی را رد کرد. هفته‌نامه اصول‌گرای ۹ دی طی شش شماره از مهر تا آذر ۹۶ گزارش‌های مستندی را با عنوان «گزارش یک سرقت علمی، بررسی علمی اسناد به دست آمده در موضوع دکتری حسن روحانی» منتشر کرد و صحت و اعتبار رساله دکترای روحانی را به‌طور جدی زیر سؤال برد. این گزارشات با شکایت معاون حقوقی رئیس‌جمهور که ادعاهای ۹ دی را کذب خواند رو به رو شد. با تشکیل دادگاه بهمن ۱۳۹۷ و دفاعیات مدیر مسئول این نشریه، حمید رسایی دادگاه حکم به تبرئه او داد. پس از اعتراض وکیل رئیس‌جمهور دادگاه تجدیدنظر تشکیل که آن هم حکم به تبرئه رسایی داد. طبق بررسی‌های جدید ۹ دی که با تیمی از کارشناسان انجام شده روحانی در رساله خود حداقل از ۹ شخصیت علمی سرقت علمی‌کرده‌است. به گفته این نشریه، دانشگاه گلاسکو بعد از دریافت مستندات سرقت علمی، از موضع قبلی خوب مبنی بر عدم سرقت علمی در رساله روحانی عقب‌نشینی کرده‌است.

طراح لقب «امام»؛ از مسجد ارک تا پاریس

حسن روحانی در آغاز جوانی، فعالیت سیاسی خود را با پیروی از امام خمینی آغاز کرد. وی از سال ۱۳۴۴، سفرهای تبلیغی و سخنرانی علیه حکومت وقت را در شهرهای مختلف ایران آغاز نمود و در همان نخستین سفر، توسط مأموران حکومتی بازداشت شد. وی در طول سال‌های مبارزه بارها دستگیر و ممنوع‌المنبر شد.

روحانی در آبان ۱۳۵۶، در مراسم بزرگداشت مصطفی خمینی در مسجد ارک تهران، لقب «امام» را برای آیت‌الله سید روح‌الله خمینی (رهبر در تبعید نهضت اسلامی) به کار برد.

با تحت تعقیب قرار گرفتن توسط ساواک، به‌توصیهٔ محمد بهشتی و مرتضی مطهری از کشور خارج شد و مدتی به سخنرانی و تبلیغ برای دانشجویان خارج از کشور پرداخت و پس از ورود خمینی به پاریس، به او پیوست.

حسن روحانی پیش از انقلاب ۱۳۵۷ ایران، هنگامی که در اسکاتلند زندگی و تحصیل می‌کرده، از سوی پلیس به‌ظن فعالیت‌های سیاسی دستگیر شده‌است. پلیس بریتانیا در سال آخر رژیم پهلوی او را دستگیر و به بازداشتگاه منتقل کرده‌است.

اولین انتصاب: ارتش

با پیروزی انقلاب، حسن روحانی در نخستین اقدام در سال ۱۳۵۸، به سامان‌دهی ارتش آشفته و پادگان‌های از هم پاشیده پرداخت. وی در ابتدای انقلاب که بحث مناظره با گروه‌های مارکسیستی داغ بود به نقد افکار آن‌ها می‌پرداخت وی در مناظره با رهبر مجاهدین خلق آن‌ها را متهم ساخته که می‌خواهند به زور و به تحریف و به تقطیع (انتخاب گزینشی) آیات قرآن، مطالب مارکسیستی را از قرآن درآورند و قرآن را بر آن‌ها منطبق سازند. برخلاف آن‌ها که مبارزه با امپریالیزم را در دوستی با شوروی می‌دانند ما این را در انقلابمان ثابت کردیم که در برابر شوروی و آمریکا هر دو ایستاده‌ایم.

حسن روحانی در سال ۱۳۵۹ از حوزهٔ انتخابیهٔ سمنان به نمایندگی اولین دورهٔ مجلس شورای اسلامی انتخاب شد و پنج دوره قانون‌گذاری به‌مدت بیست سال (از سال ۱۳۵۹ تا ۱۳۷۹) در مجلس حضور داشت. او نایب رئیس اول مجلس (در دوره‌های چهارم و پنجم) و رئیس کمیسیون‌های دفاع (دوره‌های اول و دوم) و سیاست خارجی (دوره‌های چهارم و پنجم) بود.

حسن روحانی یکی از معروف‌ترین نمایندگان مجلس دوم بود که در سال ۱۳۶۴ با نخست‌وزیری میرحسین موسوی مخالفت کردند. ماجرایی جنجالی که باعث شد تا نمایندگان مخالف به گروه ۹۹ نفر معروف شوند.

روحانی کاندیدای انتخابات مجلس ششم در شهر تهران نیز بود و در فهرست «جامعه روحانیت مبارز و پیروان خط امام و رهبری» و چکاد آزاداندیشان (فهرست‌های جناح راست) و کارگزاران سازندگی قرار داشت اما موفق به ورود به مجلس نشد.

در دوران جنگ ایران و عراق، روحانی مسئولیت‌های متعددی، از جمله عضویت در شورای عالی دفاع (از سال ۱۳۶۱ تا ۱۳۶۷)، عضویت در شورای عالی پشتیبانی جنگ و رئیس کمیسیون اجرائی آن (از سال ۱۳۶۵ تا ۱۳۶۷)، معاونت فرماندهی جنگ (از سال ۱۳۶۲ تا ۱۳۶۴)، ریاست ستاد قرارگاه مرکزی خاتم‌الانبیاء (از سال ۱۳۶۴ تا ۱۳۶۶) و فرماندهی پدافند هوایی کل کشور (از سال ۱۳۶۴ تا ۱۳۷۰) را بر عهده داشت. روحانی بین سال‌های ۱۳۶۷ تا ۱۳۶۸ به معاونت جانشین فرماندهی کل قوا منصوب شد. بعد از پایان جنگ، حسن روحانی به همراه تعدادی از فرماندهان سپاه و ارتش، نشان درجه دو فتح و در مراسم دیگری در سالروز آزادسازی خرمشهر، به همراه جمعی دیگر از فرماندهان و مسؤولان پشتیبانی جنگ، نشان درجه یک نصر را از آیت‌الله خامنه‌ای فرمانده کل قوا، دریافت کرد. عضویت و ریاست شورای سرپرستی سازمان صدا و سیما از سال ۱۳۵۹ تا سال ۱۳۶۲ نیز از دیگر مسئولیت‌های وی در دوران پس از انقلاب بوده‌است.

روحانی یکی از ۳ نفری بود که به نمایندگی از هاشمی رفسنجانی، در گفتگوهای پنهانی با مک فارلین معاون رونالد ریگان رئیس‌جمهور نومحافظه‌کارآمریکا شرکت داشت نتیجه عملی این مذاکرات که در دنیا به رسوایی ایران-کنترا مشهور است خریداری سلاح از اسرائیل و انتقال پول آن توسط آمریکا به کنتراها، یک گروه ضدانقلاب حامی آمریکا علیه دولت انقلابی ساندینیستا نیکاراگوئه بود، و همچنین، به گفته منتقدان، زمینه‌سازی پنهان برای تجدید روابط با آمریکا بعد از مرگ سید روح‌الله خمینی بدون اطلاع او بود. این معامله با افشای ماهیت آن به وسیله بیت حسینعلی منتظری باعث جنجالی بزرگ در ایران و آمریکا شد.

در ۲۶ ژوئن ۲۰۱۳، وب‌سایت روزنامهٔ اسرائیلی، یدیعوت اخرونوت، طی مقاله‌ای مدعی شد که روحانی و و امیرام نیر، معاون ضدتروریسم وقت دولت اسرائیل، در سال ۳۰ اوت ۱۹۸۶ میلادی دیدار محرمانه داشته‌اند. طبق متن این دیدار که از روی نوار ضبط شدهٔ مکالمات پیاده شده، روحانی در حالی که فکر می‌کرد طرف مقابلش از مقامات آمریکایی است، به نیر پیشنهادهایی برای مقابله با آنچه سیاست‌های «افراطی» می‌خواند ارائه می‌کند. روحانی ضمن بیان این که فقط هاشمی رفسنجانی از این دیدار محرمانه خبر دارد، از آمریکا می‌خواهد که دیگر نرمش نشان ندهند و با قدرت بایستند تا او را وادار به عقب‌نشینی کنند. او همچنین خواستار کمک سیاسی و نه مالی آمریکا برای «برقراری اسلام واقعی» در ایران می‌شود و می‌گوید چون در ایران در محاصرهٔ پاسداران است نمی‌تواند درخواست کمک مالی کند. حسن عباسی در سال ۹۴ این مقاله را ترجمه و منتشر کرد و با شکایت دولت روحانی راهی دادگاه شد اما دادگاه حکم به تبرئه عباسی داد. عباسی گفت در دادگاه ۴۰۰ صفحه سند فارسی، عبری، عربی و انگلیسی برای اثبات ادعای خود ارائه کرده‌است.

پس از جنگ و با آغاز به کار دولت هاشمی رفسنجانی، حسن روحانی گزینه اول وی برای وزارت اطلاعات بود، اما این دو بر سر مسئله بودجه نتوانستند با هم به توافق برسند و علی فلاحیان به عنوان وزیر اطلاعات به مجلس معرفی شد. روحانی پس از بازنگری قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و تشکیل نهاد شورای عالی امنیت ملی، سمت نمایندگی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای را در این شورا تا سال ۱۳۹۲ که به عنوان رئیس‌جمهور انتخاب شد، در اختیار داشته و به مدت ۱۶ سال (از سال ۱۳۶۸ تا ۱۳۸۴) در دوره‌های ریاست جمهوری اکبر هاشمی رفسنجانی و سید محمد خاتمی دبیر شورای عالی امنیت ملی بوده‌است. وی همچنین به مدت ۱۳ سال (از سال ۱۳۶۸ تا ۱۳۷۶ و از ۱۳۷۹ تا ۱۳۸۴) مشاور امنیت ملی رئیس‌جمهور وقت بوده‌است.

روحانی از سال ۱۳۷۰ به عضویت مجمع تشخیص مصلحت نظام منصوب و تاکنون در این سمت فعالیت دارد. وی ریاست کمیسیون سیاسی-امنیتی-دفاعی این مجمع را نیز بر عهده دارد.

