جشن حافظ برندگان خود را شناخت

شبی پرفروغ برای «بانوی عمارت» و «متری شش و نیم»


20 تیر 1398 - 23:15
filemanager/7/farhangi/IMG_20190711_230153_255
نوزدهمین جشن حافظ با تقدیر از یک عمر فعالیت هنری گلاب آدینه آغاز شد. برای تقدیر از وی دخترش نورا هاشمی روی سن آمد.

به گزارش خبر فوری، تقدیر از گلاب آدینه درحالی انجام شد که موضوع ازدواج مجدد مهدی هاشمی، همسر او، به‌تازگی حاشیه‌هایی را برای این بازیگر به‌وجود آورده بود.

 برای اهدای جایزه یک عمر دستاورد هنری نورا هاشمی روی صحنه آمد. وی گفت: هیجان زده‌ام که افتخار اهدای این جایزه به من داده شده است.

سپس کلیپی از فیلم‌های گلاب آدینه پخش شد و آذر معماریان گفت: با سپاس از حضور هنرمندانه و فعال در سه عرصه تئاتر، تلویزیون و سینما این جایزه به گلاب آدینه اهدا می‌شود.

نورا هاشمی بازیگر و فرزند گلاب آدینه ضمن اهدای این جایزه گفت: این جایزه به عشق زندگی من گلاب آدینه می‌رسد.

گلاب آدینه پس از دریافت این تندیس در سخنان کوتاهی گفت: از روزی که به من گفتند این جایزه به تو می‌رسد، تمرین کردم بغض نکنم اما گویا نمی‌شود به ویژه اینکه زیر پرچم مرد بزرگی مثل علی معلم باشیم.

وی افزود: همیشه در این گونه مراسم‌ها از همه تشکر می‌کنند و فکر می‌کنم علت این تشکرها این است که این تریبون‌ها بهترین جاست تا آدم از افرادی که به او کمک کردند تا به آن جایگاه برسد تشکر کند من هم از همه کسانی که به من کمک کردند تشکر می‌کنم از استادان خودم مهدی هاشمی نازنین و بانو سوسن تسلیمی و… تشکر می‌کنم و اولین استادان من بودند و هرگز نمی‌توانم فراموش کنم که چقدر به من کمک کردند.

آدینه ادامه داد: از رخشان بنی اعتماد هم تشکر می‌کنم و اگر او اصرار نمی‌کرد «روسری آبی» و «زرد قناری» را بازی کنم، هرگز به این جایگاه نمی‌رسیدم. اگر مردم نباشند ما باید جلوی آینه بایستیم و با خودمان حرف بزنیم. حق‌شناس هم باشیم.

تندیس افتخاری نوزدهمین جشن حافظ به رامین جوادی آهنگساز سریال پر طرفدار Game Of Thrones اهدا شد. این در حالیست که اهدای این جایزه تاکنون رسانه‌ای نشده بود. رامین جوادی در پیامی گفت که دریافت این جایزه برای من افتخار بزرگی است.

جوادی در متنی که در اختیار برگزارکنندگان این جشن قرار داده بود، عنوان کرد: متاسفانه امکان حضور در این جشن را نداشتم اما دعوت به این جشن و دریافت این جایزه برای من افتخار بزرگی است‌.

در ادامه امیرهوشنگ هاشمی روی صحنه آمد و گفت: جای دوستم، همکارم، عشقم و همسفرم علی معلم خالی است.

وی در ادامه متن تقدیرنامه رامین جوادی را خواند در بخشی این متن خطاب به جوادی آمده بود: این لوح یادبود به پاس آثار هنرمندانه شما که همواره به آثاری بزرگ تبدیل شده است به شما به عنوان یکی از موسیقیدانان جهان معاصر تقدیم می‌شود.

هاشمی در ادامه متن این تقدیرنامه را به زبان انگلیسی و فرانسوی خواند.

 جایزه تندیس حافظ بهترین فیلم مستند به در جستجوی فریده ساخته مشترک آزاده موسوی و کوروش عطایی تعلق گرفت.

بهاره رهنما پیش از اهدای جایزه عنوان کرد: خانم گلاب آدینه خوشحالم که در عصر بازیگری با گذشت و شعور شما هستم و خوشحالم که امشب در این مراسم هستم‌.

صحت هم گفت: در کشوری که همه چیز دوام و پایداری کم دارد، برگزاری نوزدهمین جشن حافظ کار سختی است. کار مهمی بوده است و امیدوارم حالا حالاها ادامه‌دار باشد. من علاقه‌مند به سینمای مستند هستم.

رهنما هم گفت: عاشق سینمای مستند هستم و بالاخره جسارت کردم و مستند ساختم. خوشحالم که در این کشور زن‌هایی مثل آذر معماریان وجود دارند که این جشن را زنده نگه داشته‌اند.

وی در ادامه عنوان کرد: جای خشایار الوند خالی است.

در ادامه تندیس حافظ برای بهترین مستند سال به آزاده موسوی و کوروش عطایی برای مستند «در جستجوی فریده» اهدا شد.

کوروش عطایی برای دریافت جایزه به صحنه آمد و گفت: از هیات داوران و این جشن تشکر می‌کنم. خانم موسوی در مسافرت است و من برای دریافت جایزه به صحنه آمده‌ام. روح علی معلم شاد.

در جشن امشب، تندیس بهترین فیلمنامه تلویزیونی به احسان جوانمرد برای مجموعه "بانوی عمارت" اهدا شد. این جایزه را الهام حمیدی و شاهرخ استخری اهدا کردند.

بعد از معرفی نامزدهای بهترین فیلمنامه تلویزیونی، الهام حمیدی و شاهرخ استخری برای اهدای این جایزه روی صحنه آمدند.

الهام حمیدی گفت: خوشحالم که هر سال این افتخار نصیبم می‌شود که شما را از نزدیک ببینم. استخری هم گفت: خوشحالم که در جمع شما هستم.

در ادامه تندیس حافظ بهترین فیلمنامه تلویزیونی به احسان جوانمرد برای فیلمنامه «بانوی عمارت» اهدا شد.

جوانمرد پس از دریافت این تندیس اظهار کرد: یک درصد هم فکر نمی‌کردم این جایزه را بگیریم. دوست دارم این جایزه را به کسانی اهدا کنم که در نگارش این فیلمنامه و فیلمنامه دیگری که در حال حاضر برای شبکه نمایش خانگی در دست دارم، به من کمک کردند. این جایزه را تقدیم می‌کنم به عده‌ای از بچه‌های جامعه‌شناسی دانشگاه تهران که این سال‌ها هر سه‌شنبه کنار هم تاریخ می‌خواندیم. این جایزه را به گروه سه‌شنبه‌های تاریخ تقدیم می‌کنم.

در ادامه، جایزه بهترین دستاورد فنی و هنری به جلوه ‌های ویژه بصری و میدانی «تنگه ابوقریب» اهدا شد. این جایزه را عبدالله اسکندری و آرشا اقدسی اهدا کردند.

بعد از اعلام نامزدهای بهترین دستاوردهای هنری، عبدالله اسکندری و ارشا اقدسی روی صحنه آمدند.

اقدسی در حالی که شعله آتش روی سرش بود، گفت: جای خیلی‌ها مثل پیمان ابدی کنار من خالی است و امیدوارم بدلکاران به حق خود در سینما برسند.

این تندیس به محسن روزبهانی، جواد مطوری، محمد برادران و حسن ایزدی برای طراحی و اجرای جلوه‌های ویژه «تنگه ابوقریب» اهدا شد که هیچیک در سالن حاضر نبودند. 

جایزه بهترین تدوین نیز به هایده صفی یاری برای «عصبانی نیستم» تعلق گرفت.

این جایزه را مستانه مهاجر و حمید گودرزی به هایده صفی یاری اهدا کردند. در این هنگام، فرزاد حسنی که سالهاست از اجرای تلویزیونی دور مانده است، با طعنه به حمید گودرزی گفت: «ببخشید من جلوی شما دارم اجرا می کنم.» این طعنه فرزاد حسنی به حمید گودرزی ریشه در اجرای برنامه‌های تلویزیونی توسط بازیگران سینما مثل حمید گودرزی، محمدرضا گلزار، پژمان بازغی و ... در چند سال گذشته دارد. حمید گودرزی، سال گذشته اجرای برنامه «پنج ستاره» را در شبکه پنج سیما داشت.

در جشن حافظ، جایزه بهترین موسیقی متن به بامداد افشار برای «مغزهای کوچک زنگ زده» توسط دکتر محمد سریر و مجید مظفری اهدا شد.

در این بخش محمد سریر و مجید مظفری روی صحنه آمدند. سریر گفت: یاد و خاطره علی معلم گرامی باد. و مظفری هم عنوان کرد: ما امشب دور هم جمع شدیم یاد علی معلم باشیم و می‌دانم که او هم یاد ماست. از دست اندرکاران برگزاری این مراسم تشکر می‌کنم.

تندیس حافظ این بخش به بامداد افشار برای «مغزهای کوچک زنگ زده» تعلق گرفت.

افشار پس از دریافت جایزه گفت: یاد علی معلم گرامی باد و این جایزه را به استان مازندران تقدیم می‌کنم که در آن دوره‌ای که ما برای این فیلم از آواهای چوپانی استفاده می‌کردیم خیلی به ما کمک کردند.

همچنین جایزه بهترین بازیگر مرد کمدی به امین حیایی برای مجموعه «ساخت ایران 2» تقدیم شد.

این جایزه با حضور علیرضا خمسه، مهران غفوریان و سعید آقاخانی اهدا شد.

امین حیایی ضمن ابراز خوشحالی از کسب این جایزه گفت روزی که مجله دنیای تصویر را برای اولین بار شناختم آرزو داشتم عکسم روی جلد آن برود.

غفوریان که به تازگی صاحب فرزند دختر شده هم اظهار کرد: امیدوارم خدا به همه شما دختر بدهد چراکه فرزند دختر خیلی خوشمزه است. در هر سنی هستید خدا به شما دختر بدهد نام دختر من هانا است. خمسه هم گفت: امیدوارم هیچ دختری پرستو نشود!

جایزه بهترین بازیگر زن درام هم به پانته‌آ پناهی‌ها برای مجموعه «بانوی عمارت» اهدا شد. این جایزه را الیکا عبدالرزاقی و کوروش تهامی اهدا کردند.

عبدالرزاقی گفت: سعی می‌کنم کمتر صحبت کنم چون هرسال سوتی می‌دهم!

پناهی‌ها توضیح داد: جای علی معلم سبز است و سخت است یک نفر بعد از رفتنش، ماندگار شود ولی معلم بعد از رفتن هم ماندگار شد. شب گذشته تولد ناصر تقوایی بود که استاد من است و جایش خالی است‌.

تهامی گفت: امشب پناهی‌ها شبیه خانم گاندی شده است!

جایزه بهترین فیلمبرداری به هومن بهمنش برای مجموعه «متری شیش و نیم» اهدا شد. این جایزه راجمشید گرگین و کمند امیرسلیمانی اهدا کردند.

در ادامه و بعد از اعلام نامزدهای بهترین فیلمبرداری، جمشید گرگین و کمند امیرسلیمانی برای اهدای تندیس این بخش روی صحنه آمدند.

امیرسلیمانی گفت: از سال‌های ابتدایی با این جشن همراه بودم و وقتی عکس‌ها و فیلم‌ها را نگاه می‌کنم می‌بینم که خدا را شکر همین شکلی بوده‌ام.

تندیس حافظ بهترین فیلمبرداری به هومن بهمنش برای «متری شیش و نیم» رسید.

گرگین حین اهدای این تندیس گفت: خوشحالم که این جایزه را به هومن می‌دهم چراکه او یکی از بهترین فیلمبرداران است.

بهمنش هم گفت: از استادی این جایزه را می‌گیرم که از کودکی با برنامه‌هایش من را به سینما علاقه‌مند کرد. از سعید روستایی هم که به من اعتماد کرد تشکر می‌کنم. همچنین از ساداتیان و همه عوامل تشکر می‌کنم. پنج ماه فیلمبرداری شیش و نیم طول کشید و با وضعیت عجیبی کار می‌کردم و جای شکر دارد که مریضی نگرفتیم. این جایزه را به گوهر خانه‌ام، همسرم کیمیا اهدا می‌کنم.

گرگین در ادامه از مردم دعوت کرد به تماشای «سرخپوست» بنشینند.

بهترین بازیگر مرد درام هم به حسام منظور «بانوی عمارت» تقدیم شد. این جایزه را سیما تیرانداز و پژمان بازغی اهدا کردند.

بعد از اعلام نامزدهای بهترین بازیگر مرد درام تلویزیونی، سیما تیرانداز و پژمان بازغی روی صحنه آمدند.

بازغی گفت: این جشن یک دورهمی بسیار خوب است و چه اشکالی دارد همه در اینجا حضور داشته باشیم.

تیرانداز هم عنوان کرد: دوست داشتم بگویم خوشحالم که در دورانی زندگی می‌کنم که زن جنگنده‌ای به نام آذر معماریان حضور دارد و خوشحالم که من هم زن هستم امشب از گلاب آدینه بخشش مهربانی و گذشت را آموختم. خوشحال‌تر می‌شوم اگر این جشن به تئاتر هم گره بخورد.

بازغی هم به شوخی گفت: من بارها نامزد شده‌ام اما این کاش تندیسی برای افرادی هم باشد که بارها نامزد شده‌اند!

تندیس این بخش به حسام منظور برای «بانوی عمارت» رسید. منظور گفت: خوشحالم در این جمع هستم اگر یک بازیگر می‌تواند کارش را خوب انجام دهد به خاطر معلم‌هایش است این جایزه را به استادانم به ویژه خانم تیرانداز اهدا می‌کنم.

جایزه بهترین بازیگر زن کمدی تلویزیونی به نازنین بیاتی برای «گلشیفته» رسید. این جایزه را فاطمه گودرزی و محمد بحرانی اهدا کردند.

بعد از اعلام بهترین بازیگر کمدی تلویزیونی، فاطمه گودرزی و محمد بحرانی روی صحنه آمدند.

گودرزی گفت: خوشحالم که شما عزیزان را می‌بینم و می‌دانم که چقدر مشتاق فیلم و سینما و تلویزیون هستید. جای علی معلم خالی.