روحانی در انتخابات میان‌دوره‌ای سومین دوره مجلس خبرگان رهبری در ۲۹ بهمن ۱۳۷۸، از حوزه انتخابیه استان سمنان به نمایندگی مجلس خبرگان رهبری انتخاب شد. در سال ۱۳۸۵ نیز به عنوان نماینده استان تهران به عضویت دورهٔ چهارم این مجلس برگزیده شد. سمت‌های وی در مجلس خبرگان، ریاست کمیسیون سیاسی-اجتماعی این مجلس (از ۱۳۸۰ تا ۱۳۸۵ و از ۱۳۹۲ تاکنون) و عضویت هیئت رئیسه و ریاست دفتر دبیرخانه این مجلس در تهران (از ۱۳۸۵ تا ۱۳۸۷) بوده‌است.

حسن روحانی در ۲۲ آبان ۱۳۶۸ به عنوان نماینده رهبری در شورای عالی امنیت ملی منصوب شد. او از سال ۱۳۶۸ به مدت ۱۶ سال مسئولیت دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی را بر عهده داشت؛ سمتی که در دولت هاشمی به او رسید و در ریاست‌جمهوری سید محمد خاتمی نیز ادامه یافت. از جمله رخدادهای دوره تصدی وی، وقایع کوی دانشگاه تهران در سال ۱۳۷۸ بود، که او اعلام کرد تظاهرکنندگانی که به اموال عمومی خسارت زده‌اند باید به عنوان دشمنان حکومت محاکمه شوند -جرمی که می‌تواند مجازات مرگ در پی داشته باشد.

سخنرانی حسن روحانی در راه‌پیمایی ترتیب داده شده در ۲۳ تیر ۱۳۷۸ و پس از حمله به کوی دانشگاه تهران در ۱۸ تیر به دست شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی، یکی از مهم‌ترین فرازهای حیات سیاسی اوست.

روحانی در سخنان طولانی خود، حمله به کوی دانشگاه تهران را غیرقانونی و خلاف اصول اخلاقی و دینی دانست و با اشاره به مسئولیت شورای عالی امنیت ملی در ریشه‌یابی این حادثه، قول بررسی و شناسایی و سپردن عوامل آن به دست عدالت را داد. او در بخشی دیگر از سخنانش گفت: «من در همین‌جا لازم می‌دانم از دانشجویان عزیز بیدار، هوشیار و قهرمان تشکر و قدردانی کنم که با هوشیاری و با دید نافذشان تا متوجه شدند که این عناصر مفسد و معاند در کنار آن‌ها قرار گرفته‌اند، بلافاصله اعلام بیزاری و برائت کردند و خودشان را کنار کشیدند. این نشان هوشیاری و بیداری دانشجویان انقلابی و مسلمان و قهرمان ما است. افرادی که اتوبوس و اموال عمومی را آتش می‌زنند، آن‌ها که ماشین بیت‌المال را آتش می‌زنند و حتی اتومبیل شخصی افراد را از بین می‌برند… بی‌تردید این افراد دشمن مردم ایران و ارزش‌های این مرز و بوم هستند، این اوباش حتی به مساجد هم تعرض کردند. ادامه این وضع برای نظام ما کشور ما و ملت ما قابل تحمل نخواهد بود. دیروز نسبت به این عناصر دستور قاطع داده شد، دیروز غروب دستور قاطع صادر شد تا هر گونه حرکت این عناصر فرصت‌طلب، هر کجا که باشد با شدت و با قاطعیت برخورد شود و سرکوب شوند. مردم ما شاهد خواهند بود که از امروز نیروی انتظامی، نیروی قهرمان بسیج حاضر در صحنه، با این عناصر فرصت‌طلب و آشوبگر – اگر جرات ادامه حرکت مذبوحانه داشته باشند- چه خواهند کرد… آن عاملی که امروز ملت ما را متحد کرده‌است و پیوند ناگسستنی در ملت ما ایجاد کرده‌است، اسلام و [اسلامیت نظام] است و مظهر این اسلامیت، رهبری و مقام ولایت است… مسئله ولایت مظهر اقتدار ملی ما است….»

سرلشکر رحیم‌صفوی بعدها در این باره گفت که در آن زمان پس از پیش‌آمدن یک درگیری لفظی، روحانی به نفع سپاه رأی داده‌است و گفته‌است: «سپاه باید بیاید؛ برای دفع فتنه تهران».

روحانی در سال ۱۳۹۲، در گفتگویی با روزنامهٔ شرق دربارهٔ وقایع ۱۸ تیر اعلام کرد که تلاش آن‌ها این بوده که بین دانشجویان و انتقادات دانشجویی با آشوب‌گران و اقدامات تخریبی تفکیک قائل شوند و هدف جمع‌شدن سریع ناامنی در تهران بوده‌است. به گفته روحانی «آشوب خیابانی» به صورت امنیتی حل نشد و «کاری که ما در ۱۸ تیر کردیم این بود که وقتی دیدیم مسئله به آشوب خیابانی تبدیل شد و دیگر بحث دانشجو و دانشگاه نیست، از خود مردم خواستیم بیایند و اعلام نظر کنند و ماجرا با حضور مردم در ۲۳ تیر تمام شد.» او اقدامات شورا در این وقایع را درست و خردورزانه دانست.

وی بعدها در مناظره های انتخاباتی وقتی در برابر انتقاد نسبت به مواضع اش در قبال دانشگاه قرار گرفت، رقیب خود محمدباقر قالیباف را متهم کرد که می خواسته با حمله گازانبری با دانشجویان برخورد کند.

مرد هسته ای ایران

یکی از مهمترین فرازهای سیاسی روحانی موضوع هسته ای است که از سال 1382 تاکنون در 26سال گذشته ادامه داشته است.

دوران تصدی روحانی در پرونده هسته‌ای از ۱۳۸۲/۷/۱۴ تا ۱۳۸۴/۵/۲۴ (۶۷۸ روز) بود. این دوران پس از طرح موضوع هسته‌ای ایران در سطح بین‌المللی و صدور قطعنامه شدیداللحن آژانس بین‌المللی انرژی اتمی آغاز گردید. شورای حکام آژانس، نخست در خرداد ۱۳۸۲ طی یک بیانیه و سپس در شهریور همان سال طی قطعنامه‌ای به پرونده هسته‌ای ایران پرداخته و تلاش کرد تا تعهدات سختی را بر دوش ایران قرار دهد. در این هنگام که مقارن با پیروزی آمریکا در عراق و تشدید فضای جنگ در منطقه بود، جامعه جهانی دچار بحران و تنش بی‌سابقه‌ای بود و نسبت به روند پیشرفت‌های هسته‌ای ایران نیز حساسیت خاصی به وجود آمده بود.

با افزایش تنش‌ها و با توجه به ناسازگاری‌های موجود میان وزارت امور خارجه و سازمان انرژی اتمی، با پیشنهاد کمال خرازی وزیر امور خارجه و موافقت رئیس‌جمهور و همچنین سایر اعضای جلسه سران نظام، تصمیم گرفته می‌شود تا با تشکیل یک هسته قوی کارآمد سیاسی-فنی-حقوقی، مسئولیت مذاکرات بر عهده حسن روحانی گذاشته شود تا با اختیارات ویژه، برنامه جامعی برای ادامه کار تهیه کند و هماهنگی لازم بین ارگان‌های ذی‌ربط را برقرار نماید. بدین ترتیب با حکم سید محمد خاتمی و تأیید سید علی خامنه‌ای، حسن روحانی در تاریخ ۱۳۸۲/۷/۱۴ مسئول پرونده هسته‌ای می‌شود و از آن تاریخ، این پرونده به‌طور کامل به دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی محول می‌گردد. متعاقباً مذاکرات ایران با سه کشور اروپایی از تهران (سعدآباد) شروع و در ماه‌های بعد در بروکسل، ژنو و پاریس ادامه می‌یابد.

روحانی و تیم او که متشکل از دیپلمات‌هایی بودند که ولایتی و خرازی آنان را به عنوان بهترین‌های وزارت امور خارجه معرفی کرده بودند، به دلیل شرایط سیاسی-امنیتی و تبلیغاتی که علیه ایران بود، تاکتیک خود را بر گفتگو و اعتمادسازی استوار کردند. بدین صورت که در گام اول از گسترده‌شدن اتهامات و مجموعه مسائلی که علیه ایران مطرح می‌شد، ممانعت کردند تا از ارجاع پرونده ایران به شورای امنیت سازمان ملل جلوگیری شود. از این رو در مسیر اعتمادسازی، در چند مقطع، برخی فعالیت‌های هسته‌ای ایران به صورت داوطلبانه تعلیق شد.

اگرچه هم‌زمان با اعتمادسازی، تثبیت حقوق ایران، کاستن فشارهای بین‌المللی، ایجاد شکاف در غربی‌ها و دور شدن از ارجاع پرونده به شورای امنیت، ایران توانست چرخه سوخت خود را تکمیل کرده و پیشرفت‌های قابل توجهی بکند ولی بعداً به تصمیمات دوران مسئولیت روحانی انتقادات فراوانی مطرح شد.

بعد از روی کار آمدن دولت احمدی‌نژاد، حسن روحانی در تاریخ ۱۳۸۴/۵/۲۴ از سمت دبیری شورای عالی امنیت ملی، بعد از ۱۶ سال کناره‌گیری کرد و علی لاریجانی به عنوان دبیر جدید منصوب شد و مسئولیت پرونده هسته‌ای را بر عهده گرفت. او نیز با سیاست‌های دولت جدید کنار نیامد و در تاریخ ۱۳۸۶/۷/۲۸ استعفاء داد و سعید جلیلی جایگزین وی شد. با انتخاب حسن روحانی به عنوان هفتمین رئیس‌جمهوری ایران، این بار مسئولیت مذاکرات هسته‌ای بر دوش محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجهٔ دولت یازدهم و از اعضای تیم سابق مذاکره‌کنندهٔ حسن روحانی قرار گرفت.

کتاب امنیت ملی و دیپلماسی هسته‌ای که شرح عملکرد و نیز خاطرات دوران تصدی حسن روحانی به عنوان مسئول پرونده هسته‌ای ایران و در مقام دبیری شورای عالی امنیت ملی است، چگونگی تصمیم‌گیری در ساختار سیاسی ایران، نقش نهادهای عالی‌رتبه در پرونده هسته‌ای و تمام مراحل مذاکرات با اروپایی‌ها را با ذکر مستندات روایت می‌کند. این خاطرات، جزئیات خواندنی و مهمی را شامل می‌شود که قضاوت دربارهٔ عملکرد این گروه و تصمیم‌هایی که مقامات و رهبران بلندپایه ایران طی آن گرفته‌اند را ممکن می‌سازد.

گرچه حسن روحانی به عنوان رئیس شورای سرپرستی سازمان صدا و سیما، رئیس کمیسیون‌های دفاع و سیاست خارجی مجلس و پس از آن با مقام نایب رئیسی مجلس و دبیری شورای عالی امنیت ملی، در نقش یک دیپلمات، ظاهر شده و دیدارها و گفتگوهای پرشماری را با سران کشورهای بیگانه تجربه کرده بود ولی ریاست و حضور او در نشست‌های هسته‌ای بود که انگیزه‌ای گردید تا به وی عنوان «شیخ دیپلمات» را دادند. او خود در این باره به ایلنا می گوید: « این‌که به من عنوان دیپلمات یا سیاستمدار یا عنوان مشابه دیگری لقب می‌دهند، شاید به این دلیل است که من هشت سال در مجلس رئیس کمیسیون سیاست خارجی و شانزده سال دبیر شورای عالی امنیت ملی بودم و در این مدت ملاقات‌های خارجی فراوان و گاهی سفرهای خارجی داشتم و به مدت ۲۲ ماه مسئول پرونده هسته‌ای بودم شاید همه این‌ها زمینه شد تا به من عنوان دیپلمات داده شود. »

این عنوان برای نخستین بار در آبان ۱۳۸۲ در تیتر صفحه اول روزنامه نوپای شرق نقش بست و بعد از آن بارها در رسانه‌های داخلی و خارجی فارسی‌زبان تکرار شد و به نظر برای همیشه برای او ماندگار شد. روحانی تنها شیخ عضو تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران تا به امروز بوده‌است.

عملکرد روحانی در دوران ریاست جمهوری اش نشان داد که هنوز اولویت خود را حل مساله هسته ای ایران می داند. به همین خاطر در دوره او برجام امضا شد و روحانی برای تثبیت ان حتی حاضر به یک سنت شکنی شد و تلفنی با باراک اوباما رئیس جمهور وقت آمریکا گفتگو کرد.

برجام در داخل ایران بحث برانگیز شد اما در نهایت به تصویب رسید و تهران هنوز به این توافق رسما پایبند است هرچند در اعتراض به خروج آمریکا از این توافق و بی توجهی اروپا به منافع ایران گام هایی برای کاهش تعهداتش برداشته است.

روحانی چطور رئیس جمهور شد؟

حسن روحانی، در روز ۲۲ فروردین ۹۲، با شعار «دولت تدبیر و امید» در میان هوادارانش رسماً اعلام کاندیداتوری کرد. در این همایش که با حضور جمعی از حامیان و مسؤولین برگزار شد، یاسر و فاطمه، فرزندان هاشمی رفسنجانی نیز حضور داشتند. حضور روحانی در عرصه انتخابات پس از ان قطعی شد که هاشمی رفسنجانی از طریق کاندیداتوری، فضا برای رای آوری روحانی را باز کرد. قرار بود از میان هاشمی و روحانی یک نفر رئیس جمهور شود که با ردصلاحیت هاشمی، این موقعیت در اختیار چهره نزدیک به او یعنی حسن روحانی قرار گرفت.

روحانی که پیشتر اعلام کرده بود مستقل می‌آید، در همایش اعلام کاندیداتوری خود گفت: رئیس‌جمهوری باید مسئولیت را به عهده بگیرد که ملی باشد نه حزبی. وی تدوین «منشور حقوق شهروندی» را از جمله اولویت‌های خود در صورت انتخاب برای ریاست جمهوری عنوان کرد و گفت: دولت من، دولت تدبیر و امید است و گفتمان آن، «نجات اقتصاد، احیای اخلاق و تعامل با جهان» است. در ۳۱ اردیبهشت ۹۲، حسن روحانی به همراه ۷ نامزد دیگر برای انتخابات ریاست جمهوری تأیید صلاحیت شدند.

در ۷ خرداد ۹۲، پس از آنکه حسن روحانی در برنامه زنده تلویزیونی، کلیدی را به عنوان «کلید تدبیر» به مردم نشان داد، ستاد انتخاباتی وی اعلام کرد که «کلید» نماد ستاد انتخاباتی اوست.

حسن روحانی در عصر یازدهم خرداد ۱۳۹۲ در حسینیه جماران، در میان خیل هوادارانش که شعار "درود بر خاتمی، سلام بر روحانی"، "درود بر هاشمی، سلام بر روحانی"، "صلی علی محمد بوی بهشتی آمد" و... سر می‌دادند و پلاکاردهایی با تصویر سید محمد خاتمی، هاشمی رفسنجانی، حسن روحانی، میرحسین موسوی و مهدی کروبی در دست داشتند، حضور یافت.

در جریان سخنرانی، روحانی ضمن اشاره به غنی‌سازی اورانیوم و بهره‌برداری اولین سانتریفیوژ در دوران اصلاحات و بازدید وی و میرحسین موسوی از فعالیت‌های هسته‌ای انجام شده، در سخنانی اظهار داشت که افتخار مربوط به فناوری هسته‌ای از آن دولت اصلاحات و دولت سازندگی است و عده‌ای تازه به دوران رسیده بر سفره آماده نشسته‌اند. روحانی در پایان اعلام کرد که "یک کلمه به صورت مبهم بگویم: امسال یعنی سال ۹۲، سال ۸۸ نخواهد شد، شما را از صندوق رأی دور نکنند.»

پس از سخنرانی و به دنبال برخی شعارها در حمایت از سید محمد خاتمی و علی‌اکبر هاشمی رفسنجانی، سه تن از اعضای ستاد روحانی از جمله سعید الله بداشتی، رئیس ستاد جوانان و دانشجویان حامی حسن روحانی دستگیر شدند. کمی بعد ستاد حسن روحانی و محمدرضا عارف در بیانیه‌هایی جداگانه این عمل نیروی انتظامی را محکوم کرده و خواهان آزادی جوانان دستگیر شده، گشتند. در اولین مستند تبلیغاتی حسن روحانی، سید محمد خاتمی پس از چهار سال در رسانه ملی دیده شد.[نیازمند منبع] در این مستند که بخش‌هایی از آن به حضور هاشمی رفسنجانی، سید محمد خاتمی و محمدی گلپایگانی در میتینگ تبلیغاتی حسن روحانی اختصاص داشت، خاتمی و هاشمی رفسنجانی به حمایت از عملکرد وی در شورای عالی امنیت ملی و در رابطه با مذاکرات هسته‌ای پرداختند.

در روز ۱۹ خرداد ۱۳۹۲ یک خبرگزاری و یک وبگاه اصولگرا، خبری مبنی بر احتمال بررسی مجدد صلاحیت روحانی و احتمال رد صلاحیت وی در جلسهٔ بیستم خرداد شورای نگهبان منتشر کردند که روز بعد عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان این خبر را تکذیب کرد. حسن روحانی در پاسخ به سؤال خبرنگاری که پرسیده بود آیا احتمال رد صلاحیت وی توسط شورای نگهبان وجود دارد، پاسخی نداد و فقط لبخند زد. چند روز بعد سحام نیوز (وبسایت حزب اعتماد ملی) وابسته به مهدی کروبی، به نقل از یکی از بزرگان نظام چنین نوشت که ماجرای مربوط به بررسی مجدد صلاحیت روحانی صحت داشته و روز بیستم خرداد در جلسه شورای نگهبان با محوریت تصویب بودجه، احمد جنتی در رابطه با بررسی مجدد صلاحیت وی سخن گفته‌است و با واکنش تعدادی از اعضای شورای نگهبان و تهدید آن‌ها به ترک جلسه مواجه گردیده و به همین دلیل از ادامه آن منصرف شده و به دستور وی اخبار مربوط به آن نیز به کلی تکذیب شده‌است.

در نیمه شب ۲۰ خرداد ۱۳۹۲، محمدرضا عارف، دیگر کاندیدای اصلاح طلبان از ادامه رقابت‌ها انصراف داد و هاشمی رفسنجانی، سید محمد خاتمی، سید حسن خمینی، و علی‌اکبر ناطق نوری طی صدور اطلاعیه تحت عنوان جبهه اعتدال‌گرایان، از کاندیداتوری حسن روحانی رسماً حمایت کردند. ساعتی بعد دختر آیت‌الله خمینی، زهرا مصطفوی، نیز که پیش از این در نامه‌ای به سید علی خامنه‌ای تجدید نظر در رد صلاحیت هاشمی رفسنجانی را درخواست کرده بود، طی بیانیه‌ای از سوی جمعیت زنان جمهوری اسلامی ایران، رسماً از کاندیداتوری حسن روحانی حمایت کرد. به دنبال انصراف عارف از ادامهٔ کاندیداتوری، روحانی ضمن صدور بیانیه‌ای از وی تشکر کرد. چند ساعت بعد هاشمی رفسنجانی نیز در جمع جوانان فعال سیاسی اصلاح‌طلب و اصول‌گرا رسماً اظهار داشت که با احترام نسبت به همهٔ نامزدها به حسن روحانی رأی خواهد داد. پس از هاشمی، محمد شریعتمداری نیز رسماً از کاندیداتوری حسن روحانی حمایت کرده و از محمدرضا عارف تشکر کرد. در شبانگاه سه‌شنبه، بیست و یکم خرداد ۱۳۹۲، مجمع روحانیون مبارز طی صدور بیانیه‌ای ضمن تشکر از انصراف محمدرضا عارف رسماً از کاندیداتوری حسن روحانی حمایت کرد.