بحرانی هم عنوان کرد: روح علی معلم غرق آرامش و رحمت. من ساز و کار مدیریت تلویزیون را نمی‌شناسم ولی می‌دانم برندها راحت به دست نمی‌آورد. کسی مثل ایرج طهماسب به راحتی به دست نمی‌آید. نمی‌دانم چه اتفاقی می افتد اما امیدوارم کلاه قرمزی به تلویزیون برگردد.

تندیس این بخش به نازنین بیاتی برای بازی در سریال «گلشیفته» اهدا شد.

بیاتی پس از دریافت جایزه این بخش یاد علی معلم را گرامی داشت و از گلاب آدینه تشکر کرد.

جایزه حافظ بهترین کارگردان تلویزیونی به عزیزالله حمیدنژاد برای «بانوی عمارت» رسید.

در ادامه نامزدهای بهترین کارگردانی تلویزیونی، اعلام شد و برای اهدای جایزه این بخش نرگس آبیار و امین زندگانی روی صحنه آمدند. امین زندگانی برای این بخش لباس بومی بلوچ به تن داشت.

آبیار گفت: چقدر خوب که امین لباس بلوچی پوشیده و جا دارد از قوم خوب و بزرگ بلوچ یاد کنیم.

زندگانی هم با اشاره به کار آذر معماریان گفت: زن بودن سخت است و خوشحالم که زن نیستم چون انجام کارهای هنری با وجود زن بودن سخت است. ما ان جی او هایی داریم که مدرسه در مناطق محروم می‌سازند امیدوارم روزی برسد که سینما و سالن کنسرت بسازند چون بعد از علم کار فرهنگی مهم است.

تندیس این بخش به عزیزالله حمیدنژاد برای «بانوی عمارت» اهدا شد.

حمیدنژاد در این بخش عنوان کرد: معمولاً هنرمندان از زمانی که زندگی می‌کنند تا فوت می‌کنند یادگاری از خود به جا می‌گذارند علی معلم علاوه بر به جا گذاشتن فرزندان خلف، مجله دنیای تصویر و این جشن را به یادگار گذاشت. خوشحالم حسام و پناهی‌ها جایزه بردند. سریال سازی در این عصر سخت است. این جایزه را به همه عوامل به ویژه مجید سعیدی و مریم مومن بازیگران این اثر تقدیم می‌کنم

زندگانی هم در پایان این بخش گفت: در کلیپ‌ها دو خواهر دیدیم که به یکی از آن‌ها به نام ستاره اسکندری بی مهری شد برای او دست بزنید.

«بانوی عمارت» همچنین بهترین مجموعه تلویزیونی جشن حافظ شد.

بعد از معرفی نامزدهای بهترین مجموعه تلویزیونی، مه لقا باقری و محمدحسین قاسمی روی صحنه آمدند.

باقری گفت: با افتخار به تمام بانوان سرزمینم به گلاب آدینه تبریک می‌گویم و همین جا من هم از او درس گرفتم.

در ادامه تندیس حافظ بهترین سریال تلویزیونی به مجید مولایی برای تهیه‌کنندگی «بانوی عمارت» اهدا شد.

مولایی تصریح کرد: این جایزه متعلق به تک تک عوامل این سریال است چون ما این سریال را با یک پنجم بودجه سریال‌های شهری در شبکه نمایش خانگی ساختیم و این ممکن نبود با غیرت عوامل این سریال.

بهترین چهره تلویزیونی؛ عادل فردوسی‌پور

بعد از اعلام نامزدهای بهترین چهره تلویزیونی سال، پژمان جمشیدی روی صحنه آمد و گفت: برای آمدن به این مراسم ابتدا به وزارت کشور رفتم و دیدم آنجا تئاتری به نام ممد و صمد به زبان ترکی اجرا می‌شد! آنجا فهمیدم اشتباه رفته‌ام و بعد به برج میلاد آمدم!

در ادامه تندیس حافظ بهترین چهره تلویزیونی به عادل فردوسی‌پور رسید.

جمشیدی گفت: مردم این چهره را انتخاب کردند و اینجا حق عادل خورده نشد.

فردوسی‌پور پس از دریافت این تندیس خطاب به حاضران در سالن گفت: چقدر خوبید شما. از لطف و محبت شما تشکر می‌کنم. یاد و خاطره علی معلم را زنده نگه می‌دارم و به نظرم انرژی مثبت علی معلم در این سالن جاری و ساری است. من همیشه خاطرات شیرینی از ایشان دارم و همیشه می‌دیدم که انگشترهای زیادی دارد. خوشحالم که این جمعیت هر سال دور هم جمع می‌شوند.

وی افزود: خوشحالم که این جایزه را می‌گیرم و خوشحال‌تر که این جایزه را از دست پژمان می‌گیرم. انتخاب شدن توسط مردم، مایه مباهات من است و حس خوبی را در من ایجاد می‌کند. انتخاب توسط مردم برایم ارزشمند است و قابل توصیف نیست. بیست سال همراهی مردم با من بسیار حس خوبی دارد. شما من را وحشتناک و عجیب و غریب مورد لطف خود قرار دادید. از ورزشکاران، رسانه ها و… تشکر می‌کنم. این جایزه را به همه عزیزانی که در این بیست سال همراه من بودند تقدیم می‌کنم.

بهترین فیلمنامه سینمایی؛ هومن سیدی برای «مغزهای کوچک زنگ‌زده»

بعد از اعلام بهترین فیلمنامه سینمایی‌، بهرام بهرامیان روی صحنه آمد و این تندیس به هومن سیدی برای «مغزهای کوچک زنگ زده» اهدا شد.

سیدی حین دریافت جایزه خود گفت: فکر می‌کنم عالیجناب کیارستمی است که در بین ما نیست. از فیلمنامه‌نویسی متنفرم ولی این جایزه‌ها باعث می‌شود این مسیر را ادامه بدهم.

 در ادامه تندیس بهترین خواننده تیتراژ به علیرضا قربانی برای فیلم سینمایی «چهار راه استانبول» اهدا شد.

بعد از معرفی، نامزدهای بهترین ترانه سریال یا فیلم، رضا یزدانی و الهه حصاری روی صحنه آمدند.

حصاری گفت: خدارا شکر می‌کنم و مفتخرم که اولین بار اینجا آمده‌ام و می‌خواهم جایزه‌ای تقدیم کنم.

یزدانی هم عنوان کرد: من سه بار این جایزه را دریافت کرده ام. حس بسیار خوبی دارد.

در ادامه تندیس بهترین خواننده تیتراژ به علیرضا قربانی برای فیلم سینمایی «چهار راه استانبول» اهدا شد.

قربانی حین دریافت تندیس خود گفت: من هم یاد و خاطره علی معلم را گرامی می‌دارم. من دو بار این جایزه را از دست او گرفتم. افتخاری است که امشب با همه مشغله‌ها به اینجا آمدم.

بهترین بازیگر مرد سینمای ایران؛ پیمان معادی و نوید محمدزاده

در ادامه ضمن معرفی نامزدهای بهترین بازیگر مرد سینمای ایران اعلام شد در این بخش دو تندیس اهدا خواهد شد.

در ادامه بهاره کیان افشار و هوتن شکیبا برای اهدای جوایز روی صحنه آمدند.

پیمان معادی اولین تندیس این بخش را برای بازی در فیلم «متری شیش و نیم» دریافت کرد.