حسن روحانی بنا بر اطلاعیه وزارت کشور که در ۲۵ خرداد ۱۳۹۲ منتشر شد با کسب ۱۸٬۶۱۳٬۳۲۹ رأی در یازدهمین انتخابات ریاست جمهوری در ایران (۵۰٫۷۱٪ کل آرا) رسماً به عنوان هفتمین رئیس‌جمهور ایران برگزیده شد. او پس از اعلام پیروزی وی در انتخابات، در پیام پیروزی و در اولین اظهارات رسمی خود ضمن تشکر از مردم و رهبر انقلاب، صراحتاً از حمایت‌های علی اکبر هاشمی رفسنجانی و سید محمد خاتمی تشکر کرد و گفت: «بی‌شک نقش امیدآفرین آیت‌الله هاشمی رفسنجانی و حجت‌الاسلام والمسلمین سید محمد خاتمی که از چهره‌های درخشان نظام در این خیزش خروش بودند شایسته قدرشناسی است.»

حسن روحانی در تاریخ ۲۵ فروردین ۱۳۹۶ بار دیگر نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران شد و در تاریخ ۳۱ فروردین ۱۳۹۶ صلاحیت وی رسماً از طرف شواری نگهبان احراز گردید. این بار رقبای اصلی روحانی را سید ابراهیم رییسی و محمدباقر قالیباف تشکیل می‌دادند. از طرفی اسحاق جهانگیری، معاون اول روحانی نیز به عنوان کاندیدای پوششی وی و برای بیان اقدامات دولت وارد عرصه رقابت‌ها شد. پس از انجام مناظرات انتخاباتی که با درگیری لفظی شدید میان روحانی و جهانگیری با قالیباف همراه بود، و به دنبال درخواست ائتلاف اصولگرایان، قالیباف از صحنه رقابت‌ها انصراف داد و رییسی به رقیب اصلی روحانی تبدیل شد.

با نزدیک شدن به روز ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۶، سید محمد خاتمی، رئیس‌جمهور اسبق ایران، علی اکبر ناطق نوری، رئیس مجلس اسبق ایران و سید حسن خمینی، نوه آیت‌الله خمینی مجدداً از حسن روحانی اعلام حمایت نمودند و حتی میرحسین موسوی و مهدی کروبی رهبران جنبش سبز از حصر پیام دادند که به روحانی رأی خواهند داد. نهایتاً با برگزاری انتخابات و شمارش آراء حسن روحانی با کسب ۲۳٬۵۴۹٬۶۱۶ (۵۷٪ کل آرا) برای یک دوره چهار ساله دیگر رئیس‌جمهوری اسلامی ایران باقی ماند.

دستاوردها و شکست های روحانی

حسن روحانی تنها هفت ماه پس از پیروزی در انتخابات 96، با آشوب های دی ماه 96 روبرو شد که شعارش، مشکلات اقتصادی بود. روحانی، منتقدانش را متهم کرد که به خاطر اینکه او را تضعیف کنند، این قائله را به راه انداخته اند.

پس از این آشوب ها، دونالد ترامپ با خروج از برجام دومین ضربه را به حسن روحانی وارد کرد. خروج آمریکا، ایران را در بن بست اقتصادی و سیاسی قرار داد. این دو بخش همان بخش هایی بود که روحانی مدعی بود در این زمینه ها به پیروزی رسیده است.

حسن روحانی که در دوره نخست دولتش موفق شده بود تورم را تقریبا ثابت نگه دارد، ناگهان با افزایش شدید نرخ دلار روبرو شد. همچنین راهبرد تخصیص دلار 4200 تومانی موجی از فساد را به وجود آورد که این روزها دامن گیر مدیران دولتی نیز شده است.

حالا خبرگزاری فارس رسانه منتقد روحانی مدعی شده که محبوبیت روحانی به کمتر از ده درصد رسیده است. این وضعیت، کار چهره های نزدیک به دولت برای پیروزی در انتخابات مجلس و ریاست جمهوری را سخت کرده است.

در سالروز تولد روحانی، شما درباره مواضع او چه فکر می کنید؟ اینجا کامنت بگذارید و بحث کنید.

منبع: خبرفوری

آدرس خبرفوری در پیام‌رسان گپgap.im/akhbarefori


17

نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما پس از تایید توسط مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشند منتشر نخواهد شد.
شیخی 0 0 پاسخ 1398/9/11 -04:07

الهی به آبروی سید الشهدا شر این کذاب را از سر ملت مظلوم ایران هر چه سریعتر کم بفرما آمین یا رب العالمین

محمد موسوی 0 0 پاسخ 1398/9/10 -18:26

سلام آقای روحانی خسته نباشی زیر این همه فشار وزحمت که برای مردم میکشی تو رو به خدا بنزین رو ارزون کن فلج شده زندگی مردم انشالله موفق باشید

حمیدا 1 0 پاسخ 1398/9/10 -13:43

به نظر من: حسن رو حانی از لحاظ اخلاقی دروغگو ترین رئیس جمهوربوده است حسن روحانی از لحاظ اقتصادی و اجرایی ناتوان ترین دولت را داشته حسن روحانی از لحاظ ایجاد یکپارچگی و انسجام ملی نه تنها ضعیفترین رئیس جمهور بوده بلکه خودش یکی از عوامل ایجاد تفرقه در بین مردم بوده است حسن روحانی بیشترین وزرا و افراد امنیتی رو در کابینه اش داشته ولی در دوران او نا امنی های زیاد در کشوربوده است دولت حسن روحانی و وابستگانشان فساد بسیار زیاد را درکشور ایجاد کردند در دولت روحانی رانتخواری و بر باد دادن سرمایه های ملی و 18000میلیارد دلار ذخیره کشور و 60تن طلای بانک مرکزی و..... را بر باد داده در دوران حسن روحانی ایران واقعا به بهشت جاسوسها تبدیل شد از لحاظ روابط خارجی هرچه دولت روحانی در مقابل غربیها و حتی کشورهای عربی کوتاه آمد اونها جری تر شدند و حتی به هواپیمای ظریف سوخت برا برگشتن به ایران ندادند حتی جیبوتی برا ما شاخ شده است حسن روحانی بعد از این همه تلفات جانی و مالی و حیثیتی به کشور در رابطه با افزایش نرخ بنزین در اولین حضورش در جلوی دوربینهای تلوزیونی به ریش مردم میخنده و میگه خبری از زمان گران شدن آن نداشته است وچه بگویم از حسن روحانی«« وما ادارکه حسن روحانی »» از تباهی در دوره حسن روحانی فقط بایست گفت: «علی برکت الله »

دکتر 0 1 پاسخ 1398/9/8 -15:43

دکتر روحانی برای موعظه خوب است .نه برای ریاست جمهوری مملکتی که دزدی ودروغگویی در آن حاکم است ،روحانی باید برود دریک مسجد دروغ بگوید .ومردم هم حرفش را گوش نکنند ‌برای خودش رواجی کند

مجتبی مهردل 2 0 پاسخ 1398/9/8 -00:17

سلام اقای روحانی حامی ما مردم البته به قول خودتون .!!! من تو شهری زندگی میکنم که تنها راه رفت و آمد ماشین بنزین سوزه. مشکل ما زیاده از جمله نداشتن خط واحد و اتوبوس . مترو . جایگاه CNG حتی همون تاکسی های درون شهری گرایه ۲ برابر میگیرن حالا شما بگو تو این استان به قول شما مظلوم چه خاکی باید به سر بریزیم بخدا به همین علت من از دانشگاه رفتن و تحصیل جا موندم در واقع کلید شما نه تنها کاری واسه ما نکرد بلکه همه در های مونده رو هم بست از شما ممنونم که ما رو همایت کردی ولی دیگه بسه بخدا از بچه ها خودم هم خجالت می کشم و نمیتونم تو صورتشان نگاه کنم یه پیشنهاد دارم واستون اگر اغتشاش گر حساب نمیشم کسی که نمیفهمه سوخت کی افزایش پیدا کرده بهتر نیست بره بمیره ببخشید منظورم استفاء بود. قسم بدم استفاء میدی

شیوا 1 0 پاسخ 1398/9/5 -15:08

ما همبستگی، همدلی رو نخواستیم، ما رهایی از دغدغه و استرس هایی، که به جونمون هزارتا درد و مرض رو انداخته نخواستیم، عدالت نخواستیم، اگر یه مسافرت شمال و جنوب با ماشین خودمون هر چن سال میشد بریم و یا اخره هفته یه بیرون شهر ودیگه نمیشه مهم نیست، اگر دو وعده غذامون در روز شد یه وعده مهم نیست، ما اینقدر گرفتاریم، بی حوصله، که تنها راه ارتباطیمون با ادما..  و یا حتی خونوادمون /  جایی که میشد از پس هزینه اش براومد تا برای کسب، تبلیغ کرد/تنها، لحظه ای که چند ثانیه از مشکلات ، بهش پناه میبردیم، تنها دلخوشی روزمره/ تنها تفریحی که، هزینه اش قابل پرداخت بود/یا حتی سرچ روزمره مطالب و هوا شناسیو ..... و تنها راه معیشت تعداد زیادی از ماها/ اینترنت بود، حالا حکم یه زندانیو داریم که بیگناه، محکوم شدیم و هیچ چیزی بدتر از بلاتکلیفی نیست،چرا حق ما این شده، که بگیم از نظر اقتصادی، خدارو شکر کنیم سومالی نیستیم، از نظر امنیت سوریه، از نظر ارتباط، کره،..اصلا مگه بعد 71سال سن،مغز ادم هنوز درست کار میکنه، بازنشستگی ندارین؟! همتون اون بالا زدین رو دست نوح، ول نمیکنید

محمود 4 0 پاسخ 1398/9/5 -08:58

خداییش ما توی کشورمون شانس رئیس جمهور خوب نداریم از اول انقلاب همه رئیس جمهورهامون بد ازکار دراومدن فقط مقام معظم رهبری بودندکه کارشون خیلی درسته وخدا حفظشون کنه