معادی پس از دریافت تندیس خود توضیح داد: من هم مثل شما آن یکی بازیگر را که قرار است این جایزه را بگیرد دوست دارم. روح علی معلم شاد. همکاری دوباره با سعید رو روستایی مثل «ابد و یک روز» عالی بود و تازگی برایم داشت. چون او خلاقیت زیادی دارد و فکر می‌کردم برای اولین بار است که با او همکاری می‌کنم از همکاری با گروه فوق‌العاده این فیلم هم لذت بردم.

تندیس دوم این بخش به نوید محمدزاده برای «مغزهای کوچک زنگ زده» رسید.

محمدزاده که برای دریافت این تندیس روی سن حاضر شد گفت: در اختتامیه جشنواره فجر وقتی هوتن شکیبا جایزه گرفت بغض کردم و خوشحال شدم. ما از سال ۸۶ با یکدیگر دوستیم. همچنین از گذشته با پیمان معادی دوستم. این جایزه را به خانواده‌ام تقدیم می‌کنم.

بهترین بازیگر زن سینمای ایران؛ باران کوثری و شبنم مقدمی

در ادامه نامزدهای بهترین بازیگر زن سینمای ایران معرفی شدند و سپس در این بخش مرجانه گلچین روی صحنه آمد و این جایزه به باران کوثری برای «عرق سرد» اهدا شد.

باران کوثری در پیامی تصویری گفت: متاسفم که به دلیل اجرای نمایشم نمی‌توانم در این مهمانی خانوادگی حضور داشته باشم. ممنونم از دنیای تصویر. خوشحالم این جایزه را برای فیلمی می‌گیرم که بسیار برایم اهمیت دارد خوشحالم که این فیلم در اینجا دیده شد هرچند در اکران تلاش شد دیده نشود.»

در ادامه نسیم ادبی با اشاره به اینکه «بازیگرانی در سینما درخشان عمل کردند که از تئاتر آمدند من به آنها افتخار می‌کنم» دیگر تندیس این بخش را به شبنم مقدمی برای فیلم «خجالت نکش» اهدا کرد.

مقدمی در این بخش گفت: این افتخار را دارم که برای دومین بار در این جشن این جایزه را دریافت می‌کنم. برای روح بزرگ بنیان گذار این گردهمایی، نور و آرامش می‌خواهم. صنم فیلم «خجالت نکش» خیلی جاها نامزد شد، اما جایزه نگرفت اما خوشحالم که اینجا این جایزه را دریافت کردم.

دستاورد فردی ویژه؛ رضا عطاران

در ادامه مراسم تندیس دستاورد فردی ویژه برای تأثیرگذاری در موفقیت آثار سینمایی به رضا عطاران رسید.

علی سرتیپی تهیه‌کننده سینما حین اهدای این جایزه گفت: ما سینما کوروش را ساختیم که یکی از بهترین‌های سینماست و امیدوارم فیلم «کوروش» هم ساخته شود. باید از رضا عطاران قول بگیریم که سخت‌گیری نکند و بیشتر فیلم بازی کند تا اوضاع سینما خوب شود.

عطاران هم در این بخش گفت: در این چند ساله دیده‌ام سرتیپی با دشمنانش و کسانی که زیر آبش را زده‌اند، مدارا کرده است.

بهترین کارگردان سینما؛ سعید روستایی برای «متری شیش و نیم»

بعد از اعلام نامزدهای بهترین کارگردانی سینمایی، سیروس و ماهور الوند روی صحنه آمدند.

سیروس الوند گفت: سینمای ایران نیاز دارد جشن‌هایی خارج از قالب جشنواره‌های حکومتی داشته باشد.

تندیس حافظ بهترین کارگردانی به سعید روستایی برای فیلم «متری شیش و نیم» اهدا شد.

جایزه ویژه هیأت داوران برای حمید نعمت‌الله

در ادامه مراسم و برای اهدای جایزه ویژه هیأت داوران علیرضا امینی روی صحنه آمد و گفت: امیدوارم سینمای ایران از این وضعیت در بیاید و خوشحالم که کارگردان‌های جدیدی وارد سینما شده‌اند هرچند به نظرم سینما وضعیت خوبی ندارد.

وی سپس جایزه ویژه هیات داوران را به حمید نعمت‌الله تقدیم کرد. پسر حمید نعمت‌الله به نیابت از پدر این جایزه را دریافت کرد.

بهترین فیلم سینمای ایران؛ متری شیش و نیم

بعد از اعلام نامزدهای بهترین فیلم سینمای ایران، جهانگیر کوثری و علیرضا غفاری روی صحنه آمدند.

غفاری پیش از معرفی برترین فیلم سال گفت: سرمایه‌های واقعی سینما شما مردم هستید که تا این ساعت در این مراسم حضور دارید.

سپس تندیس این بخش به سید جمال ساداتیان برای «متری شیش و نیم» اهدا شد.

در این بخش به روال همیشگی عوامل فیلم روی صحنه قرار گرفتند.

ساداتیان گفت: ساخت این فیلم بسیار سخت بود اما این سختی به خاطر همدلی عوامل به یک حلاوت تبدیل شد و مردم در جشنواره و اکران از این فیلم اجتماعی حمایت کردند. از شما می‌خواهم همچنان از فیلم‌های اجتماعی حمایت کنید.

جهانگیر کوثری هم توضیح داد: امشب تهیه‌کننده‌ای این جایزه را گرفت که یکی از بهترین و شریف‌ترین تهیه‌کنندگان سینما است. ما برخی از تهیه‌کنندگان را به عنوان مهاجمان فرهنگی می‌شناسیم و آن‌ها را قبول نداریم ولی ساداتیان یکی از بهترین تهیه کنندگان و فیلم او یکی از بهترین فیلم‌ها بوده است.

یازدهمین جشن «حافظ» در ساعت ۱ بامداد روزجمعه ۲۱ تیرماه به پایان رسید.

نوزدهمین جشن حافظ با تقدیر از یک عمر فعالیت هنری گلاب آدینه آغاز شد. برای تقدیر از وی دخترش نورا هاشمی روی سن آمد.

پایگاه خبری خبر فوری (khabarfoori.com)

filemanager/7/farhangi/IMG_20190711_230153_255
20 تیر 1398 - 23:15

به گزارش خبر فوری، تقدیر از گلاب آدینه درحالی انجام شد که موضوع ازدواج مجدد مهدی هاشمی، همسر او، به‌تازگی حاشیه‌هایی را برای این بازیگر به‌وجود آورده بود.

 برای اهدای جایزه یک عمر دستاورد هنری نورا هاشمی روی صحنه آمد. وی گفت: هیجان زده‌ام که افتخار اهدای این جایزه به من داده شده است.

سپس کلیپی از فیلم‌های گلاب آدینه پخش شد و آذر معماریان گفت: با سپاس از حضور هنرمندانه و فعال در سه عرصه تئاتر، تلویزیون و سینما این جایزه به گلاب آدینه اهدا می‌شود.

نورا هاشمی بازیگر و فرزند گلاب آدینه ضمن اهدای این جایزه گفت: این جایزه به عشق زندگی من گلاب آدینه می‌رسد.

گلاب آدینه پس از دریافت این تندیس در سخنان کوتاهی گفت: از روزی که به من گفتند این جایزه به تو می‌رسد، تمرین کردم بغض نکنم اما گویا نمی‌شود به ویژه اینکه زیر پرچم مرد بزرگی مثل علی معلم باشیم.