503 3 1 پاسخ 1398/9/4 -20:35

خدا وکیلی تو تاریخ ایران فقط و فقط باید اسم این موجود موذی را گذاشت حسن کذاب

شهروند ایلامی 3 6 پاسخ 1398/9/2 -08:50

بهترین رییس جمهوردنیا

فرزند پاک ایران آریایی 7 1 پاسخ 1398/8/30 -18:32

این بنده خدای روحانی چقدر زحمت برای پیروزی انقلاب و استمرار آن کشیده خداوکیلی در حقش اجحاف شده که تا حالا این همه خدمتش پوشیده مانده /// البته فکر کنم چون خودش هم آدم بی غل و غش و خداترسیه تا حالا دوست نداشته این همه خدمتش مطرح بشه بنده خدا حالا که دیده به همه چی تو مملکت گند زده و اقتصاد رو فلج کرده و مردم را به گدایی انداخته مجبور شده از خدماتش بگه ،دروغم که استخوان نداره تو گلوش گیر کنه هرچه دلش خواسته بافته اون آدم ساده لوحی هم که از طرف خودش اجیر شده اینا رو نوشته من از همه ساده لوحتر هم وقت گذاشتم اینارو خوندم

فرزند پاک ایران آریایی 3 1 پاسخ 1398/8/30 -18:32

این بنده خدای روحانی چقدر زحمت برای پیروزی انقلاب و استمرار آن کشیده خداوکیلی در حقش اجحاف شده که تا حالا این همه خدمتش پوشیده مانده /// البته فکر کنم چون خودش هم آدم بی غل و غش و خداترسیه تا حالا دوست نداشته این همه خدمتش مطرح بشه بنده خدا حالا که دیده به همه چی تو مملکت گند زده و اقتصاد رو فلج کرده و مردم را به گدایی انداخته مجبور شده از خدماتش بگه ،دروغم که استخوان نداره تو گلوش گیر کنه هرچه دلش خواسته بافته اون آدم ساده لوحی هم که از طرف خودش اجیر شده اینا رو نوشته من از همه ساده لوحتر هم وقت گذاشتم اینارو خوندم

ایمان امینی 10 1 پاسخ 1398/8/30 -12:48

در نبود کار ثابت با سختی زیاد لقمه نانی از اینترنت فراهم میشد که با تدبیر دولت جناب روحانی از اون هم محروم شدیم .ممنون از این همه درایت.

mjavadz 15 2 پاسخ 1398/8/27 -23:31

برا خودم و مردم ایران متاسفم که تو رییس جمهور مایی دنیا با نبود امثال شما جای قشنگتریه یه روزی باید جواب این مردم رو بدی چ هیچوقت از ظلمی که در حق من و مردم ایران کردی نمیگذرم یه روز مشخص خواهد شد که یه جاسوس بیش نبودی معاویه زمان خود تویی متنفرم ازت

زینب 19 2 پاسخ 1398/8/25 -00:42

متاسفم که شما رئیس جمهور بهترین کشور دنیا هستین تسلیت به مردم بابت تولد شما

دلسوز کشور 11 2 پاسخ 1398/8/24 -21:41

سلام آقای روحانی با کمال احترام باید عرض کنم که با توجه به شرایط جامعه و نظر مردم که ارکان نظام می باشند دولت شما مشروعیت خود را از دست داده است در چنین شرایطی بهترین استراتژی برگزاری انتخابات زود هنگام است چون هر چه ادامه بدهید بیشتر فروع خواهی رفت چون همه اطرافیانت به شما خیانت کردن و اطلاعات غلت ارائه نمودند.

آنا 15 1 پاسخ 1398/8/24 -19:30

باید قانونی تصویب بشه که مسئولان رده بالا و نمایندگان بعد از اتمام مسئولیت در قبال کارهاشون محاکمه یا تشویق بشن تا هر چوپونی جرات نکنه مسئولیتی رو قبول کنه باید از مسئولان قبل از مسئولیت امتحان نهج البلاغه بگیرن تا هر بی سواد بی ایمان وطن فروش دزدی مسئول نشه. به امید اینکه به زودی زود صاحب اصلی زمین حکومت عدل و عشق رو برپا کنن.

غلامی 11 0 پاسخ 1398/8/24 -18:09

ایا واقعا برای مسئولین گرانی تاثیری دارد کسانی که هیچ وقت پول اب وبرق و 000 نداده اند

متین 12 14 پاسخ 1398/8/24 -10:00

اگر نشر میدین باید عرض کنم رئیس جمهور در کشور ما فقط یک پست سیاسی محسوب میشه برای رفتن به کشور های خارجی و هیچ تاثیر و قدرتی در عملکرد کشور ما نداره تصمیمات جای دیگری اتخاذ میشه

آسید 17 2 پاسخ 1398/8/23 -15:01

به به به تبریک میگم واقعا بهشون که تا روز قیامت برای خودشو و هفت جدش لعنت و آه و نفرین خرید!

م.ز 9 3 پاسخ 1398/8/23 -12:56

سلام خدا بهت سلامتی بده اما کاش کمی هم به تصاویر تبلیغات انتخاباتی تون هم دقت می کردین !!!!!!!! به وعده هاتون !!؟؟ به قول ها تون !!؟؟ اونقدر رونق اقتصادی ایجاد کردین !! اونقدر درآمد سرشار به ملت رسوندین !! که حتی حقوقشون هم به اندازی یارانه قبل از دوره جانب عالی نیست !!؟؟ کاش به همون اندازه که بقیه رو متهم می کنید ، به اتهاماتی که متوجه شما می شه پاسخگو می بودید ؟؟؟ اصلا کاش به جای متهم کردن دیگران ( چه توسط دولت و چه توسط سایرین ) دست مودت و دوستی به هم می دادین و با کار جهادی کردن قدر این ملت رو بیشتر میدونستید و در سایه رهنمودهای رهبری فکری برای معیشت مردم می کردید . شما به تک تک افراد جامعه مدیون هستید. شما از بیست المال حقوق می گیرید و باید در قبال این دریافتی خروجی قابل قبولی هم داشته باشید . ( فَمَن يَعمَل مِثقالَ ذَرَّةٍ خَيرًا يَرَهُ ) پس نگران انتقادات نباشید و بدانید که خدا شما را می بیند . ( وَمَن يَعمَل مِثقالَ ذَرَّةٍ شَرًّا يَرَهُ ) پس بترسید از یوم الحساب !!!!!!!!!!!!!!!!!! و به فکر اصلاح باشید .

علی 5 8 پاسخ 1398/8/23 -11:06

الان درصد بالایی از جامعه ناراضی هستند و خیلی ها علت رو عملکرد آقای روحانی میدونند ولی باید در نظر داشت که وقتی با یه دنیا با رهبریت آمریکا درمیفتی باید هزینه اش رو هم قبول کنی . یا باید شعارها و رفتارهامون رو عوض کنیم یا باید این عوارض دشمنی غرب و شرق رو قبول کنیم که البته الان دیگه عوض کردن رفتارها و شعارهامون اثر نداره و دشمنانمون تا ایران رو از هم نپاشند راضی نمیشن . وضع خراب رو هم همه علتش رو میدونند وقتی دخل نباشه حرج مشکل میشه .

فولادی 9 1 پاسخ 1398/8/22 -21:57

اقای رییس جمهورتولدتون خیلی مبارکه!!! خوش بحالتون،ماکمیته امدادیهاکه حسرت تولدبه دل بچه هامون مونده،حسرت دانشگاه وازدواج به دل بچه هامون مونده، به لطف شماحسرت یه سبد کالا به دلمون مونده شماباجشن تولدتون خوش باشید!!!

رضا 10 4 پاسخ 1398/8/22 -19:12

حسن یکی از بزرگترین آرزوهایم اینه که هر جا یه دنیا مادی و معنوی قرار گرفتی زیر دست یکی مثل خودت بشی برو جلو آینه و با خیره شدن به خودت و درونیات فکر کن که این دعا بود یا نفرین

شهرام 9 9 پاسخ 1398/8/22 -19:06

سلام دکتر.تولدت مبارک.انشالله ۷۰ سال دیگه هم عمرکنی.من عاشق خنده هاتم.میدونم که به ریش ما ملت بدبخت ایران میخندی.واقعاتوکل دنیا بگردی ملتی به این بیعرضگی وحماقت پیدانمیکنی. اغلب دوستان نظربرعلیه تودادندوکل تقصیرهای ۴۰ ساله نظام روازچشم تومیبینن. ولی واقعیت اینه که توهم هیچکاره ای وهیچ تصمیمی برا مردم وکشورنمیتونی بگیری.واقعیت اینه که تصمیم گیرنده یکی دیگه اس وتویک عروسک خیمه شب بازی بیش نییستی.توهم ۸ سال میای ومیری وهرکه هم قبل ازتوبوده وبعدا توهرکی بیاد همون کاسه وهمون آشه. اما بیا ومردباش. به ملت حقیقت روبگو.

سیامک تقوی 5 1 پاسخ 1398/8/22 -18:31

تولد تولد تولدت مبارک مبارک مبارک تولدت مبارک. انشالله صد سال زنده باشی ولی هیچ وقت دیگه ریس جمهوری نباشی

محمد 6 2 پاسخ 1398/8/22 -17:41

آقای روحانی در پایان سال ۹۶ با ی امضای ناقابل پایین ی مصوبه، ۲۰۰۰ کارمند قراردادی مراکز علمی کاربردی دولتی که با کمترین حقوق ۱۰ سال برای دولت شما کار کردن و زحمت کشیدن رو اخراج کردید و روزگارشون رو سیاه کردید... با این لطفی که به ما مردم میکنید تولد شما واقعا هم تبریک گفتن داره! تیغ برّان گر به دستت داد روزی روزگار هرچه می‌خواهی ببر اما نبر نان کسی

علی 8 2 پاسخ 1398/8/22 -17:28

خدا ازت نگذره آقای رئیس جمهور! ایکاش اصلا به دنیا نیومده بودی! با دروغ و نیرنگ و وعده دروغ رئیس جمهور شدی و کشور و به لبه پرتگاه بردی، فقر و تورم و بیکاری و... بیداد میکنه و تو و اون کابینه بی لیاقتت اصلا خیالشون نیست، هم به نظام و هم به مردم و کشورت خیانت میکنی و فقط یه چیزت خوبه و اونم دروغ گفتنت و کم نیاوردنت، واقعا که رو نیست سنگ پا قزوینه، ان شاءالله محاکمه شدن و زندان رفتنت و ببینیم ...