وی افزود: همیشه در این گونه مراسم‌ها از همه تشکر می‌کنند و فکر می‌کنم علت این تشکرها این است که این تریبون‌ها بهترین جاست تا آدم از افرادی که به او کمک کردند تا به آن جایگاه برسد تشکر کند من هم از همه کسانی که به من کمک کردند تشکر می‌کنم از استادان خودم مهدی هاشمی نازنین و بانو سوسن تسلیمی و… تشکر می‌کنم و اولین استادان من بودند و هرگز نمی‌توانم فراموش کنم که چقدر به من کمک کردند.

آدینه ادامه داد: از رخشان بنی اعتماد هم تشکر می‌کنم و اگر او اصرار نمی‌کرد «روسری آبی» و «زرد قناری» را بازی کنم، هرگز به این جایگاه نمی‌رسیدم. اگر مردم نباشند ما باید جلوی آینه بایستیم و با خودمان حرف بزنیم. حق‌شناس هم باشیم.

تندیس افتخاری نوزدهمین جشن حافظ به رامین جوادی آهنگساز سریال پر طرفدار Game Of Thrones اهدا شد. این در حالیست که اهدای این جایزه تاکنون رسانه‌ای نشده بود. رامین جوادی در پیامی گفت که دریافت این جایزه برای من افتخار بزرگی است.

جوادی در متنی که در اختیار برگزارکنندگان این جشن قرار داده بود، عنوان کرد: متاسفانه امکان حضور در این جشن را نداشتم اما دعوت به این جشن و دریافت این جایزه برای من افتخار بزرگی است‌.

در ادامه امیرهوشنگ هاشمی روی صحنه آمد و گفت: جای دوستم، همکارم، عشقم و همسفرم علی معلم خالی است.

وی در ادامه متن تقدیرنامه رامین جوادی را خواند در بخشی این متن خطاب به جوادی آمده بود: این لوح یادبود به پاس آثار هنرمندانه شما که همواره به آثاری بزرگ تبدیل شده است به شما به عنوان یکی از موسیقیدانان جهان معاصر تقدیم می‌شود.

هاشمی در ادامه متن این تقدیرنامه را به زبان انگلیسی و فرانسوی خواند.

 جایزه تندیس حافظ بهترین فیلم مستند به در جستجوی فریده ساخته مشترک آزاده موسوی و کوروش عطایی تعلق گرفت.

بهاره رهنما پیش از اهدای جایزه عنوان کرد: خانم گلاب آدینه خوشحالم که در عصر بازیگری با گذشت و شعور شما هستم و خوشحالم که امشب در این مراسم هستم‌.

صحت هم گفت: در کشوری که همه چیز دوام و پایداری کم دارد، برگزاری نوزدهمین جشن حافظ کار سختی است. کار مهمی بوده است و امیدوارم حالا حالاها ادامه‌دار باشد. من علاقه‌مند به سینمای مستند هستم.

رهنما هم گفت: عاشق سینمای مستند هستم و بالاخره جسارت کردم و مستند ساختم. خوشحالم که در این کشور زن‌هایی مثل آذر معماریان وجود دارند که این جشن را زنده نگه داشته‌اند.

وی در ادامه عنوان کرد: جای خشایار الوند خالی است.

در ادامه تندیس حافظ برای بهترین مستند سال به آزاده موسوی و کوروش عطایی برای مستند «در جستجوی فریده» اهدا شد.

کوروش عطایی برای دریافت جایزه به صحنه آمد و گفت: از هیات داوران و این جشن تشکر می‌کنم. خانم موسوی در مسافرت است و من برای دریافت جایزه به صحنه آمده‌ام. روح علی معلم شاد.

در جشن امشب، تندیس بهترین فیلمنامه تلویزیونی به احسان جوانمرد برای مجموعه "بانوی عمارت" اهدا شد. این جایزه را الهام حمیدی و شاهرخ استخری اهدا کردند.

بعد از معرفی نامزدهای بهترین فیلمنامه تلویزیونی، الهام حمیدی و شاهرخ استخری برای اهدای این جایزه روی صحنه آمدند.

الهام حمیدی گفت: خوشحالم که هر سال این افتخار نصیبم می‌شود که شما را از نزدیک ببینم. استخری هم گفت: خوشحالم که در جمع شما هستم.

در ادامه تندیس حافظ بهترین فیلمنامه تلویزیونی به احسان جوانمرد برای فیلمنامه «بانوی عمارت» اهدا شد.

جوانمرد پس از دریافت این تندیس اظهار کرد: یک درصد هم فکر نمی‌کردم این جایزه را بگیریم. دوست دارم این جایزه را به کسانی اهدا کنم که در نگارش این فیلمنامه و فیلمنامه دیگری که در حال حاضر برای شبکه نمایش خانگی در دست دارم، به من کمک کردند. این جایزه را تقدیم می‌کنم به عده‌ای از بچه‌های جامعه‌شناسی دانشگاه تهران که این سال‌ها هر سه‌شنبه کنار هم تاریخ می‌خواندیم. این جایزه را به گروه سه‌شنبه‌های تاریخ تقدیم می‌کنم.

در ادامه، جایزه بهترین دستاورد فنی و هنری به جلوه ‌های ویژه بصری و میدانی «تنگه ابوقریب» اهدا شد. این جایزه را عبدالله اسکندری و آرشا اقدسی اهدا کردند.

بعد از اعلام نامزدهای بهترین دستاوردهای هنری، عبدالله اسکندری و ارشا اقدسی روی صحنه آمدند.

اقدسی در حالی که شعله آتش روی سرش بود، گفت: جای خیلی‌ها مثل پیمان ابدی کنار من خالی است و امیدوارم بدلکاران به حق خود در سینما برسند.

این تندیس به محسن روزبهانی، جواد مطوری، محمد برادران و حسن ایزدی برای طراحی و اجرای جلوه‌های ویژه «تنگه ابوقریب» اهدا شد که هیچیک در سالن حاضر نبودند. 

جایزه بهترین تدوین نیز به هایده صفی یاری برای «عصبانی نیستم» تعلق گرفت.

این جایزه را مستانه مهاجر و حمید گودرزی به هایده صفی یاری اهدا کردند. در این هنگام، فرزاد حسنی که سالهاست از اجرای تلویزیونی دور مانده است، با طعنه به حمید گودرزی گفت: «ببخشید من جلوی شما دارم اجرا می کنم.» این طعنه فرزاد حسنی به حمید گودرزی ریشه در اجرای برنامه‌های تلویزیونی توسط بازیگران سینما مثل حمید گودرزی، محمدرضا گلزار، پژمان بازغی و ... در چند سال گذشته دارد. حمید گودرزی، سال گذشته اجرای برنامه «پنج ستاره» را در شبکه پنج سیما داشت.

در جشن حافظ، جایزه بهترین موسیقی متن به بامداد افشار برای «مغزهای کوچک زنگ زده» توسط دکتر محمد سریر و مجید مظفری اهدا شد.

در این بخش محمد سریر و مجید مظفری روی صحنه آمدند. سریر گفت: یاد و خاطره علی معلم گرامی باد. و مظفری هم عنوان کرد: ما امشب دور هم جمع شدیم یاد علی معلم باشیم و می‌دانم که او هم یاد ماست. از دست اندرکاران برگزاری این مراسم تشکر می‌کنم.

تندیس حافظ این بخش به بامداد افشار برای «مغزهای کوچک زنگ زده» تعلق گرفت.

افشار پس از دریافت جایزه گفت: یاد علی معلم گرامی باد و این جایزه را به استان مازندران تقدیم می‌کنم که در آن دوره‌ای که ما برای این فیلم از آواهای چوپانی استفاده می‌کردیم خیلی به ما کمک کردند.

همچنین جایزه بهترین بازیگر مرد کمدی به امین حیایی برای مجموعه «ساخت ایران 2» تقدیم شد.

این جایزه با حضور علیرضا خمسه، مهران غفوریان و سعید آقاخانی اهدا شد.

امین حیایی ضمن ابراز خوشحالی از کسب این جایزه گفت روزی که مجله دنیای تصویر را برای اولین بار شناختم آرزو داشتم عکسم روی جلد آن برود.

غفوریان که به تازگی صاحب فرزند دختر شده هم اظهار کرد: امیدوارم خدا به همه شما دختر بدهد چراکه فرزند دختر خیلی خوشمزه است. در هر سنی هستید خدا به شما دختر بدهد نام دختر من هانا است. خمسه هم گفت: امیدوارم هیچ دختری پرستو نشود!

جایزه بهترین بازیگر زن درام هم به پانته‌آ پناهی‌ها برای مجموعه «بانوی عمارت» اهدا شد. این جایزه را الیکا عبدالرزاقی و کوروش تهامی اهدا کردند.

عبدالرزاقی گفت: سعی می‌کنم کمتر صحبت کنم چون هرسال سوتی می‌دهم!

پناهی‌ها توضیح داد: جای علی معلم سبز است و سخت است یک نفر بعد از رفتنش، ماندگار شود ولی معلم بعد از رفتن هم ماندگار شد. شب گذشته تولد ناصر تقوایی بود که استاد من است و جایش خالی است‌.

تهامی گفت: امشب پناهی‌ها شبیه خانم گاندی شده است!

جایزه بهترین فیلمبرداری به هومن بهمنش برای مجموعه «متری شیش و نیم» اهدا شد. این جایزه راجمشید گرگین و کمند امیرسلیمانی اهدا کردند.

در ادامه و بعد از اعلام نامزدهای بهترین فیلمبرداری، جمشید گرگین و کمند امیرسلیمانی برای اهدای تندیس این بخش روی صحنه آمدند.

امیرسلیمانی گفت: از سال‌های ابتدایی با این جشن همراه بودم و وقتی عکس‌ها و فیلم‌ها را نگاه می‌کنم می‌بینم که خدا را شکر همین شکلی بوده‌ام.

تندیس حافظ بهترین فیلمبرداری به هومن بهمنش برای «متری شیش و نیم» رسید.

گرگین حین اهدای این تندیس گفت: خوشحالم که این جایزه را به هومن می‌دهم چراکه او یکی از بهترین فیلمبرداران است.

بهمنش هم گفت: از استادی این جایزه را می‌گیرم که از کودکی با برنامه‌هایش من را به سینما علاقه‌مند کرد. از سعید روستایی هم که به من اعتماد کرد تشکر می‌کنم. همچنین از ساداتیان و همه عوامل تشکر می‌کنم. پنج ماه فیلمبرداری شیش و نیم طول کشید و با وضعیت عجیبی کار می‌کردم و جای شکر دارد که مریضی نگرفتیم. این جایزه را به گوهر خانه‌ام، همسرم کیمیا اهدا می‌کنم.

گرگین در ادامه از مردم دعوت کرد به تماشای «سرخپوست» بنشینند.

بهترین بازیگر مرد درام هم به حسام منظور «بانوی عمارت» تقدیم شد. این جایزه را سیما تیرانداز و پژمان بازغی اهدا کردند.

بعد از اعلام نامزدهای بهترین بازیگر مرد درام تلویزیونی، سیما تیرانداز و پژمان بازغی روی صحنه آمدند.

بازغی گفت: این جشن یک دورهمی بسیار خوب است و چه اشکالی دارد همه در اینجا حضور داشته باشیم.

تیرانداز هم عنوان کرد: دوست داشتم بگویم خوشحالم که در دورانی زندگی می‌کنم که زن جنگنده‌ای به نام آذر معماریان حضور دارد و خوشحالم که من هم زن هستم امشب از گلاب آدینه بخشش مهربانی و گذشت را آموختم. خوشحال‌تر می‌شوم اگر این جشن به تئاتر هم گره بخورد.

بازغی هم به شوخی گفت: من بارها نامزد شده‌ام اما این کاش تندیسی برای افرادی هم باشد که بارها نامزد شده‌اند!

تندیس این بخش به حسام منظور برای «بانوی عمارت» رسید. منظور گفت: خوشحالم در این جمع هستم اگر یک بازیگر می‌تواند کارش را خوب انجام دهد به خاطر معلم‌هایش است این جایزه را به استادانم به ویژه خانم تیرانداز اهدا می‌کنم.

جایزه بهترین بازیگر زن کمدی تلویزیونی به نازنین بیاتی برای «گلشیفته» رسید. این جایزه را فاطمه گودرزی و محمد بحرانی اهدا کردند.

بعد از اعلام بهترین بازیگر کمدی تلویزیونی، فاطمه گودرزی و محمد بحرانی روی صحنه آمدند.

گودرزی گفت: خوشحالم که شما عزیزان را می‌بینم و می‌دانم که چقدر مشتاق فیلم و سینما و تلویزیون هستید. جای علی معلم خالی.

بحرانی هم عنوان کرد: روح علی معلم غرق آرامش و رحمت. من ساز و کار مدیریت تلویزیون را نمی‌شناسم ولی می‌دانم برندها راحت به دست نمی‌آورد. کسی مثل ایرج طهماسب به راحتی به دست نمی‌آید. نمی‌دانم چه اتفاقی می افتد اما امیدوارم کلاه قرمزی به تلویزیون برگردد.

تندیس این بخش به نازنین بیاتی برای بازی در سریال «گلشیفته» اهدا شد.

بیاتی پس از دریافت جایزه این بخش یاد علی معلم را گرامی داشت و از گلاب آدینه تشکر کرد.

جایزه حافظ بهترین کارگردان تلویزیونی به عزیزالله حمیدنژاد برای «بانوی عمارت» رسید.

در ادامه نامزدهای بهترین کارگردانی تلویزیونی، اعلام شد و برای اهدای جایزه این بخش نرگس آبیار و امین زندگانی روی صحنه آمدند. امین زندگانی برای این بخش لباس بومی بلوچ به تن داشت.

آبیار گفت: چقدر خوب که امین لباس بلوچی پوشیده و جا دارد از قوم خوب و بزرگ بلوچ یاد کنیم.

زندگانی هم با اشاره به کار آذر معماریان گفت: زن بودن سخت است و خوشحالم که زن نیستم چون انجام کارهای هنری با وجود زن بودن سخت است. ما ان جی او هایی داریم که مدرسه در مناطق محروم می‌سازند امیدوارم روزی برسد که سینما و سالن کنسرت بسازند چون بعد از علم کار فرهنگی مهم است.