محمد 4 2 پاسخ 1398/8/22 -17:26

آقای روحانی در پایان سال ۹۶ با ی امضای ناقابل پایین ی مصوبه، ۲۰۰۰ کارمند قراردادی مراکز علمی کاربردی دولتی که با کمترین حقوق ۱۰ سال برای دولت شما کار کردن و زحمت کشیدن رو اخراج کردید و روزگارشون رو سیاه کردید... با این لطفی که به ما مردم میکنید تولد شما واقعا هم تبریک گفتن داره! تیغ برّان گر به دستت داد روزی روزگار هرچه می‌خواهی ببر اما نبر نان کسی

ف ص 0 0 پاسخ 1398/8/22 -17:25

سلام من یه زنم که شوهرم نمیتونه با توجه به درامدش بیمه بریزه،خودم هم قالیبافم،به هر جا که به نظرت برسه پیام گذاشتم که تورو خدا در مورد بیمه قالیبافان اقدامی بکنید که اجازه بدن با حداقل پرداختی در حد 100 تومن ما هم بتونیم بیمه تامین اجتماعی بشیم،هیچ جا رسیدگی نمیکنن،تامین اجتماعی بیمه نمیکنه میگه دولت سهم بیمه قالیبافان رو نمیریزه،بخدا مریض که میشیم دکتر نمیتونیم بریم،بیمه سلامت هم بدرد هیچی نمیخوره نه آینده ای داره نه ارزشی،با بیمه سلامت که نمیشه بازنشسته شد،ما باید چیکار کنیم؟؟؟

ایرانی 10 2 پاسخ 1398/8/22 -17:17

ای کاش هیچ وقت متولد نمی شدی انسان منافق

Ali.abasi 8 1 پاسخ 1398/8/22 -14:21

چوب دوسر نجس که میگن جناب روحانیه....نه تونست رضایت مردمو جلب کنه نه تعامل بین المللی داشت و نه تونست برجامو حفظ کنه....انچنان رکود اقتصادی ایجاد کرد که اصلا ۴۵۰۰۰تومن دیگه رقمی نیست برای مردم واقعا هم همین کارو کرد. خاتمی وجهه جهانی داشت دراقتصادهم بدنبود احمدی اقتصادی بدنبود مردم راضی بودند .بین المللی هم بااقتداردرمقابل امریکاایستاد وهسته ای رامتوقف نکرد توکه نه هسته ای داری ونه اقتصاد ونه محبوبیت جهانی و نه شرف و ابرو.... فقط رو داری مث سنگ پای قزوین که نفس میکشی. خاین بالفطره

احمد برزکر 5 13 پاسخ 1398/8/22 -14:07

تولدت مبارک آقای رییس‌جمهور جمهور من پشیمون نیستم از اینکه به شما رای دادم چون واقفم در چه شرایط دشواری سکان هدایت دولت رو در دست گرفتید و چه مشکلات سختی رو حل کردید.

امیر حسین رادان 1 1 پاسخ 1398/8/22 -13:26

اقای رئیس جمهور حرفهام نصفه ماند . من الان با 14 سال سابقه ای که در صدا و سیما داشتم و سنم 50 سال شده بی کارم و اگر قرار باشه با این بیکاری سر کنم مجبورم هزینه زندگیمو از هر راهی که شده در بیارم . البته میدونم شما اصلا براتون مهم نیست و به هیچ جاتون نمیاد . خودتون و خانوادتون همیشه ساپورت هستین و بداتون مهم نیست که . ما باید مثل سک زندگی کنیم . اقای رئیس جمهور من قبل از اینکه نظرم رو بنویسم کامنت ها و نظرات رو میخوندم .. ایا شما این نظرات رو ندیدین ؟؟ نخوندین ؟؟ .. درضمن من به اسرار برادرم که همه عمرمه به شما رای دادم و بعد از 50 سال سنم اولین رای بوده و اونم شناسناممو دادم به برادرم و الان اگه این نظر رو میخونید به عشق برادرم بوده .همین . و در ضمن دارم نهاین سعیمو میکنم که از ایران مهاجرت کنم و این چند صباحی که کا اگر قراره زنده باشم در خارج از اینجا باشم .

علی نساج 3 1 پاسخ 1398/8/22 -13:13

با سلام واقعا باید از ریس جمهور تشکر کرد!!!!یارانه یک کارمند با همسر خانه دار بدون هیچ زمین و ملکی قطع کرده حالا ازماه دیگه یارانه ما بیچارهها را به چه کسی میخواهند بدهند این حق الناس است وحرام است خدا ازشون نگذرد تا قیامت

امیر حسین رادان 0 0 پاسخ 1398/8/22 -13:11

باسلام خدمت اقای رئیس جمهور . بنده 14 سال در صدا وسیما کار و کردم و 5 سال از ان را فقط در ماموریت بوده ام .. دو سال دوندگی کردیم که بیمه بشویم نشد و صدایمان به هیچ جا نرسید چون پارتی نداشتیم .پدر بنده که الان به رحمت خدا رفته . زمان شاه برای تابت کردن و زنده کردن 15 سال سابقه کاریش که در بانک بازرگانی قدیم وبوده و الان بانک تجارت شده نامه ای به مادر نوشت . خدا شاهده که بعد 24 ساعت مادر شاه نامه ای به مدیر عامل بانک بازرگانی نوشته و فرموده بودند که با استخدام این اقا موافقت کنید و جواب ان را تا 24 ساعت بعد به ایشون اطلاع بدهند. بعد از استخدام پدرم ظرف 24 ساعت و جواب نامه به مادر شاه . تمام سابقه پدرم درست شد و دوباره مشغول بکار شد . من الان 50 سالمه و کل خدمتم در صدا و سیما سوخت چون اشنا و پارتی نداشتم و همه ما ادعای مسلمانی داریم و پبشانیمون کبود . واقعا برای خودم متاسفم که در ایران عمرم تباه شد .

قاسمی 4 1 پاسخ 1398/8/22 -13:10

دکتر جان تولدت مبارک نزدیک به ۳۰ سال خدمت در ارتش با داشتن ۴ فرزند اناث دانشجویی ، ماهیانه فقط ۲.۷۰۰ دریافتی دارم بقیه کشورها در مورد نیروهای ارتش ببینید چقدر میگیرند و با افتخار این پول را میدهند و ما هم با گدایی زندگی میکنیم و دلخوشیمون این است که در زمان جنگ برای وطن جنگیدیم. شما و خانواده ات خوش باشه ارتشی کیلویی چنده!!!!!!

فرهاد 5 2 پاسخ 1398/8/22 -12:39

همه را به نظام بدبین کرد

ناشناس 1 1 پاسخ 1398/8/22 -12:36

آقای روحانی به نظر من سیاست صادقانه در منافع ملی اصلا نداره فقط درمورد فتنه کردن عین معاویه عمل می کنه مذاکره وپیمانی که رسول ا لله مبسته وانها می شکستند ودوباره میبستند به نظر بنده جهالت مردم ان دوران را باید درنظر گرفت ویارای جنگ کردن نداشتند او مجبور بود ولی این دوران که به همت رهبر عزیزمون ارتش وسپاه وبسیج ووو با تجهیزات به روزشون پشت ایرانو ایرانی گرمه و مذاکره وقتی نامردی توشه وپیمانشکنی داخل اونه چه مذاکره ای ای اسرار میکنی اگر حرف رسول الله را گوش می دادند ودرعمل حاضر بودند او هم مثل اقای خامنه ای عزیز عمل میکرد درود به شرف این سید حسینی که درست عمل کرده که خبیثهایی مثل امریکا وانگلیس وفرانسه درمانده اند شما به رهبرمان ایمان داشته باش وعلفهای هرز دورتان را بکنید وبریزید دور که قطعا به امید خدا پیروزید

مسعود 6 1 پاسخ 1398/8/22 -12:08

حسن اقا بهتر روز تولدت را در تقویم روز وعده سر خرمن بگنجانی ممنون تا شاید سر ما ایرانی ها دیگه کلاهنره

جوان...کار...درآمد 2 0 پاسخ 1398/8/22 -12:06

بابت وقت و زحمتی که تو تیمت بابت برجام کشیدم ممنون..ولی کاش برنامه ایی هم واسه عدم موفقت برجام داشتی..لطفا مثل رئیس جمهورهای دیگه فقط شعار نده مردونه دنبال راهکار باش..جامعه ای که مردمانش به ریال درآمد دارند و به دلار خرج کردنشون باید یه رئیسی داشته باشند که از جنس پایین شهر باشه

حسن 4 1 پاسخ 1398/8/22 -11:52

این نوشته ها را مردم از دل گفتن لذا خواهشی داریم چند بنری چاپ و بر سردر روحانی بزنید تا سریعتر استعفاء نمایند وتعدادی هم بر سردر مجلس و خبرگان وغیره تا به داد مردم رسند

سهید 4 1 پاسخ 1398/8/22 -11:13

مردمو ب فقر بدبختی کشوندی تفلدم میخای بگیری اونم با پول مردم چقدر جم کردی برای نسل های بعدیو بعدیو بعدیو بعدیو....... انقدر جم کردی ک هیچ کدوم مشکلی نداشته باشن معلوم سروت مردمو جم کردی دیگه مردم هم گرسنگی حصرت بخورن خدا ازت نگذره ما ک نمیگذریم

محمد 5 1 پاسخ 1398/8/22 -11:02

سلام عزیزم تولدت مبارک،من یه جوونم که تو ۲۵ سالگی مثل یه مرد چهل ساله شدم ،به لطف جنابعالی که میفرمایی اشتغالزایی کار دولت نیست ،دمت گرم واقعا زیر ساخت هایی که فراهم کردی رو خیلی ساله میگردم دنبالش ولی خب اونم فک کنم فقط بالاشهر تهران سمت خونه خودتو و وزرای محترمته،وعده ما اون دنیا فعلا که دور دور شماست و کادوی تولدت نفرین منو و میلیون ها بدبختی که امیدمون شمایید متاسفانه