تندیس این بخش به عزیزالله حمیدنژاد برای «بانوی عمارت» اهدا شد.

حمیدنژاد در این بخش عنوان کرد: معمولاً هنرمندان از زمانی که زندگی می‌کنند تا فوت می‌کنند یادگاری از خود به جا می‌گذارند علی معلم علاوه بر به جا گذاشتن فرزندان خلف، مجله دنیای تصویر و این جشن را به یادگار گذاشت. خوشحالم حسام و پناهی‌ها جایزه بردند. سریال سازی در این عصر سخت است. این جایزه را به همه عوامل به ویژه مجید سعیدی و مریم مومن بازیگران این اثر تقدیم می‌کنم

زندگانی هم در پایان این بخش گفت: در کلیپ‌ها دو خواهر دیدیم که به یکی از آن‌ها به نام ستاره اسکندری بی مهری شد برای او دست بزنید.

«بانوی عمارت» همچنین بهترین مجموعه تلویزیونی جشن حافظ شد.

بعد از معرفی نامزدهای بهترین مجموعه تلویزیونی، مه لقا باقری و محمدحسین قاسمی روی صحنه آمدند.

باقری گفت: با افتخار به تمام بانوان سرزمینم به گلاب آدینه تبریک می‌گویم و همین جا من هم از او درس گرفتم.

در ادامه تندیس حافظ بهترین سریال تلویزیونی به مجید مولایی برای تهیه‌کنندگی «بانوی عمارت» اهدا شد.

مولایی تصریح کرد: این جایزه متعلق به تک تک عوامل این سریال است چون ما این سریال را با یک پنجم بودجه سریال‌های شهری در شبکه نمایش خانگی ساختیم و این ممکن نبود با غیرت عوامل این سریال.

بهترین چهره تلویزیونی؛ عادل فردوسی‌پور

بعد از اعلام نامزدهای بهترین چهره تلویزیونی سال، پژمان جمشیدی روی صحنه آمد و گفت: برای آمدن به این مراسم ابتدا به وزارت کشور رفتم و دیدم آنجا تئاتری به نام ممد و صمد به زبان ترکی اجرا می‌شد! آنجا فهمیدم اشتباه رفته‌ام و بعد به برج میلاد آمدم!

در ادامه تندیس حافظ بهترین چهره تلویزیونی به عادل فردوسی‌پور رسید.

جمشیدی گفت: مردم این چهره را انتخاب کردند و اینجا حق عادل خورده نشد.

فردوسی‌پور پس از دریافت این تندیس خطاب به حاضران در سالن گفت: چقدر خوبید شما. از لطف و محبت شما تشکر می‌کنم. یاد و خاطره علی معلم را زنده نگه می‌دارم و به نظرم انرژی مثبت علی معلم در این سالن جاری و ساری است. من همیشه خاطرات شیرینی از ایشان دارم و همیشه می‌دیدم که انگشترهای زیادی دارد. خوشحالم که این جمعیت هر سال دور هم جمع می‌شوند.

وی افزود: خوشحالم که این جایزه را می‌گیرم و خوشحال‌تر که این جایزه را از دست پژمان می‌گیرم. انتخاب شدن توسط مردم، مایه مباهات من است و حس خوبی را در من ایجاد می‌کند. انتخاب توسط مردم برایم ارزشمند است و قابل توصیف نیست. بیست سال همراهی مردم با من بسیار حس خوبی دارد. شما من را وحشتناک و عجیب و غریب مورد لطف خود قرار دادید. از ورزشکاران، رسانه ها و… تشکر می‌کنم. این جایزه را به همه عزیزانی که در این بیست سال همراه من بودند تقدیم می‌کنم.

بهترین فیلمنامه سینمایی؛ هومن سیدی برای «مغزهای کوچک زنگ‌زده»

بعد از اعلام بهترین فیلمنامه سینمایی‌، بهرام بهرامیان روی صحنه آمد و این تندیس به هومن سیدی برای «مغزهای کوچک زنگ زده» اهدا شد.

سیدی حین دریافت جایزه خود گفت: فکر می‌کنم عالیجناب کیارستمی است که در بین ما نیست. از فیلمنامه‌نویسی متنفرم ولی این جایزه‌ها باعث می‌شود این مسیر را ادامه بدهم.

 در ادامه تندیس بهترین خواننده تیتراژ به علیرضا قربانی برای فیلم سینمایی «چهار راه استانبول» اهدا شد.

بعد از معرفی، نامزدهای بهترین ترانه سریال یا فیلم، رضا یزدانی و الهه حصاری روی صحنه آمدند.

حصاری گفت: خدارا شکر می‌کنم و مفتخرم که اولین بار اینجا آمده‌ام و می‌خواهم جایزه‌ای تقدیم کنم.

یزدانی هم عنوان کرد: من سه بار این جایزه را دریافت کرده ام. حس بسیار خوبی دارد.

در ادامه تندیس بهترین خواننده تیتراژ به علیرضا قربانی برای فیلم سینمایی «چهار راه استانبول» اهدا شد.

قربانی حین دریافت تندیس خود گفت: من هم یاد و خاطره علی معلم را گرامی می‌دارم. من دو بار این جایزه را از دست او گرفتم. افتخاری است که امشب با همه مشغله‌ها به اینجا آمدم.

بهترین بازیگر مرد سینمای ایران؛ پیمان معادی و نوید محمدزاده

در ادامه ضمن معرفی نامزدهای بهترین بازیگر مرد سینمای ایران اعلام شد در این بخش دو تندیس اهدا خواهد شد.

در ادامه بهاره کیان افشار و هوتن شکیبا برای اهدای جوایز روی صحنه آمدند.

پیمان معادی اولین تندیس این بخش را برای بازی در فیلم «متری شیش و نیم» دریافت کرد.

معادی پس از دریافت تندیس خود توضیح داد: من هم مثل شما آن یکی بازیگر را که قرار است این جایزه را بگیرد دوست دارم. روح علی معلم شاد. همکاری دوباره با سعید رو روستایی مثل «ابد و یک روز» عالی بود و تازگی برایم داشت. چون او خلاقیت زیادی دارد و فکر می‌کردم برای اولین بار است که با او همکاری می‌کنم از همکاری با گروه فوق‌العاده این فیلم هم لذت بردم.

تندیس دوم این بخش به نوید محمدزاده برای «مغزهای کوچک زنگ زده» رسید.

محمدزاده که برای دریافت این تندیس روی سن حاضر شد گفت: در اختتامیه جشنواره فجر وقتی هوتن شکیبا جایزه گرفت بغض کردم و خوشحال شدم. ما از سال ۸۶ با یکدیگر دوستیم. همچنین از گذشته با پیمان معادی دوستم. این جایزه را به خانواده‌ام تقدیم می‌کنم.

بهترین بازیگر زن سینمای ایران؛ باران کوثری و شبنم مقدمی

در ادامه نامزدهای بهترین بازیگر زن سینمای ایران معرفی شدند و سپس در این بخش مرجانه گلچین روی صحنه آمد و این جایزه به باران کوثری برای «عرق سرد» اهدا شد.

باران کوثری در پیامی تصویری گفت: متاسفم که به دلیل اجرای نمایشم نمی‌توانم در این مهمانی خانوادگی حضور داشته باشم. ممنونم از دنیای تصویر. خوشحالم این جایزه را برای فیلمی می‌گیرم که بسیار برایم اهمیت دارد خوشحالم که این فیلم در اینجا دیده شد هرچند در اکران تلاش شد دیده نشود.»

در ادامه نسیم ادبی با اشاره به اینکه «بازیگرانی در سینما درخشان عمل کردند که از تئاتر آمدند من به آنها افتخار می‌کنم» دیگر تندیس این بخش را به شبنم مقدمی برای فیلم «خجالت نکش» اهدا کرد.

مقدمی در این بخش گفت: این افتخار را دارم که برای دومین بار در این جشن این جایزه را دریافت می‌کنم. برای روح بزرگ بنیان گذار این گردهمایی، نور و آرامش می‌خواهم. صنم فیلم «خجالت نکش» خیلی جاها نامزد شد، اما جایزه نگرفت اما خوشحالم که اینجا این جایزه را دریافت کردم.

دستاورد فردی ویژه؛ رضا عطاران

در ادامه مراسم تندیس دستاورد فردی ویژه برای تأثیرگذاری در موفقیت آثار سینمایی به رضا عطاران رسید.

علی سرتیپی تهیه‌کننده سینما حین اهدای این جایزه گفت: ما سینما کوروش را ساختیم که یکی از بهترین‌های سینماست و امیدوارم فیلم «کوروش» هم ساخته شود. باید از رضا عطاران قول بگیریم که سخت‌گیری نکند و بیشتر فیلم بازی کند تا اوضاع سینما خوب شود.

عطاران هم در این بخش گفت: در این چند ساله دیده‌ام سرتیپی با دشمنانش و کسانی که زیر آبش را زده‌اند، مدارا کرده است.

بهترین کارگردان سینما؛ سعید روستایی برای «متری شیش و نیم»

بعد از اعلام نامزدهای بهترین کارگردانی سینمایی، سیروس و ماهور الوند روی صحنه آمدند.

سیروس الوند گفت: سینمای ایران نیاز دارد جشن‌هایی خارج از قالب جشنواره‌های حکومتی داشته باشد.

تندیس حافظ بهترین کارگردانی به سعید روستایی برای فیلم «متری شیش و نیم» اهدا شد.

جایزه ویژه هیأت داوران برای حمید نعمت‌الله

در ادامه مراسم و برای اهدای جایزه ویژه هیأت داوران علیرضا امینی روی صحنه آمد و گفت: امیدوارم سینمای ایران از این وضعیت در بیاید و خوشحالم که کارگردان‌های جدیدی وارد سینما شده‌اند هرچند به نظرم سینما وضعیت خوبی ندارد.

وی سپس جایزه ویژه هیات داوران را به حمید نعمت‌الله تقدیم کرد. پسر حمید نعمت‌الله به نیابت از پدر این جایزه را دریافت کرد.

بهترین فیلم سینمای ایران؛ متری شیش و نیم

بعد از اعلام نامزدهای بهترین فیلم سینمای ایران، جهانگیر کوثری و علیرضا غفاری روی صحنه آمدند.

غفاری پیش از معرفی برترین فیلم سال گفت: سرمایه‌های واقعی سینما شما مردم هستید که تا این ساعت در این مراسم حضور دارید.

سپس تندیس این بخش به سید جمال ساداتیان برای «متری شیش و نیم» اهدا شد.

در این بخش به روال همیشگی عوامل فیلم روی صحنه قرار گرفتند.

ساداتیان گفت: ساخت این فیلم بسیار سخت بود اما این سختی به خاطر همدلی عوامل به یک حلاوت تبدیل شد و مردم در جشنواره و اکران از این فیلم اجتماعی حمایت کردند. از شما می‌خواهم همچنان از فیلم‌های اجتماعی حمایت کنید.

جهانگیر کوثری هم توضیح داد: امشب تهیه‌کننده‌ای این جایزه را گرفت که یکی از بهترین و شریف‌ترین تهیه‌کنندگان سینما است. ما برخی از تهیه‌کنندگان را به عنوان مهاجمان فرهنگی می‌شناسیم و آن‌ها را قبول نداریم ولی ساداتیان یکی از بهترین تهیه کنندگان و فیلم او یکی از بهترین فیلم‌ها بوده است.

یازدهمین جشن «حافظ» در ساعت ۱ بامداد روزجمعه ۲۱ تیرماه به پایان رسید.

منبع: خبرفوری

آدرس خبرفوری در پیام‌رسان گپgap.im/akhbarefori


17

نظرات 5
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما پس از تایید توسط مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشند منتشر نخواهد شد.
خلج 1 0 پاسخ 1398/4/21 -09:08

بانوی عمارت بیخود ترین فیلم سال باید شناخته شود با اون کلمات توهین آمیزش.

تینا 1 1 پاسخ 1398/4/21 -00:06

این یعنی چه که امید واراست هیچ دختری پرستو نشود واقعا بعضیا چی فکر کردن ومن هم امیدوارم هیچ انسانی ادم نباشد چون انسان زیاد هست اما ادم کم

مجتبی 1398/4/21 -13:15

سلام من فک میکنم منظورش در وجه پرنده بودن این بوده که یعنی هیچوقت از پیشت پر نکشه و بره چون علاقه زیادش به دخترش رو میدونم زود قضاوت نکنید

من 0 0 پاسخ 1398/4/21 -00:01

بهترین فیلم که روی مخاطب اثر گذار بود فیلم پدر بود پانته ا بهرامی مثلا چه نقش مهمی داشت که اول شد؟

کاربر ناشناس 1 1 پاسخ 1398/4/20 -23:46

آقا امین حیایی شایسته این جایزه بود.چون بازیگر بسیار توانائی است.

خبر فوری در شبکه های اجتماعی
khabarfoori in social networks
پیشنهاد ما
دکتر عارف هنوز هم یک چهره سیاسی نیست / مهمترین کار واعظی حفظ فاصله بین اصلاح‌طلبان و شخص رییس‌جمهور است/ نمی‌دانم جهانگیری در دولت چه می‌کند/ حوادث دی 96 شوک برای اصلاح‌طلبان بود
مهم‌ترین رهبران جهان را که جنازه‌شان گم شده است بشناسید/ از ناپدید شدن هیتلر و شایعه زنده بودنش تا ناپدید شدن جنازه صدام و رضا شاه و حل کردن جسد تزار روسیه در اسید
سازوکار حزبی برای بررسی پرونده اخلاقی مدیران اصلاح طلب نداریم / «نجفی» عضو کارگزاران بود، چرا از انتصاب او حمایت کردند؟ / حاشیه های اخلاقی مدیران، اصلاح طلب و اصولگرا نمی شناسد
اینفوگرافی؛ تعداد ناوهای جنگی 8 کشور اول جهان/ ایران در رتبه‌ چهارم قرار دارد
بنیاد مستضعفان؛ سازمانی با بیش از 56 هزار میلیارد درآمد؟ / از شایعه ساخت باشگاه در دبی تا هزینه 100 میلیارد تومانی برای یک ساختمان
آمریکایی‌ها معتقدند ظریف سرشان کلاه گذاشته / ترامپ برای انتخابات به عکس یادگاری با روحانی نیاز دارد / آمریکا در جنگ با ایران پیروز نمی‌شود
بیت‌کوین چیست و چگونه کار می‌کند؟ / معرفی کامل این ارز دیجیتال