ناشناس 4 2 پاسخ 1398/8/22 -10:12

توقف تولیدت مبارک

مجتبی معلم 3 1 پاسخ 1398/8/22 -09:31

درود بر آقای رئیس جمهور ، تولد 71 سالگی را بهت تبریک میگم ، شعار های جنابعالی با عملکردت نمیخونه شما که پدر ملت را در آوردید ، ما که خیری از برجام شما ندیدم رنگ سفره ما تغییری نکرد ، اختلاس هم در زمان مدیریت جنابعالی بیداد میکنه ، خدا کنه هرچه زودتر کار این دولت پیر و خسته شما به پایان برسه ، دیگه بسه مردم دیگه خسته شدند از بس دروغ شنیدند فقط حرف می زنید عملی در کار نیست ، فقر ، اختلاس ، فحشا ، بیکاری و ... بیداد می کنه ،

سوزان دولت ابادی 1 9 پاسخ 1398/8/22 -09:21

زاد روزتان مبارک جناب رئیس جمهور

حسین شهسواری 7 1 پاسخ 1398/8/22 -09:12

اول اینکه مثلا مبارک باشه . ولی خدایی روت میشه وقتی مردم نون ندارن بخورن شمع فوت کنی .وقتی جوانهای ایرانی واسه یه لقمه نون دارن دست و پا میزنن و تن به هر ذلتی میدن چطور میتونی خیلی راحت شمع فوت کنی .لباس یغمبر رو پوشیدی ادعای رفتار علی رو داری اسمت حسن هست اما خدایی ...... متاسفم برای خودم که توی ایران بدنیا اومدم و بازی با اسم خدا و پیغمبر رو هر روز شاهدم . به جای شمع فوت کردن برو جلوی قماش دزد رو بگیر برو یه کاری کن مرد

مردم 7 1 پاسخ 1398/8/22 -08:33

انشاء الله به یاری خدا آخرین تولدزندگیش هستش

فاطمه علوی 1 0 پاسخ 1398/8/22 -08:26

سلام تولدت مبارک انشالله تو مدت باقیمانده از مسئولیت خطیری که داری ی فکری هم به حال بازنشسته ها بکنی اقلا ا ی خاطره خوش هم ازت بجابمونه

یک بیچاره 5 1 پاسخ 1398/8/22 -08:07

اخرین تولدت باشه

علیرضا 3 0 پاسخ 1398/8/22 -08:00

سلام ببخشید من دیر رسیدم تولدت مبارک حسن جان من اولین دوره انتخابات شما دفتر انتخابی شمارا سیم کشی کردم پولشو ندادن ۱۰۰ هزار تومان شد بابا حداقل این تولدت سعی کن پول منو بدی

طاهابیدکی 0 0 پاسخ 1398/8/22 -07:55

نظرم رو نوشتم ،،ولی شما نذاشتین توی لینک

زینب 0 0 پاسخ 1398/8/22 -07:07

سلام اقای روحانی اول از همه تولدت مبارک ،تو رو خدا به خاطر تولدت هم که شده یه حرکتی بزن وملت و شاد کن ،

ارزز 8 1 پاسخ 1398/8/22 -06:28

بابا جون این حسن روحانی از بس ۶ ساله به مردم دروغ گفتا دیگه کسی قبولش نداره خاطر جمع باشید راجع به روز تولدشم دروغ گفته. میخواد ی کاوویی جمع کنه مثل همه این پولایی که این مدت از جیب مردم کشید بالا به بهونه گرونی دلار و ....

احسان 3 2 پاسخ 1398/8/22 -05:33

تولدت مبارک پرزيدنت روحانی امیدوارم 123456789 ساله بشی ولی خدا وکیلی این دوسال آخر رو برو کنار تو که اعصاب نداری و منتقدینت رو بی شناسنامه میدونی راستی تو سالروز تولدت یک سئوال ذهنم رو درگیر کرد خودت روحانی برادرت فریدون پسرت عمرانی جریان چیه؟ ما کجاییم تو کجایی؟؟من کیم؟؟؟ تو کی هستی؟؟؟ در پایان ازت خواهش دارم مردم زلزله زده تبریز رو یادت نره قبل از این که شمع رو فوت کنی ی فکری به حال مردم تبریز بکن

رضا 7 0 پاسخ 1398/8/22 -05:12

سلام دکتر جون یادته اول آمدنی گفتی ما با کلید آمدیم نه با داس راست میگفتی با داس نیامده بودی با کمباین آمدی دیگه هرچی بود و نبود رابرداشتی و رفتی

محسن 4 0 پاسخ 1398/8/22 -03:12

چ تولدت مبارک اقای روحانی. همین ک تو این همه بدبختی و بیچارگی مردم حواستون ب تولدتون بوده, واقعا جای تاسف داره. با شنیدن تولد شما, و جشن تولدتون, مردم اتیشی میشند.

ebgh 5 0 پاسخ 1398/8/22 -02:52

حسن جان ببخش که یکم دیر شد تبریک تولدت آخه آنچنان رونق اقتصادی ایجاد کردی که من سخت غرق رفاه بودم دیر متوجه شدم بیزحمت یه وامی بده تا برات هدیه ای چیزی بخرم آخه دست خالی بده البته اگه دوستان چیزی در خزانه بزارن بمونه.

رئیس پنیر 7 0 پاسخ 1398/8/22 -02:11

تولدتان نامیمون و نامبارک روزی که تو میروی ز دنیا گریان جمعی به تو خندان و تو هستی گریان کاری بکن لااقل که وقت رفتن اون کلید باهات دفن نکنن...

مریم میرشرف الدینی 1 3 پاسخ 1398/8/22 -01:30

خسته نباشی دلاور با این همه مشکلات

خدایی هست 0 0 پاسخ 1398/8/22 -01:28

نمیدونم چرا ایران با این عظمت هیچوقت خوشی بخود ندیده نه درین زمان نه در دوران پهلوی که اگر خوب بود عوض نمیشد نه قاجار و و و ایران یک قهرمان میخاد ، چه کسی و کی نمیدونم اما حتما دوست دارم هرچه زودتر و البته اینم میدونم آرزویی بیش نیست پس تا ابد تیزر تسلیت رو بر بدنه ی نقشه ی ما بچسبونید که خانه از پایبست ویران است تولدی برامون نمونده شیخ ، همون تسلیت

بلال 4 0 پاسخ 1398/8/22 -01:06

سلام حاج حسن تولدت مبارک زودتر اون کیک تولدو برش بزن‌ ببین کلید داخل کیک نیست آخه ملت همه پشت در تورم موندن

فدایی روحانی 0 3 پاسخ 1398/8/22 -01:02

سلام عشقم میدونم از دستت کاری برنمیاد ولی کمتر خرابکاری کن دولتت داره آوار میشه رو سر ما اما فدای سرت ما مردم خودمون بهت رای دادیم حتی بدتر از این حقمونه ؛این مبارزه با مفاسدم جدی نگیر وگرنه همه دورووریات چپ چپ نگات میکننا .دوست دارم تولدت مبارک بیا شمعارو فوت کن ...

هادی 0 0 پاسخ 1398/8/22 -00:47

مشکلاتمون زیادشده و نامیدی و بی پناهی عذابمون میده؛ جایی برا تبریک تولد نزاشتی؛ رییس جمهور بعدی هم هر کی باشه وضع بدتر میشه ؛ من که اصلا رای نمیدم دیگه

رضا 3 0 پاسخ 1398/8/22 -00:20

شبکه سه تبریک تولد رئیس جمهور رو با فیلم "آقای رئیس جمهور"!! تبریک گفت.

ملامحمدی 4 0 پاسخ 1398/8/22 -00:03

واقعا جای تشکر داره.جناب روحانی با پولی ک ده سال ب زحمت واسه خونه خریدن جم کرده بودم دیگه نمیتونم یه ماشین هم بخرم حالا همش شرمنده زن وبچمم

ناشناس 4 0 پاسخ 1398/8/22 -00:02

آقای روحانی قدرت پول وثروت چه بلاهای سر انسان می آورد. ای کاش در قبال این همه بدبختی ملت بیچاره که گفتی ۷ میلیون خانواده که درست هم این همه ثروت ملت کشور برده اند کل کشور در اختیار دارند و۱۸ میلیون خانواده بدبخت بی پارتی در فقر وفلاکت شرمندگی خانواده نابود شده اند.وشاید تماما تقصیر شما نباشد ولی شریک هستی به احترام آنها دزدها را معرفی وکنارمی کشیدی دارای عزت ومنزلت بودی ولی این کار نکردی.واین مصیبت ادامه دار است وا میدی آینده تاریک وجود ندارد.

حمید 4 0 پاسخ 1398/8/21 -23:58

سلام مش حسن تولدت‌مبارک خدا بیامرز مادرت اگه میدونست قراره چه بلائی سر ملت بیاری تو به دنیا نمیاورد شما هم لطف کن کادو تولد ملت یه استعفا ناقابل ما رو مهمون کن یا علی

محمد نوروزیان 3 0 پاسخ 1398/8/21 -23:52

حسن جون شناسنامت بعد 71 سال خیلی نو مونده انگاری چند ماه قبل دنیا اومدی . این نشون میده همه چیت اوکی و ردیفه .40 سالمه دقیقاااا اینقدر بردمش برا کار و وام انگار 70 سال گذشته ....بگذریم ....دریاب مردم و ....دریاب ..یا حق ....ارزوی حال دل پر از ارامش برا مردم سرزمینم ایران ❤

مریم 6 0 پاسخ 1398/8/21 -23:51

حسن فریدون ای کاش به دنیا نمی امدی چطور شب راحت می خوابی در حالی که مردم این همه دچار رنج و سختی هستن چرا اینقدر دروغ می گی مگه از خدا نمی ترسی به خاطر کارهایی که باید می کردی و انجام ندادی اکثر مردم دچار ناانیدی و افسردگی شدن تو علاوه بر پول و حق بیت المال دین مردم رو هم دزدیدی روز قیامت در پیشگاه خدا چه جوابی داری بدی از ما که گذشت تو بچه هامون رو هم نابود و سرخورده کردی یعنی خدا از سر تقصیراتت میگذره

فاطمه بختیاری 3 0 پاسخ 1398/8/21 -23:48

سلام آقای رییس جمهورتولدت مبارک.واقعادمت گرم.کاری کردیکه من حتی نمیتونم یه کیلوگوشت واسه بچه هام بخرم .وشرمنده بچه هام هستم.کاش واسه خانومای سرپرست خانوارهم کاری میکردید.

صابر 3 0 پاسخ 1398/8/21 -23:44

از ۷۱ سال زندگیت نصفش قبل انقلاب بوده نصفش بعدش. خداییش ، وجدانااااا کدومش برای مردم(البته به جز روحانیت) شیرین تر و قابل تحمل تر بوده؟؟؟؟؟یک بار تو این هفتاد و اندی سال راست بگید.

ع-ج 2 0 پاسخ 1398/8/21 -23:43

حسن جون سلام. تولدت مبارک. من بر خلاف خیلی ها نظرم اینه شما راستگو هستی. راست گفتی وقتی گفتی کلید داری. اما کلید برای باز کردن قفل مشکلات نبود بلکه برای باز کردن قفل گاوصندوق بانک‌ها بود از برای اطرافیان و دوستان و هم خطی ها و...!! دمت گرم که حداقل برای اونا کار کردی!! کار همه جورش خوبه. اونا هم هموطن ما هستند چه اشکالی داره. سال آینده، رئیس جمهور جدید باز برای یه عده دیگه کار میکنه و همین طور ادامه داره تا انشالله ببینیم نوبت به ما فقیر و فقرا کی خواهد رسید. عزت زیاد!!!

Ali 4 0 پاسخ 1398/8/21 -23:43

سلام عمو حسن .تولدت مبارک.با اینکه من به تو رای دادم اما هنوز نفهمیدم شهروندی یا مافیا

امیری 2 1 پاسخ 1398/8/21 -23:40

سلام اقای روحانی تولدت را تبریک مییگم بنده بازنشته تامین اجتماعی مستاجر زمینی بیست سال پیش قول نامه ای گرفتم وجواز ساخت گرفتم از شهر داری ساوه ویک سال هم تمدید کردم متاسفانه عمل قلب باز انجام دادم نتونستم بسازم برام مجددا تمدید نمیکن خواهشمندم دراین مورد دستور فرمایید رسیدگی کنن که اخر عمری یه سر پناه براخودم وخانواده ام داشته باشم در اخر کمال تشکر را دارم .

محسن علیزاده 6 0 پاسخ 1398/8/21 -23:38

من از قزوین یک کادو برات می فرستم سنگ پاس. ناقابله ولی مناسبه حاله

Majid 4 1 پاسخ 1398/8/21 -23:33

کاش توی همون حوزه علمیه میموندی نوحه‌خونی رو ادامه میدادی درسته که ریاست جمهوری یه پست بی فایده‌س و کشور توسط افراد دیگه ای اداره میشه، ولی کاش مردمو فریب نمیدادی و الکی امیدوار نمیکردی تنها خوبی این کار شما این بود که دیگه مردم فهمیدن اصولگرا و اصلاح‌طلب فرقی به حال مملکت نداره همه از یه قماش هستین.. اصلن به فکر مردم نیستین یه گروه سرمایه دارِ دزد و آقازاده مانند برادر خودت و برادر جهانگیری ، دور هم جمع شدن پول رو پول میارن، سیرمونی هم ندارن انقدر اختلاس میکنن تااا بالاخره برن توی گور .. بقیه هم باید جون بکنن تا یه لقمه نون در بیارن که فقط زنده بمونن.. سیاست شما گرسنه نگه داشتن مردمه هرسال همه چیو گرون میکنین تا مردم باز سگدو بزنن و توی این گرونی اجناس و کرایه خونه و قسط وام و .. و ..و.. دیگه نای اعتراض نداشته باشن.. بانکهاتون دزد.. خودروسازیتون دزد.. سرتاپا فقط دزد تربیت کردین.. دارن این مملکت رو میجَون

رضا 5 0 پاسخ 1398/8/21 -23:32

تولدت مبارک مرا به لطف تو هیچ امید نیست کرم نما و شر مرسان محبت نما استعفا بنما

سعید 1 0 پاسخ 1398/8/21 -23:31

ببخشید که ازشما انتظار زیادی داشتم وگفتم به فکر مردم باشید یادم رفت تولدت باشه مبارک اینقدر وضع مالی مون خوبه یادم رفته بود بازم دم خودم گرم که اصلاا به شما رای ندادم الی برکت الاه

احمد زوقی 5 0 پاسخ 1398/8/21 -23:25

خداوکیلی برو .100 تومن میدم

مریم 0 0 پاسخ 1398/8/21 -23:25

سلام تولدتان مبارک ببخشید که توانی برایمان نمانده افسرده روزگاری هستیم ک شما برایمان ساختید نه در دلمان شادیم ونه امیدی ب اینده مان داریم تولدت مبارک وبر مادری ک خواست ولی نتوانست بچه ای تحویل جامع بدهد ک دردی از روی دوش هموطنانش برذارد مادرم بر شماهم مبارک

ایدین حسینی 8 0 پاسخ 1398/8/21 -23:16

عمو حسن تولدت مبارک ... من تازه فهمیدم آبان ماهی هستی فردا صبح میرم ثبت احوال ماه تولدم رو به یکی دیگه از ماه های خدا تغییر میدم بجون مادرم اگر میدونستم آبانی هستی دلار ۴۲۰۰ تومن بود خودکشی میکشی میکردم مایع ننگ تمام آبانی ها هستی خدایا این همه ذلت برای آبانی ها یک جا مگه میشه

حمید لطفی 3 1 پاسخ 1398/8/21 -23:14

روزی هار ون از بهلول پرسید چ فکر کن الان قیامت چکارباید کردَ. بهول گفت دستور بدین تخته سنگی داغ آماده کند بعد نوبت روی آن ام آلمان را توضیح بدیم که از کجا آوردیم پا برهنه اول بهلول رفت گفت خدایا منم وهمین لباس. بعد نوبت هارون شد دید این همه حشم وخدم ملک واملاک نتیجه آقایان وآقا زادها روزی تخته سنگ آتشین هم برای سوال جواب برای شما هم از تا دیر نشده کاری کنید

ربابه فرقانی 2 22 پاسخ 1398/8/21 -23:11

تولدتان مبارک رئیس جمهور عزیز موفق و پایدار باشید

هاد 2 16 پاسخ 1398/8/21 -23:07

ورود بر دکتر روحانی

مرتضی کرمی 8 2 پاسخ 1398/8/21 -23:05

+حسن یه نگاه به تعداد شمع های رو کیکت بکن _خب؟ +خجالت بکش،برو تو اتاقت،درم رو خودت ببند،به کارات فک کن

م.س 5 1 پاسخ 1398/8/21 -23:00

تولدتون مبارک حتما انقد زرنگ و باهوش بودی که تا اینجا رسیدی و شدی رئیس جمهور ایران و این هم تبریک داره ولی یه چیزی تقصیر شما نیست که صاف می ایستید جلوی دوربین و وعده های پوچ و توخالی و گاها دروغ های اظهر من الشمس می بافید تقصیر مردم ماست که دروغ دوس دارن و بخصوص توجیه دروغ رو براحتی میپذیرند خداوند سرنوشت هیچ قومی رو تغییر نداد مگر اینکه مردمش بخواهند سرنوشت مردم دست شما همچین بفهمی نفهمی نیست این مردمند که ظلم پذیرند و دروغ پذیر

علی 7 0 پاسخ 1398/8/21 -22:59

جان مادرت کلید رو در بیار

حسن گراوند 6 0 پاسخ 1398/8/21 -22:57

سلام.برای درهای بسته به خدای یوسف بایداعتمادمیکردیم.مابه کلیدشمااعتمادکردیم.کلیدشمادرخانه خودتان راهم بازنمیکند.تولدت مبارک.

زهره يوسفى 0 1 پاسخ 1398/8/21 -22:55

سلام جناب ريس جمهور تولدت مبارك، برادرى دارم كه دو فرزند دارد ويك فرزندش داراى بيمارى خاص هست علاوه بر درد بيمارى فرزندش بيكار و بى پول هست تو رو به خدا يه فكرى به حال اين جوان هاى بيكار بكنيد

مجتبی مرادی 7 2 پاسخ 1398/8/21 -22:54

حسن جان تولدت مبارک ۱۰۰۰ساله شی.بابت تشکراز رونق اقتصادی ک تواین ۶سال ب سفرهامون سرازیرکردی اون کیلیدتو بده ی رقص چاقوبرات برم

محسن 4 0 پاسخ 1398/8/21 -22:54

آقای رئیس جمهور تولدت مبارک.از صمیم قبل آرزو میکنم به دلیل خدمات ارزنده!!!!! به ملت ایران جشن تولدهای بعدی رو در کنار "برادرت" !!!! برات جشن بگیرن.

علی 4 0 پاسخ 1398/8/21 -22:53

بیا جانم کمی هم با خدا باش. در این طوفان کنار ناخدا باش. اگر با مردمان خود نبودی. برو سفره نشین کدخدا باش.

حمید عیدی 4 0 پاسخ 1398/8/21 -22:51

تولدت مبارک تا اینجا خیلی خوب اومدی نمیشه بقیه راه و بدی به کس دیگه

کاربر ناشناس 0 5 پاسخ 1398/8/21 -22:50

ورود بر دکتر روحانی

مهدی 7 0 پاسخ 1398/8/21 -22:50

اقای روحانی سلام تولدتون هدیه تولدشما باید خیلی خاص باشه مثلا یک بلیط یکطرفه به مریخ

علی 1 0 پاسخ 1398/8/21 -22:49

میترس کادو تولد برات بگیرم کادو رو وا نکرده پس بفرستی خودت با یارانه آبانم چیزی واسه خودت بخر

ضدسلبریتی 5 0 پاسخ 1398/8/21 -22:49

تولدت به اون شنقل هایی که باعث شدند مردم گول بخورند و بهت رای بدند تبریک میگم تحویل بگیرید لیدیز اند جنتلمن

محمد 2 0 پاسخ 1398/8/21 -22:49

مبارکه ولی شرمنده اینقدری پول نداریم کادو بخریم

سعید رضایی 8 3 پاسخ 1398/8/21 -22:49

روی احمدی نژاد سفید کردی.....تن هاشمی تو گور لرزوندی....تمام کلید ها شکست تو قفل....اگه سپاه نبود مملکت تا الان دست فرانسه داده بودی یا انگلیس؟ کاش متولد نمیشدی حاجی

خبر فوری در شبکه های اجتماعی
khabarfoori in social networks